dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    adiaxim

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    4

    Domyślnie Pomoc przy planowaniu busowy

    Witam, posiadam działkę 1700metrów. Wybrałem z żoną projekt APS 312, jeszcze nie kupiony. Czy ktoś z Was ma doświadczenie z tym projektem? Problemem jest to, że nie ma na działce kanalizacji, więc w grę wchodzi jedynie oczyszczalnia przydomowa i na pewno biologiczna. Czy przy ustalaniu z firmą budowlaną muszę jakoś im zaznaczyć, że kanaliza będzie właśnie taka? Czy firmy budowlane mają doświadczenie w takim czymś czy z reguły zawsze muszę brać firmę zewnętrzną?
    Z góry dzięki za jakieś rady dla świeżaka

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Jeśli firma budowlana będzie robić to musi wiedzieć gdzie zostawić przepusty dla hydraulika - chyba, że ten wywierci później w fundamencie. Ogólnie fachowcem który powinien o tym wiedzieć ma być kierownik budowy i właśnie hydraulik.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał adiaxim Zobacz post
    Wybrałem z żoną projekt APS 312, jeszcze nie kupiony. Czy ktoś z Was ma doświadczenie z tym projektem?
    Odnośnie projektu to na forum pojawiła się ta nazwa
    https://forum.muratordom.pl/showthre...-ARCHI-PROJEKT

    ps. ale dom sprawdziłem - napiszę "zacny" duży, na dużą rodzinę
    Sprawdzone czy zmieści się na działkę?
    Ostatnio edytowane przez CityMatic ; 18-09-2020 o 12:30
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    adiaxim

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Odnośnie projektu to na forum pojawiła się ta nazwa
    https://forum.muratordom.pl/showthre...-ARCHI-PROJEKT

    ps. ale dom sprawdziłem - napiszę "zacny" duży, na dużą rodzinę
    Sprawdzone czy zmieści się na działkę?
    Tak, widziałem przed napisaniem posta ten temat, informacje są tam istotne ale mi i żonie nie przeszkadzają

    Wejdzie na działkę

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    adiaxim

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Jeśli firma budowlana będzie robić to musi wiedzieć gdzie zostawić przepusty dla hydraulika - chyba, że ten wywierci później w fundamencie. Ogólnie fachowcem który powinien o tym wiedzieć ma być kierownik budowy i właśnie hydraulik.
    Dzięki za informację Czyli firma budowlana robi np. całość hydrauliki i pozostawia tylko dla firmy zewnętrznej te przepusty dobrze rozumiem? Do tych przepustów instalowana jest potem ta przydomowa oczyszczalnia?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał adiaxim Zobacz post
    Dzięki za informację Czyli firma budowlana robi np. całość hydrauliki i pozostawia tylko dla firmy zewnętrznej te przepusty dobrze rozumiem? Do tych przepustów instalowana jest potem ta przydomowa oczyszczalnia?
    Jeśli firma budowlana robi to na podstawie projektu w którym jest naniesiony projekt POŚ. Hydraulik wie wtedy jak ustawić spadki instalacji i w którym kierunku.
    Przepust to taki (skrót myślowy) to otwór w fundamencie na rurę odpływową kanalizacji, przewody elektryczne, wodne, itp.
    Przez taki przepust z reguły dla instalatorów POŚ wystaje rura pomarańczowa Q160 zbiorcza kanalizacji z instalacji kanalizacyjnej wewnątrz domu.

    ps. super macie działkę , moja choć większa nie zmieści takiego domu.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    hemidall

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Łazy
    Kod pocztowy
    32-048
    Posty
    46

    Domyślnie

    Co do przydomowych oczyszczalni, polecam sprawdzić sobie obowiązujące regulacje w danym obszarze.
    U mnie np. okazało się że wytyczono do połowy działki obszar aglomeracji i nie mogłem tam umieścić ani oczyszczalnię, ani drenaż.
    Więc na etapie pozwolenia babka w starostwie zablokowała całkowicie temat, tak na wszelki wypadek.
    Musiałem przejrzeć i prawo wodne i rozporządzenie dyrektora rejonu Górnej Wisły. Dopiero jak wytłumaczyłem babce na papierze co siedzi w tych dokumentach i jak to spełniam, dała mi spokój.
    Ale musiałem przesunąć oczyszczalnię i drenaż, więc w konsekwencji robić od nowa plan zagospodarowania, papiery do odrolnienia itd.
    Dobrze że nie trzeba było przerabiać projektu kanalizacji w domu.

    Podsumowując, warto zadzwonić do gminy i spytać czy jest obszar aglomeracji i jakie są wymogi w stosunku do oczyszczalni. Bo tutaj w uproszczeniu od wielkości gminy zależy jakim wymaganiom ma oczyszczalnia podlegać. Chodzi dokładniej o jakość wody po oczyszczeniu - parametry te podawane są w dokumentacji danego modelu oczyszczalni.

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    adiaxim

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    4

    Domyślnie

    Dzięki za rady, w poniedziałek zadzwonię się dowiedzieć, od razu chciałem zapytać o kwestie dofinansowania, bo to też mi podpowiedziała jedna osoba.
    Mam pytanie jeszcze co do kotłowni w projekcie, czy w związku z tym, że myślę o pompie to rozumiem, że te pomieszczenie będę mógł zagospodarować w innym celu?

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    hemidall

    Zarejestrowany
    Aug 2017
    Skąd
    Łazy
    Kod pocztowy
    32-048
    Posty
    46

    Domyślnie

    Nie ma wymogu który mówi że w domu musi być kotłownia.
    Jak wybierzesz kocioł gazowy i wpakujesz go do łazienki, to też kotłowni nie potrzebujesz.
    Natomiast jeśli zrobisz takie techniczne pomieszczenie, w którym umieścisz kocioł, nie ważne czy gazowy, węglowy czy jakikolwiek inny, no to będzie to już kotłownia.
    W przypadku pompy ciepła obstawiam że powinno to się bardziej nazywać "pomieszczenie techniczne".
    Ale nie ma się co tym specjalnie przejmować, bo jeśli nie masz tam kotła z otwartą komora spalania, to nawet jeśli będzie to się zwało kotłownią, nie wpłynie to na dodatkowe obostrzenia, typu wentylacja.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony