dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Dom parterowy - prośba o ocenę.

    Witam szanownych Forumowiczów!

    Planujemy od dłuższego czasu budowę domu parterowego dla rodziny 2+2 z małymi dziećmi.
    W gotowych projektach domów parterowych nie podobały mi się przede wszystkim wąskie, długie korytarze, małe kuchnie i bardzo bliskie lokalizowanie sypialni rodziców i dzieci. W końcu na Pintereście (nie spodziewałam się że tam znajdę projekt ) wyświetlił mi się układ domu, chyba dość popularny w Szwecji. Trochę go dostosowałam do naszych potrzeb.

    Wrzucam rzut parteru, narysowany amatorsko przeze mnie, jeszcze nie skonsultowany z architektem i proszę o uwagi – co Wam się tu nie podoba. Długo patrzymy już na te projekty, czytam forum i wiem, że mogę pewnych oczywistych błędów nie zauważać. Łączna powierzchnia – razem z pom. gosp. – 132,33 m2.

    Konstrukcja:
    - tradycyjny fundament, ściany nośne tylko zewnętrzne.
    - ściany: beton komórkowy lub silka 24 cm + 20 cm styropianu
    - strop na dolnym pasie dźwigarów kratowych (dostałam już wyceny), na górze strych-graciarnia
    - dach dwuspadowy, pokrycie blachodachówką
    - wentylacja mechaniczna z rekuperacją, powietrzna pompa ciepła, panele fotowoltaiczne od południa na dachu
    - wszędzie podłogówka (jeszcze zastanawiamy się nad ogrzewaniem ściennym w sypialni i pokojach dzieci)

    SALON: Nad salonem jest podwyższony sufit. Pod oknem siedzisko z wysuwanymi szufladami. Planujemy kozę, nie kominek – w celach dekoracyjnych.

    Ta komunikacja 13,78 m2 będzie służyła jako wspólna bawialnia dla dzieci (mam może złudną nadzieję, że ograniczy to przenoszenie zabawek do salonu ), a w przyszłości byłaby tam biblioteczka. Pod oknem – też siedzisko z szufladami.

    Mamy kilka dylematów:
    - czy robić osobne wyjście z pomieszczenia gospodarczego (do wyjścia głównego wydaje się bardzo blisko, a przez dodatkowe drzwi tracimy pow. magazynową)
    - jakie okna od południa w pokojach – czy do ziemi (wyglądają najlepiej ale nie chciałabym żeby dzieci miały wyjście z pokojów do ogrodu ), czy takie 50 cm od podłogi (można usiąść na parapecie, podobają mi się najbardziej) czy może zwykłe…
    - taras przyległy do salonu chcemy zadaszyć, ale tak żeby nie było w salonie ciemno. Rozważamy 2 opcje - albo zadaszenie z przezroczystego poliwęglanu litego (wyglądający jak szkło) i dodatkowy żagiel zacieniający rozwieszany w lecie pod nim, albo zwykłe z białą podbitką (w tym przypadku może przydałyby się okna dachowe w salonie, żeby nie było za ciemno – podoba mi się taka opcja, ale są bardzo mało praktyczne). Taras miałby głębokość 3,5-4 m.

    W załączniku jeszcze wstępne zagospodarowanie terenu. Droga między nami a sąsiadami jest w 1/3 nasza, prowadzi do pól. Sąsiedzi tylko od zachodu, wjazd od północy, dookoła pola. Planujemy wiatę na 2 samochody i warsztaciko-graciarnię przy tarasie, żeby trochę go zasłonić od sąsiadów i mieć wszystko pod ręką.

    Będziemy wdzięczni za wszelkie uwagi!

    Link do pliku pdf z rzutem parteru:

    https://megawrzuta.pl/download/a6e52...fb3736a84.html
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter-1.jpg
Wyświetleń:	70
Rozmiar:	89,7 KB
ID:	447982   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	działka.jpg
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	8,4 KB
ID:	447980   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zagospodarowanie.JPG
Wyświetleń:	36
Rozmiar:	50,1 KB
ID:	447979   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez tytułu.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	80,0 KB
ID:	447981  
    Ostatnio edytowane przez anfuni ; 10-09-2020 o 10:49

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    To masz układ prawie identyczny jeżeli chodzi o układ funkcjonalny

    https://youtu.be/suwVkpIrDxY

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję za podesłanie
    Widzieliśmy również i ten projekt - ma podobny układ funkcjonalny i powierzchnię użytkową, ale brakuje mi w nim biura (pracujemy w domu, potrzebujemy miejsce na biurko, dużą drukarkę i stosy papierów), poza tym kuchnia i pom. gospodarcze wydawały nam się za małe...

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    przy salonie w narożniku domu a nie pośrodku bryły, łatwiej zrobić sensowniejszy taras - w L-kę, gdzie przy wystawie wschodniej po południu latem dom rzuca cień i da się w upały wysiedzieć.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony