dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Dejok

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Ustroń
    Kod pocztowy
    43-450
    Posty
    1

    Domyślnie Dom energooszczędny na płycie

    Chce zacząć w przyszłym roku budowę. Dom miałby być energooszczędny, Chciałbym dowiedzieć się ile ocieplenie robić pod płytą, a ile później na płycie, przyjmując że wszędzie będzie podłogówka.Ktoś miał ostatnio jakieś doświadczenie w tej kwestii? robie sobie narazie rozeznanie i mniej więcej kalkuluję ceny Na architekta przyjdzie w przyszłyhm roku czas. Z góry dzięki za pomoc

  2. #2

  3. #3

    Domyślnie

    Myślę, że jak dasz 10-15cm xps pod płytę to będzie dobrze.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dejok Zobacz post
    Chce zacząć w przyszłym roku budowę. (...) Na architekta przyjdzie w przyszłyhm roku czas. Z góry dzięki za pomoc
    Zdążysz? Ja w zeszłym roku w grudniu podjąłem współpracę z architektem. Dopiero teraz na początku września złożył papiery o pozwolenie na budowę. Tyle trwa papierologia.

    W zeszłym miesiącu dostałem wycenę na płytę w jednej z firm. Płyta 125,1 mkw, pod spodem 20cm xps, ale burty i opaska jedynie z eps. Cena netto 47,9 tyś. Plus koparka i piasek.
    Uważam, że płyta owszem jest bardziej energooszczędna niż tradycyjne ławy, ale jest to niestety drogie rozwiązanie. Dodatkowo przy zwykłych ławach można dołożyć zwykłą bednarkę i mamy uziom fundamentowy (tani i trwaly), a w przypadku płyty wypada zrobić uziom parafundamentowy z drogiej bednarki nierdzewnej lub miedzianej. Ot, taki szczegół, o którym mało kto wie i mało kto mów i
    Ostatnio edytowane przez Lukasz11 ; 20-09-2020 o 15:53

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Uważam, że płyta owszem jest bardziej energooszczędna niż tradycyjne ławy
    Jest takie wyznanie. Ma taki dogmat. Ale obliczeń dowodzących takiej tezy nie znajdziesz. A obliczenia dla ław nie uwzględniają termoizolacji ściany fundamentowej.
    Nie wierzysz? Poproś architekta o obliczenia, ile kWh/r będziesz potrzebował w trzech wersjach:
    1. Płyta z 20cm XPS pod i zero na
    2. Ławy z 15cm XPS i 20cm EPS w podłodze
    3. Ławy nieocieplone + 20 cm EPS w podłodze

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Zdążysz? Ja w zeszłym roku w grudniu podjąłem współpracę z architektem. Dopiero teraz na początku września złożył papiery o pozwolenie na budowę. Tyle trwa papierologia.

    W zeszłym miesiącu dostałem wycenę na płytę w jednej z firm. Płyta 125,1 mkw, pod spodem 20cm xps, ale burty i opaska jedynie z eps. Cena netto 47,9 tyś. Plus koparka i piasek.
    Uważam, że płyta owszem jest bardziej energooszczędna niż tradycyjne ławy, ale jest to niestety drogie rozwiązanie. Dodatkowo przy zwykłych ławach można dołożyć zwykłą bednarkę i mamy uziom fundamentowy (tani i trwaly), a w przypadku płyty wypada zrobić uziom parafundamentowy z drogiej bednarki nierdzewnej lub miedzianej. Ot, taki szczegół, o którym mało kto wie i mało kto mów i
    U mnie metraż dokładnie prawie taki sam, pod spodem też 20cm xps, burty i opaska przeciwwysadzinowa też xps wyszło ~60tyś za wszystko.
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony