dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 77
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    X_ray

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Kod pocztowy
    58-160
    Posty
    53

    Domyślnie Powietrzna pompa ciepła czy to ma sens?

    Cześć,zastanawiam się nad instalacją powietrznej pompy ciepła ,ale mam parę dylematów ,pewnie jak każdy kto zastanawia się nad taką inwestycją.
    Może najpierw napiszę czym dysponuję:
    Moja chałupa to połowa bliźniaka o powierzchni 210m2 z czego ogrzewane jest 160m2. Dom ma 10 lat, zbudowany jest z ytonga 24 +20cm ocieplenia(styropian) na ścianach i 30 cm wełny na dachu. W całym domu zamontowane są aluminiowe grzejniki i piec na ekogroszek 19kw(przewymiarowany, ale taki był w projekcie).
    Przez okres zimowy spalam ok 3t ekogroszku -tego o najniższej kaloryczności22kj (koszt 2100-2500 na sezon) temperatura w domu 22-23st przy temp. na piecu max 55'
    Większość czasu piec pracuje z temp 45-50' w zależności od pogody(wiem że to nie zdrowe dla pieca ale jak bym miał większą temp. to było by za gorąco w domu no i oczywiście spaliłbym więcej opału).

    Na dachu mam fotowoltaikę 6KW i będzie dołożone jeszcze 1,5KW na więcej nie mam miejsca. Dodatkowo kolektory słoneczne ze zbiornikiem 400l wspomangane przepływówką .(nie mam gazu,wszystko na prąd).
    Moje pierwsze pytanie - czy przy grzejnikach pompa pw ma sens i czy zapłacę dużo więcej za ogrzewanie niż dotychczas, bo nie sądzę żeby wyszło taniej(albo chociaż podobnie)? Wiem powiecie że są panele na dachu, ale tak jak pisałem wszystko u mnie na prąd , w domu mieszka 5 osobowa rodzina i mam spore zużycie prądu ok 400Kwh miesięcznie ,więc panele ledwo pokrywają obecne zużycie.
    Dodam jeszcze że gruntówka nie wchodzi w grę ze względu na małą działkę na której dodatkowo znajduje się już studnia głębinowa.

    Drugie pytanie - myślałem o pompie 9-12KW , jakie firmy brać pod uwagę i czy mimo wszystko powinienem zrobić ozc budynku?

    No i ostatnie pytanie - na jaką kwotę powinienem się przygotować dobra pompa + montaż ?
    Instalacjia 7.54Kwh na panelach Longi, falownik Fronius Symo 5.0-3-M + kolektory słoneczne. Zbiornik CWU 300l
    Panasonic T-CAP J 9kW 3faz Monoblock + bufor 100l, temp. w domu 22-23st. 100% grzejniki
    OZC 7.5kW

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał X_ray Zobacz post
    Cześć,zastanawiam się nad instalacją powietrznej pompy ciepła ,ale mam parę dylematów ,pewnie jak każdy kto zastanawia się nad taką inwestycją.
    Może najpierw napiszę czym dysponuję:
    Moja chałupa to połowa bliźniaka o powierzchni 210m2 z czego ogrzewane jest 160m2. Dom ma 10 lat, zbudowany jest z ytonga 24 +20cm ocieplenia(styropian) na ścianach i 30 cm wełny na dachu. W całym domu zamontowane są aluminiowe grzejniki i piec na ekogroszek 19kw(przewymiarowany, ale taki był w projekcie).
    Przez okres zimowy spalam ok 3t ekogroszku -tego o najniższej kaloryczności22kj (koszt 2100-2500 na sezon) temperatura w domu 22-23st przy temp. na piecu max 55'
    Większość czasu piec pracuje z temp 45-50' w zależności od pogody(wiem że to nie zdrowe dla pieca ale jak bym miał większą temp. to było by za gorąco w domu no i oczywiście spaliłbym więcej opału).

    Na dachu mam fotowoltaikę 6KW i będzie dołożone jeszcze 1,5KW na więcej nie mam miejsca. Dodatkowo kolektory słoneczne ze zbiornikiem 400l wspomangane przepływówką .(nie mam gazu,wszystko na prąd).
    Moje pierwsze pytanie - czy przy grzejnikach pompa pw ma sens i czy zapłacę dużo więcej za ogrzewanie niż dotychczas, bo nie sądzę żeby wyszło taniej(albo chociaż podobnie)? Wiem powiecie że są panele na dachu, ale tak jak pisałem wszystko u mnie na prąd , w domu mieszka 5 osobowa rodzina i mam spore zużycie prądu ok 400Kwh miesięcznie ,więc panele ledwo pokrywają obecne zużycie.
    Dodam jeszcze że gruntówka nie wchodzi w grę ze względu na małą działkę na której dodatkowo znajduje się już studnia głębinowa.

    Drugie pytanie - myślałem o pompie 9-12KW , jakie firmy brać pod uwagę i czy mimo wszystko powinienem zrobić ozc budynku?

    No i ostatnie pytanie - na jaką kwotę powinienem się przygotować dobra pompa + montaż ?
    Witam!
    Tak na początek odnośnie temp na piecu. Czy o zaworze czterodrogowym słyszałeś? Zakladając taki zawór piec ma np. 70*C a na dom puszczasz 40*C
    Teraz do sedna sprawy. cztery lata jadę w 70% na czystym prądzie z racji tego że mam PV pozostałe 30% to dogrzewanie piecem (drewno)
    W chwili obecnej rozbudowa PV w toku tj. inwenter i cała elektryka położona jutro panele na dach i ruszamy z mocą PV10kW
    Umowa na pompę podpisana i w listopadzie zaczynam przygodę z PC
    Odnośnie ocieplenia to nie wiem jak to teraz jest bo u mnie technologia z lat 90-tych.Wydaje mi się że nie jest tak źle choć izolacja duuuużo cieńsza,lecz zawsze byłem za podwójnym murem . Jakoś nie przemawia do mnie ściana 24cm. Dom u mnie podobny całość grzana ok 220m2 z tym że 70m2 to pomieszczenia gospodarcze gdzie temp.to ok.17*C reszta 150m2 to 23---24*C
    Pompa czytając twoje zużycie węgla powinna zmieścić się między 6000 a 8000kWh
    Moje założenia to ; śladowe oplaty za utrzymanie domu na rok. Ma tak być a jak będzie zobaczymy. Pompa to energia potrzebna do ogrzania dzielona na 3
    PS. ja na zasilaniu daję 37---40*C i jest OK jak będzie (-20*C ) to 42*C grzejniki Purmo
    powodzenia.
    Ostatnio edytowane przez -voymar- ; 10-09-2020 o 20:35
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    X_ray

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Kod pocztowy
    58-160
    Posty
    53

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    Witam!
    Tak na początek odnośnie temp na piecu. Czy o zaworze czterodrogowym słyszałeś? Zakladając taki zawór piec ma np. 70*C a na dom puszczasz 40*C
    Teraz do sedna sprawy. cztery lata jadę w 70% na czystym prądzie z racji tego że mam PV pozostałe 30% to dogrzewanie piecem (drewno)
    W chwili obecnej rozbudowa PV w toku tj. inwenter i cała elektryka położona jutro panele na dach i ruszamy z mocą PV10kW
    Umowa na pompę podpisana i w listopadzie zaczynam przygodę z PC
    Odnośnie ocieplenia to nie wiem jak to teraz jest bo u mnie technologia z lat 90-tych.Wydaje mi się że nie jest tak źle choć izolacja duuuużo cieńsza,lecz zawsze byłem za podwójnym murem . Jakoś nie przemawia do mnie ściana 24cm. Dom u mnie podobny całość grzana ok 220m2 z tym że 70m2 to pomieszczenia gospodarcze gdzie temp.to ok.17*C reszta 150m2 to 23---24*C
    Pompa czytając twoje zużycie węgla powinna zmieścić się między 6000 a 8000kWh
    Moje założenia to ; śladowe oplaty za utrzymanie domu na rok. Ma tak być a jak będzie zobaczymy. Pompa to energia potrzebna do ogrzania dzielona na 3
    PS. ja na zasilaniu daję 37---40*C i jest OK jak będzie (-20*C ) to 42*C grzejniki Purmo
    powodzenia.
    Cześć, przyznam że przy tym mniej optymistycznym poborze 8000kWh to całkiem sporo bo przy dzisiejszych cenach prądu (a nie wiadomo jak długo one się utrzymają) wychodzi 4800zł, to prawie jak grzać propanem.
    Miałem podobne założenia jak Ty, dla tego mam własną wodę ze studni, przydomową oczyszczalnie i panele na dachu. Lubię być eko ,ale dwa razy większe opłaty za grzanie trochę mnie przerażają. Z drugiej strony kusi mnie bezobsługowość pompy bo jakby mnie brakło to słabo widzę moją żonę walczącą z workami ekogroszku.

    Te 10kw które montujesz to chyba będzie takie 9.9 bo inaczej będą zabierać Ci 30% uzysku?

    Mógłbyś zdradzić na jaką pompę się zdecydowałeś, jakiej mocy?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Odnośnie kWh z węgla :
    -22MJ to w laboratorium ok 7,2kWh
    -sprawność pieca ekokrogroszkowego to max 70%
    Czyli z 1kg węgla 22MJ mamy max 5kWh
    Teraz zużycie przy 2,5t i mamy tak : 2 500kg x 5kWh=12 500kWh
    Przy SCOP=3 na PC mamy 4166 kWh
    Moja chałupa jest gorzej ocieplona i miałem większe zużycie na węglu , a średnio zużywam rocznie ok 7 000kWh
    Pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Maciej Loret

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Pod Bydgoszczą
    Posty
    556

    Domyślnie

    Cytat Napisał X_ray Zobacz post
    ...]
    Moja chałupa to połowa bliźniaka o powierzchni 210m2 z czego ogrzewane jest 160m2. Dom ma 10 lat, zbudowany jest z ytonga 24 +20cm ocieplenia(styropian) na ścianach i 30 cm wełny na dachu. W całym domu zamontowane są aluminiowe grzejniki i piec na ekogroszek 19kw(przewymiarowany, ale taki był w projekcie).
    Przez okres zimowy spalam ok 3t ekogroszku -tego o najniższej kaloryczności22kj (koszt 2100-2500 na sezon) temperatura w domu 22-23st przy temp. na piecu max 55'[...]
    Sezon temu przeszedłem z ekogroszku na PC PW. Niestety zima była łagodna, więc moje uwagi nie do końca mogą być miarodajne.
    Dom blisko 180m2, około 15-letni, docieplony 10cm styropianu, wentylacja grawitacyjna, okna 2-szybowa, temp. utrzymywane raczej niskie (nie mam termometru ale można przyjąć 20-21 stopni).
    Poprzednie 7 czy 8 sezonów zużywałem średnio 2-2,5t ekogroszku tylko na c.o. (c.w.u. grzałka w zbiorniku 100l). Ubiegła zima - zużycie energii na c.o. i cwu razem około 4500kWh (musiałbym sprawdzić w domu) za okres mniej więcej 1.10-15.04, co daje koszt za zimę jakieś 2000PLN. Po odjęciu c.w.u a dodaniu rezerwy na przekłamania wskazań zużycia przez PC PW mam zbliżony koszt energii do ekogroszku.
    Pozdrawiam,
    Maciej Loret

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    X_ray

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Kod pocztowy
    58-160
    Posty
    53

    Domyślnie

    Dzięki Panowie za przybliżenie tematu z kosztami sezonowymi , z Waszej strony wygląda to zupełnie przyzwoicie bo już załapałem lekkiego doła - wywalić ok 30tyś(mam nadzieję że do takiej kwoty bym się zmieścił z instalacją) żeby płacić później 2 razy więcej niż teraz to trochę by była lipa.Na pewno miałbym też taniej ciepłą wodę bo moja przepływówka 12KW też trochę ciągnie przy 5 osobach.
    Instalacjia 7.54Kwh na panelach Longi, falownik Fronius Symo 5.0-3-M + kolektory słoneczne. Zbiornik CWU 300l
    Panasonic T-CAP J 9kW 3faz Monoblock + bufor 100l, temp. w domu 22-23st. 100% grzejniki
    OZC 7.5kW

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał X_ray Zobacz post
    Cześć, przyznam że przy tym mniej optymistycznym poborze 8000kWh to całkiem sporo bo przy dzisiejszych cenach prądu (a nie wiadomo jak długo one się utrzymają) wychodzi 4800zł, to prawie jak grzać propanem.
    Miałem podobne założenia jak Ty, dla tego mam własną wodę ze studni, przydomową oczyszczalnie i panele na dachu. Lubię być eko ,ale dwa razy większe opłaty za grzanie trochę mnie przerażają. Z drugiej strony kusi mnie bezobsługowość pompy bo jakby mnie brakło to słabo widzę moją żonę walczącą z workami ekogroszku.

    Te 10kw które montujesz to chyba będzie takie 9.9 bo inaczej będą zabierać Ci 30% uzysku?

    Mógłbyś zdradzić na jaką pompę się zdecydowałeś, jakiej mocy?
    PV -dokładnie 9,96kW
    PC -Panas T-Cap 9kW
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał X_ray Zobacz post
    ...
    Może najpierw napiszę czym dysponuję:
    Moja chałupa to połowa bliźniaka o powierzchni 210m2 z czego ogrzewane jest 160m2. Dom ma 10 lat, zbudowany jest z ytonga 24 +20cm ocieplenia(styropian) na ścianach i 30 cm wełny na dachu. W całym domu zamontowane są aluminiowe grzejniki i piec na ekogroszek 19kw(przewymiarowany, ale taki był w projekcie).
    Przez okres zimowy spalam ok 3t ekogroszku -tego o najniższej kaloryczności22kj (koszt 2100-2500 na sezon) temperatura w domu 22-23st przy temp. na piecu max 55'
    Większość czasu piec pracuje z temp 45-50' w zależności od pogody(wiem że to nie zdrowe dla pieca ale jak bym miał większą temp. to było by za gorąco w domu no i oczywiście spaliłbym więcej opału).
    ...

    Przy Twojej izolacji masz dach 2x lepiej ocieplony jak u mnie i ściany 2.5x lepiej. Na zrzutach Twój dach i ściana. I to przy założeniu izolacji najbardziej podstawowej lambda 0,04, a możesz mieć lepszą.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Clipboard01.jpg
Wyświetleń:	94
Rozmiar:	41,8 KB
ID:	448038 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Clipboard02.jpg
Wyświetleń:	48
Rozmiar:	46,7 KB
ID:	448039

    Co prawda powierzchnia domu o 30% większa u Ciebie. Nie wiadomo co masz na podłodze. Jeśli byłaby tam płyta i 10 cm styropianu. To powinno starczyć 6-8 kW pompa. A przy ostatnich 3 zimach ogrzewanie mogło by się zmieścić 2'000 - 2'500 zł przy PC (może mniej). Pytanie jeszcze czy masz rekuperację? Jeśli wentylacja grawitacyjna, to przy takiej izolacji do 50% ciepła ucieka przez wentylację.

    Pomyśl nad rekuperacją. Zainteresuj się programem "Czyste powietrze" dom zamieszkany 10 lat, jeśli kocioł nie posiada 5 klasy energetycznej - to się kwalifikujesz. 45% kosztu wymiany PC pokryjesz z dotacji (o ile Twój dochód nie przekracza 100'000 zł rocznie (tu chyba brutto)); no chyba że sumaryczny dochód domowników jest niższy niż 1'400 zł na domownika (to już netto) (u Ciebie 5 osób) - to możesz dostać 60% dotacji. Do rekuperacji i do pompy ciepła.

    z rekuperacją Oszczędzisz na kosztach ogrzewania, a gdy PC zastąpi grzałkę elektryczną w grzaniu CWU to oszczędzisz na zużyciu prądu. Tylko razem z PC trzeba jeszcze bojler dokupić - po usunięciu kotła miejsce się znajdzie .

    Policz ile mocy grzewczej daje całkowita powierzchnia Twoich grzejników.
    Policz OZC, wstępnie możesz sam na stronie tu: https://cieplowlasciwie.pl/start
    tylko dokładnie czytaj opisy i rzetelnie wypełnij pola, z resztą jak w każdym kalkulatorze. Kalkulator zakłada okna 140x180 cm to daje 2,52 m2 na okno, więc dobrze by było policzyć powierzchnię wszystkich okien i podzielić przez te 2,52. Tak by podając ilość okien powierzchnia się pokrywała. Taki jeden z przykładów.

    edit
    Deski pomalowane, zrobiłem sobie chwilę pauzy.
    Nie bierz poniższego za wyznacznik - to tylko zabawa dla zobrazowania, gdzie ucieka i w jakich proporcjach ciepło.
    Tak z ciekawości wypełniłem kalkulator danymi przez ciebie podanymi. Założyłem 8 okien i 1 drzwi balkonowe, 8 cm styropianu na gruncie. Wentylacja grawitacyjna, bez liczby mieszkańców i nie znam lokalizacji to zostawiłem środek Polski - łódź; dla temp. w domu +22°C i na dworze -20°C; wyszło 7,3 kW; 45% straty ciepła na wentylacji grawitacyjnej:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Clipboard03.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	84,3 KB
ID:	448045

    te same dane co wyżej, ale z rekuperacją: już wychodzi 5,4 kW i 25% straty ciepła na wentylacji

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Clipboard04.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	88,2 KB
ID:	448046.

    Założone dane "nieco" odbiegaja od Twoich rzeczywistych:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Clipboard05.jpg
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	84,8 KB
ID:	448047


    Jeśli chodzi o grzejniki, w jakimś stopniu masz je przewymiarowane, skoro grzejesz 45-55°C wodę w CO. Ale dla PC warto je przeliczyć. Katalogi podają wartość grzewczą dla wody 75 i 55°C. Przelicz dla wartości 55°C i pomnóż przez współczynnik 0,59. Taka będzie moc grzewcza grzejników przy temp. na dworze -20°C i wodzie CO ogrzanej przez PC do temp. +45°C.
    Moim zdaniem jest to optymalna temp., bo gdy chcesz to możesz liczyć mniejszy współczynnik, grzejniki bardziej przewymiarować i grzać niższą temp. wody. Da to niższy koszt ogrzewania sezonowego, ale wyraźnie podniesie koszt inwestycji przy większej wymianie grzejników. Jeśli te aluminiowe, to są żeberka skręcane, to możesz po kilka żeberek dołożyć do każdego grzejnika.

    Teraz tak patrzę na Twój kod pocztowy. Jeśli to już teren górzysty, to może okazać się, że PC gruntowa będzie lepszym wyborem niż PC powietrzna. Np. silnie zacieniony teren z częstymi silnymi wiatrami. Z kolei Gruntowa (pozioma) się lepiej sprawdza w terenie wilgotnym. Bo w piaszczystym z niskim poziomem wód gruntowych, ma mniejszą wydajność. Chyba, że odwierty pionowe to nieco inaczej, ale też musi mieć dostęp do wody podskórnej.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 12-09-2020 o 16:09
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał X_ray Zobacz post

    Drugie pytanie - myślałem o pompie 9-12KW , jakie firmy brać pod uwagę i czy mimo wszystko powinienem zrobić ozc budynku?

    No i ostatnie pytanie - na jaką kwotę powinienem się przygotować dobra pompa + montaż ?
    PC o mocy max 8 kW, dokladne ozc nie zaszkodzi.
    Koszt w przypadku Dakin Altherma 3 8 kW z montażem ok 31,5 do 32 tys + koszt demontazu starego kotła

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    X_ray

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Kod pocztowy
    58-160
    Posty
    53

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Przy Twojej izolacji masz dach 2x lepiej ocieplony jak u mnie i ściany 2.5x lepiej. Na zrzutach Twój dach i ściana. I to przy założeniu izolacji najbardziej podstawowej lambda 0,04, a możesz mieć lepszą.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Clipboard01.jpg
Wyświetleń:	94
Rozmiar:	41,8 KB
ID:	448038 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Clipboard02.jpg
Wyświetleń:	48
Rozmiar:	46,7 KB
ID:	448039

    Co prawda powierzchnia domu o 30% większa u Ciebie. Nie wiadomo co masz na podłodze. Jeśli byłaby tam płyta i 10 cm styropianu. To powinno starczyć 6-8 kW pompa. A przy ostatnich 3 zimach ogrzewanie mogło by się zmieścić 2'000 - 2'500 zł przy PC (może mniej). Pytanie jeszcze czy masz rekuperację? Jeśli wentylacja grawitacyjna, to przy takiej izolacji do 50% ciepła ucieka przez wentylację.

    Pomyśl nad rekuperacją. Zainteresuj się programem "Czyste powietrze" dom zamieszkany 10 lat, jeśli kocioł nie posiada 5 klasy energetycznej - to się kwalifikujesz. 45% kosztu wymiany PC pokryjesz z dotacji (o ile Twój dochód nie przekracza 100'000 zł rocznie (tu chyba brutto)); no chyba że sumaryczny dochód domowników jest niższy niż 1'400 zł na domownika (to już netto) (u Ciebie 5 osób) - to możesz dostać 60% dotacji. Do rekuperacji i do pompy ciepła.

    z rekuperacją Oszczędzisz na kosztach ogrzewania, a gdy PC zastąpi grzałkę elektryczną w grzaniu CWU to oszczędzisz na zużyciu prądu. Tylko razem z PC trzeba jeszcze bojler dokupić - po usunięciu kotła miejsce się znajdzie .

    Policz ile mocy grzewczej daje całkowita powierzchnia Twoich grzejników.
    Policz OZC, wstępnie możesz sam na stronie tu: https://cieplowlasciwie.pl/start
    tylko dokładnie czytaj opisy i rzetelnie wypełnij pola, z resztą jak w każdym kalkulatorze. Kalkulator zakłada okna 140x180 cm to daje 2,52 m2 na okno, więc dobrze by było policzyć powierzchnię wszystkich okien i podzielić przez te 2,52. Tak by podając ilość okien powierzchnia się pokrywała. Taki jeden z przykładów.

    edit
    Deski pomalowane, zrobiłem sobie chwilę pauzy.
    Nie bierz poniższego za wyznacznik - to tylko zabawa dla zobrazowania, gdzie ucieka i w jakich proporcjach ciepło.
    Tak z ciekawości wypełniłem kalkulator danymi przez ciebie podanymi. Założyłem 8 okien i 1 drzwi balkonowe, 8 cm styropianu na gruncie. Wentylacja grawitacyjna, bez liczby mieszkańców i nie znam lokalizacji to zostawiłem środek Polski - łódź; dla temp. w domu +22°C i na dworze -20°C; wyszło 7,3 kW; 45% straty ciepła na wentylacji grawitacyjnej:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Clipboard03.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	84,3 KB
ID:	448045

    te same dane co wyżej, ale z rekuperacją: już wychodzi 5,4 kW i 25% straty ciepła na wentylacji

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Clipboard04.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	88,2 KB
ID:	448046.

    Założone dane "nieco" odbiegaja od Twoich rzeczywistych:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Clipboard05.jpg
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	84,8 KB
ID:	448047


    Jeśli chodzi o grzejniki, w jakimś stopniu masz je przewymiarowane, skoro grzejesz 45-55°C wodę w CO. Ale dla PC warto je przeliczyć. Katalogi podają wartość grzewczą dla wody 75 i 55°C. Przelicz dla wartości 55°C i pomnóż przez współczynnik 0,59. Taka będzie moc grzewcza grzejników przy temp. na dworze -20°C i wodzie CO ogrzanej przez PC do temp. +45°C.
    Moim zdaniem jest to optymalna temp., bo gdy chcesz to możesz liczyć mniejszy współczynnik, grzejniki bardziej przewymiarować i grzać niższą temp. wody. Da to niższy koszt ogrzewania sezonowego, ale wyraźnie podniesie koszt inwestycji przy większej wymianie grzejników. Jeśli te aluminiowe, to są żeberka skręcane, to możesz po kilka żeberek dołożyć do każdego grzejnika.

    Teraz tak patrzę na Twój kod pocztowy. Jeśli to już teren górzysty, to może okazać się, że PC gruntowa będzie lepszym wyborem niż PC powietrzna. Np. silnie zacieniony teren z częstymi silnymi wiatrami. Z kolei Gruntowa (pozioma) się lepiej sprawdza w terenie wilgotnym. Bo w piaszczystym z niskim poziomem wód gruntowych, ma mniejszą wydajność. Chyba, że odwierty pionowe to nieco inaczej, ale też musi mieć dostęp do wody podskórnej.

    Mój dom jest piętrowy - na parterze mam garaż i kotłownię i dopiero piętro i poddasze zamieszkane i grzane. Dodatkowo na suficie garażu czyli podłodze mieszkania mam jeszcze 5 cm styropianu.

    Kocioł w kotłowni ( z Pleszewa) ma już prawie 11 lat i żadnej klasy na nim nie ma, tylko sprawność 83% podana i 2m kw. powierzchni grzania.

    Chyba bojlera nie musiałbym kupywać bo mam zbiornik Biawar 400l z dwiema wężownicami od kolektorów słonecznych. Kolektory słabiej sobie teraz trochę radzą bo jak montowałem panele na dachu to musiałem ściągnąć kolektory żeby miejsce zrobić i co by się nie zmarnowały ,zamontowałem je na południowej ścianie. Wcześniej grzały mi wodę do 50 i więcej st. teraz 40 parę przy dobrych wiatrach.

    Okien mam 12 w tym jedno balkonowe i jedno tarasowe.

    Mieszkam na południowym zachodzie koło Wałbrzycha i raczej jest to jedno z najcieplejszych miejsc w naszym kraju - obserwując mapy pogody. Czasami wieje jak chyba wszędzie ostatnimi razami, na szczęście armagedony nas omijają, bo leżymy w kotlince otoczonej górkami. Jak zauważyłem taki mocniejszy wiatr bardziej obniża temp. w domu niż mróz.

    Na gruntówkę z wymiennikiem poziomym nie mam miejsca- za mała działka ,a pionowy nie da rady bo jest studnia głębinowa i słyszałem że to się gryzie(nie wiem ile w tym prawdy) no i koszt by mnie dobił.

    Byłem na tej stronce ciepłowłaściwe.pl i tam mi wyliczyło pompę o mocy 12KW no ale mam nadzięję że 9ka by dała radę .

    Czy żeby dostać dotację musiałbym zdemontować stary kocioł? Miejsca w kotłowni mam wystarczająco na pompę, a kocioł na jakąś rezerwę by się przydał.
    Instalacjia 7.54Kwh na panelach Longi, falownik Fronius Symo 5.0-3-M + kolektory słoneczne. Zbiornik CWU 300l
    Panasonic T-CAP J 9kW 3faz Monoblock + bufor 100l, temp. w domu 22-23st. 100% grzejniki
    OZC 7.5kW

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał X_ray Zobacz post

    Czy żeby dostać dotację musiałbym zdemontować stary kocioł? Miejsca w kotłowni mam wystarczająco na pompę, a kocioł na jakąś rezerwę by się przydał.
    Jezeli chodzi o Czyste Powietrze to tak, stary kocioł musi byc zdemontowany, w krakowskim oddziale NFOŚiGW zadają dokumentacji fotograficznej przed demontazem i po zamontowaniu nowego zródła ciepła

  12. #12

    Domyślnie

    Poczytaj ponownie na spokojnie ten kalkulator, bo te 12 kW przy tak dobrze ocieplonym dachu i ścianach coś dużo wychodzi. Chyba że patrzyłeś na wartość łączną CO i CWU.
    Pozwoliłem sobie wypełnić dane w kalkulatorze Twoimi danym, które zdążyłem poznać, tu masz linka do wyniku: https://cieplowlasciwie.pl/wynik/8o2l

    Skoro parter jest odizolowany i nieogrzewany, to najrozsądniej jest przyjąć, że jest to nieogrzewana piwnica. Bo garaż w bryle kalkulator policzy inaczej.
    Podałeś 10 okien, przyjąłem 9, bo przy takiej ilości to chyba nie są duże rozmiary i dwoje drzwi balkonowych. Jeśli masz inaczej możesz dane skorygować.
    Wyszło 6,1 kW na CO dla temp. w domu 22°C.

    Tak patrzę ponownie na wynik, trochę dziwnie przeliczył powierzchnię całkowitą i powierzchnię ogrzewaną. Nie jestem pewien czy jest poprawna, gdy jest większa to i wynik wyjdzie nieco wyższy. Ale nawet korygując dane to myślę, że tych 7 kW nie powinien przekroczyć.

    Przy PC bierze się pod uwagę samo CO. Tylko wtedy tego Biawara byś musiał mieć z dodatkową grzałką. Na wypadek gdy poniżej -15°C moc PC będzie potrzebna na stałe grzanie CO, to wtedy CWU uzupełni z grzałki. Druga sprawa to jaką powierzchnię wężownicy ma ten Biawar, im większa powierzchnia to lepszy COP grzania za pomocą PC. Możesz ewentualnie spiąć obie wężownice w jeden ciąg pod PC, a solary odsprzedać. To tylko taka podpowiedź.

    Sprawdziłem tego Biawara ZASOBNIK MEGA SOLAR W-E 400.82N ma wężownicę górna 0,92 m2 i dolną 1,6 m2. Po spięciu razem od biedy mogło by być, dla baniaka około 200L. I raczej byś musiał zrezygnować ze solarów, obu się raczej nie da. Bo PC na wodzie a solary na glikolu pracują.

    Z ciekawości dla porównania sprawdziłem Biawara dla PC, taki 300L ma wężownicę 3,85 m2 a Biawar 400L pod PC ma już 5 m2 wężownicy. To jednak warto by pomyśleć nad wymianą bojlera.

    Chyba, że (przez duże CHYBA bo nie wiem jak przeliczyć wydajność) skoro masz już taki system Biawar + solary - to je zostawić do CWU, a PC tylko dla CO dobrać

    Niestety przy dotacji narzucają swoje warunki. Kocioł trzeba zezłomować. Sam chętnie bym stary kocioł zostawił na czarną godzinę. Ale w razie kontroli nie będzie tłumaczenia, że grzejesz PC a stary jest tylko w rezerwie. Do 5 lat mogą z kontrolą się wpakować, a wtedy kara to zwrot kwoty dotacji wraz z odsetkami karnymi.
    Podobno kontrolują "tylko" 15% dotowanych domów, ale nie wiesz czy nie padnie akurat na Ciebie
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 13-09-2020 o 10:53
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post

    Niestety przy dotacji narzucają swoje warunki. Kocioł trzeba zezłomować. Sam chętnie bym stary kocioł zostawił na czarną godzinę. Ale w razie kontroli nie będzie tłumaczenia, że grzejesz PC a stary jest tylko w rezerwie. Do 5 lat mogą z kontrolą się wpakować, a wtedy kara to zwrot kwoty dotacji wraz z odsetkami karnymi.
    Podobno kontrolują "tylko" 15% dotowanych domów, ale nie wiesz czy nie padnie akurat na Ciebie
    Nie muszą byc na kontroli, przy skladaniu wniosku z rozliczeniem inwestycji ządają kwitu z punktu złomu, zdjec przed i po demontażu. Po co robic mistyfikacje z lewym kwitem, z falszywymi zdjeciami. Chcesz miec rezerwe kup z allegro uzywany kocioł elektryczny za 1000-1500 zł i sprawa załatwiona. Nie rozumiem po co tak komplikowac to co jest proste.

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    X_ray

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Kod pocztowy
    58-160
    Posty
    53

    Domyślnie

    Na pewno patrzyłem na moc łączną na tym cieple właściwym, dobrze że nie muszę 12KW brać bo tam jakieś przeglądy co roczne są ponoć konieczne jeszcze a to dodatkowe koszty.
    Kurcze mam jeszcze w salonie kominek z płaszczem wodnym- w zasadzie tylko dla ozdoby ale pewnie też trzeba by było na złom oddać .

    Powiedzcie mi jeszcze na czym polega taka standardowa usługa montażu - fachowcy robią wszystko - czyli ciągną rury w odpowiednie miejsce ,kabel od skrzynki ? Czy ja muszę wszystko doprowadzić, a oni tylko podłączają do wyprowadzonych przeze mnie wyjść i kabli? Przyjeżdżają najpierw żeby zobaczyć i ocenić miejsce?

    No chyba się skuszę , jeszcze ten rok przepękam na kotle, bo mam opał na tę zimę ,a w przyszłym roku jak tylko skończy się sezon grzewczy zacznę działać.

    Widzę że Panasoniki są dość popularne na tym forum. Pod samym nosem mam firmę która produkuje też pompy ciepła Termet się zowie, ale pewnie dziadostwo,parametry słabsze od Panasonica i Dankina a cena podobna.

    Odnośnie rezerwowego pieca - jak braknie prądu to piecem elektrycznym nie nagrzeje a kotłem z małym upsem już tak
    Instalacjia 7.54Kwh na panelach Longi, falownik Fronius Symo 5.0-3-M + kolektory słoneczne. Zbiornik CWU 300l
    Panasonic T-CAP J 9kW 3faz Monoblock + bufor 100l, temp. w domu 22-23st. 100% grzejniki
    OZC 7.5kW

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał X_ray Zobacz post

    Odnośnie rezerwowego pieca - jak braknie prądu to piecem elektrycznym nie nagrzeje a kotłem z małym upsem już tak
    Nie znasz się.
    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Asolt wie co pisze ...
    A te pomy powietrzne nie mają grzałek w standardzie?
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post

    A te pomy powietrzne nie mają grzałek w standardzie?
    Mają, ale mowa o starym kotle jako rezerwa w przypadku awarii pomp,.gdy zabraknie zasilania to owszem kocioł z ups trochę pochodzi ale te kilka czy kilkanascie godzin nie rozwiazuje problemu, chyba ze agregat. Ne ma co gdybac, przy dotacji jest bezwzgledny wymóg demontażu starego kotła.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Mają, ale mowa o starym kotle jako rezerwa w przypadku awarii pomp,.gdy zabraknie zasilania to owszem kocioł z ups trochę pochodzi ale te kilka czy kilkanascie godzin nie rozwiazuje problemu, chyba ze agregat. Ne ma co gdybac, przy dotacji jest bezwzgledny wymóg demontażu starego kotła.
    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    nie odwracaj kota ogonem.
    To ten używany kocioł elektryczny przy pompie ciepła to do czego miałby służyć w razie "W"?
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał vvvv Zobacz post
    To ten używany kocioł elektryczny przy pompie ciepła to do czego miałby służyć w razie "W"?
    Jako rezerwa w przypadku awarii pompy do czasu jej naprawy. Na brak zasilania wynikły z awarii sieci energetycznej to nie pomoze ale i tez nie mamy na to wpływu

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Jako rezerwa w przypadku awarii pompy do czasu jej naprawy. Na brak zasilania wynikły z awarii sieci energetycznej to nie pomoze ale i tez nie mamy na to wpływu
    Aaaa.
    Nie dla paliw kopalnych (gazu ziemnego i z tej dużej butli też). Gaz to nie jest "czyste ekologiczne paliwo".

    KLIK KLIK KLIK KLIK

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał X_ray Zobacz post
    ...
    Kurcze mam jeszcze w salonie kominek z płaszczem wodnym- w zasadzie tylko dla ozdoby ale pewnie też trzeba by było na złom oddać .

    Powiedzcie mi jeszcze na czym polega taka standardowa usługa montażu - fachowcy robią wszystko - czyli ciągną rury w odpowiednie miejsce ,kabel od skrzynki ? Czy ja muszę wszystko doprowadzić, a oni tylko podłączają do wyprowadzonych przeze mnie wyjść i kabli? Przyjeżdżają najpierw żeby zobaczyć i ocenić miejsce?
    ...

    Niestety jak płaszcz spięty z CO to też.
    Jest to w regulaminie - nie może zostać żadne urządzenie na opał stały niespełniające klasy 5, podpięte na stałe do CO. Chyba że już we wniosku zadeklarujesz, że drugim źródłem ciepła będzie kocioł klasy 5 - ta wersja chyba jeszcze jest możliwa (do sprawdzenia).
    Dopuszczalny jest kominek nie podpięty do instalacji CO służący do rozpalania okazjonalnego - rekreacyjnego.
    Jest też w regulaminie uwaga, że dodatkowe źródła ciepła muszą spełniać lokalne warunki związane z ochroną środowiska. I tak, jeśli Czyste Powietrze jeszcze dopuszcza kocioł klasy 5, ale lokalny powiat czy gmina uchwali sobie zakaz opalania opałem stałym (węgiel, drewno) - to już jesteś w dupie - warunki prawne nie spełnione = kara.

    Jeśli chodzi o montaż, to firmy z którymi się kontaktowałem, chciały mieć puszkę elektryczną przygotowaną w pobliżu gdzie będzie PC.
    Firma typowo zajmująca się instalacją PC, jak są potrzebne przeróbki CO, to też chce by je wykonał kto inny, a oni tylko PC podpinają i ewentualnie do 3 metrów rurki dopinają by się wpiąć do istniejącej instalacji.

    Ja następnie znalazłem lokalną firmę co robi instalacje i dodatkowo montuje PC, a jednocześnie znajduje się na liście instalatorów Daikn. To za stosowną opłatą - pociągną mi nową instalację wodna przez piwnicę i przerobią CO w obrębie kotłowni. Bo zamykanie pionu (obecnie grawitacja) i wymianę 6 grzejników to już robię z pomocą taty we własnym zakresie. Wszystkie przeróbki z usługą za drogo by wyszły. Lokalne firmy narzekają, że jest tyle roboty, że brak im instalatorów.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 13-09-2020 o 09:54
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony