dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Question Izolacyjność akustyczna porothermu.

    Dzień dobry,

    planuję budowę domu, w projekcie mam Porotherm P+W 30 a ja myślę o zmianie na P+W 25. Zacząłem sobie analizować izolacyjność akustyczną i czegoś nie rozumiem. Z danych przedstawionych tutaj: https://www.wienerberger.pl/produkty...porotherm.html wynika, że 25 cm pustak ma lepszą izolacyjność akustyczną niż 30 cm. Nie rozumiem dlaczego, przecież na logikę im grubsza ściana z tego samego materiału tym lepiej powinna izolować akustycznie. Dlaczego tutaj jest na odwrót, ktoś mógłby mi wyjaśnić?

    Z góry dzięki.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Dobrze jest - masz rację im większa grubość tym większa izolacyjność - wg strony https://www.paroc.pl/knowhow/akustyk...osc-akustyczna Współczynnik Rw(wskaźnik ważony izolacyjności akustycznej właściwej)im większy współczynnik tym izolacyjność akustyczna większa.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3

    Domyślnie

    Tak, widziałem tę stronę. Ale ja nie rozumiem dlaczego cieńszy pustak ma lepszą izolacyjność niż grubszy? Tak podaje Wienerberger na ich stronie.

    Porotherm 25 P+W Rw = 53
    Porotherm 30 P+W Rw = 51 <- grubszy pustak, gorsza izolacyjność

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Bo grubszy ma inny rozkład komór - podłużny, zamiast poprzecznego
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 18-09-2020 o 14:31
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Bo grubszy ma inny rozkład komór - podłużny, zamiast poprzecznego
    Ciekawa teoria! Jeśli od tego to by zależało to czemu nie zrobili takiego samego rozkładu komór dla "30-tki"? Chyba że rozkład komór podyktowany jest wytrzymałością albo współczynnikiem przenikania ciepła.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Nie "jeśli by od tego zależało" bo to od tego zależy.
    Właśnie współczynnik przenikania jest wówczas lepszy.
    Im więcej powietrza w pustaku tym lepsza izolacyjność termiczna, a gorsza akustyczna
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  7. #7

    Domyślnie

    Dzięki za wyjaśnienie.

  8. #8

    Domyślnie

    Stawiaj z 25 P+W.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał boconek03 Zobacz post
    Stawiaj z 25 P+W.
    Tak chcę zrobić, tylko w projekcie mam 30. Mam nadzieję, że to się da zmienić.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony