dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie po co sterownik pokojowy do kotła gazowego.

    Co jest:
    ogrzewanie podłogowe + drabinki w dwóch łazienkach.
    piec kondensacyjny.

    do tej pory ogrzewanie za pomocą pelletu, tan sam układ, podłogówka na mieszaczu.

    I teraz:
    zapotrzebowanie na temperaturę wpuszczaną w podłogę to około 26 st z doświadczenia kilku lat.
    w październiku około 27 st
    listopad 28-29 st
    grudzień 29-30 st
    styczeń - luty 30-31 st.

    Wiemy że ogrzewanie podłogowe ma dużą bezwładność, jeśli teraz podniosę temperaturę wody zasilającej podłogówkę o 1 stopień to zacznę to odczuwać mierząc temperaturę podłogi po 8-10h a temperaturę powietrza po jeszcze dodatkowo 5-6h.

    na dzień dzisiejszy piec dawał by temperaturę 35 st która by szła na drabinki a przez mieszacz na podłogówkę, mieszacz by dławił tą temperaturę do wskazanej powyżej.
    Czy w takim przypadku w ogóle potrzebny jest sterownik pokojowy?
    Czy lepiej jest zainstalować sterownik mieszacza, który ma swoją pogodówkę.
    Za pomocą niego mogę ręcznie zmienić temperaturę zasilania podłogówki lub za pomocą pogodóki ustawić krzywą na mieszaczu. (po co krzywa w piecu skoro to co ważne i tak jest sterowane zaworem)

    To czy ten sterownik pieca jest mi potrzebny w pokoju? skoro temperatury wychodzącej z pieca może nawet przez cały rok nie zmienię.

    Jeśli coś źle myślę proszę o wskazówki.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał zientas Zobacz post
    To czy ten sterownik pieca jest mi potrzebny w pokoju? skoro temperatury wychodzącej z pieca może nawet przez cały rok nie zmienię.
    Sterownik - regulator pokojowy utrzymuje temperaturę w pomieszczeniu nie zaś temperaturę wyjścia czynnika z pieca.
    Oczywiście, Twoje wnioski są jak najbardziej słuszne i wynikają z doświadczenia i obserwacji - to co napisałeś to tak działa regulator pogodowy - dosłownie.
    Więc ktoś na takiej podstawie właśnie coś takiego wymyślił....niestety już to jest. Można więc przyjąć, że nie jesteś leniwy i działasz - dla tej pozostałej grupy użytkowników pozostaną - regulatory
    Pozdrawiam.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Sterownik - regulator pokojowy utrzymuje temperaturę w pomieszczeniu nie zaś temperaturę wyjścia czynnika z pieca.
    Oczywiście, Twoje wnioski są jak najbardziej słuszne i wynikają z doświadczenia i obserwacji - to co napisałeś to tak działa regulator pogodowy - dosłownie.
    Więc ktoś na takiej podstawie właśnie coś takiego wymyślił....niestety już to jest. Można więc przyjąć, że nie jesteś leniwy i działasz - dla tej pozostałej grupy użytkowników pozostaną - regulatory
    Pozdrawiam.
    Dziękuję bardzo.
    Tak jak napisałeś, regulator pokojowy reguluje temperaturą w pomieszczeniu ale jak to robi?
    chcę mieć 23st więc w podłogę leci np 26st., robi się zimniej w pokoju to o ile większy zasilanie podłogówki? o 1 stopień czy od razu wpompuję w nią np 35 stopni? a taki skoki temperatur dla podłogówki są złe. Ale idźmy dalej tym tokiem, wpuszcza tyle ile jest ustawione na piecu więc podłoga zaczyna się grzać przy takiej różnicy po 5-6h w pokoju zostaje osiągnięta temperatura więc co robi sterownik? chyba odłączy zasilanie podłogówki włacznie z pompką, ale tak nagrzana podłoga nadal będzie grzać pomieszczenie i najprawdopodobniej nagrzeje go do 26 może 28 stopni zanim zacznie temperatura spadać. No i teraz zaczyna spadać osiąga temperaturę startu więc piec rusza ale spada dalej przez 5-6h zanim zacznie rosnąć.
    Dla tego dla podłogówki z doświadczenia wiem że najlepsze jest stałe zasilanie bez przerw a zmiana temperatury może odbywać się na podstawie zadanej temperatury +/- 1 max 2 stopnie, z długim czasem oczekiwania na efekty.
    Tak samo z pogodówką po cholerę ma ona sterować piecem skoro zawór nie puści więcej.

    czyli olewam sterowanie piecem, bedę sterował zaworem.

  4. #4

    Domyślnie

    ja tylko obserwuje, bo mnie ciekawi jedna kwestia w tym temacie


  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    ja tylko obserwuje, bo mnie ciekawi jedna kwestia w tym temacie
    napisz jaka
    może Twój problem pomoże rozwiązać mi mój.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał zientas Zobacz post
    …czyli olewam sterowanie piecem, będę sterował zaworem.
    Ogólnie to tak wygląda - u mnie też na rozdzielaczu na przepływomierzach(zaworach) jest ustawiony doświadczalnie przepływ dla każdego z pomieszczeń i każdego z obwodów. Piec ma ustawioną stałą niezmienną temperaturę. Regulacja następuje poprzez odczyt temperatury w punkcie kontrolnym z histerezą 22*C - 1*C.
    Gdy temperatura spada, piec się włącza i pracuje do chwili osiągnięcia w pomieszczeniu temperatury zadanej, ze względu, że ustawiona jest naprawdę niska temperatura na piecu 37*C nigdy nie dochodzi do przegrzania, czy zbytniego wychłodzenia pomieszczeń( w obecnych domach przy takiej dbałości o izolację mija kilka godzin zanim temperatura spadnie o kilka stopni)
    Pozdrawiam
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    Bo wszystko się spina razem, sterownik pokojowy ma opcje sterowania pogodowego z wpływem pomieszczenia, do kotła podpina czujnik zewnętrzny i od kotła idzie sygnał na sterowniki obiegów a one załączają pompy i sterują zaworami 3dr

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony