dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Przemeklo

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    84-240
    Posty
    22

    Domyślnie Sterowanie ogrzewaniem podłogowym

    Witam. Posiadam ogrzewanie podłogowe w całym domu oraz pięć dwufunkcyjny viessmann vitodens 050 oraz dwie rozdzielnice góra i dół po 5 ( siłowników w kazdym). Z rozdzielnicy do każdego pomieszczenia położone są kable skrętki. Co potrzebuje abym mógł sterować temperaturą w każdym pokoju ? Najlepiej coś tańszego, ponieważ wykończam domu z góry dziękuję za pomoc.
    Ostatnio edytowane przez Przemeklo ; 14-09-2020 o 16:41

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemeklo Zobacz post
    Witam. Posiadam ogrzewanie podłogowe w całym domu oraz pięć dwufunkcyjny viessmann vitodens 050 oraz dwie rozdzielnice góra i dół po 5 ( siłowników w kazdym). Z rozdzielnicy do każdego pomieszczenia położone są kable skrętki. Co potrzebuje abym mógł sterować temperaturą w każdym pokoju ? Najlepiej coś tańszego, ponieważ wykończam domu z góry dziękuję za pomoc.
    Jezeli skretki to tylko instalacja 24V, polecam system Salusa. Oczywiscie do kazdego rozdzielacza doporwadzone 230V i zasilacz 24V lub zasilanie 24V

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    ,,Sterowanie temperaturą'' to pojęcie trochę na wyrost w tego typu instalacji ,bardziej pasuję ,,ogranicznik'' ,ja mam system techa-a ,co o nim sądzisz asolt?

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Przemeklo

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    84-240
    Posty
    22

    Domyślnie

    Cytat Napisał LukaszP66 Zobacz post
    ,,Sterowanie temperaturą'' to pojęcie trochę na wyrost w tego typu instalacji ,bardziej pasuję ,,ogranicznik'' ,ja mam system techa-a ,co o nim sądzisz asolt?
    Chodzi mi bardziej o to żeby ustawiać daną temperaturę w każdym pomieszczeniu.

    Czy taki zestaw będzie ok ?

    2 x Listwa sterująca KL06 (góra i dół)
    10 x Siłownik do podłogówki T30NC 230V M30x1.5 SALUS FV
    10 x REGULATOR POKOJOWY SALUS 091 FL
    1 x Moduł sterowania pompą PL06
    Czy jeszcze muszę coś dokupić ? do pieca i żeby połączyć te dwa sterowniki ze sobą.
    Ostatnio edytowane przez Przemeklo ; 14-09-2020 o 21:41

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemeklo Zobacz post
    Chodzi mi bardziej o to żeby ustawiać daną temperaturę w każdym pomieszczeniu.

    Czy taki zestaw będzie ok ?

    2 x Listwa sterująca KL06 (góra i dół)
    10 x Siłownik do podłogówki T30NC 230V M30x1.5 SALUS FV
    10 x REGULATOR POKOJOWY SALUS 091 FL
    1 x Moduł sterowania pompą PL06
    Czy jeszcze muszę coś dokupić ? do pieca i żeby połączyć te dwa sterowniki ze sobą.
    Masz skretki, nie mozesz uzyc listwy na 230V,
    Ja bym to zrobił na przekaznikach zamiast listwy, i siłownikach na 230V, regulatory bateryjne ze stykiem beznapieciowym (Salus 091 FL moze byc)

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Przemeklo

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    84-240
    Posty
    22

    Domyślnie

    Kolego podałbyś mi jakie przekaźniki i siłowniki kupić model ?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemeklo Zobacz post
    Kolego podałbyś mi jakie przekaźniki i siłowniki kupić model ?
    Po pierwsze w szafce rozdzielaczowej nie warto tego instalowac, najlepiej kup rozdzielnice natynkowową do kazdego rozdzielacza, 12 mod powinno wytarczyc.
    W rozdzielnicy montujemy zasilacz 12V np:
    https://allegro.pl/oferta/zasilacz-d...12v-8147938320
    przekazniki 12V np:
    https://www.zamel.com/pl-PL/produkty...czne/pem-01012
    sztuk tyle ile regulatorów na kondygnacji
    oraz siłowniki szt. tyle masz pętli np:
    https://e-metalowiec.com/salus-contr...eo.pl/51770212
    do tego jakies zabezpieczenie np B6 np:
    https://allegro.pl/oferta/hager-wyla...06e-9202997946
    i masz kompletną rozdzielnicę
    Mnozysz x 2 bo masz parter i pietro.
    Regulatory dowolne bateryjne ze stykiem beznapieciowym. Mozna sie pokusic o zasilacz na szyne 3V aby po skretce zasilic te regulatory bo wymiana baterii we wszystkich regulatorach to strata czasu i pieniedzy, nie wspominajac o powtornym programowaniu.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Przemeklo

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    84-240
    Posty
    22

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Po pierwsze w szafce rozdzielaczowej nie warto tego instalowac, najlepiej kup rozdzielnice natynkowową do kazdego rozdzielacza, 12 mod powinno wytarczyc.
    W rozdzielnicy montujemy zasilacz 12V np:
    https://allegro.pl/oferta/zasilacz-d...12v-8147938320
    przekazniki 12V np:
    https://www.zamel.com/pl-PL/produkty...czne/pem-01012
    sztuk tyle ile regulatorów na kondygnacji
    oraz siłowniki szt. tyle masz pętli np:
    https://e-metalowiec.com/salus-contr...eo.pl/51770212
    do tego jakies zabezpieczenie np B6 np:
    https://allegro.pl/oferta/hager-wyla...06e-9202997946
    i masz kompletną rozdzielnicę
    Mnozysz x 2 bo masz parter i pietro.
    Regulatory dowolne bateryjne ze stykiem beznapieciowym. Mozna sie pokusic o zasilacz na szyne 3V aby po skretce zasilic te regulatory bo wymiana baterii we wszystkich regulatorach to strata czasu i pieniedzy, nie wspominajac o powtornym programowaniu.
    Dziękuję bardzo. A potrzebuję Moduł sterowania pompą PL06, żeby piec się wyłączył ?
    Ostatnio edytowane przez Przemeklo ; 14-09-2020 o 23:22

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Wywaliłeś niepotrzebnie kasę i chcesz jeszcze więcej wywalić.
    Podłogówka jest tak bezwładna, że u mnie przez 6 godzin po jej wyłączeniu temperatura rosła. Inna sprawa, że amplituda to 0,6*C - co też dowodzi bezwładności.
    Krzywa grzewcza + rotametry i wystarczy.
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...%82og%C3%B3wki
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...%C3%B3wki-cz-2

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemeklo Zobacz post
    Dziękuję bardzo. A potrzebuję Moduł sterowania pompą PL06, żeby piec się wyłączył ?
    Nie potrzebujesz, po to są przekazniki, ale inne:
    https://ezamel.pl/pem-02-012,przekaz...mel-exta-zamel

    zamiast
    https://ezamel.pl/pem-01-012,przekaz...mel-exta-zamel
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 15-09-2020 o 07:42

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz Mi

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kaszuby
    Posty
    182

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Krzywa grzewcza + rotametry i wystarczy.
    Tak, przez większość sezonu grzewczego wystarczy, ale w miesiącach, gdzie uzyskujemy dużo energii ze słońca pomieszczenia z przeszkleniami na zachodzie i południu mogą się przegrzewać, szczególnie gdy ktoś w domu utrzymuje wysoką temperaturę 22+. Dlatego w sypialniach z południowymi i zachodnimi przeszkleniami dałbym dodatkowo termostat.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wywaliłeś niepotrzebnie kasę i chcesz jeszcze więcej wywalić.
    Podłogówka jest tak bezwładna, że u mnie przez 6 godzin po jej wyłączeniu temperatura rosła. Inna sprawa, że amplituda to 0,6*C - co też dowodzi bezwładności.
    Krzywa grzewcza + rotametry i wystarczy.
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...%82og%C3%B3wki
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...%C3%B3wki-cz-2
    Zgadzam się z powyższym, wydasz ponad 2k pln, a przez większość czasu te siłowniki nie będą miały co robić. Żeby odczuć efekty sterowania, to musiałbyś podnieść temperaturę zasilania do niezdrowych wartości, co przy kotle kondensacyjnym, czy pompie ciepła się nie opłaca. A jak już chcesz „szpanować” sterowaniem w każdym pomieszczeniu, to kup sobie jakieś termostaty z dostępem do sieci, bo to co te solusy za ok 100 to zrobi prosty termostat bimetaliczny za 30… x 10 to 700 stówek w kieszeni.
    I nie potrzeba baterii...
    Ostatnio edytowane przez mac_612 ; 15-09-2020 o 09:09

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Mi Zobacz post
    Tak, przez większość sezonu grzewczego wystarczy, ale w miesiącach, gdzie uzyskujemy dużo energii ze słońca pomieszczenia z przeszkleniami na zachodzie i południu mogą się przegrzewać, szczególnie gdy ktoś w domu utrzymuje wysoką temperaturę 22+. Dlatego w sypialniach z południowymi i zachodnimi przeszkleniami dałbym dodatkowo termostat.
    Jest coś takiego jak samoregulacja podłogówki, czy bedą termostaty czy nie, to efekt - przegrzewanie -będzie taki sam.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Mi Zobacz post
    Tak, przez większość sezonu grzewczego wystarczy, ale w miesiącach, gdzie uzyskujemy dużo energii ze słońca pomieszczenia z przeszkleniami na zachodzie i południu mogą się przegrzewać, szczególnie gdy ktoś w domu utrzymuje wysoką temperaturę 22+. Dlatego w sypialniach z południowymi i zachodnimi przeszkleniami dałbym dodatkowo termostat.
    I w takie dni jaka temperatura wypada z krzywej? Moc podłogi w okolicach zera?
    A co się dzieje, jak słoneczko zachodzi? Zanim podłoga się nagrzeje to o ile spadnie temperatura powietrza?

    No, chyba, że mowa o starym, nędznie izolowanym domu i w ciągu doby temperatura może spaść o kilka stopni po wyłączeniu ogrzewania i to w nienajwiększe mrozy. Wtedy faktycznie, ma szansę podłoga wystygnąć po zamknięciu obiegu a przy odpowiednim zapasie mocy (krzywa z kolei będzie problemem, bo ograniczy moc do takiej, jaka jest potrzebna do uzupełnienia strat - a nie do szybkiego podniesienia temperatury podłogi) podnieść znacząco temperaturę podłogi w kilka godzin.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 15-09-2020 o 09:22

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz Mi

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kaszuby
    Posty
    182

    Domyślnie

    Jeżeli jeden dzień słońca to faktycznie niewiele daje, ale jeżeli jest wyżowa słoneczna pogoda przez tydzień albo dłużej? Mam jedną sypialnię dobrze nasłonecznioną, w której całkowicie wyłączam ogrzewanie w jesieni i wczesną wiosną.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Mi Zobacz post
    Mam jedną sypialnię dobrze nasłonecznioną, w której całkowicie wyłączam ogrzewanie w jesieni i wczesną wiosną.
    A zimą nie jest dobrze nasłoneczniona? Czemu różnica w zapotrzebowaniu na ciepło między pomieszczeniami zmienia się tak bardzo?
    W strefie dziennej nie masz wtedy nadmiaru zysków bytowych i słonecznych, że dalej pracuje tam ogrzewanie?

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Przemeklo

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    84-240
    Posty
    22

    Domyślnie

    Dziękuję za zainteresowanie. Nie chodzi o jakieś szpanowanie i wywalanie kasy w błoto tylko o jakiś komfort i oszczędności na ogrzewaniu. Kupiłem dom z takim ogrzewaniem i wyprowadzonymi skrętkami w każdym pomieszczeniu dlatego pytam. O jakieś sensowne rozwiązanie.

    Kupiłem czujnik zewnętrzny do vissmanna aby aby korzystał z tej krzywej.

    Co mam jeszcze dokupić "sensownego" do tej instalacji tak aby był komfort sterowniem i oszczędność na ogrzewaniu ? (bez szpanowania i wyrzucania kasy w błoto)

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemeklo Zobacz post
    Dziękuję za zainteresowanie. Nie chodzi o jakieś szpanowanie i wywalanie kasy w błoto tylko o jakiś komfort i oszczędności na ogrzewaniu. Kupiłem dom z takim ogrzewaniem i wyprowadzonymi skrętkami w każdym pomieszczeniu dlatego pytam. O jakieś sensowne rozwiązanie.

    Kupiłem czujnik zewnętrzny do vissmanna aby aby korzystał z tej krzywej.

    Co mam jeszcze dokupić "sensownego" do tej instalacji tak aby był komfort sterowniem i oszczędność na ogrzewaniu ? (bez szpanowania i wyrzucania kasy w błoto)
    NIc ponad to co podałem wczesniej.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemeklo Zobacz post
    Dziękuję za zainteresowanie. Nie chodzi o jakieś szpanowanie i wywalanie kasy w błoto tylko o jakiś komfort i oszczędności na ogrzewaniu. Kupiłem dom z takim ogrzewaniem i wyprowadzonymi skrętkami w każdym pomieszczeniu dlatego pytam. O jakieś sensowne rozwiązanie.

    Kupiłem czujnik zewnętrzny do vissmanna aby aby korzystał z tej krzywej.

    Co mam jeszcze dokupić "sensownego" do tej instalacji tak aby był komfort sterowniem i oszczędność na ogrzewaniu ? (bez szpanowania i wyrzucania kasy w błoto)
    Jeśli masz doprowadzone skrętki w każdym pomieszczeniu to możesz kupić listwe tech,salus zobacz jakie masz te siłowniki( prawdopodobnie 230v) i musisz kupić taka listwe zeby nie wymieniać siłowników. Listwa Techa to koszt około 450zł i czujnik bez zasilania chyba coś z 50 zł jeden. Od listwy sterującej do kotła musisz przeciągnąć przewód 2 żyłowy.Jeśli nie ma mozliwości przeciągnięcia przewodu to trzeba by pomyśleć nad sterowaniem radiowym.
    Co do Modułu sterowania pompą nie wiem jak Salus ale listwa Techa który ja posiadam ma to wbudowane (narazie bym spróbował na samej pompie z kotła).
    Musisz tez zobaczyć czy masz możliwość opóznienia startu kotła ponieważ siłowniki potrzebuja z 1minute żeby się otworzyć.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wywaliłeś niepotrzebnie kasę i chcesz jeszcze więcej wywalić.
    Podłogówka jest tak bezwładna, że u mnie przez 6 godzin po jej wyłączeniu temperatura rosła. Inna sprawa, że amplituda to 0,6*C - co też dowodzi bezwładności.
    Krzywa grzewcza + rotametry i wystarczy.
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...%82og%C3%B3wki
    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...%C3%B3wki-cz-2
    A u mnie po 1,5 h już nie rośnie, a temperatura nie wzrosła nigdy ponad 0,3 stopnia od ustawionej.
    Ostatnio edytowane przez Napoli ; 20-09-2020 o 23:06

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Przemeklo

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    84-240
    Posty
    22

    Domyślnie

    Dzień dobry.



    Odłączyłem termostat 0/1 od pieca, ponieważ żeby utrzymać temperaturę 19 stopni (na zew 10) zjadł 6m gazu.

    Zrobiłem sobie tabelę krzywej do podłogówki i będę testował na czujniku zewnętrznej temperatury. Wczoraj ustawiłem na 10 i zobaczę czy utrzyma temperaturę.

    Załącznik 450064

    Mam pytania:

    1. Jakie będę miał możliwości modyfikacji, ustawień jak podłączę sterownik vitotroll 100 OT do tego pieca ( z czujnikiem zew tem lub bez) ?
    (krzywa, temp wody bieżącej, CO itp)

    2. Który sterownik ma więcej możliwości Vitotrol 100 OT czy Vitotrol OT1 ?

    3. Czy Vitotrol 200a będzie współpracował z tym piecem i czy będzie miał takie same możliwości jak vitotrol 100 OT?

    4. Czy sterownik innych firm będzie współpracował z tym piecem np salus RT520 OpenTherm (OT+ 4.0) lub Elektrobock Termostat (PT52) OpenTherm Plus (OT +) ?

    5. Który sterownik będzie najlepszy pod względem ustawień do vitodens 050 ?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony