dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie Indukcja 80cm - czy warto

    Hej, szukam opinii odnośnie indukcji 80cm. Warto?
    Obecnie w mieszkaniu mamy płytę gazową, więc doświadczenia z indukcją mamy tylko przez znajomych albo z airbnb. W nowym domu chcemy indukcję. Kuchnia będzie duża więc myślimy o 80.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Fajna sprawa taka kuchnia - to duży plac do gotowania. Musisz tylko zdać sobie sprawę , że takie coś potrzebuje solidnego zasilania w ee i tak dobre 11 - 16 kW, a dodatkowo przecież jeszcze potrzeba inne urządzenia elektryczne w domu, wszystko da się ogarnąć i przemyśleć tylko trzeba wziąć to pod uwagę.
    Jak pamiętam dawne czasy gdy wchodziły pierwsze kuchnie indukcyjne w kraju to, porównałem urządzenie do otwartej kuchenki mikrofalowej - i napiszę, że moja opinia się nie zmieniła(trzeba specjalny garnek, podgrzewa garnek a ten przekazuje temp w sposób błyskawiczny temu co jest w środku) nie brudzi produktem spalania dość łatwe w utrzymaniu czystości, ale również łatwe w zarysowaniu i zniszczeniu przez uderzenie.
    Dzięki precyzyjnej regulacji mocy i szybkości podgrzewania - ekonomiczne i oszczędne. Korzystam od wielu lat - jakby policzyć to już 28
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.153
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    takie coś potrzebuje solidnego zasilania w ee i tak dobre 11 - 16 kW
    Znasz taką płytę co ma chociaż te 11kW?

    To ciągle zazwyczaj 4 (gór 5) pól. I ograniczenie to zazwyczaj 7,4kW (dwie fazy) - czasami na trzy fazy i 10,8kW. Przy czym to moc maksymalna - nie często uzyskiwana, bo wykipi.
    Dla przykładu HÖGKLASSIG z Ikea ma 7400W z dwóch faz.
    Co do szerokości - jak najbardziej warto wybrać szerszą płytę (albo dwie dwupalnikowe obok siebie). Bo częściej problemem jest zmieszczeni obok siebie np. dużego garnka i dużej patelni niż brak mocy do grzania - i dwa palniki pozostają wolne, bo nie zmieści się fizycznie czajnik, żeby w tym samym czasie zagotować wodę na herbatę czy postawić patelnię żeby zrobić kapustę zasmażaną.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 10-09-2020 o 00:56

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    https://m.euro.com.pl/plyty-do-zabud...ectrolux.bhtml

    Co rzucisz jakąś mądrość tabelkowo przepisową? Czy dalej będziesz zadawał głupie pytania tym którzy odpowiadają, a nie odpowiadał pytającym?
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.153
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    https://m.euro.com.pl/plyty-do-zabud...ectrolux.bhtml

    Co rzucisz jakąś mądrość tabelkowo przepisową?
    Co to ma wspólnego z tematem wątku - płyty 80cm szerokości?
    Może Twojej żonie 11cm nie robi różnicy - większości ludzi robi kolosalną.

    Edyta.
    Te 3,8kW na fazę (czyli 11,4 na trzy fazy) to nie problem - tyle wytrzyma długotrwale standardowe zabezpieczenie B16A i bez problemu to uciągnie standardowy przewód 2,5mm2.
    Reszta była przedyskutowana np. tutaj
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 10-09-2020 o 00:54

  6. #6

    Domyślnie

    Miałam gazową, przesiadłam się na elektryczną ceramiczną 60 cm, teraz mam indukcyjną 90 cm i powiem, że za każdym razem byłam zadowolona. Ceramiczna wygrywa z gazem czystością, nie ma w kuchni osadu z gazu na szafkach. Indukcyjna jest szybsza od ceramicznej. Jeżeli masz miejsce, to bierz większą, wygodniej się gotuje. Moja ma 4 palniki, ale ułożone w jednej linii, o wiele łatwiej się gotuje, masz wszystkie garnki blisko, ale ja mała jestem., więc dla mnie to duży plus

  7. #7

    Domyślnie

    Dzięki za opinie.
    Kabel do indukcji mogę dać nawet 5x6, bo 10mm2 już się ciężko w kostkach obrabia.

    Przekonaliście mnie, że warto szerszą indukcję.
    Dzięki

  8. #8

    Domyślnie

    Na początku też nie byłem przekonany do indukcji, ale korzystałem kilka razy u znajomych i się przekonałem. No i teraz to już bym nie wrócił do gazowej, bo już by mi się szorować tej kuchenki i garów nie chciało.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    City Matic - "specjalny garnek" - serio?
    A co jest w nim takiego specjalnego?

    Ot, na aluminium nie możesz gotować i tyle. Ale obecnie to tylko ignorant używa aluminiowych garnków.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    City Matic - "specjalny garnek" - serio?
    A co jest w nim takiego specjalnego?

    Ot, na aluminium nie możesz gotować i tyle. Ale obecnie to tylko ignorant używa aluminiowych garnków.
    Tego nie podejrzewałem.....od Ciebie takie stwierdzenie?
    Niestety mam kilkanaście garnków Flair Visions i dlatego nie wszyscy muszą mieć tylko indukcję w kuchni. A i kilka patelni Zelmera też się trafi. Więc nie tylko aluminium się nie nadaje.
    I gdyby przeczytać moją odpowiedź to indukcję mam dłużej niż niektórzy lat życia na tym forum i jego istnienia -forum.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.153
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Tego nie podejrzewałem.....od Ciebie takie stwierdzenie?
    Niestety mam kilkanaście garnków Flair Visions
    I to są specjalne garnki.
    Do indukcji potrzebne są zwykłe ;P

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    daro.s

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Raszyn
    Kod pocztowy
    05-090
    Posty
    135

    Domyślnie

    Ze względów finansowych zdecydowałem się na dwie płyty Elektroluxa obok siebie, 60 i 29 cm. Razem do dyspozycji jest 6 pól grzewczych w cenie poniżej 2,5 k zł. Miałem już problem z jedną z płyt i w oczekiwaniu na serwis gotowaliśmy na drugiej. Cena dużej płyty o której myśleliśmy jest zaporowa.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Tego nie podejrzewałem.....od Ciebie takie stwierdzenie?
    Niestety mam kilkanaście garnków Flair Visions .
    To co napisałeś, świadczy, ze właśnie na indukcji gotuje się w zwykłych garnkach, a nie można w "specjalnych" (w tym w szklanych).

  14. #14

    Domyślnie

    Witam, z garnkami na inducje jest jeszcze innego rodzaju problem. One powinny miec grube, solidne dno, bo nawet, jesli producent pisze, ze nadaja sie do plyt indukcyjnych, ale beda lekkie, czy mialy cienkie dno, to dlugo nadawac sie nie beda. Garnek nagrzewa sie tylko w miejscu, w ktorym dno scisle przylega do plyty, a cienkie dno predzej, czy pozniej sie troche odksztalci (zwlaszcza, jesli do goracego wlejemy zimnej wody), i po jakims czasie bedzie przylegal do plyty albo wypukloscia dna, albo tylko jego krawedzia (menisk wklesly lub wypukly ) Sa rowniez inne mozliwosci - mi w czajniku dno pofalowalo, a w jednym rondlu tak mniej-wiecej jedna trzecia uniosla sie lekko do gory. Uzywam ich teraz tylko na plycie gazowej.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.153
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ariater Zobacz post
    Garnek nagrzewa sie tylko w miejscu, w ktorym dno scisle przylega do plyty
    Bzdura. Podłóż pod garnek wykałaczki - pomimo tego, że te 2-3mm powietrza oddziela płytę od garnka nagrzewa się. Tak działa zjawisko indukcji - nie musi dotykać.

  16. #16

    Domyślnie

    Sprawdzilam. Faktycznie, masz racje ! Juz wiem, z kim jutro przeprowadze powazna rozmowe

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał ariater Zobacz post
    Witam, z garnkami na inducje jest jeszcze innego rodzaju problem. One powinny miec grube, solidne dno, bo nawet, jesli producent pisze, ze nadaja sie do plyt indukcyjnych, ale beda lekkie, czy mialy cienkie dno, to dlugo nadawac sie nie beda. j.
    Dobrze, ze nie wiedzą tego moje tanie garnki z IKEA i patelnie z marketu

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    daro.s

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Raszyn
    Kod pocztowy
    05-090
    Posty
    135

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Dobrze, ze nie wiedzą tego moje tanie garnki z IKEA i patelnie z marketu
    Przestałem używać patelni z marketu, mimo lekko wypukłego dna cały czas się nagrzewały ale dlatego, że olej nierówno się na takiej patelni rozlewa i albo trzeba go dużo nalać albo w środku się przypala. Teraz tylko grube stalowe patelnie.

  19. #19

    Domyślnie

    Uwielbiam takie of-topy.
    Na indukcję nie nadają się tylko najtańsze aluminiowe patelnie z marketu. Każdy inny nieopalony na kuchni węglowej garnek się nadaje.
    Jeśli chodzi o patelnie to wymieniać 3 szt z Ikei raz do roku to wydatek na poziomie całych 200 zł. Fortuna
    Temat był taki czy kupić standard 60 czy szerszą.

    Zastanawia mnie pomysł 60+wąska.
    Mógłbym prosić o rozwinięcie tematu? I zdjęcie?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony