dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 77
  1. #41
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    X_ray

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Kod pocztowy
    58-160
    Posty
    53

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    W przyszlym tygodniu maja u kumpla zakladać jak przyjadą to się zapytam ile za 9kw z tym baniakiem i buforem panasa.Tylko napisz jeszcze w jakiej odleglosci jednostka wew od zew czy to na ziemi czy na piątym piętrze i takie tam ile pompek za buforem itp.
    Fajnie, dzięki.
    Pompa i jednostka zewnętrzna będą na jednym poziomie, a odległość między nimi z jakieś 6m( nie wiem czy to się patrzy po prostej czy jak pójdą przewody po ścianach? ). Oni przewidzieli u mnie 1 pompkę obiegową więc chyba jedna starczy. No i pompa z ich wyceny to 1fazowa a szczerze to wolałbym 3 fazową.

  2. #42
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    czeslaw65

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-207
    Posty
    7

    Domyślnie

    Proszę o pomoc posiadaczy pomp którzy mają instalację już kilka sezonów grzewczych.Moje pytanie i dylemat czy pompa (oczywiście dobrze dobrana i wykonana) ogrzeje dom w temperaturach ujemnych poniżej -20 stopni czyli wtedy kiedy powinna najbardziej grzać ?. Jest to ostatnia niewyjaśniona kwestia przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie i montażu PC.

  3. #43

    Domyślnie

    Cytat Napisał czeslaw65 Zobacz post
    Czy pompa (oczywiście dobrze dobrana i wykonana) ogrzeje dom
    w temperaturach ujemnych poniżej -20 stopni czyli wtedy
    kiedy powinna najbardziej grzać ?. .
    Pompa o odpowiednio dobranej mocy
    - bez problemu ogrzeje dom i wodę do CWU.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  4. #44
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał czeslaw65 Zobacz post
    Proszę o pomoc posiadaczy pomp którzy mają instalację już kilka sezonów grzewczych.Moje pytanie i dylemat czy pompa (oczywiście dobrze dobrana i wykonana) ogrzeje dom w temperaturach ujemnych poniżej -20 stopni czyli wtedy kiedy powinna najbardziej grzać ?. Jest to ostatnia niewyjaśniona kwestia przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie i montażu PC.
    Pompa ciepła to dobre źródło energii.
    Pytanie tylko - czy powietrzna czy gruntowa!
    Wiele zależy od tego gdzie mieszkasz.
    Znaczy - JAKIE ZIMY zwykle masz.
    No i... jakie zimy pamiętasz...
    Bo takie wrócą.
    Domu nie buduje się u nas na lat 5 czy 10.
    TERAZ dom dobrze ocieplony ogrzejesz "jedną świeczką". A co może być za lat kilka?

    Poczytaj coś o RÓŻNYCH pompach.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  5. #45
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    czeslaw65

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-207
    Posty
    7

    Domyślnie

    I tu jest mój dylemat .Mieszkam w bieszczadach temperatura w zimie spada do -20 sporadycznie do -25 stopni i tu przy spadku temperatury nie chcę w domy marznąć . Dom to centralne grzejnikowe, ocieplenie sciany 14 cm styropian posadzka 10 cm styropian ,poddasze 20 cm wełna -szału nie ma. .Może ktoś ma takie doświadczenia z lat ubiegłych.

  6. #46
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    Pomyśl o gruntówce.
    Jej, jak dobrze dobrana, nawet -30 nie straszne.
    Gruntówki już nie są kosmosem cenowym.
    Można taką mieć w cenie DOBREJ pompy powietrznej.
    Komplet. Z dolnym źródłem, buforem i instalacją.
    No i są dotacje za zlikwidowanie komina od kopciucha.

    Wiem co piszę, bo takie robię teraz
    W Konceptusie.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  7. #47
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Kolega Adam dobiera pompy ciepła na -30 C
    Poważnie?

    Zamiast dobrej pompy ciepła lepiej zrobić solidny dach i schron - bo może przyjdzie tornado.
    Ostatnio edytowane przez fachman19 ; 20-12-2020 o 18:35

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.193

    Domyślnie

    Nie udawaj, że nie rozumiesz co piszę...
    Dolne źródło gruntowe nad którym jest kołderka śniegowa a nad nią - 35st dalej jest "ciepłe".
    A do tego w wodzie/wilgoci leży, gdzie ciepło właściwe otoczenia źródła jest kolosalne.
    JEST Z CZEGO CZERPAĆ!
    Dolne źródło powietrznej PC w takich warunkach i takiej lokalizacji - realnie - nie istnieje!
    PCPW odpala grzałki i na wiosnę czeka z COPem = 1
    Kocioł elektryczny (symulowany przez taką PCPW) sporo jest tańszy...

    fachman19 dojrzał!
    Poleca ziemiankę zamiast PC !
    No, fakt!
    JEST (termicznie) lepsza od byle jakiego domku.
    Ale trochę trudno w niej okna zrobić...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Kolega Adam dobiera pompy ciepła na -30 C
    Poważnie?

    Zamiast dobrej pompy ciepła lepiej zrobić solidny dach i schron - bo może przyjdzie tornado.
    - Przecież napisał - że gruntowej do -30°C niestraszne.

    - A dobrą izolację termiczną zawsze warto wykonać - bo w każdych warunkach pozwala na oszczędności w kosztach ogrzewania.

    - Tornado to może nie - ale już trąby powietrzne są jak najbardziej realne. Wiatry 150 - 200 km/h też dachy zrywają.
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  10. #50
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Jakby zarabiał na powietrznych, to by pisał, że na nasze warunki wystarczy powietrzna, bo przecież nawet przy -20C w powietrzy jest dość energii, by ogrzać dom.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  11. #51

    Domyślnie

    I już mojego wpisu nie ma . Bo ganiłem Pompy gruntowe. Co za paranoja .Szanowny administratorze czy na tym forum jest wolność wypowiedzi????????????????????????????????????????

    Pompa Gruntowa ma się ni jak do pomp powietrznych biorąc pod uwagę dzisiejsze PC PW. Ten 70latek co promuje PG to powinien przeczytać wątek Temperatura dolnego źródła. gdzie goście biadolą nad temp DZ bo oscyluje w przedziale 0*C--2*C i czekają byle wytrwać do marca . 0--2*C to ja mam na Pompie PW obecnie i nie martwię się że zamrożę DZ a w marcu to będę grzal 3 razy lepiej niż PG.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  12. #52
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.110

    Domyślnie

    Nie jestem osobą która usunęła Twój post, ale go przeczytałem, więc odpiszę:
    - gdybyś skupił się na części merytorycznej, to na pewno post by został. Ale Twoje wpisy mają charakter ataków na konkretne osoby i zawierają pomówienia. Na to wolność słowa nie pozwala.
    A Ty?! Widząc tonącego wyciągniesz rękę? czy smartfona..

  13. #53
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał czeslaw65 Zobacz post
    Proszę o pomoc posiadaczy pomp którzy mają instalację już kilka sezonów grzewczych.Moje pytanie i dylemat czy pompa (oczywiście dobrze dobrana i wykonana) ogrzeje dom w temperaturach ujemnych poniżej -20 stopni czyli wtedy kiedy powinna najbardziej grzać ?. Jest to ostatnia niewyjaśniona kwestia przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie i montażu PC.
    Witam,
    mieszkam koło Jeleniej Góry-mam PC PW Panasonic T-cap 9kW od 5,5 roku.PC ogrzewała dom (bez grzałki) do -23st (bo tyle było najniżej) z mocą ok 7kW i temp grzejnikowymi (ok 48st).W domu praktycznie cały czas ok 22-23st. Prawie 20 lat temu było u nas -35st...
    Ale...te super mrozy były zawsze na kilka godzin nad ranem i to nie każdej zimy...
    W ciągu dnia najniżej zanotowałem jak dobrze pamiętam -15st.
    Nie wiem jakie będą zimy,ale nawet jak będą takie jak kilkanaście lat wstecz , to nadal PC PW wg mnie będzie robić swoje.
    Moja PC utrzymuje moc znamionową tj 9kW do -20st, jak przyjdą te sławne "ruskie mrozy" (choć tendencja jest zupełnie odwrotna) to po prostu odpalę na te kilka godzin swoje grzałeczki w PC przy tych -28 st (bo do tej temp pracuje sprężarka) i tyle .
    No ,ale to jak tak zrobię...
    Pzdr
    Ostatnio edytowane przez bobrow ; 22-12-2020 o 18:39
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  14. #54
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Nie udawaj, że nie rozumiesz co piszę...
    Dolne źródło gruntowe nad którym jest kołderka śniegowa a nad nią - 35st dalej jest "ciepłe".
    A do tego w wodzie/wilgoci leży, gdzie ciepło właściwe otoczenia źródła jest kolosalne.
    JEST Z CZEGO CZERPAĆ!
    Dolne źródło powietrznej PC w takich warunkach i takiej lokalizacji - realnie - nie istnieje!
    PCPW odpala grzałki i na wiosnę czeka z COPem = 1
    Kocioł elektryczny (symulowany przez taką PCPW) sporo jest tańszy...

    fachman19 dojrzał!
    Poleca ziemiankę zamiast PC !
    No, fakt!
    JEST (termicznie) lepsza od byle jakiego domku.
    Ale trochę trudno w niej okna zrobić...

    Adam M.
    Ile godzin w roku mamy temperatury poniżej -10 C . ?Ile kWh wtedy wezmą grzałki ?
    Podpowiem : koszt pracy grzałek dla PC dobranej na -10 C to około 200 zł rocznie.
    PC PW ogrzeje dom powiedzmy za 4000 zł rocznie , a gruntowa za 3000 zł
    Jedna i druga ogrzeje .
    Koszt PC PW typ 8 dobrej firmy z montażem to 30 000 zł . Moc przy -16 C 6,4 kW

    A gruntowa?

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    A gruntowa?
    ok. 33 kPLN o mocy 9,4 kW

    Moc przy -16C nadal ponad 9,4 kW (bo te 9,4 kW to przy 0 na wejściu do PC i zasilaniu podłogówki 35C).

    Poproszę o wycenę PC PW, która ma taką moc przy - 16C...

    I skoro już bijemy pianę. Poproszę również o dane dot. spadku sprawności w funkcji zabijania wymiennika PC PW lodem. Nie, nie, w chwili odmrażania, ale tak od początku procesu. Bo on postępuje, a nie pojawia się nagle. Szczególnie, przy takich temp. w okolicy 0C i sporej wilgotności.
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Ile godzin w roku mamy temperatury poniżej -10 C . ?Ile kWh wtedy wezmą grzałki ?
    Podpowiem : koszt pracy grzałek dla PC dobranej na -10 C to około 200 zł rocznie.
    PC PW ogrzeje dom powiedzmy za 4000 zł rocznie , a gruntowa za 3000 zł
    Jedna i druga ogrzeje .
    Koszt PC PW typ 8 dobrej firmy z montażem to 30 000 zł . Moc przy -16 C 6,4 kW

    A gruntowa?
    Popieram . Dziś na zewnątrz +5*C więc moja PC takie ma DZ a gości co na gruntowych od 0,3----2*C Jest koniec grudnia a w tym roku najniższa jaką odnotowałem to ( -3*C )
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  17. #57

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    . Dziś na zewnątrz +5*C więc moja PC takie ma DZ
    Moja ( a mam słabe DZ) miała 5,7 C na grzaniu CWU.
    I co?
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  18. #58

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    ok. 33 kPLN o mocy 9,4 kW

    Moc przy -16C nadal ponad 9,4 kW (bo te 9,4 kW to przy 0 na wejściu do PC i zasilaniu podłogówki 35C).

    Poproszę o wycenę PC PW, która ma taką moc przy - 16C...

    I skoro już bijemy pianę. Poproszę również o dane dot. spadku sprawności w funkcji zabijania wymiennika PC PW lodem. Nie, nie, w chwili odmrażania, ale tak od początku procesu. Bo on postępuje, a nie pojawia się nagle. Szczególnie, przy takich temp. w okolicy 0C i sporej wilgotności.
    MÓJ T -cap jak i wszystkich innych posiadaczy tych pomp Stała moc przy ( -20 *C ) ma 9kW
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  19. #59

    Domyślnie

    Moc tak, ale COP nie.....
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  20. #60

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Moja ( a mam słabe DZ) miała 5,7 C na grzaniu CWU.
    I co?
    CWU to nie CO -przez jaki czas te 5,7? Bo teraz jest godz 21.00 i DZ mam +5*C A defrost trwa ok. 5 min na zladzie wody i występuje od -2 do +2 PC robi go raz na 1 --- do 1,5h Co do mocy to musiał bym zobaczyć. Lecz te 5min chyba nie stanowi problemu . W domu jest to nieodczuwalne.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony