dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1

    Domyślnie Proszę o pomoc w wyborze działki i projektu

    Dzień dobry,
    przede mną wybór działki i projektu. Jako, że zdaje sobie sprawę wagi tego wyboru, chciałbym wspomóc się opinią ludzi, którzy tworzą największe w Polsce forum związane z tą tematyką

    Działka
    Poniżej przedstawiam rysunek działek (każda ok. 10 ar) wraz z wymuszeniami MPZP.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pytanie murator.jpg
Wyświetleń:	68
Rozmiar:	8,7 KB
ID:	448185

    Dach wielopołaciowy dozwolony jest na 2 działkach na skrzyżowaniu, pozostałe - dwuspadowy.
    Wstępnie mój wybór pada na działkę z pogrubioną granicą
    - wjazd od północnego zachodu/wschodu,
    - dobre naświetlenie ogrodu
    - większa pole manewru co do wyboru projektu ( dach dwu lub wielopołaciowy, nie trzeba przyklejać granicy domu od ślepej uliczki)

    Dodam jeszcze że drogi na rysunku są utwardzone ale piaszczyste - główną drogę pewnie zaleją asfaltem ale trzeba będzie poczekać kilka lat. Może warto wziąć działkę dalej od niej żeby nie wyciągać piasku z kiełbasek z grilla po przejeżdżaniu samochodów? Poza tym mniej płotu “reprezentacyjnego” przy granicy z drogą = oszczędności.

    Projekt
    Po lekturze tego forum i ilości ofert w internecie powoli dojrzewam do wyboru.
    Zależy mi na nieskomplikowanej bryłę (minimalizacja kosztów) i przyjemnej eksploatacji.
    Jeżeli chodzi o to drugie zapewne parterówka, jednak ciężko znaleźć taką, która posiadałaby 4 pomieszczenia, garaż, a powierzchnia zabudowy zajmowała mniej niż 200 m2 i w dodatku była stosunkowo tania w wykonaniu.

    Moje dotychczasowe “znajdźki”.

    https://www.dobredomy.pl/projekt/maksymilianII/
    https://projekty.muratordom.pl/proje...?od=desc#rzuty
    nieskomplikowana bryła

    https://www.studioatrium.pl/projekty...s-vi,1378.html
    strop lekki (oszczędności), podcień, antresola - w przyszłości można na poddaszu zrobić pokój dla dziecka, jak się ich więcej pojawi


    https://www.archon.pl/projekty-domow...ma3623e0faebb1
    tu jest wszystko co bym chciał (podcień, antresola, sypialnia dla rodziców na parterze), ale pewnie drogi będzie do wykonania.

    https://projekty.muratordom.pl/proje...,0,0.htm#rzuty
    Jeżeli kosztorys nie jest zaniżony (w każdym pewnie jest, ale on jeden z najtańszych z ww.) to ten będzie moim faworytem

    przed chwilą odnalazłem jeszcze takie cudo
    https://www.extradom.pl/projekt-domu-nela-BSE1150


    Projekt indywidualny nie będzie miał takiego wsparcia - możliwość zobaczenia budowanych realizacji.

    Mile widziane propozycję, które uwzględniają powyższe “widzimisie”.

    Pozdrawiam

    Mateusz
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pytanie murator.jpg
Wyświetleń:	40
Rozmiar:	6,6 KB
ID:	448170  
    Ostatnio edytowane przez gilange ; 16-09-2020 o 15:41

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Dach wielospadowy raczej będzie droższy a na pewno poddasze będzie mniej funkcjonalne.

    Wybrałeś bardzo różne projekty, że ciężko je porównać.
    Przede wszystkim może zacznij od budżetu. Bo jedne domy to 200 m2 a inne 160 m2
    Po drugie - czym chcesz grzać?

    Rozpatrując rozplanowanie wnętrz bierz pod uwagę takie rzecz jak:
    - sypialnie dzieci lepiej by nie sąsiadowały z łazienkami (głownie chodzi o sedesy), zwłaszcza tą, z której korzystają rodzice (hałas w nocy)
    - sypialnia rodziców była oddzielona od sypialni dzieci garderobą, schodami czy innym pomieszczeniem



    Wady projektów:

    Nela - schody zabiegowe, toaleta otwierająca się na salon, zmarnowanie 6 m2 powierzchni na korytarzyk(hol) w salonie, na poddaszu dużo kosztownych, głośnych okien połaciowych a małe okienka szczytowe

    Niebywały - kominek w przejściu (nie ma jak zaaranżować wokół niego strefy wypoczynku), mało miejsca w wiatrołapie na szafę, bardzo niski skos na poddaszu (trzeba odsuwać meble od ścianki kolankowej)

    Miarodajny - brak miejsca na szafę w wiatrołapie, ciasna kuchnia, nieproporcjonalna względem salonu, garaż słabo oddzielony termicznie od części mieszkalnej, sypialnie dzieci wypadną oknami na północ, jedna z sypialni graniczy cienką ścianą z kotłownią. Układ kojarzy mi się z letniakiem a nie domem.

    Dom w betulach - ma garaż jednostanowiskowy, w sumie chyba największy dom z przedstawionych

    Kos - bardzo małe sypialnie. Spiżarka zrobiona na siłę. Schody kręcone - spróbuj wnieść tam jakiś mebel. Salon od ulicy

    Maksymilina - schody zabiegowe, dosc mała przestrzen salonu i jadalni
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 15-09-2020 o 13:46

  3. #3

    Domyślnie

    Jak dzialki sa w tej samej cenie to nie wiem po co sie w ogole zastanawiasz nad dzialką narożną? Ma same wady - chyba że planujesz tam dzialanosc uslugową?

  4. #4

    Domyślnie

    @Elfir,
    dziękuje za odpowiedź. Też jestem tego zdania, ale z drugiej strony słyszałem że cena dachówek bocznych i ścian szczytowych zbliża cenę obu rodzajów dachu do siebie. Nie znam dokładnych cen więc zostawię tą informację dla tych co preferują dach wielospadowy, ale obawiają się dużej różnicy kosztów.
    @cactus,
    dziękuje za słuszną uwagę. Działki są w tej samej cenie i chyba moja decyzja ulegnie zmianie. Zastanawia mnie tylko czy nie będę żałował tego, że po realizacji głównej drogi, będę żałował, że nie mam wyjścia/wyjazdu na brukowy chodnik i nową asfaltową drogę, która dodatkowo jest odśnieżana przez miasto. Z drugiej strony, działka dalej to nie taka duża odległość, a i miasto może połasi się na zrobienie za jednym zamachem czterech ślepych uliczek razem z drogą główną.

  5. #5

    Domyślnie

    Z dala od drogi głównej. na drugą działkę pasuje jak ulał projekt z archonu
    https://www.archon.pl/projekty-domow...ma3623e0faebb1
    tylko w odbiciu lustrzanym , z garażem od północnego wschodu.

    Duży, przestronny dom. Jeśli piętro pójdzie w drugim etapie to należy wyprowadzić do góry wszystkie instalacje w tym podłogówkę. te najlepiej wykonać i wylac pod te 3 pomieszczenia plus łazienka.
    Ostatnio edytowane przez pandzik ; 15-09-2020 o 14:47

  6. #6

    Domyślnie

    @pandzik,
    dzięki za odpowiedź. niestety wymuszenia MPZP co do kalenicy wykluczają ten projekt. Wymiary działek to ok. 26x38 m. Niestety projekt ten będzie pasował tylko do działek przy drodze głównej.
    Może określenie tej drogi jako główna trochę odstrasza. Jest to (albo raczej będzie jak powstanie osiedle) droga dojazdowa/osiedlowa z leżącymi policjantami, od której odgałęzia się kilka ślepych uliczek. 200 m za rozpatrywaną działką kończy się planowane osiedle.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.109
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Czyje są drogi? Czy kupując pierwszą działkę przy tej ślepej uliczce kupujesz też udział w drodze?
    Czy zjazd możliwy z tej drogi główniejszej?
    Gdzie są dociągnięte media?

    Z tych projektów to część odrzuciłbym za schody zabiegowe czy całkiem kręcone. A resztę za zbyt rozbudowaną bryłę.

    Garaż chcesz ogrzewać? Jak nie utrzymasz tam temperatur bliskich reszty domu, to będzie problem z dogrzaniem pomieszczeń nad nim (zwłaszcza jak jest tam łazienka).

    Przy poddaszu użytkowym bez sensu jest dach wielospadowy - dwuspadowy daje prostą możliwość zrobienia normalnych okien bez kombinowania z jaskółkami czy innego podrażania dachu.

    IMO poddasze użytkowe nie ma sensu, jak nie zmusza Cię do tego ciasna działka.

  8. #8

    Domyślnie

    @Elfir,
    dzięki za krytykę projektów, które przedstawiłem. Mając te uwagi na względzie zabieram się do dalszych poszukiwań.

    @Kaizen,
    dzięki za przydatne uwagi.
    Pakiet działek wystawia miasto i wszystkie są uzbrojenie w wodę, kanalizację prąd i gaz. Droga “główniejsza” i poboczne należą do miasta.

    Do ogrzewania domu rozważam gaz. Z drugiej strony cena PC może być zbliżona do ceny pieca + komina + przyłącza gazowego. Dodając do tego PV, które może kiedyś udałoby mi się sfinansować, zapewniłbym sobie tańszą eksploatację domu na wypadek "cięższych czasów".

    Jeżeli chodzi o budżet to myślę że poradzę sobie do stanu 0, potem będę chciał brać kredyt - oczywiście jak najmniejszy.
    W celu ograniczenia kosztów będę też wykonywał także niektóre prace wykończeniowe, sam będę szukał materiałów oraz będę też ingerował w rozwiązania w projekcie (mniejsze okna, tańsze materiały).

    Jeżeli chodzi o oszczędności, które wynikłyby z wyboru projektu, to jedyne co mi przychodzi do głowy to lekki strop w domu parterowym.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    gilange - znalezienie idealnego gotowca pewnie jest nierealne. Po prostu trzeba sobie podzielić błędy na istotne i mniej istotne.
    Mozna pomyslec o adaptacji i zmianach w układzie wewnetrznym.

    Poza tymi kwestiami o których pisałam, widzę, że ilość miejsc w garażu jest nieistotna?
    Czy chcesz robić kominek?

    Na pozostałych działkach dach dwuspadowy ale kalenica prostopadła czy równoległa?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Mnie się zawsze podobał ten projekt:


    przy czym garaż można też ustawić z boku domu. Albo dom obrócić o 90 stopni i wjazd zrobić z boku.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.109
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gilange Zobacz post
    Pakiet działek wystawia miasto i wszystkie są uzbrojenie w wodę, kanalizację prąd i gaz. Droga “główniejsza” i poboczne należą do miasta.
    No to super sytuacja.

    Cytat Napisał gilange Zobacz post
    Do ogrzewania domu rozważam gaz. Z drugiej strony cena PC może być zbliżona do ceny pieca + komina + przyłącza gazowego. Dodając do tego PV, które może kiedyś udałoby mi się sfinansować, zapewniłbym sobie tańszą eksploatację domu na wypadek "cięższych czasów".
    W kalkulacji uwzględnij koszty przeglądów kominiarskich, kotła i PC. Oraz koszty wymiany co przewidywany lifetime.

    Cytat Napisał gilange Zobacz post
    W celu ograniczenia kosztów będę też wykonywał także niektóre prace wykończeniowe, sam będę szukał materiałów oraz będę też ingerował w rozwiązania w projekcie (mniejsze okna, tańsze materiały).
    Robienie za "dewelopera" to spory nakład czasu i wysiłku - zwłaszcza, jak musisz się dokształcać. Załóż, że nie będziesz miał czasu na kiwnięcie palcem na budowie - analiza opcji, szukanie wykonawców, porównywanie ofert, kontrola jakości itd. zajmuje co najmniej cały (drugi jak pracujesz zawodowo) etat. Jak uda się wygospodarować czas, żeby coś zrobić samemu - fajnie. Ale nie licz na to, jak się nie zwolnisz z pracy (dobrze, jak w czasie całej budowy znajdziesz ze dwa tygodnie faktycznie wolnego od wszystkiego czasu, żeby wypocząć).


    Cytat Napisał gilange Zobacz post
    Jeżeli chodzi o oszczędności, które wynikłyby z wyboru projektu, to jedyne co mi przychodzi do głowy to lekki strop w domu parterowym.
    Szukanie oszczędności jest na każdym kroku. Czy to drobnych, czy grubszych (podobnie jak pokusy "dołóżmy kilka stówek/tysięcy - bo co to jest w skali kosztów całego domu" - a potem z tych "drobnych" kwot robi się kilka(naście)% całości, czyli grube pieniądze). Nie szukaj oszczędności - tylko optymalizacji. Czy oszczędzone teraz np. X zł na źródło ciepła, rekuperator czy termoizolację nie okaże się kosztem kilka razy X w ciągu dwudziestu czy trzydziestu lat na utrzymanie. Czy może te same pieniądze zaoszczędzone teraz na źródle ciepła i przeniesione na termoizolację nie oznaczą w sumie Y tys. zł oszczędności w ciągu najbliższych kilkunastu czy dwudziestu paru lat. Ale są też rzeczy nieprzeliczalne na pieniądze, jak komfort, poczucie bycia eko (logicznym czy ekonomicznym - to dosyć subiektywne, bo niektórzy wierzą, że napędzane gazem cieplarnianym i prądem u nas głównie z węgla pompa ciepła jest bardziej ekologiczna, niż biomasa w 100% odnawialna - inni odwrotnie i podobnie z ekonomią).

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    casual

    Zarejestrowany
    May 2017
    Kod pocztowy
    10-900
    Posty
    275

    Domyślnie

    Jeżeli to są drogi mało uczęszczane to działka narożna ma ten plus, że odpada ci jeden sąsiad po długości.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Mnie się zawsze podobał ten projekt:
    To co przedstawiłaś jest tym czego szukam. Na poddaszu umieścić jeszcze 3 pokoje i łazienkę z pralnią, i wybór projektu z głowy. Jednak nie widzę tam kominka, który od zawsze chciałem mieć. W garażu chciałbym mieć swój azyl w którym miałbym mały warsztacik do majsterkowania i miejsce aby coś zrobić przy samochodzie. Mógłby on to być jednostanowiskowy, ale trochę szerszy, tylko czy to nie zakłóciłoby proporcji?

    Co do kalenic - równolegle do dróg. Powiększyłem trochę rysunek w pierwszym poście, w którym przedstawiłem strzałkami wymagane kierunki kalenicy.

    Wstępne poszukiwanie wg twoich rad
    https://www.archon.pl/projekty-domow...m72523b1ac9ef2
    blachodachówka powinna dać trochę oszczędności

    https://www.archon.pl/projekty-domow...mf6021b8670ed8

    https://z500.pl/projekt/458/z40+gp,z...j-stronie.html
    w tym rozwiązaniu można byłoby przesunąć drzwi od gabinetu w stronę garażu i zrobić proste schody. Czy taka ingerencja w projekt nie jest już tak droga, że taniej kupić indywidualne rozwiązanie?


    https://projekty.muratordom.pl/proje...,0,0.htm#rzuty
    wyjście z kuchni na taras, podobno częściej używane niż z salonu.


    Cytat Napisał casual Zobacz post
    Jeżeli to są drogi mało uczęszczane to działka narożna ma ten plus, że odpada ci jeden sąsiad po długości.

    Po dokładniejszym opisaniu warunków dla każdej z działek dalej jesteście zdania aby uciekać od drogi główniejszej? Nawet jak trafi się projekt, który tam nie pasuje pod kątem MPZP?



    Co do ogrzewania, bardziej skłaniam się w kierunku PC.

    Gaz: piec gazowy 10 000 + zb. CWU 2 000 + przyłącze 5000 + komin 5 000 = 22 000 PLN
    eksploatacja/rok: gaz 3 000 + kominiarz i przegląd urządzeń gazowych 400 = 3400 PLN
    Suma na 15 lat to 73 000 PLN

    PC: 25 000 + zb. CWU 2 000 = 27 000 PLN
    eksploatacja/rok: 2 500 prąd + 400 przegląd = 2900 PLN
    Suma na 15 lat to 70 500 PLN

    Jeżeli jakieś z powyższych wartości jest oderwana od rzeczywistości to proszę mnie wyprowadzić z błędu.


    Dodatkowo PC otwiera możliwość wsparcia jej PV, no i można za jej pomocą chłodzić do latem.
    Ostatnio edytowane przez gilange ; 16-09-2020 o 15:43

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.109
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gilange Zobacz post
    Gaz: piec gazowy 10 000 + zb. CWU 2 000 + przyłącze 5000 + komin 5 000 = 22 000 PLN
    eksploatacja/rok: gaz 3 000 + kominiarz i przegląd urządzeń gazowych 400 = 3400 PLN
    Suma na 15 lat to 73 000 PLN

    PC: 25 000 + zb. CWU 2 000 = 27 000 PLN
    eksploatacja/rok: 2 500 prąd + 400 przegląd = 2900 PLN
    Suma na 15 lat to 70 500 PLN
    Skąd wziąłeś ilość kWh i ceny? Bo koszty eksploatacji mi się nie zgadzają.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Skąd wziąłeś ilość kWh i ceny? Bo koszty eksploatacji mi się nie zgadzają.
    Wyliczenia były poglądowe, w dodatku jestem laikiem w tej materii, ale myślę, że wyniki nie odbiegają aż kilkadziesiąt % od rzeczywistości.

    Gaz
    https://kb.pl/porady/ogrzewanie-gazowe-koszty-na-sezon/
    Dom 120 m2 z dobrą jakościowo izolacją termiczną (110 kWh/m2), kocioł kondensacyjny.

    PC
    https://muratordom.pl/instalacje/pom...mFKW-WvK6.html
    pompa powietrze woda monoblok.
    dom trochę za duży a więc 120/160 x 2760 PLN ~ 2000 PLN
    Widzę, że artykuł ma 2 lata, z drugiej strony można korzystać z dobrodziejstw taryfy g12 i zmniejszać koszty eksploatacji.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał gilange Zobacz post
    To co przedstawiłaś jest tym czego szukam. Na poddaszu umieścić jeszcze 3 pokoje i łazienkę z pralnią, i wybór projektu z głowy.
    to projekt domu pasywnego, stad brak kominka. Ale to najmniejszy problem w doprojektowaniu w trakcie adaptacji.

    Na poddaszu/piętrze były trzy pokoje (w tym master bedroom z własną łazienką), łazienka i pralnia.


    Niestety, z niewiadomego powodu architekt zlikwidował stronę z projektem i nawet nie mogę ci wskazać gdzie teraz go kupić

    blachodachówka na poddaszu może być głośnia gdy pada.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 16-09-2020 o 19:57

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.060
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Ha, ha, ale tam jest kominek
    Bo w pokoju na piętrze jest komin, czyli mały prostokąt po lewej stronie telewizora to kominek.

    ten dom miał bardzo wysoką ściankę kolankową, więc poddasze było praktycznie jak piętro.

    garaż w projekcie był nieogrzewany i bez ocieplenia. Można byłoby go zrobić też taniej z szkielecie drewnianym na lekkim fundamencie, bo jest niezależny od budynku.
    Wielkość garażu dwustanowiskowego daje ci jedno miejsce postojowe i miejsce na warsztat.

    Dodatkowo, ponieważ to pasywniak, można grzać prądem w cenie gazu, więc pom. 3 może być dodatkową przestrzenią roboczą, a zasobnik na wodę można umieścić w szafie w pom. nr 2.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 16-09-2020 o 20:17

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.109
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gilange Zobacz post
    Gaz
    https://kb.pl/porady/ogrzewanie-gazowe-koszty-na-sezon/
    Dom 120 m2 z dobrą jakościowo izolacją termiczną (110 kWh/m2), kocioł kondensacyjny.
    Na taki dom już dzisiaj nie dostaniesz pozwolenia na budowę, bo limit EP to 95kWh/m2 na rok, a przy EU=110kWh/m2 przy gazie wyjdzie ze 125 kWh/m2.

    Nie zgaduj i nie patrz na inne domy - potrzebujesz danych tego, co zamierzasz zbudować, żeby podjąć racjonalną decyzję. Może być 40kWh/m2 EU, a może być (jeszcze - jak w tym roku złożysz dokumenty) i EU=80kWh/m2. Ale na pewno nie 110kWh/m2.

    Ale mi chodziło, że dla PC masz znacząco inną ilość kWh/m2 niż przy gazie.
    No i przy gazie zapomniałeś, że prądu też co nieco pociągnie - zależnie od rozwiązania przyjętego może 24/7 kilkadziesiąt albo i sto kilkadziesiąt wat ciągnąć pompa obiegowa (nawet, jak ogień się nie pali).

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie zgaduj i nie patrz na inne domy - potrzebujesz danych tego, co zamierzasz zbudować, żeby podjąć racjonalną decyzję.
    I tak zrobię po wyborze projektu. Słyszałem do o kalkulatorka kosztów ciepła, pewnie z tego skorzystam.

    Ktoś wie, czemu zadaszenie tarasu w powyższym projekcie raczej nie będzie chronił przed deszczem (same belki)? Często to spotykam takie rozwiązanie w projektach, nie wiem czemu ono ma służyć.
    https://www.archon.pl/projekty-domow...m72523b1ac9ef2

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.109
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał gilange Zobacz post
    I tak zrobię po wyborze projektu. Słyszałem do o kalkulatorka kosztów ciepła, pewnie z tego skorzystam.
    http://bdec.builddesk.pl/
    http://pl.sankom.net/programy/audytor-ozc


    Cytat Napisał gilange Zobacz post
    Ktoś wie, czemu zadaszenie tarasu w powyższym projekcie raczej nie będzie chronił przed deszczem (same belki)? Często to spotykam takie rozwiązanie w projektach, nie wiem czemu ono ma służyć.
    https://www.archon.pl/projekty-domow...m72523b1ac9ef2
    Dobre pytanie. Pewnie kosztowna ozdóbka. Gdyby te "deski" były wschód-zachód, to by chociaż cień na tarasie i dużym przeszkleniom (zapobiegając przegrzewaniu salonu) w środku dnia zapewniały. A jak są północ-południe to wpuszcząją całe słońce w okolicach południa.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony