dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 28
  1. #1

    Domyślnie Pełne deskowanie - membrana czy papa na poddasze nieużytkowe

    Cześć,
    nie mogę znaleźć na forum podobnego wątku z podobnymi założeniami do moich:

    To co już wybrałem i kupiłem to drewno suszone KVH na więźbę dachową oraz boazerię na nadbitkę. Drewno czeka i będzie montowane w przyszłym tygodniu.
    Zostało mało czasu na pozostałe elementy, a nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Może tutaj na forum ktoś mnie skłoni do ostatecznej decyzji.

    Wybrałem deski z 4-stronnym piórowpustem, szuszone 20mm na pełne deskowanie - brak szczelin.

    Zaznaczam, że poddasze nie będzie poddaszem użytkowym.
    Praktycznie zdecydowałem się już na papę na pełnym deskowaniu, ale cieśla rzucił mi temat, że warto pomyśleć nad membraną przeznaczoną na pełne deskowanie.

    Na dach pójdzie ceramika - plano 11 glazura lub cosmo 12 glazura

    Cieśla nie narzuca, zrobi takie krycie wstępne jakie wybiorę.

    Pytanie - membrana czy papa ?

    Jak Wy u siebie zrobiliście ?

  2. #2

    Domyślnie

    Jak masz deskowanie to kladz pape. Folie daje sie jak chce sie oszczedzic i nie deskowac dachu.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Witaj. Ja też mam krokwie i jętki z drewna suszonego i struganego oraz nadbitkę 20mm na okapach, na reszcie dachu deski "zwykłe" podsuszane i będę kładł membrane. Od początku tak planowałem, nie mówiąc nic dekarzowi sam to zaproponował. Nie wiem czy to "moda" ale widzę coraz częściej takie rozwiązania mimo tego, że tu na forum od lat istnieje przeświadczenie, że jak deski to z papą.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał bigart Zobacz post
    nie mogę znaleźć na forum podobnego wątku z podobnymi założeniami do moich:
    Rób zgodnie z projektem. Niby lepiej papę - ale ocieplisz pianą to będziesz miał problem.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Witaj. Nie wiem czy to "moda" ale widzę coraz częściej takie rozwiązania mimo tego, że tu na forum od lat istnieje przeświadczenie, że jak deski to z papą.
    Postaw się w miejscu wykonawcy, a zrozumiesz Ja wciągałem na dach płyty OSB,kładłem papę, nabijałem papiaki i grzałem palnikiem....a wystarczyło przecież zrobić to membraną, lżej i szybciej.

    Ale jak się mieszka "w lesie" i zna się osobiście gościa, który zapłacił za usuwanie szkód po kunie 70 000zł a ubezpieczyciel dał mu niecałe 7 000 a sprawa o więcej trwa już 4ty rok, to ..jednak wolałem u siebie się pomęczyć
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 20-09-2020 o 12:34

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Ale jak się mieszka "w lesie" i zna się osobiście gościa, który zapłacił za usuwanie szkód po kunie 70 000zł a ubezpieczyciel dał mu niecałe 7 000 a sprawa o więcej trwa już 4ty rok, to ..jednak wolałem u siebie się pomęczyć
    Poddasze nieużytkowe... Jakich to szkód musiałaby narobić kuna, żeby to 70 000 kosztowało? Chyba całą więźbę i termoizolację musiałaby zjeść, spadające dachówki musiałyby się porozbijać w drobny mak - a i wtedy pewnie by taniej wyszło.
    I niby jest zdolna do takich zniszczeń, ale w OSB, ani w styropianie elewacyjnym nie jest sobie w stanie wejścia zrobić?

    Jak dla mnie ani deskowanie, ani papa nie ma sensu przy poddaszu nieużytkowym. Jak ktoś bardzo boi się kun, to może na styropianie zrobić wylewkę. To będzie większa przeszkoda dla kun niż OSB czy deski. Siedzenie na zimnym poddaszu nie będzie dla nich dużą atrakcją - a deskowanie już daje jakąś termoizolację i będzie znacząco przytulniej, niż przy samej membranie.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał bigart Zobacz post
    Cześć,

    Pytanie - membrana czy papa ?

    Jak Wy u siebie zrobiliście ?
    Pełne deskowanie i papa, to najsłuszniejsze rozwiązanie choć bardziej kosztowniejsze i dłuższe w wykonie aniżeli membrana.
    Co do ewentualnego ocieplania piana to jeżeli ceny spadną to będzie może sie opłacała, na dzień dzisiejszy ze cenę m2 piany masz porządne i trwałe ocieplenie z wełny.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Co do ewentualnego ocieplania piana to jeżeli ceny spadną to będzie może sie opłacała, na dzień dzisiejszy ze cenę m2 piany masz porządne i trwałe ocieplenie z wełny.
    Dokładnie takie samo zdanie mam o deskowaniu i papie przy poddaszu nieużytkowym.
    Więc jak ktoś chce i deskowanie i papę - to jest wielce prawdopodobne, że jest tak rozrzutny, że i pianę zastosuje.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dokładnie takie samo zdanie mam o deskowaniu i papie przy poddaszu nieużytkowym.
    Więc jak ktoś chce i deskowanie i papę - to jest wielce prawdopodobne, że jest tak rozrzutny, że i pianę zastosuje.
    Nie uważam aby deskowanie i papę można nazwać rozrzutnością. Natomiast piana jak narazie wychodzi drogo ale z drugiej strony jeżeli komuś zależy na czasie to w porównaniu z wełną skraca bardzo czas.
    Membrany stosunkowo są w użytku od niedawna więc trudno stwierdzić jednoznacznie jaką mają wytrzymałość.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Nie uważam aby deskowanie i papę można nazwać rozrzutnością.
    Deski suszone + papa to z 50zł/m2 plus pewnie drugie tyle robocizna.
    Membrana z najwyższej półki to z 1/4 ceny materiału i pewnie jeszcze tańsza robocizna. I co takiego zyskujesz przy poddaszu nieużytkowym robiąc deskowanie?

  11. #11

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi.

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Deski suszone + papa to z 50zł/m2 plus pewnie drugie tyle robocizna.
    Membrana z najwyższej półki to z 1/4 ceny materiału i pewnie jeszcze tańsza robocizna. I co takiego zyskujesz przy poddaszu nieużytkowym robiąc deskowanie?
    Nie zastanawiam się nad wyborem, czy membrana, czy deska i papa, a nad wyborem co położyć na deskę.
    Membrana ma jedną zasadniczą zaletę "oddycha". Papa natomiast jest solidniejsza.

    Widzę, że coraz częściej na pełne deskowanie kładzie się membranę. Nie wiem tylko, czy ma to jakąś zaletę, czy po prostu jest szybsze i łatwiejsze.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał bigart Zobacz post
    Nie zastanawiam się nad wyborem, czy membrana, czy deska i papa, a nad wyborem co położyć na deskę.
    Membrana ma jedną zasadniczą zaletę "oddycha". Papa natomiast jest solidniejsza.
    Zależy jaką membranę z jaką papą porównujesz. Zamów jakiś domek narzędziowy w markecie - a potem spróbuj znaleźć membranę gorszą od papy, którą dostaniesz w zestawie. Będzie to wyczyn.

    Od "oddychania" to jest wentylacja połaci i poddasza. Zwłaszcza, że membrana nie gwarantuje przepuszczenia 100% pary w każdych warunkach - są sytuacje, gdy skrapla się a nawet zamarza od spodu membrany.

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Ale przecież za położenie papy płaci się więcej niż za membrane więc ja tutaj nie widzę związku. Na poddaszu nie użytkowym też bym pewnie nie deskował tylko położył dobrą membrane i tyle, w razie czego wszelkie ubytki czy niedoskonałości po latach będzie widać.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Deski suszone + papa to z 50zł/m2 plus pewnie drugie tyle robocizna.
    Membrana z najwyższej półki to z 1/4 ceny materiału i pewnie jeszcze tańsza robocizna. I co takiego zyskujesz przy poddaszu nieużytkowym robiąc deskowanie?
    Zgadza się, przecież wiele dachów przy użytkowym poddaszu jako wstępne krycie jest zastosowana membrana, ba nawet przy pokryciu z blachy
    Tylko że poddasze nieużytkowe nie oznacza że takie pozostanie bo w przyszłości może tam zrobić autor pytania tzw rupieciarnie lub dodatkowy pokoik.
    bigard zdecyduje co mu bardziej sie opłaci i zapewne wie jakie ma plany na przyszłość związane z tym nieużytkowym poddaszem.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Tylko że poddasze nieużytkowe nie oznacza że takie pozostanie bo w przyszłości może tam zrobić autor pytania tzw rupieciarnie lub dodatkowy pokoik.
    Poddasze nieużytkowe oznacza, że nie ma sensu teraz go ogrzewać - więc termoizolację kładziesz na stropie. Jak przewidujesz, że kiedyś da się zaadaptować - to rozwijasz tylko wełnę z rolki i w razie czego przełożysz kiedyś na połać. Ale nie zawsze da się sensownie zaadaptować - np. u mnie wymagałoby i tak demontażu dachu, bo nie mam ściany kolankowej, dach kopertowy więc wysokość ponad 2m to mam tylko w pasie o szerokości ze 2m.
    Jak ktoś chce graciarnię - trzeba zrobić jakąś podłogę albo już solidniej (i drożej) styropian i wylewkę.

    A to oznacza, że jak nie dasz deskowania, to wykraplanie pary wodnej na kryciu wstępnym nie ma większego znaczenia, bo spokojnie odparuje i zostanie usunięte wentylacją poddasza (jak są deski - to wsiąknie w deski).
    Bez deskowania też widzisz ewentualne problemy z membraną - i jak masz na nią 15 lat gwarancji to zdążysz złożyć reklamację (jak dasz na deski, to dowiesz się że z papą czy membraną jest coś nie tak dopiero jak deski przegniją).

    Więc robiąc papę na deskowaniu przy nieużytkowym poddaszu płacisz kilkakrotnie więcej kasy niż za samą membranę żeby mieć mniejsze szanse na wyłapanie wady a nie zyskując kompletnie nic.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 20-09-2020 o 20:39

  16. #16
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    bigart !
    Jak sam widzisz , co wypowiedz, to inne zdanie co do tematu ,ja bym dał papę ,zdecydowanie! Dodam że pracuje w branży.
    Jest tu na forum mądry chłop od dachów ,Andrzej Wilhelmi się nazywa ,jego pytaj ,dostaniesz właściwą odpowiedż .

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Owszem temu Panu wiedzy i pewnie doświadczenia odmówić nie można. Ale czy jest jakaś wyrocznia? Niestety on optuje za jednymi z najdroższych rozwiązań czyli deski+papa+dachówka. Czy to jedyne skuteczne rozwiązanie ? Nie wiem ale za to wiem że nie wszyscy chcą i nie wszystkich stać.

  18. #18
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar LukaszP66
    Zarejestrowany
    Sep 2019
    Skąd
    Tuliszków
    Kod pocztowy
    62-740
    Posty
    329

    Domyślnie

    To bardziej kwestia doświadczenia ,wiedzę łatwiej pozyskać ale czasami ni jak się ma do powyższego ,jak się poprawi kilka dachów po kimś to inaczej to wygląda.

  19. #19

    Domyślnie

    Chlop ma juz kupione deski a Wy roztrzasacie temat czy deski i papa czy sama folia. Kaizen widze jak zwykle w formie Jak juz autor wykosztowal sie na deski z pioro wpustem to niech zastosuje pape i bedzie to najdrosze ale i zarazem i naljepsze rozwiazanie. Juz widze jak membranowcy zglaszaja reklamacje na folie po 15 latach i producent przyjezdza i wymienia cala folie na swoj koszt

  20. #20

    Domyślnie

    Dziękuję za wszystkie posty!,

    wybrałem tradycyjne rozwiązanie, czyli pełne deskowanie plus papa.
    Membrana na pełnej desce odpadła ze względu na problemy które mogą wystąpić podczas dużej różnicy temperatur (dzień, noc).

    Przyznaje się jednak do ekonomicznego podejścia... na nadbitkę idzie deska suszona, a na resztę dachu zwykła impregnowana zanurzeniowo tzw calówka.

    Izolacja pójdzie na strop, więc deska mokra będzie miała czas.

    W przyszłości na 100% u góry powstanie jakaś komórka na tzw. graty.
    Ostatnio edytowane przez bigart ; 24-09-2020 o 20:15

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony