dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    war3fan

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    wroclaw
    Kod pocztowy
    53-630
    Posty
    7

    Question Instalacja ogrzewania podlogowego w mieszkaniu

    Cześć

    Zastanawiam się nad instalacja ogrzewania podłogowego w mieszkaniu
    Budynek jest nowy prosto od dewelopera, posadzka wylana
    Chciałbym zainstalować ogrzewanie podłogowe wodne pobierając wodę z kaloryfera używając zaworów RTL do regulacji temperatury (CO z miasta)

    Jak to wygląda od strony prawnej/administracyjnej ?
    Czy ktoś orientuje się od kogo i jakie zgody należy otrzymać, gdzie taki plan należy zgłosić - po prostu czy ktoś przeszedł przez ten proces i mógłby doradzić jak to załatwić sprawnie i szybko
    Chciałbym zainstalować ogrzewanie w korytarzu, kuchni oraz łazience (tam gdzie będą kafle).

    Z góry dziękuję za wszelką pomoc i wszelkie opinie !

    Pozdrawiam serdecznie

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    W przypadku instalacji centralnego ogrzewania jeśli nie masz indywidualnego podzielnika ciepła nie jest możliwa w jego ingerencję. Wspólna dla całego budynku instalacja C.O. stanowi bowiem jedną niepodzielną całość. Potwierdza to orzecznictwo Sądu Najwyższego i linia orzecznictwa sądów niższej instancji. Zgodnie z nią instalacja C.O. jest urządzeniem, które nie służy wyłącznie do użytku właścicieli lokali.
    Korzystają z niego wszyscy właściciele lokali: zarówno w ten sposób, że ciepło doprowadzane jest do przedmiotu ich własności, jak i tak, że ogrzewane są wspólne części budynku.
    Próby rozgraniczenia instalacji w drodze uzyskania jakiejkolwiek zmiany lub odstępstwa są niedopuszczalne. Gdyby uznać je za dopuszczalne, powodowałoby to konieczność uznania np. kaloryferów w lokalu za jego część, co uprawniałoby właściciela do ich wymiany na jakikolwiek inny model o dowolnej pojemności i mocy, bez zgody wspólnoty, a takie działanie powodowałoby zaburzenie bilansu cieplnego w budynku.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Instalacja CO jest wspólna i nie możesz w nią ingerować bez zgody wspólnoty.

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    war3fan

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    wroclaw
    Kod pocztowy
    53-630
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Instalacja CO jest wspólna i nie możesz w nią ingerować bez zgody wspólnoty.
    Czy orientujesz się jak taką zgodę otrzymać? Mam na myśli czy należy wykonać projekt i przedstawić go wspólnocie, czy opis słowny ?

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał war3fan Zobacz post
    Czy orientujesz się jak taką zgodę otrzymać? Mam na myśli czy należy wykonać projekt i przedstawić go wspólnocie, czy opis słowny ?
    Przecież nie otrzymasz takiej zgody - prawnie nie jest to możliwe.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    war3fan

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    wroclaw
    Kod pocztowy
    53-630
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Przecież nie otrzymasz takiej zgody - prawnie nie jest to możliwe.
    Nie rozumiem, z jednej strony piszesz, że wymagana jest zgoda wspólnoty, a później - "prawnie nie jest to możliwe" ? ?

    edit:
    Czy mógłbyś prosze rozwinąć swoją mysl?
    Ostatnio edytowane przez war3fan ; 21-09-2020 o 12:06

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał war3fan Zobacz post
    Czy orientujesz się jak taką zgodę otrzymać? Mam na myśli czy należy wykonać projekt i przedstawić go wspólnocie, czy opis słowny ?
    Zdania są podzielone, czy w takich sprawach trzeba zgody wszystkich, czy uchwały większości. Są nawet tacy, co twierdzą, że wystarczy zgoda zarządu/zarządcy. Więc zacznij od kontaktu z zarządem/zarządcą i ustalenie tego - a potem zrealizuj daną opcję.

    Przy czym szanse są marne - zwłaszcza, jak sobie ci, którzy mają wyrazić zgodę uświadomią sobie, że jak nie zrobi tego deweloper, to prawdopodobnie wszyscy stracą gwarancję/rękojmię na cały system CO

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał war3fan Zobacz post
    Nie rozumiem, z jednej strony piszesz, że wymagana jest zgoda wspólnoty, a później - "prawnie nie jest to możliwe" ? ?

    edit:
    Czy mógłbyś prosze rozwinąć swoją mysl?
    Nigdy nie napisałem, że jest to możliwe za zgodą wspólnoty? Przeczytaj to zdanie ze zrozumieniem. Widzisz wyraz "gdyby"
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    war3fan

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    wroclaw
    Kod pocztowy
    53-630
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Nigdy nie napisałem, że jest to możliwe za zgodą wspólnoty? Przeczytaj to zdanie ze zrozumieniem. Widzisz wyraz "gdyby"
    Próby rozgraniczenia instalacji w drodze uzyskania jakiejkolwiek zmiany lub odstępstwa są niedopuszczalne. Gdyby uznać je za dopuszczalne, powodowałoby to konieczność uznania np. kaloryferów w lokalu za jego część, co uprawniałoby właściciela do ich wymiany na jakikolwiek inny model o dowolnej pojemności i mocy, bez zgody wspólnoty, a takie działanie powodowałoby zaburzenie bilansu cieplnego w budynku.
    Myślę, że wypowiedzi teoretycznych na chwilę obecną mi wystarczy.

    Bardzo bym prosił, jeżeli ktoś przeszedł przez taki proces o wskazówki, informację jak poszło, gdzie były problemy, co by zrobił inaczej.

  10. #10

    Domyślnie

    Administracja/Wspólnota mieszkaniowa spuściła Cię na drzewo?
    Kiedyś walczyłem z administracją chciałem w mieszkaniu wyburzyć ściany łazienki która w PRLu była wkładana jako "całość" do przygotowanego miejsca. Zgody nie było, i na nic że ściana ma 4 cm grubości i nie jest nośna. Zrobiłem jak chciałem znalazłem za ścianami łazienki 2m2 łazienki, później dzwonili z adm. czy dokonałem takiej zmiany ale powiedziałem "a co Was to obchodzi?".
    Będziesz chciał to zrobisz zawór 3D, ale jak zalejesz sąsiada poniżej będzie problem mi łazienka sąsiada nie spadła do mojej łazienki od 8 lat więc może już nie spadnie.

    Jeśli liczysz że zrobisz to na legalu grubo się mylisz.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Kiedyś walczyłem z administracją chciałem w mieszkaniu wyburzyć ściany łazienki która w PRLu była wkładana jako "całość" do przygotowanego miejsca. Zgody nie było, i na nic że ściana ma 4 cm grubości i nie jest nośna. Zrobiłem jak chciałem znalazłem za ścianami łazienki 2m2 łazienki, później dzwonili z adm. czy dokonałem takiej zmiany ale powiedziałem "a co Was to obchodzi?".
    Ścianka działowa nie jest częścią wspólną nieruchomości i każdy właściciel mieszkania może je sobie z nimi robić co zechce bez zgody wspólnoty. Instalacja CO jest częścią wspólną (w całości).


    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Będziesz chciał to zrobisz zawór 3D, ale jak zalejesz sąsiada poniżej będzie problem mi łazienka sąsiada nie spadła do mojej łazienki od 8 lat więc może już nie spadnie.
    I będzie grzał farelkami jak wspólnota odetnie ogrzewanie i zażąda doprowadzenia do stanu pierwotnego.

  12. #12
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    war3fan

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    wroclaw
    Kod pocztowy
    53-630
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ścianka działowa nie jest częścią wspólną nieruchomości i każdy właściciel mieszkania może je sobie z nimi robić co zechce bez zgody wspólnoty. Instalacja CO jest częścią wspólną (w całości).




    I będzie grzał farelkami jak wspólnota odetnie ogrzewanie i zażąda doprowadzenia do stanu pierwotnego.
    Nie mam zamiaru robić tego bez zgody i odpowiednich "papierów".
    Widze, że to bardzo delikatny temat i porusza wiele emocji w "kolegach".

    Odnosze wrażenie, jakby troche ciemnogród - "co on kurła chce robić na łeb upadł w dupach się poprzewracało". Myślałem, że epokę cebulzoiku mamy za sobą. Liczyłem na merytoryczną dyskusję, wskazówki, argumenty i konstruktywne komentarze

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał war3fan Zobacz post
    Odnosze wrażenie, jakby troche ciemnogród - "co on kurła chce robić na łeb upadł w dupach się poprzewracało". Myślałem, że epokę cebulzoiku mamy za sobą. Liczyłem na merytoryczną dyskusję, wskazówki, argumenty i konstruktywne komentarze
    A co ty chcesz jak nawet czytać ze zrozumieniem nie potrafisz!
    Napisałem Ci gdyby - i co znów wykazujesz się mądrością ?

    "Najprawdopodobniej licencja lotnika od roku 2021 będzie wymagana przez wszystkich ludzi już od 16 roku życia....... gdyby ludzie mieli skrzydła"

    Rozumiesz wyraz gdyby w mojej odpowiedzi?
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał war3fan Zobacz post
    Odnosze wrażenie, jakby troche ciemnogród - "co on kurła chce robić na łeb upadł w dupach się poprzewracało". Myślałem, że epokę cebulzoiku mamy za sobą. Liczyłem na merytoryczną dyskusję, wskazówki, argumenty i konstruktywne komentarze
    Odnosimy w stosunku do Ciebie dokładnie takie same wnioski, chłop przyszedł na forum i liczy że tu wszyscy mają doktorat z budownictwa i każdy z nas jest biegłym sądowym. Że całą niezbędną dokumentację projektową damy Ci na forum, a Kaizen jako prezes firmy deweloperskiej, w której kupiłeś mieszkanie wyda pozytywną opinię o ogrzewaniu podłogowym. A ja jako dobroduszny hydraulik przyjadę i zamontuję Ci ogrzewanie podłogowe w gratisie i jeszcze panele podłogowe kupię i ułożę a wszystko to dla Twojej wygody. A CityMagic dobrodusznie przekaże Ci czek na 100k PLN na lepsze życie dla Brajanka i Dzesiki.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  15. #15
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    war3fan

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    wroclaw
    Kod pocztowy
    53-630
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Odnosimy w stosunku do Ciebie dokładnie takie same wnioski, chłop przyszedł na forum i liczy że tu wszyscy mają doktorat z budownictwa i każdy z nas jest biegłym sądowym. Że całą niezbędną dokumentację projektową damy Ci na forum, a Kaizen jako prezes firmy deweloperskiej, w której kupiłeś mieszkanie wyda pozytywną opinię o ogrzewaniu podłogowym. A ja jako dobroduszny hydraulik przyjadę i zamontuję Ci ogrzewanie podłogowe w gratisie i jeszcze panele podłogowe kupię i ułożę a wszystko to dla Twojej wygody. A CityMagic dobrodusznie przekaże Ci czek na 100k PLN na lepsze życie dla Brajanka i Dzesiki.

    Hold your horses, bo się o ścianę rozbijesz

    Doktorat, bądź jakikolwiek dyplom uczelni wyzszej to ostatnia rzecz o jaką bym Was podejrzewał

    Prosiłem w dalszym poście o wypowiedzi osób, które przeszły przez ten proces, jednakże Pan nie mógł się powstrzymać i musial dać upust swoim emocjom i fantazjom. Jeżeli to pomogło to cieszę się bardzo, jeżeli nie to proszę znaleźć sobie inne miejsce na dzielenie się genialnymi pomysłami.

  16. #16

    Domyślnie

    Thank you from the mountain

    We`re happy że mogliśmy Help you
    We wish you zdrówka
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony