dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27
  1. #1

    Domyślnie Stary dom z lat 60 bez dokumentacji

    Dzień dobry kupiłem stary dom z lat 60 bez dokumentów i prawdopodobnie w archiwum państwowym też nic nie ma co mogę z tym zrobić bo były właściciel nie posiadał żadnych dokumentów (projektu , pozwolenia na budowę, odbioru itp itd) z tego co wyczytałem w internecie to właściciele takich domów mieli obowiązek trzymania takich dokumentów do 5 lat gdzie mógłbym jeszcze szukać i co jeśli nic się nie znajdzie ? Dodam że jedyne co posiadam z dokumentów to mapa ewidencji gruntow,wypis z rejestru gruntów i dodam że działka ma założoną księgę wieczysta z informacją że są to tereny mieszkalne B

  2. #2

    Domyślnie

    Do czego potrzebna jest Ci ta dokumentacja?

  3. #3

    Domyślnie

    Dokumentacja jest mi potrzebna do dwóch rzeczy:
    1. Czy jeśli ktoś naśle na mnie inspekcję budowlana czy grozi mi coś z tego tytułu
    2. W niedalekiej przyszłości chciałbym zmienić cały dach a prawdopodobnie takie papiery są mi potrzebne.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    czy w KW jest zapis nieruchomość zabudowana?

  5. #5

    Domyślnie

    Okładka :
    Typ ksiegi nieruchomość gruntowa
    Dział 1-0:
    Podrubryka 1.4.1 działka ewidencyjna

    Sposób krzystania B-tereny mieszkne

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    na mapie z ewidencji gruntów jest naniesiony?

    Zeby nie wyszło, ze to samowola.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Radekdzi Zobacz post
    Dokumentacja jest mi potrzebna do dwóch rzeczy:
    1. Czy jeśli ktoś naśle na mnie inspekcję budowlana czy grozi mi coś z tego tytułu
    2. W niedalekiej przyszłości chciałbym zmienić cały dach a prawdopodobnie takie papiery są mi potrzebne.
    Ad1. Po tylu latach? przecież jeżeli w KW jest że teren zabudowany i masz jak piszesz mapkę i jest na niej naniesiony dom to nie ma czym sie martwić, po drugie gdyby była to samowola to i podatków do gminy by właściciel nie uiszczał a zapewne podatki płacił. Możesz sprawdzić na geoportalu.
    Ad2. Akurat do tego "stare papiery" nie są Ci potrzebne. jeżeli chcesz zmienić cały dach to musisz zrobić projekt dachu i uzyskać zgodę (PnB albo zgłoszenie)na nowy dach aby odpowiadał MPZP.

  8. #8

    Domyślnie

    Na mapie ewidencji jest wszystko naniesione

  9. #9

    Domyślnie

    Pisze B- tereny mieszkalne a nic o zabudowie nie widziałem. Meldować się w domu można więc na pewno uiszczał podatki tylko dla świętego spokoju próbuje odnaleźć jakies dokumenty ale były właściciel jak ostatnio do niego dzwoniłem to sam probowal odnowić dokumentację ale nigdzie nic nie mieli nawet w archiwum.

  10. #10

    Domyślnie

    Czyli jest wszystko ok.

  11. #11

    Domyślnie

    Dobrze jesli czysto hipotecznie sąsiad wezwie inspekcję budowlana a ja nie mam żadnych papierów (pozwolenia,zakończenia budowy,projektow, odbiorów itp) to mogą próbować wmówić mi że jest to samowola budowlana.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie mogą. Winę trzeba udowodnić. A dom jest w ewidencji.
    Przecież dokumenty mógł ukraść złodziej, mogły się spalić, rozlecieć ze starości.

    Niby trzeba mieć projekt, ale jak będzie kontrola, to po prostu zrobisz projekt inwentaryzacyjny.


    Od 19 wrzesnia bedą ci prawdopodobnie mogli naskoczyć.

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    Budynek jest ujawniony w EGiB (geodezja) i w KW (sąd) czego dowodem jest przeprowadzona transakcja kupna/sprzedaży. Nikt ci łba nie urwie za brak innej dokumentacji. W razie potrzeby zlecasz wykonanie inwentaryzacji budowlanej , która będzie ważnym elementem projektu przyszłej przebudowy.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Radekdzi Zobacz post
    Dobrze jesli czysto hipotecznie sąsiad wezwie inspekcję budowlana a ja nie mam żadnych papierów (pozwolenia,zakończenia budowy,projektow, odbiorów itp) to mogą próbować wmówić mi że jest to samowola budowlana.
    Widzę że jesteś przewrażliwiony Ty kupiłeś i nigdzie i nigdy nie było wymagane przy kupnie nieruchomości aby sprzedający udostępnił projekt czy odbiór domu. Jeżeli będziesz dokonywał jakiś znacznych zmian związanych z budynkiem a sąsiad uzna że są niezgodne z prawe to może Cie podkablować, może ale nie musi. Pamiętaj, jest stara prawda że z sąsiadami trzeba żyć lepiej aniżeli z rodziną

  15. #15

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim za pomoc może rzeczywiście jestem trochę przewrażliwiony

  16. #16

    Domyślnie

    W sumie mam ostatnie pytanie bo piszecie że w kw jest wpisana nieruchomość a tam żadnej wzmianki nie widzę typu "nieruchomość zabudowana" lub jakis metraż wpisany budynek tylko B- tereny mieszkalne i numer to czy jest to jednoznaczne z jakąś nieruchomością ? Prawo jest takie zakręcone że idzie zwariować dziękuję jeszcze raz wszystkim za wyjaśnienie i zaangażowanie.

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.277

    Domyślnie

    B - tereny zabudowy mieszkaniowej. Termin zapożyczony z Ewidencji Gruntów i Budynków. Wpis jest jednoznaczny. Dla budynków przemysłowych byłoby Ba, dla zabudowań rolniczych Br. Nie szukaj igły w stogu siana.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    moze nikt nie zrobił aktualizacji wpisu do KW?

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    B - tereny zabudowy mieszkaniowej. Termin zapożyczony z Ewidencji Gruntów i Budynków. Wpis jest jednoznaczny. Dla budynków przemysłowych byłoby Ba, dla zabudowań rolniczych Br. Nie szukaj igły w stogu siana.
    Na innym forum napisali mi że jest to księga wieczysta bez wpisanego budynku :/ dokładnie napiszę jak mam w ksiedze:
    B-tereny mieszkalne
    wnioski i podstawy wpisow w księdze wieczystej:
    Wypis z rejestru gruntów wraz z wyrysem mapy ewidencji

    Niestety nigdzie nie ma uwzględnione że teren jest zabudowany a przynajmniej ja tego nie widzę ale fakt na mapce jest to uwzględnione tylko że na drugim forum tłumaczyli że mapa to stan faktyczny a prawny może być zupełnie inny niestety...

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    doczytałam
    "Zatem budynki, które znajdują się na działce będącej własnością i w których nie wyodrębniono lokali, stanowią część składową nieruchomości gruntowej i nie podlegają ujawnieniu w księdze wieczystej."

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony