dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    MC2

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    32-731
    Posty
    5

    Domyślnie Co na ściany? Czyli remont starego budynku...

    Przeglądam forum już od dłuższego czasu i im więcej czytam, tym więcej wątpliwości mam...i tym mniej wiem.
    Mam budynek mieszkalny - pewnie z 70 lat ma - odziedziczony. Gdzie nie gdzie wilgoć wchodzi (ale jej usuwanie to temat na inny wątek). Stropy drewniane z jakimś cieniutkim "tynkiem"... w sumie całość pewnie z 5cm grubości. W ramach "czystego powietrza" będzie robione docieplenie, więc pewnie częściowo wilgoci się pozbędę.

    Stary budynek, z ścianami w bardzo dziwnej jak dla mnie starej jakiejś technologii. Czasem jak wiercę otwór powiedzmy pod szafkę to wiertło wchodzi w ścianę jak w masło, czasem się blokuje. Generalnie ściany to mieszanka drewna, pisaku, być może wapna... trudno określić. W każdym razie nie są to cegły, pustaki, beton czy cokolwiek mi znanego.
    Chcę przeprowadzić powoli remont na tyle ile się da... Z uwagi na wiek budynku to czeka mnie przegląd i remont z pewnością instalacji elektrycznej, ale z tym sobie poradzę. Natomiast wyzwaniem dla mnie jest wentylacja (to na osobny wątek) i ściany...
    I pierwszy dylemat przy pierwszym pomieszczeniu.
    Biorąc pod uwagę to jakiej jakości są ściany... co zastosować na ściany by było możliwe bezpieczne zawieszenie mniejszych szafek...?
    Zastanawiałem się nad płytami gipsowo-kartonowymi, ale w kontekście słabej jakości ścian, wydają mi się zbyt kruche.
    Kolejnym rozwiązaniem, które zwróciło moją uwagę, pewnie trochę ekstremalne, to płyty OSB3 - tutaj wydaje się być ok. Twarda, sztywna, da się na niej powiesić sporo. Można pomiędzy sufit czy podłogę wsadzić ocieplenie i nie będzie to generowało problemów.
    Ale jeśli OSB, to czym to później wykończyć by dobrze wyglądało? No i jak te płyty przytwierdzić bezpiecznie do ścian?
    Temat jest rozwojowy, więc pewnie z czasem więcej pytań się pojawi...
    A może zupełnie co innego?
    Z prądem sobie radzę całkiem dobrze, w temacie wilgoci to teoretyk ze mnie, a ściany to już poza moim doświadczeniem.

    Możecie coś doradzić?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Jeżeli planujesz remont to dlaczego nie odkujesz fragmentu ściany aby poznać jej budowę ? Może wystarczy coś 30x30 cm moze metr na metr, ja bym od tego zaczął.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    MC2

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    32-731
    Posty
    5

    Domyślnie

    Powiem tak.. to nie jest konieczne, wiem co w niej siedzi, tylko trudno mi to zakwalifikować. Chcesz wywiercić otwór, bierzesz wiertło do betonu, wchodzi i za chwilę pojawiają się wióry, bo głębiej jest drewno, ale nie wszędzie... Takie "pudełko czekoladek" nigdy nie wiesz do końca na co trafisz...
    Kiedyś budowali z tego co było pod ręką...

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał MC2 Zobacz post
    Powiem tak.. to nie jest konieczne, wiem co w niej siedzi, tylko trudno mi to zakwalifikować. Chcesz wywiercić otwór, bierzesz wiertło do betonu, wchodzi i za chwilę pojawiają się wióry, bo głębiej jest drewno, ale nie wszędzie... Takie "pudełko czekoladek" nigdy nie wiesz do końca na co trafisz...
    Kiedyś budowali z tego co było pod ręką...
    Nie spotkałem takiej technologi że w ścianie jest wszystko co w ręce wpadło.
    Wspominasz w pierwszym poście że ten zlepek wszystkiego planujesz to ocieplić z ciekawości dopytam skąd wiesz ile powinno wynosić docieplenie? Jeżeli nie chcesz żeby to co masz szlak w kilka lat trafił warto wiedzieć co się remontuje to nie jest tylko kwestia nazewnictwa.
    Wspominasz coś o stropie gr. 5cm z tynkiem. Naprawdę masz taki strop ?
    Osb do wnętrz to średni pomysł albo zły. Tak jak piszesz twardy sztywny ale i nasączony chemią materiał.

    Pokaż ze dwie fotki tych ścian z zewnątrz od środka może więcej z fotek będzie widać niż z Twoich opisów.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    MC2

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    32-731
    Posty
    5

    Domyślnie

    Hmm OK. To kilka na szybko zdjęć i filmik gdzie widać jak miękka jest ściana - młotek ma 250g.


    http://wadowiceatopolska.pl/IMG_3146.mp4
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sciana.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	91,3 KB
ID:	448312  

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    To wygląda na zgniłą drewniana chałupę. Zastanów się czy to co robisz to nie pudrowanie trupa.

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    MC2

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    32-731
    Posty
    5

    Domyślnie

    A może coś konstruktywnego?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał MC2 Zobacz post
    A może coś konstruktywnego?
    A proszę bardzo. Wg mnie na takiej konstrukcji nowa ciepła elewacja i nowe proste tynki nie powiszą.

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    MC2

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Limanowa
    Kod pocztowy
    32-731
    Posty
    5

    Domyślnie

    No ok to co z tym zrobić? Budynek ma z zewnątrz ocieplenie styropianem 10cm i na to tynk. Stwierdzić że "to się nie da" i odpuścić temat to zawsze można. Pytanie co się da z tym zrobić i jak?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Ja bym zresztą kiedyś tak zrobiłem skuł tynki wewnętrzne, wtedy zobaczysz konstrukcję ściany. Jeżeli drewno będzie zgniłe wytniesz i uzupełnisz, Czym to zależy od skali czasem się da wymienić kawałek drewna czasem pół ściany , wtedy warto to przemurować jak jest fundament. Od poczaku piszę że trzeba wiedzieć co się remontuje.

  11. #11

    Domyślnie

    Zgadzam się, nie wygląda to ciekawie z tym drewnem...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony