dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Moc przyłączeniowa , dom szkieletowy 114m2 + pompa ciepła

    Witam. Firma aktualnie przymierza się do stawiania szkieletu. Załatwiałem prąd budowlany (prowizorka) i moje pytanie padło odnośnie terminu podłączenia prądu docelowego , który okazał się bardzo odległy... 22.07.2021 bodajże

    Warunki są wydane na 8kw (plac budowy) i 12kw prądu docelowego. Tak mi polecił elektryk , na etapie składania wniosku o warunki.
    W Enei Pan stwierdził , że te 8 jak i 12kw to dużo za mało jeśli ogrzewanie będzie pompą ciepła (najprawdopodobniej pompa 7kw)

    Nie zdawałem sobie sprawy , że płyta indukcyjna tak dużo bierze 'kw'
    Moje główne pytanie brzmi, czy mógłby mi ktoś doradzić z doświadczenia lub profesjonalny elektryk jak to wyjdzie w życiu i czy zmieniać warunki na 17kw ? (tak mi polecono w Enea)
    Przeraża mnie troszkę rachunek za prąd przy tych 17kw na prądzie budowlanym , no ale z kolei nie chce akcji że zabezpieczenia będą mi korki wywalały, np w wigilie , gdzie temp, może być niższa i pompa będzie chodziła na wyższych obrotach + gotowanie 4 palniki , jakiś czajnik , żelazko etc...
    W domu będą mieszkały 2 osoby dorosłe i małe roczne dziecko.

    Tak więc prosiłbym o jakieś wskazówki na ile zmienić warunki jeśli chodzi o prowizorkę budowlaną żeby dużo nie przepłacać , ale też nie żyć jak w epoce kamienia no i ile dać na docelowym prądzie.
    Dziękuję z góry , pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Tommy94 ; 15-09-2020 o 22:23

  2. #2

    Domyślnie

    Witam.
    W Enea polecono, ponieważ chodzi tu o kasę, związaną ze składnikami mocy umownej, czyli opłata za moc zainstalowaną, przesył, obsługa i co tam jeszcze.
    Prawo energetyczne precyzuje te sprawy, ale określona taryfa Dostawcy również.
    Mam pytanie - dlaczego Odbiorca nie może w każdej chwili (oczywiście mając przygotowany obiekt i instalację) do zmiany taryfy? Czym to tłumaczą?
    No i z jakiej racji do celów budowy potrzeba aż 17 kW ?
    Co do taryf - warto zawalczyć - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2579654.html Monopoliści tylko czekają, by bulić.
    No i na koniec - jaka jest szacunkowa moc urządzeń zainstalowanych w przyszłości w budynku?
    Bo nie zawsze trzeba się spieszyć, i skalkulować, ile będzie minimum wymagane.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Przecież PC 7 kw to jedna z najmniejszych ma silnik pewno 2 kw a pracuje średnio z poborem ok 500W więc nie rozumiem twoich obaw.

    Jakie zabezpieczenie przedlicznikowe masz w umowie ?

    U mnie jest tak 15 kw moc przyłączeniowa zabezpieczenie 3x25A ważne jest aby równo rozłożyć obciążenie na poszczególne fazy

    Dotychczas miałem ogrzewanie elektryczne o mocy 7 kw , kuchnię 10 kw z piekarnikiem i bojler 1,5 kw i nigdy nic z tym sie nie działo.

    Miałem Rb na czas budowy 4 kw z tym że udało mi się mieć zabezpieczenie 3x25 a i na tej rbetce i przyłączu 70m powietrznym żyłem 3 lata, Miałe 2 umowy na rb i na docelowe i zapąłconą całą kasę,


    Obecnie to zużycie spadło i testuję bo to 1 rok , mam pc cwu 440 wat, klimatyzator o średnim poborze 700 wat, moc grzewcza 2,9 kw , PV i reszta bez zmian/

    Na twoim miejscu zadbałbym aby równo obciążyć fazy i nic bym nie zmieniał.

  4. #4

    Domyślnie

    Szacunkowej mocy urządzeń nie potrafię określić, jest to moja pierwsza budowa domu i nie myślałem nigdy wcześniej , że ma to aż takie znaczenie na tak wczesnym etapie budowy.

    Zabezpieczenie przedlicznikowe to 3x16A zamontowane w Rb , zgodnie z warunkami.
    Myślę właśnie czy nie bezpieczniejszym rozwiązaniem byłoby zmienić na 3x20A ?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.273
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tommy94 Zobacz post
    Warunki są wydane na 8kv (plac budowy) i 12kv prądu docelowego.
    8-12 tysięcy woltów? To jakiś nietypowy obiekt przemysłowy?

    Ale nie ma śmiacia. Jeden elektryk "z uprawnieniami" przy mnie odebrał kilka razy telefon w sprawie pracy i chwalił się, że ma uprawnienia SEP do 1 kilowata.... W końcu nie wytrzymałem i zapytałem, czy odpala w domu czajnik co ma ponad 2 kilowaty

    Cytat Napisał Tommy94 Zobacz post
    W Enei Pan stwierdził , że te 8 jak i 12kw to dużo za mało jeśli ogrzewanie będzie pompą ciepła (najprawdopodobniej pompa 7kw)
    Sprężarka pompy bierze jakieś 1/3 tego tego, co daje na wyjściu. Więc weźmie tyle, co suszarka do włosów czy czajnik elektryczny. PC PW mają jeszcze często grzałki potrafiące pobrać więcej prądu, niż sprężarka. Więc razem może potrzebować z 9kW. Ale w praktyce problem to wartość zabezpieczenia, bo moc umowna jest uśredniana na kwadrans. Więc jak odpalisz PC na maksa (razem z grzałkami) do tego czajnik, płytę indukcyjną, pralkę zmywarkę itd. itp. to wyciągniesz kilkanaście kW (ja konkretnie wg wskazań licznika po dwóch latach mieszkania w domu z kablami o mocy 11kW maksymalnie pobierałem 16,318kW tej mocy uśrednionej). Ale wąskim gardłem będzie porozkładanie tej mocy na fazy tak, żeby nie wybiło zabezpieczenia, które, niestety, nie uśrednia mocy na kwadrans. Więc bierz taką moc, przy którym zabezpieczenie będzie co najmniej 25A (pewnie 17kW - ale upewnij się w swoim ZE).

    Cytat Napisał Tommy94 Zobacz post
    Nie zdawałem sobie sprawy , że płyta indukcyjna tak dużo bierze 'kw'
    Płyta indukcyjna bierze zazwyczaj max 7,2kW. Przy czym w ciągu 15 minut jesteś w stanie zagotować na tym ze 20l wody - to całkiem sporo i w praktyce nawet, jak uda Ci się obciążyć płytę na maksa, to nie na cały kwadrans (chyba, że bardzo się postarasz, i nastawisz cztery duże garnki wody i odpalisz na maksa w tym samym czasie).

    Cytat Napisał Tommy94 Zobacz post
    Przeraża mnie troszkę rachunek za prąd przy tych 17kw na prądzie budowlanym
    Nie ma czegoś takiego jak "prąd budowlany". Składaj wniosek na przyłącze docelowe - do przyczepy kempingowej którą w wakacje będziesz przyjeżdżał i będziesz chciał sobie korzystać z prądu na cele bytowe (np. zagotować herbatkę i naładować telefon). I nie słuchaj, co mówią na gębę - złóż wniosek pisemny. Na gębę mówią, że się nie da, na piśmie jeszcze nie czytałem, żeby jakiś ZE odmówił. A przy taryfach G nie płacisz za moc umowną abonamentu (tylko jednorazową opłatę przyłączeniową). W praktyce moc przyłączeniową (czyli grubość kabla) i tak pewnie do licznika będziesz miał z zapasem, bo ZE nie opłaca się tu dawać cieńszego, niż ich prognozowana maksymalna moc w danej odnodze - to i moc umowną zmienisz, jak będzie potrzeba, na wyższą.

    Cytat Napisał Tommy94 Zobacz post
    Zabezpieczenie przedlicznikowe to 3x16A zamontowane w Rb
    eRBetkę masz przed licznikiem? Super. Też bym tak chciał. Na stałe
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 15-09-2020 o 21:46

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał stos Zobacz post
    Chyba nie te kilowaty podzieliłeś przez 4 (COP).
    PC o mocy 7kW ma silnik, jak napisałeś, ok 2kW i tyle bierze z sieci. Nie 500W.
    Równe obciążenie faz to podstawa sukcesu.
    Przecież nie prauje pełną moca bo zakąłdam ze to inwerter a nie jakiś zabytek

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony