TANIA ENERGOOSZCZĘDNA STALOWO – WARSTWOWO – SZKIELETOWO STODOŁA

Helou,
planuję (w sensie dosłownym bo się już rysuje u architekta i liczy u konstruktora) dosyć nietypowy dom, przynajmniej jesli przejrzeć polski internet to nie ma...
Jeśli bylibyście Państwo łaskawi zerknąć, ocenić, może coś podpowiedzieć lub wybić mi z głowy będę wdzięczny
Konstruktywna krytyka mile widziana, jeśli ktoś będzie chciał wyładowac jakieś frustracje to trudno, jakoś zniesiemy.
Jestem na tym forum od lat, podglądam, czytam, nauczyłem się tu mnóstwo rzeczy od wielu mądrych ludzi, wiele rozwiązań z tego forum zastosowałem w domu szkieletowym budowanym kilka lat temu i bardzo sobie chwaliłem.
Przejdźmy do meritum:
Chciałbym w tym domu powiązać najlepsze praktyki z budownictwa szkieletowego i płyt warstwowych a więc:

Ogólnie założenia są takie:
mały komfortowy dom dla dwóch – trzech osób (powierzchnia zabudowy ok 100m2 użytkowa parter ok. 80M2, antresola nad połową parteru ok. 35M2
parter: jak najwiekszy salon, wysoki sufit do kalenicy, do tego połowa domu pod antresolą czyli otwarta na salon kuchnia, sypialnia, pom gospodarcze/pralnia/schowek, schody, sypalnia i łazienka
antresola nad połową parteru jedno pomieszczenie lub dwa (ścianka g-k)

KONSTRUKCJA:
bryła domu – stodoła – wymiary zewnętrzne 12metrów x 8 metrów
na gruncie po zdjęciu hummusu lekko zbrojony (siatka 15x15 drut 3mm) chudziak 10 cm grubości plus zazbrojone stopy fundamentowe pod każdy słup czyli 10 szt)
konstrukcja stalowa z pięciu stalowych ram kształtu stodoły o przekroju IPE 180 (wysokość ściany parteru 4m) plus dach prosty dwuspadowy kąt 35 stopni
na przykręconych do konstrukcji stalowej wąsach poziome konstrukcyjne łaty z drewna C24 (145x45mm)
do łat przykręcone płyty warstwowe (grubość 170mm, przenikalność U = 0,11 )
do łat dachowych przykręcone płyty warstwowe dachowe (grubość 160mm, przenikalność U= 0,11)
na chudziaku 15 cm EPS wychodzący pod ściany warstwowe, które się z nim łączą i na nim stoją przykręcone do łat drewnianych ( 3szt na ścianę podstawa, środek i pod rynną oraz trzy podparcia płyty dachowej na jeden spadek)
na EPS kable grzejne i 8 cm wylewki akumulacyjnej
od środka do łat przykręcony ruszt dla płyt g-k, w nim wszelkie instalacje i chyba też 2-4 cm wełny drzewnej dla poprawy marnej izolacji akustycznej płyt warstwowych plus płyty g-k
na zewnątrz przykręcamy płyty warstwowe poprzez pionowe (opalone lub inaczej zabezpieczone) łaty z drewna C24 (45x145) a do nich ruszt pod deskę elewacyjną poziomy grubości 30 mm, do tego deska elewacyjna opalana , rynna powinna się schować pod deską elewacyjną.
Okna wysokie 230cm zaczynają się na eps lub podmienić w tych miejscach na xps, rama dla okna wykonana jak w domu szkieletowym z drewna C24 połączonego z łatami poziomymi, oczywiście od środka wywinięta paroizolacja a od zewnątrz wiatroizolacja, okno w opasce - tasmie rozprężnej
okna zwykłe trzeba będzie dokręcić ruszt stalowy rurlka kwadratowa 80x80mm do ram stalowych i jakoś to wyizolować
do tego wszystkiego komin stalowy zewnętrzny i koza w salonie bardziej dla przyjemności mam nadzieję
oczywiście w takim termosie rekuperacja

Koszt płytywarstwowej cena tak porządnej to
około 180 zł/m2 za dachową (potrzeba 130m2)
około 150 zł/m2 ścienna (potrzeba około 150m


Oszczędzamy na fundamencie/płycie fundamentowej, plus za przeproszeniem nie p... się z budową ścian murowanych czy szkieletowych w pełnym sensie
nie mamy obciążeń w ścianach nie musimy myśleć o nadprożach i izolacji tego wszystkiego
Budowa z płyt warstwowych wszyscy wiemy jak wygląda.
Przeglądając internet znalazłem dosłownie kilka realizacji domu mieszkalnego z płyt warstwowych, ale co jest dziwniejsze wszyscy budowniczowie sobie to chwalą a naśladowców nie ma...

A dlaczego to pewnie zaraz tu w komentarzach zobaczymy )))