dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    malum

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-791
    Dzielnica
    Fordon
    Posty
    18

    Domyślnie Jak wykonać kanały wentylacyjne

    Dzień dobry.
    Jestem w trakcie budowy domu w systemie gospodarczym. Zabieram się właśnie za montaż wentylacji. W projekcie mam kominki wentylacyjne na dachu połączone z kratkami wentylacyjnymi na suficie rurą spiro, no i tu pojawiają się pytania:
    1. Zamontowane na dachu kominki wentylacyjne mają średnicę fi 125, czy mogę zamontować rury spiro fi 150?
    2. Jakie rury spiro zamontować? Myślałem o miękkich harmonijkowych, chodzi o takie, które sprzedawane są w 1 metrowych odcinkach i rozciąga się je do ok 3 metrów. Zastanawiam się jednak, czy takich rur nie trzeba zaizolować wełną mineralną, żeby na skutek różni temperatur nie skraplała się na nich woda. W jednym kanale zbudowanym z regipsów biegną 4 rury spiro - czy wystarczy zaizolować taki kanał, czy trzeba izolować każdą rurę z osobna?
    3. Czy rura wentylacyjne ma przebiegać od dachu wprost do kratki wentylacyjnej w linii prostej, czy na dole powinien być jakiś "odstojnik" na ewentualnie skraplającą się wodę wewnątrz rury spiro?
    Z góry dziękuję za pomoc.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Mimo wszystko już lepiej to zrobić na rurach izolowanych. Ja bede robił w podobny sposób i mój projektant zalecił żeby jednak ten kominek wraz z kratka nie były wobec siebie rownolegle. Nawet mi mówił żebym postawił kominy z pustaków i na poddaszy połączył je z kominkiem. Ja mam mały domek wiec myśle ze kominki dadzą radę.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    malum

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-791
    Dzielnica
    Fordon
    Posty
    18

    Domyślnie

    Czy mówisz o takiej rurze, bo powiem szczerze, nie budzi mojego zaufania. Czyścić się jej nie daje, i strasznie podatna na uszkodzenia:


    Nie bardzo rozumiem jaka jest różnica czy kratka jest zamontowana bezpośrednio pod kominkiem, czy z przesunięciem. Woda i tak spływa po ściance rura - mylę się?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Mimo wszystko już lepiej to zrobić na rurach izolowanych. Ja bede robił w podobny sposób i mój projektant zalecił żeby jednak ten kominek wraz z kratka nie były wobec siebie rownolegle. Nawet mi mówił żebym postawił kominy z pustaków i na poddaszy połączył je z kominkiem. Ja mam mały domek wiec myśle ze kominki dadzą radę.
    Ja zmieniłbym projektanta.
    Na takiego, który ma choć blade pojęcie o budowie domu...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    malum

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-791
    Dzielnica
    Fordon
    Posty
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Ja zmieniłbym projektanta.
    Na takiego, który ma choć blade pojęcie o budowie domu...
    Jakie rozwiązanie proponujesz?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Wentylację mechaniczną BEZ rekuperacji
    Zrobioną "zgodnie ze sztuką".

    A co do grawitacyjnej...
    Ciepła ścianka komina wentylacyjnego WSPOMAGA wentylację.
    Poczytaj coś o wentylacji - ogólnie.
    Coś zdaje się, budujesz.... Dom, chyba...
    WIESZ CO BUDUJESZ?
    WIESZ - JAK?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Ja zmieniłbym projektanta.
    Na takiego, który ma choć blade pojęcie o budowie domu...

    Adam M.
    Nie zrozumiałeś wiec się nie wypowiadaj.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    malum

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-791
    Dzielnica
    Fordon
    Posty
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Ciepła ścianka komina wentylacyjnego WSPOMAGA wentylację.
    Poczytaj coś o wentylacji - ogólnie.
    To wiem i dlatego pytam co zamontować. Rozważałem dwie opcje, rury o których pisałem okręcone wełną lub kanał, w którym będą biegły 4 takie kanały wentylacyjne wyłożony wełną.

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Wentylację mechaniczną BEZ rekuperacji
    Zrobioną "zgodnie ze sztuką".
    Tego to chyba nie do końca rozumiem. Po co montować wentylator na kanale? Rozumiem, że nadmuchuje świeże powietrze, ale ciągnie po plecach i wyciąga z domu to nagrzane, a koszt utrzymania wzrasta do niemal porównywalnego z rekuperacją, nie wspominając już o awariach.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał malum Zobacz post
    Tego to chyba nie do końca rozumiem. Po co montować wentylator na kanale? Rozumiem, że nadmuchuje świeże powietrze, ale ciągnie po plecach i wyciąga z domu to nagrzane, a koszt utrzymania wzrasta do niemal porównywalnego z rekuperacją, nie wspominając już o awariach.
    Wentylacja grawitacyjna działa jak chce - w tym odwrotnie i wdmuchuje syf który osiadł w kanałach wywiewnych. W bezwietrzne upały zazwyczaj nie działa wcale.
    Wentylacja mechaniczna bez odzysku chociaż działa jak chcesz (i to może zmieniać się w zależności od godziny czy innych czynników) - WG w wietrzne mrozy zazwyczaj działa zbyt wydajnie a przecież nie będziesz co chwila zmieniał stopnia przysłonięcia kratek co na zbyt dużą wydajność byłoby rozwiązaniem - ale na zbyt małą nie pomoże..

    Ale oczywiście WM z odzyskiem ciepła i wilgoci rządzi - zarówno pod względem opłacalności jak i komfortu.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 24-09-2020 o 11:35

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał malum Zobacz post
    ... nadmuchuje świeże powietrze, ale ciągnie po plecach i wyciąga z domu to nagrzane, a koszt utrzymania wzrasta do niemal porównywalnego z rekuperacją, nie wspominając już o awariach.
    I właśnie o to chodzi w wentylacji - wyrzucić na zewnątrz ciepłe i "zużyte" powietrze a wtłoczyć zimne i "swieże" z zewnątrz. Z tym, że WM przekaże część ciepła ze starego powietrza dla świeżego.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  11. #11

    Domyślnie

    Słuchajcie Panowie , ważne jest nie tylko kto to mówi, ale co mówi.
    Pan Adam ma rację. Zmienić projektanta. Wchodzić w nowy dom z wentylacją grawitacyjną można, ale to nie jest ani komfort , ani oszczędnie. Zmiana średnicy przelotu kanału od razu daje straty na zaburzeniu przepływu powietrza.
    Można budować dom z suporeksu, ale po co? Miłego
    Ciągle w poprawkach

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony