dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Za mało miejsca na murłate prośba o opinie.

    Mam problem.

    Ekipa która budowała dom zostawiła za mało miejsca na murłatę. Miała być 14 cm a zostało 12 a miejscami 11,5 .

    Wywaliłem ich bo nie chciałem żeby robili już nic więcej łacznie z dachem. Kierownik był przed zalaniem . Problem zauważony po rozszalowaniu.

    Zostało ustalone kilka możliwych rozwiązań (kierownik , dekarz itp firmy budujące domy ).
    Proszę o opinie które rozwiązanie jest najsensowniejsze w tym przypadku a najlepiej podparte argumentami.

    1. Wysunięcie murłaty na zewnątrz. - osobiście najmniej mi odpowiada ta opcja.
    2. Podcięcie/ wycięcie murłaty od strony betonu aby zlicowała się z murem nie odpowiada dekarzom.
    3. Dodanie dodatkowej murłaty 10cm (tyle wynosi wysokość miejsca w którym docelowo powinna się znaleźć ) i położenie na niej docelowej drugiej murłaty.
    4. Zaszalowanie tego co jest źle zrobione na 10-11cm i zalanie betonem tak aby po zabetonowaniu położyć na tym betonie którego szerokość będize miała co najmniej 15cm prawidłowo murłatę oraz przedłużenie wspawanych w wieniec szpilek aby trzymały murłatę która znajdize się w tym wypadku wyżej.

    Zdjęcia dostępne poniżej:
    1. https://imgupload.pl/images/2020/09/18/murlata.jpg
    2. https://imgupload.pl/images/2020/09/18/murlatax.jpg

    Z góry dziękuję za informację .
    Ostatnio edytowane przez zmartwiony2020 ; 18-09-2020 o 22:23

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Jak idzie zbrojenie? Nie da się obciąć nadmiaru betonu?

    Termoizolację robisz nakrokwiową?

    Jak wygląda przekrój w projekcie?

  3. #3

    Domyślnie

    Zdjęcie zbrojenia https://imgupload.pl/images/2020/09/19/prety.jpg .
    Kierownik nie zgadza się na podcięcie betonu.
    Zebrałem możliwe rozwiązania od firm które zaprosiłem na budowę w celu wykonania dachu.
    Izolacja będzie pod krokwie i między krokwie styropianem 20cm a jak zostanie miejsce to między krokwie chciałbym dołożyć wełnę. Płaską część będę ocieplał po skończeniu dachu jak zostanie wypracowane jakieś sensowne rozwiązanie tego problemu.

    Który przekrój ?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Przekrój tego miejsca.

    To jakie masz mieć krokwie, że między nie ma wejść 20cm styropianu?

    Nie wygląda mi na to, żeby pod krokwie miało coś jeszcze się zmieścić - dobrze, jak szpilki nie będą za krótkie do krokwi 20cm.

    Z tego zdjęcia nie da się wywnioskować ile otuliny jest i czy da się coś wyciąć. Jak kierbud puścił zbrojenie niezgodne z projektem - pretensje do niego. Co jak co, ale zbrojenie musi dokładnie sprawdzić. Szukaj prawdziwej przyczyny - jeżeli to tylko kwestia przesunięcia szalunku o kilka centymetrów - to da się wychlastać beton i problem rozwiązany. Jak ktoś nawalił i zbrojenie jest zepsute (albo coś jeszcze niezgodnie z projektem) - to problem jest większy. Proste rozwiązanie - domagać się od kierbuda doprowadzenia do stanu zgodnego z projektem na jego koszt. Bardziej "ludzkie" - przeanalizować z projektantem (jak sam tego nie robił, to jeszcze z konstruktorem) jak to doprowadzić do sensownego stanu.

    Pamiętaj, że teraz masz problem który wszyscy dookoła zechcą "rozwiązać" najmniejszym kosztem. A potem najprawdopodobniej Ty i Twoi bliscy będą z tym się borykali. Nie zgadzaj się na półśrodki.

  5. #5

    Domyślnie

    Murłata jest 14x20 takie zostały zamówione po uzgodnieniu z firmą która miała robić dach i kierownikiem (była propozycja 12cm ale sie nie zgodził). Krokwie mają 18cm wysokości.
    Kierownik chce wysuwać murłate za mur ale dekarze twierdzą że przy trasowaniu dachu jak trzeba będzie ustawiać to może już nie być miejsca na przesunięcie.
    Ile ludzi było do dachu tyle pomysłów. Odfiltrowałem te bezsensowne i zostały same powtarzające się propozycje. Ręce opadają

  6. #6

    Domyślnie

    Masz wylane skosy żelbetonowe? Bo tak z fotki widać. Jeżeli masz lane skosy to nie rozumiem ;po co projektant dał jeszcze więźbę i to z takimi dużymi przekrojami. Pokrycie dachowe jakie planujesz? bo z przekrojów widzę że to ma być coś ciężkiego dachówka ceramiczna albo betonowa?

  7. #7

    Domyślnie

    Tak. Wylane skosy betonowe.
    Zaufałem projektantowi który jest jednocześnie kierownikiem i nie wnikałem dlaczego takie.

    Pokrycie dachowe będzie dachówką ceramiczną.
    Czy mógłby się ktoś odnieść (np dekarz) do zaproponowanych w pierwszym poście rozwiązań. Bez półśrodków jak to Kaizen napisał.

    Nie chciałbym żeby mi powykręcało murłate lub innych niespodzianek o których mogę nie wiedzieć na tym etapie budowy.
    Ostatnio edytowane przez zmartwiony2020 ; 19-09-2020 o 09:41

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Emtebe

    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-864
    Posty
    227

    Domyślnie

    Może tak jak wiązary prefabrykowane montować bezpośrednio do wieńca. Nie wiem czy kolega Fotohobby tak zrobił, ale w jego wątku był temat poruszany.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post5314758

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Możesz pokazać ten detal murłaty z projektu ? Tak z zdjęcia to jakieś wątłe te szpilki masz , jakie fi bo wygląda jakby to było 12, rozstaw ?

  10. #10

    Domyślnie

    Szpilki są 14-tki , rozstaw ok 180cm . Zdjęcia nie mam bo projekt poszedł do firmy z którą mam zamiar podpisać umowę jak zostanie ustalone rozwiązanie z kierownikiem/ projektantem i firmą.
    Wstępna decyzja jest o wypuszczeniu 2 cm murłaty i dodaniu dodatkowych szpilek montowanych na kotwach chemicznych.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony