dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sew333

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    55-210
    Posty
    35

    Domyślnie Problem z prądem.

    Witam was. Tak w skrócie się postaram. A więc gdy komputer działał i monitor był włączony, 3 miesiące temu wyrzuciło i 2 bezpieczniki ( 2 pstryczki ) i zgasło światło i prąd. Okazało się ze monitor później nie chciał się włączyć, po prostu się zepsuł. Wysłałem do sklepu i serwis przyjął i wymienil zasilacz w monitorze. Tak więc wina monitora?
    Komputer i inne urzadzenia działały ok.
    Miesiąc temu powtórka sytuacji. Komputer działał i było włączone światło w łazience. Wyzwoliło 2 bezpieczniki i zgasło światło. Tym razem myśle sobie co teraz.Po załączeniu ( 2 pstryczki )bezpieczników w górę światło i prąd wróciło. Monitor i komputer się włączył. Zacząłem sprawdzać i się okazało ,że jedna z trzech żaróweczek halogenowych w łazience przestała świecić. I moje pytanie.

    Czyli za pierwszym razem to była wina zasilacza monitora? A za drugim razem? Żaróweczka czy zasilacz od komputera? Ale jak pisze komputer działa.





    Budynek z 2005. Instalacja sprawna , wszystko ok. Tak mi sie wydaje. Ale pytam was o te 2 zdarzenia. Ktoś mi napisal na forum zagranicznym ,ze mam problem z instalacja elektryczna. Tak moze byc?Ale co niby nie tak? 3 miesiace temu tylko monitor sie zepsul i miesiac temu zarowka.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Wróż Maciej. Albo elektryk i pomiary. Jak pomiary nic nie wykażą, to monitorowanie parametrów prądu i wyciąganie wtyczek odbiorników tego obwodu w poszukiwaniu ewentualnego winowajcy. U mnie dla przykładu od wywalała zabezpieczenie malutka terma - z raz na kilkadziesiąt cykli i co ciekawe w momencie wyłączania grzałki.

  3. #3
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Ja bym radził wyłączyć wszystkie swoje urządzenia z gniazdek co tylko tam masz i obserwować licznik czy jest jakiś pobór , ja byłem mistrzem zużycia prądu jak jeszcze w bloku mieszkałem potem się okazało że ktoś się podpiął pod moją instalację , to taka mała sugestia a być może za słabe masz bezpieczniki np 4 lub 6A i spalona żarówka może powodować wybicia .

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał sew333 Zobacz post
    Czyli za pierwszym razem to była wina zasilacza monitora? A za drugim razem? Żaróweczka czy zasilacz od komputera? Ale jak pisze komputer działa.

    A wg mnie wszystko jest ok, zarówno w monitorze jak i żarówce led jest zasilacz - przetwornik napięcia - ten w chwili uszkodzenia powoduje opisany objaw , z reguły wybija wyłącznik różnicowopradowy typem nie przystosowany do zabezpieczeń elektronicznych i tego typu uszkodzeń(konstrukcja zasilaczy elektronicznych bazuje na filtrach o niewielkiej pojemności, która jest uwzględniona pomiędzy przewodami N i PE. Przy większej kumulacji i jednoczesnym załączeniu lub uszkodzeniu któregokolwiek dochodzi do przepływu prądu ładującego, który „rozpoznawany” jest przez wyłącznik RCD jako prąd upływowy.)
    Sytuacja będzie się powtarzać zawsze gdy dojdzie do uszkodzenia tego typu urządzenia.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    antoin

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Polska Nowa Wieś
    Posty
    2

    Domyślnie

    Zależy też jak masz zrobioną tą instalację elektryczną w domu. Być może jest to kwestia samych bezpieczników jakie masz w skrzynce elektrycznej.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał sew333 Zobacz post
    ...wyrzuciło i 2 bezpieczniki ( 2 pstryczki )...
    Rozłączyły się wyłączniki nadmiarowoprądowe czy różnicowoprądowe?
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.276

    Domyślnie

    Przetłumacz to obrazowo przeciętnemu użytkownikowi urządzeń elektrycznych. Mogę postawić skrzynkę Zimnego Lecha, że co najmniej połowa narodu nie ma pojęcia o co chodzi. Gdyby jeszcze wrzucił fotkę bezpieczników, to można by wytłumaczyć. Doopło i zgasło. Na tym kończy się wiedza. Starsi kiedyś wiedzieli jak "podwatować stopkę" , skutkiem czego potem dzwonili na 998.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał mistalova Zobacz post
    Rozłączyły się wyłączniki nadmiarowoprądowe czy różnicowoprądowe?
    "Wyzwoliło 2 bezpieczniki" dla mnie jest odpowiedzią na to pytanie.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sew333

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    55-210
    Posty
    35

    Domyślnie

    Hej dzięki za odpowiedzi. Doceniam.

    U mnie jest tak ,że nie ważne co się "spali""uszkodzi" zawsze wybije 2 obwody,czyli kontakty i oświetlenie w mieszkaniu. Po prostu pozniej trzeba dać w góre takie 2 małe pstryczki które są koło siebie, jeden odpowiedni za prad w gniazdkach i drugi za swiatlo.




    Nic specjalnego sie nie dzieje w mieszkaniu , w przeciągu 4 miesiecy , 3 miesiace temu monitor poszedł( zasilacz w nim ) i 2 tygodnie temu ,jedna z trzech halogenowych zaroweczek w lazience i znowu wszystko ok.

    Obecnie mam nową zaroweczke i nowy monitor i wszystko jest ok.
    Serwis zewnętrzny wymienił monitor na nowy pisząc,że został wymieniony PSU w środku monitora.

    Co radzicie teraz coś kombinowac czy nie? No i czy to była wina samego zasilacza monitora i tej żaróweczki?
    Ostatnio edytowane przez sew333 ; 17-09-2020 o 00:29

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał sew333 Zobacz post
    Hej dzięki za odpowiedzi. Doceniam.

    U mnie jest tak ,że nie ważne co się "spali""uszkodzi" zawsze wybije 2 obwody,czyli kontakty i oświetlenie w mieszkaniu. Po prostu pozniej trzeba dać w góre takie 2 małe pstryczki które są koło siebie, jeden odpowiedni za prad w gniazdkach i drugi za swiatlo.
    Czyli prawdopodobnie wyrzucają zabezpieczenia nadmiarowo prądowe (tzw. es) dwóch niezależnych obwodów. Tak być nie powinno. Gdyby wyrzuciło 2 "pstryczki" czyli komplet zwykłego esa i RCD to byłoby normalne.
    Ale dwa obwody na raz nie powinny reagować na zdarzenie, które wystąpiło w jednym.

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Przetłumacz to obrazowo przeciętnemu użytkownikowi urządzeń elektrycznych. Mogę postawić skrzynkę Zimnego Lecha, że co najmniej połowa narodu nie ma pojęcia o co chodzi. .
    W takim układzie należy zadzwonić do elektryka.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał sew333 Zobacz post
    2 małe pstryczki które są koło siebie, jeden odpowiedni za prad w gniazdkach i drugi za swiatlo.
    No to się myliłem. Skoro wybija dwa obwody, to masz coś skopane z instalacją.
    Nie masz żadnego bezpiecznika z przyciskiem do jego testowania (po wciśnięciu wybija zabezpieczenie)?

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.276

    Domyślnie

    Cytat Napisał mistalova Zobacz post
    W takim układzie należy zadzwonić do elektryka.
    To jest oczywiste, lecz w tem Kraju panuje jakiś wstręt do fachowców. Zaczyna się od : ja sam. Że potem fachowiec ma więcej sprzątania , niż gdyby zawołać go od razu, tego na lekcji o gadających wężach nie mówili. Bo to jest sedno programu szkolnego a nie wiedza jak zaczynać inwestycje, dlaczego MPZP, architekt
    itd., może co to i po co są przepisy... Kto słyszał o przeglądach okresowych , konserwacji itp. "zbytkach"?

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sew333

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    55-210
    Posty
    35

    Domyślnie

    Kazdy ma tak w bloku u nas. Również dzwonilem do 4 elektrykow i mi mowili ze tak moze byc gdy o to pytałem.

    2 rzecz. 2 lata temu jak pralka byla przeładowana ubraniami tez wywalalo te same dwa.I co przepięcie? Zmniejszylismy ilosc ubran w pralce i nie wywalało tych dwóch.

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sew333

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    55-210
    Posty
    35

    Domyślnie

    Ok wyslalem zgloszenie

    www.elektryk24h.com
    Ostatnio edytowane przez sew333 ; 17-09-2020 o 11:32

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sew333

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    55-210
    Posty
    35

    Domyślnie

    Taki temat znalazlem. Co o tym myslicie? Oswietlenie razem z gniazdkami.

    https://ise.pl/forum/nie-jestem-elek...niazdkami-8948

    Wlasnie tak mam.

  16. #16

    Domyślnie

    Oświetlenie z gniazdkami na jednym obwodzie (jedno zabezpieczenie) jest spotykane w starych instalacjach i nie jest przyczyną awarii, jakie opisujesz.

    Jeśli są to dwa wyłączniki nadmiarowoprądowe, być może połączono gdzieś ich dwa obwody już za wyłącznikami. Wtedy np. przy przeciążeniu pralki wyłączą się obydwa zabezpieczenia o tych samych parametrach.

  17. #17
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar Aleksanda
    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    50-231
    Posty
    9

    Domyślnie Montaż włącznika jednobiegunowego

    Dzień dobry,
    Jestem na forum nowa więc proszę o wyrozumiałość jeśli mój post pojawi się w niewłaściwym wątku.
    Mam prostą sprawę do zrobienia - chce samodzielnie założyć włącznik światła jednobiegunowy. Przekopuje Internet szukając instrukcji i schematów podłączeń ale z każdym kolejnym artykułem wiem mniej niż mi się wydawało. Może tu się uda uzyskać pomoc Poniżej zdjęcie włącznika i kabli które sterczą ze ściany. Podpowie mi ktoś który kabel gdzie powinnam podpiąć?
    Z góry dziękuje za odpowiedź.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	unnamed.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	84,1 KB
ID:	448829
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	unnamed (1).jpg
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	93,3 KB
ID:	448830

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Tak na szybko wygląda, że zakupiłaś wyłącznik pojedynczy, a przewodów jest na podwójny.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	unnamed.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	81,8 KB
ID:	448833

    Jeśli podłączysz np: czarny dół , brązowy góra - powinna się zapalić jedna lampka - nie masz czego się obawiać że się spali natomiast takie przewody są niebezpieczne bo jeśli nie wyłączone jest zabezpieczenie grozi porażeniem na przynajmniej jednym przewodzie jest faza.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  19. #19
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar Aleksanda
    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    50-231
    Posty
    9

    Domyślnie

    włącznik ma zapalać tylko jedną lampę z jedną żarówką a ilość kabli w ścianie była dla mnie zaskoczeniem.

    Ktoś mi powiedział że i w czarnym i brązowym przewodzie może być faza i że należy podpiąć oba kable. Czy dobrze to rozumiem, kable powinny iść tak jak strzałki na zdjęciu? . i co w takiej sytuacji z kablem niebieskim?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	propo1.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	85,9 KB
ID:	448835

    Jestem kompletnym laikiem więc wiem w temacie tyle, żeby wyłączyć przed montażem prąd ale niewiele poza tym.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aleksanda Zobacz post
    włącznik ma zapalać tylko jedną lampę z jedną żarówką a ilość kabli w ścianie była dla mnie zaskoczeniem.

    Ktoś mi powiedział że i w czarnym i brązowym przewodzie może być faza i że należy podpiąć oba kable. Czy dobrze to rozumiem, kable powinny iść tak jak strzałki na zdjęciu? . i co w takiej sytuacji z kablem niebieskim?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	propo1.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	85,9 KB
ID:	448835

    Jestem kompletnym laikiem więc wiem w temacie tyle, żeby wyłączyć przed montażem prąd ale niewiele poza tym.
    Podłącz tak jak narysowałaś, zaizoluj przewód niebieski , załącz bezpiecznik - jeśli da się włączyć i wyłączyć oświetlenie na takim podłączeniu odłącz zasilanie, skręć wyłącznik i gotowe.
    Jeśli lampa się nie zapali zamień miejscami brązowy odepnij podepnij w jego miejsce niebieski, brązowy zaizoluj załącz napięcie sprawdź czy lampa świeci czy nie - jeśli tak wyłącz zasilanie skręć wyłącznik i gotowe.
    Pozostanie Ci jeszcze jedna kombinacja tzn.- para brązowy i niebieski - ostatecznie jeśli wcześniejsze nie będą działały.
    Z dużym prawdopodobieństwem na jednym jest napięcie - które kierowane jest na dwa pozostałe przewody do kostki z której zasilana jest lampa.(może miała być podwójna).
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony