dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7

Temat: Rozmiar łat

  1. #1

    Domyślnie Rozmiar łat

    Dzień dobry,
    zwracam się z prośbą o opinię.

    Mam w projekcie dach jętkowy 40 stopni.

    Łaty są o rozmiarze 5x4 (już kupione - świerk suszony, strugany obustronnie) pod dachówkę ceramiczną (50 kg/m2).
    Rozstaw krokwi (8x20) w świetle od 80 cm do 113 cm (w miejscu gdzie są okna).

    Czy rozmiar łat nie jest zbyt mały w stosunku do maksymalnego rozstawu krokwi 113 cm, czy dach nie będzie falował?

    Pozdrawiam,
    robert

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Gregory67

    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    L
    Posty
    224

    Domyślnie

    W maksymalnych rozpiętościach możesz dać podwójne łaty, albo kupić nowe o większym przekroju

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gregory67 Zobacz post
    W maksymalnych rozpiętościach możesz dać podwójne łaty, albo kupić nowe o większym przekroju
    bardzo dziękuje za odpowiedź, chyba tak właśnie zrobię i dam podwójną np. co drugą/trzecią łatę, wydaje mi się, że to powinno wystarczyć?

    znalazłem kalkulator ugięcia, z którego wynika, że przynajmniej teoretycznie nie ma dużej różnicy pomiędzy rozmiarem 5x4 a 6x4 i biorąc pod uwagę rozkład masy i kąt nachylenia połaci ugięcie nie powinno przekraczać 1 mm - nie biorąc oczywiście pod uwagę dodatkowego obciążenia śniegiem itp.

    https://www.woodbin.com/calcs/sagulator/

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Daj tam gdzie jest rozstaw krokwi 113cm łaty wieloprzęsłowe a przęsło 113cm daj jako przedskrajne lub środkowe a nie jako skrajne.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Daj tam gdzie jest rozstaw krokwi 113cm łaty wieloprzęsłowe a przęsło 113cm daj jako przedskrajne lub środkowe a nie jako skrajne.
    Duże szerokości są na szczęście w środku, tam gdzie okna (chodzi o to, żeby nie trzeba było stosować wymian) - zrobiłem schemat jak w załączniku.

    https://drive.google.com/file/d/1UHU...ew?usp=sharing
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dach.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	21,4 KB
ID:	448530  
    Ostatnio edytowane przez cholo ; 27-09-2020 o 12:35

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.850

    Domyślnie

    Ewentualnie możesz lokalnie zamontować dwie łaty obok siebie tak by miały podwójną szerokość wzdłuż długości krokwi.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Ewentualnie możesz lokalnie zamontować dwie łaty obok siebie tak by miały podwójną szerokość wzdłuż długości krokwi.
    tak właśnie zrobię.

    dach już zakrokwiony i w związku z tym mam pytanie czy różnice wysokości krokwi około 5 do 10 mm pomiędzy sąsiadującymi krokwiami dla płaskiej dachówki (Braas Turmalin) to jest akceptowalna wartość - w sensie czy nie będzie widoczne falowanie połaci?

    generalnie jest ok, ale po środku jest jedna/dwie wyższe krokwie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony