dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 77
  1. #21
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    X_ray

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Kod pocztowy
    58-160
    Posty
    53

    Domyślnie

    Ja pierdziele to czeka mnie niezła rozpierducha w domu

    Chatę sam budowałem ( no z kolegą bo to bliźniak w końcu)choć nie jestem budowlańcem i instalacje też sam robiłem, CO w miedzi mam zrobione , ale do tak zaawansowanego sprzętu to sam się trochę boje podchodzić że coś spitolę.

    Jeszcze jedno pytanko, bo te pompy mogą też chłodzić w lecie, ale ponoć na grzejnikach to nie działa, prawda to?
    Instalacjia 7.54Kwh na panelach Longi, falownik Fronius Symo 5.0-3-M + kolektory słoneczne. Zbiornik CWU 300l
    Panasonic T-CAP J 9kW 3faz Monoblock + bufor 100l, temp. w domu 22-23st. 100% grzejniki
    OZC 7.5kW

  2. #22
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał X_ray Zobacz post
    Jeszcze jedno pytanko, bo te pompy mogą też chłodzić w lecie, ale ponoć na grzejnikach to nie działa, prawda to?
    Działać działa ale słabo. Chyba, że domontujesz wentylatorki jak niektórzy.
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  3. #23
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    frobek

    Zarejestrowany
    May 2018
    Skąd
    KNS
    Posty
    136

    Domyślnie

    Przy chłodzeniu kaloryferami wiatraki nie są problemem, bo można kupić dedykowane lub jak ja zrobić samemu. Problemem są skropliny w każdym miejscu styku zimnych elementów instalacji z ciepłym, wilgotnym powietrzem. Chłodzenie natomiast z utrzymaniem wody w kaloryferach powyżej temperatury wykraplania jest mało efektywne i w zasadzie działa słabo. Jak już chłodzić to z pomocą klimatyzatora, które już są całkiem przystępne cenowo.
    Dom z 2007 r. 220m2 (180 użytkowej), ok. 30m2 podłogówki, reszta grzejniki płytowe wspomagane wentylatorami (taki klimakonwektor DIY). Ściany porotherm 30cm + 10cm styropian, strop 30cm wełna, okna plastikowe 2 szybowe. Wentylacja z rekuperatorem. PC chińska inwerterowa na przyzwoitych podzespołach (prywatny import), moc 18kW plus bufor 1000l, zoptymalizowane do pracy w taryfie taniej. CWU 300l.

  4. #24
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    X_ray

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Kod pocztowy
    58-160
    Posty
    53

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Przy Twojej izolacji masz dach 2x lepiej ocieplony jak u mnie i ściany 2.5x lepiej. Na zrzutach Twój dach i ściana. I to przy założeniu izolacji najbardziej podstawowej lambda 0,04, a możesz mieć lepszą.
    Załącznik 448038 Załącznik 448039

    Co prawda powierzchnia domu o 30% większa u Ciebie. Nie wiadomo co masz na podłodze. Jeśli byłaby tam płyta i 10 cm styropianu. To powinno starczyć 6-8 kW pompa. A przy ostatnich 3 zimach ogrzewanie mogło by się zmieścić 2'000 - 2'500 zł przy PC (może mniej). Pytanie jeszcze czy masz rekuperację? Jeśli wentylacja grawitacyjna, to przy takiej izolacji do 50% ciepła ucieka przez wentylację.

    Pomyśl nad rekuperacją. Zainteresuj się programem "Czyste powietrze" dom zamieszkany 10 lat, jeśli kocioł nie posiada 5 klasy energetycznej - to się kwalifikujesz. 45% kosztu wymiany PC pokryjesz z dotacji (o ile Twój dochód nie przekracza 100'000 zł rocznie (tu chyba brutto)); no chyba że sumaryczny dochód domowników jest niższy niż 1'400 zł na domownika (to już netto) (u Ciebie 5 osób) - to możesz dostać 60% dotacji. Do rekuperacji i do pompy ciepła.

    z rekuperacją Oszczędzisz na kosztach ogrzewania, a gdy PC zastąpi grzałkę elektryczną w grzaniu CWU to oszczędzisz na zużyciu prądu. Tylko razem z PC trzeba jeszcze bojler dokupić - po usunięciu kotła miejsce się znajdzie .

    Policz ile mocy grzewczej daje całkowita powierzchnia Twoich grzejników.
    Policz OZC, wstępnie możesz sam na stronie tu: https://cieplowlasciwie.pl/start
    tylko dokładnie czytaj opisy i rzetelnie wypełnij pola, z resztą jak w każdym kalkulatorze. Kalkulator zakłada okna 140x180 cm to daje 2,52 m2 na okno, więc dobrze by było policzyć powierzchnię wszystkich okien i podzielić przez te 2,52. Tak by podając ilość okien powierzchnia się pokrywała. Taki jeden z przykładów.

    edit
    Deski pomalowane, zrobiłem sobie chwilę pauzy.
    Nie bierz poniższego za wyznacznik - to tylko zabawa dla zobrazowania, gdzie ucieka i w jakich proporcjach ciepło.
    Tak z ciekawości wypełniłem kalkulator danymi przez ciebie podanymi. Założyłem 8 okien i 1 drzwi balkonowe, 8 cm styropianu na gruncie. Wentylacja grawitacyjna, bez liczby mieszkańców i nie znam lokalizacji to zostawiłem środek Polski - łódź; dla temp. w domu +22°C i na dworze -20°C; wyszło 7,3 kW; 45% straty ciepła na wentylacji grawitacyjnej:

    Załącznik 448045

    te same dane co wyżej, ale z rekuperacją: już wychodzi 5,4 kW i 25% straty ciepła na wentylacji

    Załącznik 448046.

    Założone dane "nieco" odbiegaja od Twoich rzeczywistych:

    Załącznik 448047


    Jeśli chodzi o grzejniki, w jakimś stopniu masz je przewymiarowane, skoro grzejesz 45-55°C wodę w CO. Ale dla PC warto je przeliczyć. Katalogi podają wartość grzewczą dla wody 75 i 55°C. Przelicz dla wartości 55°C i pomnóż przez współczynnik 0,59. Taka będzie moc grzewcza grzejników przy temp. na dworze -20°C i wodzie CO ogrzanej przez PC do temp. +45°C.
    Moim zdaniem jest to optymalna temp., bo gdy chcesz to możesz liczyć mniejszy współczynnik, grzejniki bardziej przewymiarować i grzać niższą temp. wody. Da to niższy koszt ogrzewania sezonowego, ale wyraźnie podniesie koszt inwestycji przy większej wymianie grzejników. Jeśli te aluminiowe, to są żeberka skręcane, to możesz po kilka żeberek dołożyć do każdego grzejnika.

    Teraz tak patrzę na Twój kod pocztowy. Jeśli to już teren górzysty, to może okazać się, że PC gruntowa będzie lepszym wyborem niż PC powietrzna. Np. silnie zacieniony teren z częstymi silnymi wiatrami. Z kolei Gruntowa (pozioma) się lepiej sprawdza w terenie wilgotnym. Bo w piaszczystym z niskim poziomem wód gruntowych, ma mniejszą wydajność. Chyba, że odwierty pionowe to nieco inaczej, ale też musi mieć dostęp do wody podskórnej.
    Przeliczyłem sobie grzejniki (wszystkie mam aluminiowe + jedna drabinka w łazience) - mam łącznie 88 żeberek (drabinkę policzyłem jako 5 żeberek żeby jakoś ją ująć) . Wyczytałem że moc jednego żeberka przy temp. 50st wynosi 78,5W , zaokrągliłem do 80W bo jest temp 50 a nie 55st 88x80W=7040W x 0,59 =4153,6W
    Mało? Mam w odwodzie jeszcze z 10 żeberek które mogę dorzucić i dodatkowo jeszcze dokupię jakby co.

    Zastanawiałem się jeszcze jakby pogodzić te moje kolektory z pompą, szukałem jakiegoś zbiornika do pomy ciepła z 2 wężownicami i za bardzo nie ma w czym wybierać ,bo albo jest bojler z jedną dużą wężownicą albo z dwiema małymi, a to lipa z tego co piszecie. Pomyślałem że może (skoro zbiornik i tak muszę kupić ) to zostawiłbym ten od kolektorów i z niego zasilił ten od pompy, tylko czy to będzie działać ?
    Instalacjia 7.54Kwh na panelach Longi, falownik Fronius Symo 5.0-3-M + kolektory słoneczne. Zbiornik CWU 300l
    Panasonic T-CAP J 9kW 3faz Monoblock + bufor 100l, temp. w domu 22-23st. 100% grzejniki
    OZC 7.5kW

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    @ X_ray

    Do chłodzenia latem dobrze się sprawdza klima. Wystarczy taka budżetowa za dwa- trzy tysiące. Mogą być dwie. Przy klimach (teraz to prawie wszystkie grzeją nawet przy -25 st C.) łatwiej dogrzejesz dom.

    Zyskujesz źródło chłodu w lecie i dodatkowe do grzania w zimie oprócz "prawdziwej" PC . Pompa ciepła wystarczy sporo mniejsza, więc tańsza - i nie tylko tańsza, bo przy tak ocieplonym domu będzie pracowała przez większość czasu w optymalnym zakresie pracy.

    Mam stary 130 m2 dom z lat 30-tych ubiegłego wieku średnio ocieplony jak na dzisiejsze standardy i przy 4 klimach wystarczy mi PC 6 kW
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał X_ray Zobacz post
    Przeliczyłem sobie grzejniki (wszystkie mam aluminiowe + jedna drabinka w łazience) - mam łącznie 88 żeberek (drabinkę policzyłem jako 5 żeberek żeby jakoś ją ująć) . Wyczytałem że moc jednego żeberka przy temp. 50st wynosi 78,5W , zaokrągliłem do 80W bo jest temp 50 a nie 55st 88x80W=7040W x 0,59 =4153,6W
    Mało? Mam w odwodzie jeszcze z 10 żeberek które mogę dorzucić i dodatkowo jeszcze dokupię jakby co.

    Zastanawiałem się jeszcze jakby pogodzić te moje kolektory z pompą, szukałem jakiegoś zbiornika do pomy ciepła z 2 wężownicami i za bardzo nie ma w czym wybierać ,bo albo jest bojler z jedną dużą wężownicą albo z dwiema małymi, a to lipa z tego co piszecie. Pomyślałem że może (skoro zbiornik i tak muszę kupić ) to zostawiłbym ten od kolektorów i z niego zasilił ten od pompy, tylko czy to będzie działać ?
    78.5 W x 88 szt. = 6908 Watt.
    Jeśli moc jest dla wody 50°C, to chyba można przyjąć współczynnik 0,75.
    Tak sobie myślę, wartość energetyczna wody nagrzanej do 50°C jest niższa niż przy temp. 55°C - to przyjęcie współczynnika 0,83 może być nawet bardziej poprawne.
    Są na to wzory, ale dla mnie zbyt skomplikowane, gdy próbowałem ze wzorów przeliczać to dziwne wartości mi wychodziły.
    i tak 6'908 x 0,75 = 5'181 Watt (około).
    Z kolei 6'908 x 0,83 = 5'733,6 Watt.
    Moc grzejników powinna być równa, a lepiej wyższa od zapotrzebowania na ciepło. Na ile sobie przypominam wcześniejsze wpisy, to u Ciebie było 6,1 - 6,5 kW - to by wypadało zwiększyć moc grzejników o 1'000-1'500 Watt.
    Czyli gdyby jakieś 25 żeber dodać : 25 x 78,5 = 1'962.5 x 0,75 = 1'472 Watt przy współczynniku 0,75.
    Natomiast przy 0,83 to: 10 x 78,5 = 785W x 0,83 = 651.5W + 5'733.6 W = 6'385 Watt - to nawet byś się zmieścił z tymi 10-cioma żebrami, które masz w zapasie

    Przy tym dobranie mocy wg m2 podłogi jest metodą uproszoną, realnie zapotrzebowanie na ciepło w poszczególnych pomieszczeniach może się różnić. Przykładowo zazwyczaj pokoje od północy wymagają więcej grzania. Ja mój dom liczyłem w programie Kisan i mimo, że wartości były zbliżone to jednak były różnice w zapotrzebowaniu, czy podłoga na gruncie czy nad piwnicą, czy ściana cieńsza bo za nią garaż. Pokoje na piętrze też mogą mieć niższe zapotrzebowanie od tych na parterze, bo ciepło grawitacyjnie z parteru zasila piętro. Wbijam kolejnego ćwieka, sam się nad tym głowiłem przez tydzień urlopu, zamiast robić inny remont.

    Co do bojlera, podpięcie szeregowo Biawara z solarami i za nim bojler od PC, tak w jakimś stopniu to będzie działać. Tylko na ile to sens? Dużo wody do grzania, straty ciepła postojowe na dwóch bojlerach. Dodatkowy koszt instalacyjny.

    Doradzam na tyle na ile samemu udało mi się temat ogarnąć. Jestem na etapie dopiero przerabiania instalacji i przed / w trakcie montażu PC.
    Asolt zajmuje się takimi obliczeniami zawodowo i instalacjami. Vr5 jest po instalacji, to ma jakieś doświadczenie praktyczne. Moja to na razie teoria podparta lekturą forum i internetu. Teorię powoli realizuję, dopiero po sezonie będę mógł ocenić jej poprawność.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 28-09-2020 o 13:54
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  7. #27
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    X_ray

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Kod pocztowy
    58-160
    Posty
    53

    Domyślnie

    Powiem Wam szczerze że nie spodziewałem się że to taki trudny temat. Dopuki nie zacząłem o tym wszystkim czytać myślałem że pójdę do sklepu, wybiorę jakiś fajny sprzęt jak z piecem, jakiś Pan Staszek mi to podłączy i po kłopocie, a tu na tyle szczegółów trzeba zwrócić uwagę że masakra, do tego rodzaje tych pomp które różnią się literką w nazwie jak np w Panasłoniku wersja H wersja J. Wybierzesz za małą to lipa za dużą też lipa . R
    Chyba najbardziej pasowałby mi Daikin bo jest cichy przynajmniej na papierze, no ale znowu droższy od Pansa, same dylematy.

  8. #28
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Daikim jest naprawdę cichy i mocny . Sprawdz moc dla -16C .

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał X_ray Zobacz post
    Powiem Wam szczerze że nie spodziewałem się że to taki trudny temat. Dopuki nie zacząłem o tym wszystkim czytać myślałem że pójdę do sklepu, wybiorę jakiś fajny sprzęt jak z piecem, jakiś Pan Staszek mi to podłączy i po kłopocie, a tu na tyle szczegółów trzeba zwrócić uwagę że masakra, ... .
    No tak, jak to już ktoś napisał - pompa to nie kocioł - to chłodziarka.
    Kotły brało się z zapasem mocy, a zbyt mocne grzejniki dławiło na zaworach, gdy kocioł nadal pracował.
    Przy PC trzeba się bardziej przyłożyć, gdyż mocniejsza PC - to droższy koszt zakupu, ale też często droższy koszt ogrzewania, bo nisko obciążona PC traci na sprawności - COP.
    No i przy PC zamknięcie 40% obiegu na termostatach przy grzejnikach, może zaowocować podniesieniem temperatury wody na powrocie i w efekcie wyłączenie PC, gdy jakieś pokoje będą nadal niedogrzane. Stąd nacisk na proporcjonalny dobór mocy grzejników poszczególnych pomieszczeniach.

    Teraz już się zafiksowałem na PC, ale ostatnio patrzyłem na kocioł na pelet, zasobnik na 100 kg, moc regulowana od 3 do 12 kW jakieś 8'300 zł. Całkiem sensownie to wygląda i nie trzeba by było ładować się w tyle przeróbek.
    A przy PC mam: Wymiana linii energetycznej przed-licznikowej z wyniesieniem licznika na zewnątrz ok. 3'500zł, przeróbki CO, dodanie 2-óch KK pod chłodzenie, Daikin 6 kW, bojler nierdzewny, instalacja wodna - wszystko razem wyliczam na ok. 46'000 zł. Prawdziwe wariactwo, dobrze że w pracy mogłem wziąć pożyczkę bezodsetkową i liczę na podwyższone dofinansowanie z Czystego Powietrza ok. 25'000 zł (warunki spełniam). Łatwiej byłoby to przełknąć rozkładając prace w czasie, ale przy dotacji lepiej wszystko za jednym zamachem zrobić i pisać wniosek o wypłatę środków.
    Bez dotacji to kupiłbym taki kocioł na pelet, a w nastęnym roku dodał klimatyzację lub dwie.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 29-09-2020 o 20:14
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  10. #30
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał X_ray Zobacz post
    Powiem Wam szczerze że nie spodziewałem się że to taki trudny temat. Dopuki nie zacząłem o tym wszystkim czytać myślałem że pójdę do sklepu, wybiorę jakiś fajny sprzęt jak z piecem, jakiś Pan Staszek mi to podłączy i po kłopocie, a tu na tyle szczegółów trzeba zwrócić uwagę że masakra, do tego rodzaje tych pomp które różnią się literką w nazwie jak np w Panasłoniku wersja H wersja J. Wybierzesz za małą to lipa za dużą też lipa . R
    Chyba najbardziej pasowałby mi Daikin bo jest cichy przynajmniej na papierze, no ale znowu droższy od Pansa, same dylematy.
    Dlatego warto opierać się na opinii specjalisty i szukać firm wykonawczych w swojej okolicy, żeby mieć bliski dostęp do serwisu. Wyceny zazwyczaj są bezpłatne, więc nic nie szkodzi poprosić o ofertę dostosowaną konkretnie do danego budynku
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  11. #31
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    X_ray

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Kod pocztowy
    58-160
    Posty
    53

    Domyślnie

    Hejka,
    Jestem po pierwszej wycenie sprzętu. Panowie z Wrocka wyliczyli mi zapotrzebowanie na ciepło 7KW, zaproponowali Panasłonika Aquarea High Performance J w splicie 9KW na gazie R32,
    zbiornik 300l Jule z kwasiaka i 2 wężownicami , bufor 50l filtr odmulający + montaż za 32tyś 5 lat gwarancji na całość.
    Trochę sporo, ale z drugiej strony sam zbiornik kosztuje pewnie ponad 5k a wolałem mieć ze stali nierdzewnej i nie bawić się w anody.
    Co Wy na to?
    Instalacjia 7.54Kwh na panelach Longi, falownik Fronius Symo 5.0-3-M + kolektory słoneczne. Zbiornik CWU 300l
    Panasonic T-CAP J 9kW 3faz Monoblock + bufor 100l, temp. w domu 22-23st. 100% grzejniki
    OZC 7.5kW

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.261
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał X_ray Zobacz post
    32tyś 5 lat gwarancji na całość.
    Ile kWh ciepła na CO i ile na CWU potrzebujesz rocznie?

    Czemu o 7 lat skrócili Ci gwarancję na zasobnik?

    Do czego w nim druga wężownica?

    Jaka cena roczna przeglądów?

    Co to za instalacja PV 5.89Kwh?

  13. #33
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    X_ray

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Kod pocztowy
    58-160
    Posty
    53

    Domyślnie

    - Jak liczyłem na ciepło właściwe to całość wyszła coś koło 14500kWh , ogrzewanie + woda 9kW
    - na zbiornik jest na pewno osobna gwarancja, źle napisałem z tą gwarancją, dają 5 lat na na pompę i sprężarkę
    - druga wężownica jest mi potrzebna bo mam kolektory słoneczne ,które chciałbym sobie zostawić
    - o przeglądach nie mam informacji od firmy, ale u kolegi ta firma montowała podobną pompę i za przeglądy płaci 200zł rocznie
    - 19 paneli longi 310W + falownik Fronius Symo 5.0-3-M
    Ostatnio edytowane przez X_ray ; 01-10-2020 o 23:45 Powód: uzupełnienie danych
    Instalacjia 7.54Kwh na panelach Longi, falownik Fronius Symo 5.0-3-M + kolektory słoneczne. Zbiornik CWU 300l
    Panasonic T-CAP J 9kW 3faz Monoblock + bufor 100l, temp. w domu 22-23st. 100% grzejniki
    OZC 7.5kW

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał X_ray Zobacz post
    Hejka,
    Jestem po pierwszej wycenie sprzętu. Panowie z Wrocka wyliczyli mi zapotrzebowanie na ciepło 7KW, zaproponowali Panasłonika Aquarea High Performance J w splicie 9KW na gazie R32,
    zbiornik 300l Jule z kwasiaka i 2 wężownicami , bufor 50l filtr odmulający + montaż za 32tyś 5 lat gwarancji na całość.
    Trochę sporo, ale z drugiej strony sam zbiornik kosztuje pewnie ponad 5k a wolałem mieć ze stali nierdzewnej i nie bawić się w anody.
    Co Wy na to?
    Jak będziesz od nich brał to dopilnuj aby napewno byl model TCPMVG0300NFC ma wezownice 3,2m2 a solarna 1,1 grzalke 3kw i zaqor bezpieczenstwa kosztuje jakies 5,5 tys ,bo maja podobne modele tez z dwoma wezownicami jedna do solarow a druga do c.o tylko ta do c.o ma wezownice 0,8 a sa sporo tańsze.
    Co do tego high performance to nie musisz tego podawac bo to zwykla podstawowa pompa panasa ,dodaja takie glupie teksty zeby klijent myslal ze ma coś wyjatkowego najlepiej jeszcze dowalic japanese quality i juz sprzedaż o 2% większa.
    Jaki bufor Ci dali czy oryginalny nierdzewny panasa.
    Trochę dużo baniak jest droższy o 3tys niz normalne powinno byc max ze 26tys.
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  15. #35
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    X_ray

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Kod pocztowy
    58-160
    Posty
    53

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Jak będziesz od nich brał to dopilnuj aby napewno byl model TCPMVG0300NFC ma wezownice 3,2m2 a solarna 1,1 grzalke 3kw i zaqor bezpieczenstwa kosztuje jakies 5,5 tys ,bo maja podobne modele tez z dwoma wezownicami jedna do solarow a druga do c.o tylko ta do c.o ma wezownice 0,8 a sa sporo tańsze.
    Co do tego high performance to nie musisz tego podawac bo to zwykla podstawowa pompa panasa ,dodaja takie glupie teksty zeby klijent myslal ze ma coś wyjatkowego najlepiej jeszcze dowalic japanese quality i juz sprzedaż o 2% większa.
    Jaki bufor Ci dali czy oryginalny nierdzewny panasa.
    Trochę dużo baniak jest droższy o 3tys niz normalne powinno byc max ze 26tys.
    Bufor jest oryginalny, a w opisie bojlera jest podana wężownica 3,2m2 i 1,1.Też wydaje mi się trochę dużo, samą pompę wycenili na 20k netto i to po upuście 1000zł(oczywiscie nie wierze w takie rabaty) , a tak jak piszesz to zwykła pompa

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.261
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał X_ray Zobacz post
    - Jak liczyłem na ciepło właściwe to całość wyszła coś koło 14500kWh , ogrzewanie + woda 9kW
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...zie-na-manowce
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...-pr%C4%85d-1-1

    Cytat Napisał X_ray Zobacz post
    - druga wężownica jest mi potrzebna bo mam kolektory słoneczne ,które chciałbym sobie zostawić
    To jeszcze zmniejsza sens PC jak z ok. 2000kWh ciepła połowę weźmiesz ze słońca.

    Cytat Napisał X_ray Zobacz post
    - o przeglądach nie mam informacji od firmy, ale u kolegi ta firma montowała podobną pompę i za przeglądy płaci 200zł rocznie
    Zapisz stawkę w umowie, żeby się nie zdziwić.

    Cytat Napisał X_ray Zobacz post
    - 19 paneli longi 310W + falownik Fronius Symo 5.0-3-M
    I to daje 5,89kWh? Czy kW?

    Policz porządne OZC i użyj kalkulatorka z drugiego linku, bo coś mi się zdaje, że wydasz grubą kasę, żeby oddawać ZE prąd za darmo za to nabijać kabzę serwisantom i sprzedawcy PC.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 02-10-2020 o 09:59

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...zie-na-manowce
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...-pr%C4%85d-1-1



    To jeszcze zmniejsza sens PC jak z ok. 2000kWh ciepła połowę weźmiesz ze słońca.



    Zapisz stawkę w umowie, żeby się nie zdziwić.



    I to daje 5,89kWh? Czy kW?

    Policz porządne OZC i użyj kalkulatorka z drugiego linku, bo coś mi się zdaje, że wydasz grubą kasę, żeby oddawać ZE prąd za darmo za to nabijać kabzę serwisantom i sprzedawcy PC.
    Kaizen z tego co pamiętam to solary mu juz ledwo co zipią bo przelozył je chyba na północ pewnie z braku miejsca na panele PV.Więc już nie ma miejsca na dolozenie fotowoltaiki.
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  18. #38
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    X_ray

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Kod pocztowy
    58-160
    Posty
    53

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...zie-na-manowce
    [url]https://forum.muratordom.pl/entry.php?131352-PC-czy-pr%C4%85d-1-1[/url


    I to daje 5,89kWh? Czy kW?

    Policz porządne OZC i użyj kalkulatorka z drugiego linku, bo coś mi się zdaje, że wydasz grubą kasę, żeby oddawać ZE prąd za darmo za to nabijać kabzę serwisantom i sprzedawcy PC.
    Tyle powinna rocznie(teoretyczne) wyprodukować . Pewnie powinienem napisać 5.89Kwp

    Solary zamontowane są na południowej ścianie, ale są zacienienia i nie pracują już tak super jak na dachu no ale zawsze to coś.

    Mam jeszcze miejsce na 5 paneli i mam te panele, czekam tylko aż firma która montowała mi instalację znajdzie czas żeby dołożyć te 5 szt. co pewnie szybko nie nastanie.

    Nie liczę na to że PC mi się kiedyś zwróci i nie chcę wywalać ponad 30k na pompę, 25 to jeszcze ujdzie no i liczę na dotację ,czyli pompa nie wyniosłaby 25 tylko z 16k
    Instalacjia 7.54Kwh na panelach Longi, falownik Fronius Symo 5.0-3-M + kolektory słoneczne. Zbiornik CWU 300l
    Panasonic T-CAP J 9kW 3faz Monoblock + bufor 100l, temp. w domu 22-23st. 100% grzejniki
    OZC 7.5kW

  19. #39

    Domyślnie

    Cytat Napisał X_ray Zobacz post
    Nie liczę na to że PC mi się kiedyś zwróci i nie chcę wywalać ponad 30k na pompę, 25 to jeszcze ujdzie no i liczę na dotację ,czyli pompa nie wyniosłaby 25 tylko z 16k
    Zależy jaka cena zakup pompy (mowa o samej pompie). U mnie jak licząc COP pompy całoroczny tylko 3 to wychodzi że pompa u mnie "zwróci" się po 7-8 latach.
    3 lata już pracuje i co roku oszczędzam na rachunku za ciepłą wodę i ogrzewanie około 1800 zł , zakładając COP=3.
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał X_ray Zobacz post
    Tyle powinna rocznie(teoretyczne) wyprodukować . Pewnie powinienem napisać 5.89Kwp

    Solary zamontowane są na południowej ścianie, ale są zacienienia i nie pracują już tak super jak na dachu no ale zawsze to coś.

    Mam jeszcze miejsce na 5 paneli i mam te panele, czekam tylko aż firma która montowała mi instalację znajdzie czas żeby dołożyć te 5 szt. co pewnie szybko nie nastanie.

    Nie liczę na to że PC mi się kiedyś zwróci i nie chcę wywalać ponad 30k na pompę, 25 to jeszcze ujdzie no i liczę na dotację ,czyli pompa nie wyniosłaby 25 tylko z 16k
    W przyszlym tygodniu maja u kumpla zakladać jak przyjadą to się zapytam ile za 9kw z tym baniakiem i buforem panasa.Tylko napisz jeszcze w jakiej odleglosci jednostka wew od zew czy to na ziemi czy na piątym piętrze i takie tam ile pompek za buforem itp.
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony