dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 29
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    malum

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-791
    Dzielnica
    Fordon
    Posty
    18

    Domyślnie Podłączenie wody do domu

    Dzień dobry.
    Jestem w trakcie budowy domu w systemie gospodarczym. Zabieram się właśnie za instalację wodną wewnątrz budynku. Na chwilę obecną mam doprowadzoną do budynku wodę niebieską rurą PP średnicy 40mm. Rura przechodzi przez ścianę i wystaje do wnętrza piwnicy o jakieś 50cm. Muszę ją teraz przedłużyć do kotłowni, czyli poprowadzić w posadzce piwnicy na ok 12 metrów, i tu pojawiają się pytania:
    1. Czy w posadzce, a dokładnie w styropianie pod posadzką, poprowadzić również niebieską rurę PP, czy może zmienić ją na np. wielowarstwową o średnicy 35mm?
    2. Planuję po budynku rozprowadzić wodę w rurkach wielowarstwowych. Czy to jest dobry pomysł, a jeśli tak to jakich średnic użyć. Woda doprowadzona będzie z kotłowni, która jest w piwnicy, na parter i na poddasze. Myślałem, żeby zastosować rurki 25mm, czy może lepsze będą 35mm?
    3. Jak połączyć niebieską rurę PP z wielowarstwową - dwa różne rodzaje złączek i połączenie gwintowane z zaworem, czy są jakieś przejściówki?
    4. Czy przy układaniu rur w posadzce poza koszulkami izolacyjnymi trzeba jeszcze o czymś pamiętać, np. jakieś spady?
    5. Planuję, przynajmniej na poddaszu, gdzie woda będzie używana raczej rzadziej, wykonać obieg ciepłej wody, żeby nie trzeba było spuszczać całego wiadra zanim poleci ciepła woda. Dobry pomysł?
    Z góry dziękuję za pomoc.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał malum Zobacz post
    Dzień dobry.
    Jestem w trakcie budowy domu w systemie gospodarczym. Zabieram się właśnie za instalację wodną wewnątrz budynku. Na chwilę obecną mam doprowadzoną do budynku wodę niebieską rurą PP średnicy 40mm. Rura przechodzi przez ścianę i wystaje do wnętrza piwnicy o jakieś 50cm. Muszę ją teraz przedłużyć do kotłowni, czyli poprowadzić w posadzce piwnicy na ok 12 metrów, i tu pojawiają się pytania:
    1. Czy w posadzce, a dokładnie w styropianie pod posadzką, poprowadzić również niebieską rurę PP, czy może zmienić ją na np. wielowarstwową o średnicy 35mm?
    Po co zmieniać Ci na tym etapie rurę? nie zmieniaj możesz zmniejszyć średnicę - 40 to aż 1 i 1/2 " - duża ilość wody i średnica trochę kłopotliwa. Jeśli faktycznie nie potrzebujesz takiej ilości możesz spokojnie zredukować do 32 (1i1/4") i taką średnicą doprowadzić do kotłowni.
    Z takiej średnicy można spokojnie poprzez redukcję podłączyć filtry, stacje uzdatniania wody,wodomierz czy rozdzielacz wody na poszczególne urządzenia czy poziomy domu i na zewnątrz do ogrodu.( te urządzenia mają przyłącza 25 (1").

    Cytat Napisał malum Zobacz post
    2. Planuję po budynku rozprowadzić wodę w rurkach wielowarstwowych. Czy to jest dobry pomysł, a jeśli tak to jakich średnic użyć. Woda doprowadzona będzie z kotłowni, która jest w piwnicy, na parter i na poddasze. Myślałem, żeby zastosować rurki 25mm, czy może lepsze będą 35mm?
    Tak jak napisałem wyżej jeśli na piętro doprowadzisz 25 to i tak wszelka armatura ma max 20 (3//4") czyli (pralka, zmywarka,baterie wannowe) pozostałe odbiorniki to już rura 15.
    Cytat Napisał malum Zobacz post
    3. Jak połączyć niebieską rurę PP z wielowarstwową - dwa różne rodzaje złączek i połączenie gwintowane z zaworem, czy są jakieś przejściówki?
    Są i takie jak piszesz , można przez złączki zaprasowywane i to bym proponował - są bardziej niezawodne i trwałe, można przez rozdzielacz (tak jak do ogrzewania podłogowego) - wtedy warto jest doprowadzić do rozdzielacza rurę np 25.
    Cytat Napisał malum Zobacz post
    4. Czy przy układaniu rur w posadzce poza koszulkami izolacyjnymi trzeba jeszcze o czymś pamiętać, np. jakieś spady?
    Nie , to nie kanalizacja wiec spadów się nie robi.
    Cytat Napisał malum Zobacz post
    5. Planuję, przynajmniej na poddaszu, gdzie woda będzie używana raczej rzadziej, wykonać obieg ciepłej wody, żeby nie trzeba było spuszczać całego wiadra zanim poleci ciepła woda. Dobry pomysł?
    Cyrkulacja cwu wody jest jak najbardziej wskazana, i to nie tylko dla najwyższej czy najdalszych odbiorników w domu - wówczas znacznie poprawie się komfort użytkowania dzięki cyrkulacji.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    malum

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-791
    Dzielnica
    Fordon
    Posty
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Po co zmieniać Ci na tym etapie rurę? nie zmieniaj możesz zmniejszyć średnicę - 40 to aż 1 i 1/2 " - duża ilość wody i średnica trochę kłopotliwa. Jeśli faktycznie nie potrzebujesz takiej ilości możesz spokojnie zredukować do 32 (1i1/4") i taką średnicą doprowadzić do kotłowni.
    Właśnie nie chciałem zmieniać średnicy. Wolę doprowadzić wodę do kotłowni niebieską rurą fi 40 i dopiero w kotłowni rozdzielić na mniejsze rury wielowarstwowe. Zastanawia mnie tylko, czy nie ma jakiś przeciwwskazań przed zalaniem takiej niebieskiej rury betonem w posadzce. Jeśli można, to jest to dla mnie chyba najlepsze rozwiązanie, a tak już na samym wejściu do domu rurę redukują i sens traci jej średnica 40mm.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    A dlaczego chcesz zalewać taką rurę w posadzce - poprowadź ją pod nią, przez wszelkie przegrody zastosuj rurę osłonową, doprowadź taką rurę do kotłowni w miejsce najbardziej dogodne i tam dopiero rozdzielaj. Taka średnica zarówno całego przyłącza zapewni Ci pewien "zapas - akumulator" wody niwelując wszelkie spadki, czy tętnienia ciśnienia.
    To co Ci wystaje ze ściany tak przytnij i wykonaj na niej główny zawór, dalej już puść rurą bez łączeń, aż do kotłowni(aby żadne łączenie nie było niedostępne).
    Można oczywiście wykonać trwałe połączenie tego co Ci wychodzi ze ściany z Twoim przedłużeniem do kotłowni i tam dopiero główny zawór, tylko czy jest sens?( jeśli się podejmiesz można to zrobić przy pomocy złączki elektrooporowej)
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	złączka.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	70,1 KB
ID:	448296
    ale głównie - w domowym sposobie jest połączenie skręcane.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #5

    Domyślnie

    Nie słuchaj tego "najlepszego doradcy" bo pitoli farmazony.

    Użyj Kolana PE 40*1 1/4 gw, a później już rurami PPR 40 do kotłowni. i do licznika, przed licznikiem zredukujesz do PPR32.
    Druga opcja to tak jak chcesz rury PEX 40mm, nie dawaj mniej, zachowaj ta sama średnice aż do licznika, to daj Kolana PE 40*1 1/4 gw i do tego złącze nyplowe PEX 40x1 1/4.
    Całość w styropianie lub na ścianie.


  6. #6

    Domyślnie P.S.

    Cytat Napisał malum Zobacz post
    Dzień dobry.
    Jestem w trakcie budowy domu w systemie gospodarczym. Zabieram się właśnie za instalację wodną wewnątrz budynku. Na chwilę obecną mam doprowadzoną do budynku wodę niebieską rurą PP średnicy 40mm. Rura przechodzi przez ścianę i wystaje do wnętrza piwnicy o jakieś 50cm. Muszę ją teraz przedłużyć do kotłowni, czyli poprowadzić w posadzce piwnicy na ok 12 metrów, i tu pojawiają się pytania:
    .
    Jak masz w projekcie przyłącza? W którym miejscu ma być licznik? Nie raz tak bywa że wodociągi nie wyrażą zgody aby na rurze przed licznikiem była jakieś łączenia które mogą być w przyszłości zdemontowane i wpięcie w to miejsce aby pobierać wodę na lewo.

    Zapomniałem dopisać że wodociągi po odbiorze przyłącza biorą na swoja odpowiedzialność odcinek od nawiertki aż po licznik, czyli wiążę się to z tym że w razie jakiejkolwiek awarii na tym odcinku to nie inwestor ponosi koszty naprawy tylko wodociągi. Wątpię aby wodociągi wyraziły zgodę na np na zalanie rurki doprowadzającej wodę w posadzce przed licznikiem.
    Ostatnio edytowane przez henrykow ; 20-09-2020 o 11:46

  7. #7

    Domyślnie

    To co jest w domu, to naprawia właściciel, niezależnie gdzie jest licznik.
    Zapomniałem dopisać że wodociągi po odbiorze przyłącza biorą na swoja odpowiedzialność odcinek od nawiertki aż po licznik,
    nie, tylko do budynku. To co napisałeś dotyczy energetyki.


  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    To co jest w domu, to naprawia właściciel, niezależnie gdzie jest licznik.
    nie, tylko do budynku. To co napisałeś dotyczy energetyki.
    Wodociągi odpowiadają za usterki do budynku ale dokładniej do licznika bo niekoniecznie licznik musi być zamontowany w budynku, natomiast energetyka odpowiada za doprowadzenie do skrzynki ZKP a od skrzynki to odpowiedzialność spada na inwestora.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    Nie słuchaj tego "najlepszego doradcy" bo pitoli farmazony.

    Użyj Kolana PE 40*1 1/4 gw, a później już rurami PPR 40 do kotłowni. i do licznika, przed licznikiem zredukujesz do PPR32.
    Druga opcja to tak jak chcesz rury PEX 40mm, nie dawaj mniej, zachowaj ta sama średnice aż do licznika, to daj Kolana PE 40*1 1/4 gw i do tego złącze nyplowe PEX 40x1 1/4.
    Całość w styropianie lub na ścianie.
    Sam pieprzysz głupoty - KTO pozwoli zamontować i potem to odbierze licznik wody więcej niż 1" w domu prywatnym.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  10. #10

    Domyślnie

    Wodociągi odpowiadają za usterki do budynku ale dokładniej do licznika bo niekoniecznie licznik musi być zamontowany w budynku,
    no właśnie, zależy co wystąpi szybciej, licznik czy budynek.

    tak samo energetyka, do licznika lub złącza w/na budynku w zależności co szybciej napotka.

    Czyli tą kwestię mamy chyba rozwiązaną

    pozostaje
    Nie raz tak bywa że wodociągi nie wyrażą zgody aby na rurze przed licznikiem była jakieś łączenia które mogą być w przyszłości zdemontowane i wpięcie w to miejsce aby pobierać wodę na lewo.
    . Z tym może być problem, bo każde złącze można rozmontować, nawet rurę PE w ziemi przeciąć i wstawić trójnik. Kto to sprawdzi jak wszystko ziemią zasypane? Dopóki "życzliwy sąsiad" nie podkabluje to nikt tego nie sprawdzi.


  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Sam pieprzysz głupoty - KTO pozwoli zamontować i potem to odbierze licznik wody więcej niż 1" w domu prywatnym.
    Naucz się najpierw czytać dokładnie i ze zrozumieniem a póxniej pieprzyc farmazony i bełkot marketingowy.


  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post

    pozostaje
    . Z tym może być problem, bo każde złącze można rozmontować, nawet rurę PE w ziemi przeciąć i wstawić trójnik. Kto to sprawdzi jak wszystko ziemią zasypane? Dopóki "życzliwy sąsiad" nie podkabluje to nikt tego nie sprawdzi.
    Dlatego od tego jest projekt i przyłącze powinien przed zasypaniem odebrać ktoś uprawniony z wodociągów. Oczywiście ze zawsze można wstawić gdzieś trójnik aby wodę pobierać na lewo, tylko to może skończyć się bardzo nieprzyjemnie finansowo dla delikwenta który zrobił taki myk.

  13. #13

    Domyślnie

    Zgadza się to co napisałeś powyżej. Natomiast każde lewe odejście skończy się nieprzyjemnie

    Zakładając kolano na rure PE i dalej połączenia rurą PPR w posadzce aż do licznika w niczym nie przeszkadzają wodociągom. Ja tak zrobiłem, Wodociągi jak zakładali licznik do niczego się nie przyczepili, a rury jeszcze nie były w styropianie i wylewce.
    Przenosiłem podejście z garażu do kotłowni, jakieś 5m. Tak jak autor tematu. Rur PEX nie kładłem, bo trudno dostać o tej średnicy a kształtki i sama rura jest bardzo droga.
    Ostatnio edytowane przez Slawko123 ; 20-09-2020 o 12:54


  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    Zakładając kolano na rure PE i dalej połączenia rurą PPR w posadzce aż do licznika w niczym nie przeszkadzają wodociągom. Ja tak zrobiłem, Wodociągi jak zakładali licznik do niczego się nie przyczepili, a rury jeszcze nie były w styropianie i wylewce.
    .
    Tylko że z wodociągami to jest tak że co kraj to obyczaj, więc autor pytania powinien to najpierw skonsultować z nimi aby potem nie było rozczarowania.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał malum Zobacz post
    Jestem w trakcie budowy domu w systemie gospodarczym. Zabieram się właśnie za instalację wodną wewnątrz budynku. Na chwilę obecną mam doprowadzoną do budynku wodę niebieską rurą PP średnicy 40mm. Rura przechodzi przez ścianę i wystaje do wnętrza piwnicy o jakieś 50cm.
    Co masz w warunkach przyłącza i projekcie przyłącza? Wodomierz będzie tuż za ścianą fundamentową, czy w kotłowni?

  16. #16

    Domyślnie

    Warunki to jedno, projekt drugie a wykonanie trzecie.
    Nie wiem co mam w warunkach, projekt uzgodniony i z MPWIK i z ZUDem gdzie wodomierz mam w studni a wykonanie takie że studni brak . Wodomierz miał być w garażu jest w kotłowni i dla MPWIK jest cacy git malina. Nawet się cieszyli ze w kotlowni.

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    malum

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-791
    Dzielnica
    Fordon
    Posty
    18

    Domyślnie

    Widzę, że rozpętała się prawie wojna

    Sytuacja u mnie jest zupełnie inna. Wodę mam doprowadzoną do studni z licznikiem rurą 40 mm i taki licznik jest zamontowany. Studnia jest niedaleko drogi i wodociągi odczytują stan radiowo, więc nawet wchodzić na teren nie muszą. Od studni doprowadziłem wodę do budynku (jakieś 15 metrów) rurą tej samej średnicy, również niebieską i przez fundament wszedłem do piwnicy. W piwnicy już licznika żadnego nie będzie. Rura wychodzi nad samą planowaną posadzką, a to dlatego, że ma być tam zamontowany trójnik z odejściem na 25 mm do zasilenia kranu w ogrodzie (na zimę zamykany, a woda spuszczana). Główna rura ma natomiast iść kolejne 12 metrów do kotłowni, która jest w drugim końcu budynku. W ziemi pod posadzką rury puścić nie mogę, bo jest chudziak, i to solidny, i szkoda go kuć. Rura będzie szła w warstwie ocieplenia podłogi (10 cm styropianu). Pytanie tylko, czy mogę niebieską rurę wsadzić w styropian, czy będzie się pociła, przecierała, czy zużywała, no i czy trzeba ją wsadzać w jakąś otulinę - to w końcu woda zimna, ale przy różnicy temperatury wody i otoczenia "pociła się" na pewno będzie. Czy styropian nie nasiąknie tą skraplającą się wodą?

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał malum Zobacz post
    Wodę mam doprowadzoną do studni z licznikiem rurą 40 mm i taki licznik jest zamontowany.
    I nie masz wprojekcie/warunkach/umowie obowiązku przeniesienia do budynku?
    Rozporządzenie w sprawie WT zezwala na wodomierz w studzience tylko, jak nie ma możliwości umieszczenia go w budynku.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał malum Zobacz post
    Widzę, że rozpętała się prawie wojna

    Sytuacja u mnie jest zupełnie inna. Wodę mam doprowadzoną do studni z licznikiem rurą 40 mm i taki licznik jest zamontowany. Studnia jest niedaleko drogi i wodociągi odczytują stan radiowo, więc nawet wchodzić na teren nie muszą. Od studni doprowadziłem wodę do budynku (jakieś 15 metrów) rurą tej samej średnicy, również niebieską i przez fundament wszedłem do piwnicy. W piwnicy już licznika żadnego nie będzie. Rura wychodzi nad samą planowaną posadzką, a to dlatego, że ma być tam zamontowany trójnik z odejściem na 25 mm do zasilenia kranu w ogrodzie (na zimę zamykany, a woda spuszczana). Główna rura ma natomiast iść kolejne 12 metrów do kotłowni, która jest w drugim końcu budynku. W ziemi pod posadzką rury puścić nie mogę, bo jest chudziak, i to solidny, i szkoda go kuć. Rura będzie szła w warstwie ocieplenia podłogi (10 cm styropianu). Pytanie tylko, czy mogę niebieską rurę wsadzić w styropian, czy będzie się pociła, przecierała, czy zużywała, no i czy trzeba ją wsadzać w jakąś otulinę - to w końcu woda zimna, ale przy różnicy temperatury wody i otoczenia "pociła się" na pewno będzie. Czy styropian nie nasiąknie tą skraplającą się wodą?
    W takim razie przejdź od razu na rury PPR tak jak pisałem, wszystko umieść na chudziaku w styropianie. Nic nie będzie się pociło, bo jak obłożysz styropianem i na to wylejesz posadzkę, to tam nie będzie żadnej wilgoci która miałaby się wykraplać. Nie zapomnij o podliczniku do wody "ogrodowej" chyba, że nie masz kanalizacji "miejskiej" tylko szambo.


  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    malum

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-791
    Dzielnica
    Fordon
    Posty
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    W takim razie przejdź od razu na rury PPR tak jak pisałem, wszystko umieść na chudziaku w styropianie. Nic nie będzie się pociło, bo jak obłożysz styropianem i na to wylejesz posadzkę, to tam nie będzie żadnej wilgoci która miałaby się wykraplać. Nie zapomnij o podliczniku do wody "ogrodowej" chyba, że nie masz kanalizacji "miejskiej" tylko szambo.
    A czy mogą być jakieś komplikacje jeśli położę niebieską rurę PE w styropianie pod posadzką i dopiero w kotłowni przejdę na wielowarstwową, bo szczerze mówiąc byłoby mi znacznie wygodniej?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony