dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie PERT/AL/PERT vs PERT/EVOH/PERT w podłogówce

    Czy w ogrzewaniu podłogowym rurki z warstwą EVOH to technologia sprawdzona w dłuższym czasie? Warto dopłacić z rurek z aluminium idąc tokiem rozumowania, że większe wytrzymywane ciśnienie = większa niezawodność za kilkanaście lat?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    PERT/EVOH/PERT tego typu rury są bardziej nowoczesne - nowsze i bardziej elastyczne, trudno jest napisać coś więcej z własnego doświadczenia.
    Natomiast PERT/AL/PERT sam zastosowałem 9 lat temu u siebie układając prawie kilometr ogrzewania, wcześniej spotkałem się z tymi rurkami do ogrzewania płaszczyznowego i ludzie je chwalili, nie mieli też problemu instalatorzy.
    Chociaż jak pamiętam oryginalne rurki były o parametrach ciśnienia mniejszych niż np do wody.
    Natomiast czy większe ciśnienie jest oznaką większej jakości/wytrzymałości? skoro w ogrzewaniu płaszczyznowym nie przekracza 1,5 bar (awaryjnie 2,5 bar).
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Sądzę, że przy takiej temperaturze i ciśnieniu wody, jakie mamy w podłogówce te rury przeżyją inwestora.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    Wadą pert-al pert jest stosunkowa ich miękkość ,jestem w trakcie układania podłogówki w systemie którą poleca Adam ,na siatce i spinkach ,układa się fajnie.
    Trzeba jednak bardzo uważać żeby jej nie deptać.

  5. #5

    Domyślnie

    Rury PE-RT/EVOH/PE-RT to rzeczywiście nowa technologia, obecnie ten typ rur podbija rynki zachodnie i stają się coraz bardziej popularne także w Polsce. Duże inwestycje są realizowane przy wykorzystaniu kompletnych systemów opartych o tego rodzaju rury.
    Rury PE-RT/Al/PE-RT często nazywane alupex-ami to rury które na rynku instalacyjnym są już stosunkowo długo. Ten typ rur jest też bardzo mocno popularny u producentów z dalekiego wschodu dlatego też tu łatwo o zakup produktu niskiej jakości.

    Rury jednorodne PE-RT (bo tak je potocznie nazywamy), w naszej ofercie występują w dwóch rodzajach: uniwersalne rury PE-RT wykonane z polietylenu PE-RT typu II oraz rury Blue Floor dla niskotemperaturowych instalacji grzejnikowych lub podłogowych, wykonane z polietylenu typu I. Pierwsze są bardziej sztywne (o ile można tak to określić), drugie są bardziej elastyczne - dla łatwiejszego kręcenia pętli grzewczych. W przypadku rur PE-RT o ich wytrzymałości na temperaturę i ciśnienie wpływa materiał z którego rura jest wyprodukowana, średnica zewnętrzna oraz grubość ściany rury.

    Rury PE-RT/Al/PE-RT to rury kompozytowe, w konstrukcji których poza tworzywem mamy jeszcze odrobinę aluminiowej powłoki. Te rury z racji konstrukcji są zazwyczaj rurami uniwersalnymi. Na ich wytrzymałość wpływa jakość połączenia wszystkich warstw (tworzywa z aluminium) oraz metoda łączenia powłoki aluminium. Tu warto zwracać uwagę na pochodzenie rur, tanie produkty niestety nie przechodzą standardowych testów wymaganych europejskimi normami.
    http://pl.kan-therm.com/

  6. #6

    Domyślnie

    Witajcie, jestem właśnie na etapie wyboru rur i nie wiem które wybrać. Które będą lepsze te pert/evoh/pert blue flor czy lepiej wziąć pert/al/pert? Która rura będzie lepsza, wytrzymalsza? Będziemy układać sami, dwa rozdzielacze, parter i poddasze użytkowe.

  7. #7

    Domyślnie

    A ja preferuję rurę PEX-ALU-PEX i na takiej robiłem u siebie

  8. #8

    Domyślnie

    Po kilku rozmowach na hurtowniach i z instalatorami doszedłem do wniosku że jednak wybiorę rurę Kantherm pert/evoh/pert blue flor do podłogówki. Zastanawiam się jednak jeszcze nad rozdzielaczami, wg. mnie powinienem wybrać do tej rury nierdzewne z Kanthermu właśnie, ale w moim projekcie są wpisane rozdzielacze nierdzewne firmy Strawa. Czy ktoś je stosował? Jest między nimi jakaś większa różnica poza firmą?

  9. #9

    Domyślnie

    Rozdzielacze InoxFlow nadają się do zastsowania w każdej instalacji ogrzewaina podłogowego w domu jednorodzinnym (i nie tylko).

    Rozdzielacze ze stali nierdzewnej KAN-therm między innymi charakteryzują się:
    - dużymi możliwościami hydraulicznymi (belki 1 1/4")
    - markowymi przepływomierzami (serie UFN, UFS, UFST, USFT MAX, USFP) w dwóch wariantach regulacyjno-pomiarowych (w zależności od zaprojetkowanych przepływów na pętlach warto dobrać odpowiedni przepływomierz co ułatwi późniejszą regulację systemu), które mogą pracować również z glikolem.
    - laserowym znakowaniem belek, a w tym numerowaniem pętli (razem z naklejkami dołączynmi do zestawu można sobie oznaczyć pętle obsługujące konkretne pomieszczenia),
    - "szelkami" ze specjalnego tworzwa tłumiącego drgania i hałasy.
    - pełną kompatybilnością z kształtkami KAN-therm dzięki czemu w razie potrzeby łatwo można zmodyfikować instalację lub dodać kolejne pętle OP.

    Rodzielacze InoxFlow dostarczane są jako całkowicie złożone, a więc od razu gotowe do montażu w szafce rozdzielaczowej, na ścianie czy też w innym miejscu.

    Dodam jeszcze, że w przypadku montażu całego systemu z elementów KAN-therm można otrzymać pisemną gwarancję na instalację (w tym przypadku ogrzewania podłogowego).
    Ostatnio edytowane przez KAN-therm ; 25-08-2023 o 09:34
    http://pl.kan-therm.com/

  10. #10

    Domyślnie

    Odnośnie obsługi klienta w formie KAN-therm nie jest tak kolorowo jak piszecie na forum. Na forum polecono mi abym skontaktował się z firma KAN-therm w sprawie pomocy w doborze rur. Ktoś polecał, że przy większym zamówieniu specjaliści KAN-therm polecą projektanta albo sami pomogą w wyborze odpowiedniego systemu. Niestety do dnia dzisiejszego nikt nie odpowiedział na maila. Instalacje ppr wykonaliśmy więc w oparciu o sigmali, a podłogówkę o rury purmo.
    Przyznam jedynie, że dostępne aplikacje i poradnik firmy Kan sprawdziły się i są bardzo pomocne

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony