dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Panele szczytowe

    Witam, dzisiaj firma, która będzie nam wykonywać dach z wiązarów, zaproponowała nam wykonanie paneli szczytowych zamiast murowania trójkątów. Przyznam, że bardzo kusi nas to rozwiązanie, zwłaszcza że murujemy z mężem sami z ytonga i byłoby bardzo wygodnie, gdybyśmy mogli zakończyć na wieńcu, w dodatku obawiamy się, że ytong przy docince i montażu dachu może się kruszyć.

    Ktoś stosował takie panele albo może powiedzieć o nich coś mądrego? Nie chcemy niczego zepsuć, ale zaczęło nam się to wydawać całkiem niezłą opcją

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Może napisz coś więcej co masz na myśli pisząc panele zamiast ściany szczytowej. Z czego te panele jak zrobione, bo jak się odnieść do tego postu?

    Gazobeton fajnie się docina i nie kruszy można z niego wycinać co chcesz.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.312
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barbasia123 Zobacz post
    Witam, dzisiaj firma, która będzie nam wykonywać dach z wiązarów, zaproponowała nam wykonanie paneli szczytowych zamiast murowania trójkątów.
    Poddasze nieużytkowe i nieogrzewane?
    Wtedy to dobry pomysł jak zapewnią stabilność.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Może napisz coś więcej co masz na myśli pisząc panele zamiast ściany szczytowej. Z czego te panele jak zrobione, bo jak się odnieść do tego postu?

    Gazobeton fajnie się docina i nie kruszy można z niego wycinać co chcesz.
    Firma nazywa to panelami szczytowymi, są to deski obite płytą OSB. Poddasze jest nieużytkowe i nieogrzewane, na górze będzie tylko rekuperator i miejsce na jakieś klamoty. Samo docinanie może nie przeraża nas tak bardzo jak murowanie tego

  5. #5

    Domyślnie

    To jest ściana szczytowa w systemie szkieletowym. W tym przypadku bardzo fajne rozwiązanie.
    A te "deski" będą grube na 45 mm i szerokie pewnie na 150 mm.

  6. #6

    Domyślnie

    Mam szkieletowe szczytówki i nie mam zastrzeżeń użytkowych. Ostatecznie nie zamówiłem ich z wiązarami, tylko zrobiłem sam.
    Trzeba wziąć jedną sprawę pod uwagę. Przy Ytongu mielibyście jedną płaszczyznę ściany parteru i szczytówki do ocieplenia styropianem. Ale właściwie po co ocieplać szczytówkę, jak nie ocieplacie połaci dachu?

    Widziałem opcje z wysuwem, czyli ściana szczytowa była wysunięta ze 20 cm poza lico ściany parteru i po dodaniu styropianu była jedna płaszczyzna. U siebie zrobiłem inaczej - mam uskok, czyli ściana szczytowa na wieńcu obita drewnem jest cofnięta względem ściany parteru, a nad styropianem jest blaszany daszek. Podobne rozwiązanie pojawia się w starych domach w okolicy, zatem stylistycznie nie odstaje. Ale nie każdemu to się będzie podobać.
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  7. #7

    Domyślnie

    Na szkieletowych szczytówkach robimy z zewnątrz np. elewację wentylowaną. Przy ociepleniu ścian parteru styropianem 20 cm ściana szczytowa może mieć taki przekrój: szalówka drewniana, łaty drewniane z pustką wentylacyjną 3 cm, wiatroizolacja, ruszt wsporczy z łat i kontrłat w nim wełna 2x7,5 cm, płyta MFP 22 mm, szkielet z wełną, płyta MFP 22 mm, łaty 2,5x5, paroizolacja, płyta GKF lub coś innego.

  8. #8

    Domyślnie

    Ale jeśli strych nie jest ogrzewany i nawet połać nie jest izolowana, to po co ładować w szczytówki tyle wełny, folie, dodatkowe ruszty i płyty od wewnątrz?
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barbasia123 Zobacz post
    .. Poddasze jest nieużytkowe i nieogrzewane, na górze będzie tylko rekuperator ....
    Co skroplinami z reku, chyba ze bedzie z odzyskiem wilgoci. Jaki by nie był zawsze jest lepiej jak jest w pomieszczeniu ogrzewanym.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    bajprzeznet

    Zarejestrowany
    Feb 2018
    Skąd
    Łódź
    Posty
    157

    Domyślnie

    Ja mam po prostu ścianę szkieletową z płyt OSB, poddasze nieużytkowe i nieogrzewane. Fakt że bez sensu na to pchać styropian, ale jak zamawiałem wiązary to wyciągniecie tego szkieletu także kosztowało, więc uznałem ze jeden czort niech będzie na równo - i tutaj na etapie projektu wzięli pod uwagę odległość od lica muru na płyte osb, tak że płyta praktycznie licuje się z murem i nie ma problemu.

    Płytami obkładałem już sam. Nie miałem ochoty targać bloczków na górę żeby murować szczyty. Obłożenie zajęło jeden dzień w dwie osoby.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony