dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 47
  1. #1

    Domyślnie Prąd na budowie

    Witam wszystkich.

    Kupiłem działkę budowlaną, która na granicy ma już założoną skrzynkę (nie ma w niej licznika) i jest ona wpięta do lokalnej sieci.

    W czasie budowy wolałbym uniknąć ciągnięcia prądu przedłużaczami od sąsiada (najbliższy jest ok. 150m ode mnie). Słyszałem z różnych źródeł, że jest możliwość, by na budowie mieć prąd docelowy zamiast budowlanego (w osobnej skrzyneczce z gniazdkami-erbetka?), jednak w tauronie na infolinii pani powiedziała mi, że jak nie ma budynku to nie może być prąd docelowy - tylko budowlany. Może ktoś ogarnięty w temacie podpowie mi, jak to ugryźć?

    Dodam, że budowę rozpocznę gdzieś za rok, więc mam czas trochę poczekać.

  2. #2

    Domyślnie

    Według przepisów nie ma czegoś takiego jak "prąd budowlany". Jest albo prąd dla odbiorców indywidualnych, albo dla przedsiębiorstw.
    Według utartego - a niezgodnego z prawem - zwyczaju zakłady energetyczne traktują człowieka budującego dom jak "przedsiębiorstwo".
    Rozumiem, że chcesz mieć prąd w taryfie indywidualnej? Na pewno koszty ewentualnego procesu sądowego znacznie przekroczą różnicę w opłatach pomiędzy taryfami. Od momentu montażu okien Tauron pozwala przejść na prąd "indywidualny".
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.551
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    To nie podpowiedź tylko opis syyuacji
    . Mi Pan w zakladzie energetycznym powiedział że jak chce traktowac działkę jak rekreacyjna to więcej niż 5kw na jednej fazie nie dostane, zabezpieczenie c25. Działka jest budowlana ale powiedziałem że narazie nie chce budować tylko chce moc skosić trawę kosiarka elektryczna lub zagotować wodę na herbatę. Moi sasiedzi powiedzieli że będą mieli przyczepy kempingowe która muszą podłączyć do "siły" i dostawali np 12kw na 3 fazach. Dzisiaj buduje i nadal mam tą jedną faze, kto wie może nie będę już kombinował. Jest pewne ryzyko że gdybym trafił na hitlerowskiego inkasenta to mógłby mnie kapnąć i bez slowa zmienili by mi właśnie na ten prąd " budowlany".

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    . Mi Pan w zakladzie energetycznym powiedział że jak chce traktowac działkę jak rekreacyjna to więcej niż 5kw na jednej fazie nie dostane, zabezpieczenie c25.
    Mówią różne rzeczy. Trzeba złożyć wniosek o tyle, ile chcemy i czekać. Jak dotąd nie znalazłem w necie sytuacji, że pisemny wniosek odrzucili (za to ustnie takie informacje są bardzo częste).

    U mnie na formularzu nie było uzasadnienia - ale jak ktoś chce dopisać to np: "Potrzebuję na cele bytowe. Zamierzam na Boże Narodzenie przyjechać autem elektrycznym z przyczepą kempingowa i naładować auto i ogrzać farelkami przyczepę i potrzebuję 40kW". I mogę (w tej chwili) nie planować tam budowy a prąd chcę na stałe a nie tymczasowy, bo regularnie będę przyjeżdżał. I co im do tego?
    Nie jest to DG i jak najbardziej potrzeby bytowe.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 23-09-2020 o 19:57

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał palermo8985 Zobacz post
    Witam wszystkich.

    Kupiłem działkę budowlaną, która na granicy ma już założoną skrzynkę (nie ma w niej licznika) i jest ona wpięta do lokalnej sieci.

    W czasie budowy wolałbym uniknąć ciągnięcia prądu przedłużaczami od sąsiada (najbliższy jest ok. 150m ode mnie). Słyszałem z różnych źródeł, że jest możliwość, by na budowie mieć prąd docelowy zamiast budowlanego (w osobnej skrzyneczce z gniazdkami-erbetka?), jednak w tauronie na infolinii pani powiedziała mi, że jak nie ma budynku to nie może być prąd docelowy - tylko budowlany. Może ktoś ogarnięty w temacie podpowie mi, jak to ugryźć?

    Dodam, że budowę rozpocznę gdzieś za rok, więc mam czas trochę poczekać.
    Ciesz się że jest u Ciebie Tauron bo ten ZE daje prąd docelowy przed odbiorem budynku, wystarczy tak jak wyżej napisali że masz SSZ. Np u Enei nie jest tak różowo, dostajesz u nich prąd docelowy dopiero po odbiorze budynku.
    Na Twoim miejscu bym sie nie spieszył z założeniem licznika bo od chwili zamontowania licznika płacisz za prąd czy go używasz czy nie, znaczy sie opłaty stałe które są dość wysokie + za zużyte kilowaty. Jeżeli masz możliwość po cichu pożyczenia prądu od sąsiada na okres budowy to pożycz.
    Ja np zanim nie miałem odbioru perzy mocy przyłączeniowej 13 kW płaciłem opłaty stałe prawie 300 zł na dwa miesiące + za zużyte kilowaty, po odbiorze płace 200- max 300 zł za dwa miesiące wraz z opłatami stałymi i zużytymi kW, więc jak widać jest znaczna różnica.
    Ostatnio edytowane przez henrykow ; 23-09-2020 o 20:14 Powód: literówka

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Na Twoim miejscu bym sie nie spieszył z założeniem licznika bo od chwili zamontowania licznika płacisz za prąd czy go używasz czy nie, znaczy sie opłaty stałe które są dość wysokie + za zużyte kilowaty.
    Bez przesady 10,57zł/mies to wysoka opłata?

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Ja np zanim nie miałem odbioru perzy mocy przyłączeniowej 13 kW płaciłem opłaty stałe prawie 300 zł na dwa miesiące + za zużyte kilowaty, po odbiorze płace 200- max 300 zł za dwa miesiące wraz z opłatami stałymi i zużytymi kW, więc jak widać jest znaczna różnica.
    Jak zawnioskowałeś o przyłącze tymczasowe i taryfę C to możliwe. Trzeba było wnioskować o G i w Tauronie płaciłbyś 10,57.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Bez przesady 10,57zł/mies to wysoka opłata?



    Jak zawnioskowałeś o przyłącze tymczasowe i taryfę C to możliwe. Trzeba było wnioskować o G i w Tauronie płaciłbyś 10,57.
    Było to co prawda kilka ładnych lat do tyłu ale nie było takiej opcji. Operatora z tego co wiem możesz zmieniać ale gdy ma sie już budynek odebrany. W Enei nie jest tak różowo jak w Tauronie, może kiedyś Enea zmieni swoja grabieżcą politykę.
    Piszesz że 10,57 zł za miesiąc, ale za jaka moc przyłączeniową?

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Było to co prawda kilka ładnych lat do tyłu ale nie było takiej opcji. Operatora z tego co wiem możesz zmieniać ale gdy ma sie już budynek odebrany. W Enei nie jest tak różowo jak w Tauronie, może kiedyś Enea zmieni swoja grabieżcą politykę.
    Piszesz że 10,57 zł za miesiąc, ale za jaka moc przyłączeniową?
    Złożyłeś wniosek o prąd docelowy i odrzucili? Jak nie, to skąd wiesz, że nie było takiej opcji? Jak sam wnioskowałeś o C, to co w tym dziwnego, że dostałeś C?
    Mnie elektryk z pełnomocnictwem wpakował na C - ale po złożeniu wniosku o G zmienili mi na etapie wznoszenia ścian parteru.
    W taryfach G nie ma opłaty abonamentowej za moc.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.551
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Kaizen cały czas mówimy tylko o wniosku pisemnym. Przyjmuja gdzieś inne? Za dnia poszukam papierów i sprawdzę jakie były opcje do wyboru. Ja mam prąd z PGE.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Złożyłeś wniosek o prąd docelowy i odrzucili? Jak nie, to skąd wiesz, że nie było takiej opcji? Jak sam wnioskowałeś o C, to co w tym dziwnego, że dostałeś C?
    Mnie elektryk z pełnomocnictwem wpakował na C - ale po złożeniu wniosku o G zmienili mi na etapie wznoszenia ścian parteru.
    W taryfach G nie ma opłaty abonamentowej za moc.
    Jak bym nie wiedział to bym nie pisał. W Enei nie dostaniesz prądu docelowego na okres budowy, zapomnij o tym.
    Czy ja pisałem o opłacie abonenckiej przy prądzie docelowym? Przy tzw prądzie budowlanym taryfa C. wniosek składałem o przyłącze i mogłem sobie narzucać swoje, Enea ma tak i siak i nic nie ugrasz, chcesz sie kopać z koniem?
    Jaki ZE jest u Ciebie?

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Kaizen cały czas mówimy tylko o wniosku pisemnym. Przyjmuja gdzieś inne? Za dnia poszukam papierów i sprawdzę jakie były opcje do wyboru. Ja mam prąd z PGE.
    Ja też mam prąd z PGE i żeby dostać taryfę G znajomy pracownik PGE doradził, żeby na działce zbudować blaszaka na zgłoszenie (https://forum.muratordom.pl/showthre...-quot-blaszaka).
    Jeśli na działce nie byłoby budynku to we wniosku o wydanie warunków musiałbym zaznaczyć plac budowy i wtedy automatycznie taryfa C.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Ja też mam prąd z PGE i żeby dostać taryfę G znajomy pracownik PGE doradził, żeby na działce zbudować blaszaka na zgłoszenie (https://forum.muratordom.pl/showthre...-quot-blaszaka).
    Jeśli na działce nie byłoby budynku to we wniosku o wydanie warunków musiałbym zaznaczyć plac budowy i wtedy automatycznie taryfa C.
    a u mnie raptem 20km dalej nic takiego nie było, miałem pusta działkę złożyłem wniosek o skrzynkę, zaznaczyłem rekreacja i tyle. Warunki wydano, projekt zrobiony teraz czekać 1,5 roku i tyle

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Bez przesady 10,57zł/mies to wysoka opłata?



    Jak zawnioskowałeś o przyłącze tymczasowe i taryfę C to możliwe. Trzeba było wnioskować o G i w Tauronie płaciłbyś 10,57.
    Chyba nigdy nie miałeś taryfy C,
    Piszesz bzdury.

    Taryfa C11:
    zużycie ok 30kWh, przydział mocy 14kW, koszt za 2 miesiące ok 250zł

    Taryfa G11:
    zuzycie ok 30kW , koszt za 2 miesiące ok 60zł
    Ostatnio edytowane przez Slawko123 ; 24-09-2020 o 07:54


  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał martingg Zobacz post
    a u mnie raptem 20km dalej nic takiego nie było, miałem pusta działkę złożyłem wniosek o skrzynkę, zaznaczyłem rekreacja i tyle. Warunki wydano, projekt zrobiony teraz czekać 1,5 roku i tyle
    Wiem, tam każdy rejon rządzi się swoimi prawami. Elektryk z Warszawy, który robił u mnie instalację mówił, że pod tym względem to "najgorszy" ZE w okolicy - dużo łatwiej mu się współpracuje np. z Konstancinem. W Pruszkowie nawet czepiają się uprawnień E i D przy odbiorze instalacji - oczekują, że elektryk wykonujący instalację ma mieć uprawnienia budowlane (nawet jeśli w domu nie ma odgromówki). W Konstancinie bez problemu wystarczą E i D Ale nie róbmy offtopa. O absurdach PGE możnaby książkę napisać.
    P.S. A pewny jesteś, że dostaniejsz taryfę G? W warunkach przyłącza chyba nie ma mowy o tym jaka będzie taryfa?
    Ostatnio edytowane przez kemot_p ; 24-09-2020 o 08:04

  15. #15

    Domyślnie

    Już 3 działki "zbroiłem", obecnie działam z czwartą. Na żadnej nie postawiłem żadnego budynku oprócz jednego blaszaka i jednego kontenera. Zawsze w PGE wnioskowałem o prąd w taryfie G11 (albo 12?), rozliczenie półroczne (czym rzadziej tym odrobinkę mniej kosztów) przeznaczenie działki wpisywałem rekreacja i tyle. Nikt nawet mi nie sugerował zmiany czy czegokolwiek innego. ZAWSZE (3 razy! w przeciągu ok. 5 lat) na pustej działce miałem przyłącze prądu, 3 fazy od 7 do 11kw.

    Łódzkie, PGE

  16. #16

    Domyślnie

    przeznaczenie działki wpisywałem rekreacja i tyle.
    i to jest clou całej sprawy.

    My wszyscy wpisujemy dom jednorodzinny i na tym polegamy. A wystarczy wpisać rekreacja albo gospodarstwo domowe


  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Wiem, tam każdy rejon rządzi się swoimi prawami. Elektryk z Warszawy, który robił u mnie instalację mówił, że pod tym względem to "najgorszy" ZE w okolicy - dużo łatwiej mu się współpracuje np. z Konstancinem. W Pruszkowie nawet czepiają się uprawnień E i D przy odbiorze instalacji - oczekują, że elektryk wykonujący instalację ma mieć uprawnienia budowlane (nawet jeśli w domu nie ma odgromówki). W Konstancinie bez problemu wystarczą E i D Ale nie róbmy offtopa. O absurdach PGE możnaby książkę napisać.
    P.S. A pewny jesteś, że dostaniejsz taryfę G? W warunkach przyłącza chyba nie ma mowy o tym jaka będzie taryfa?
    W Konstancinie to chyba nawet pieczątka z ziemniaka by przeszła

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Jeśli na działce nie byłoby budynku to we wniosku o wydanie warunków musiałbym zaznaczyć plac budowy i wtedy automatycznie taryfa C.
    Bzura.
    Po pierwsze nikt nie może zmusić do zaznaczenia czegokolwiek. Wnioskujesz o co chcesz - najwyżej odrzucą. Tylko nie mają podstawy prawnej do odrzucenia wniosku o przyłącze docelowe na cele bytowe gospodarstwa domowego w szczerym polu.

    Po drugie pewnie nikt składając wniosek o przyłącze nie ma (jeszcze) PnB ani zgłoszonego rozpoczęcia prac. W życiu różnie bywa i budowa może się opóźnić albo i nigdy nie zostać rozpoczęta. Więc czemu miałbyś wnioskować o "prąd budowlany" który ...

    Po trzecie nie ma czegoś takiego, jak prąd budowlany. Są taryfy dla biznesu (C) i przyłącza tymczasowe.

    Jak ktoś złożył wniosek o przyłącze nietymczasowe i taryfę G na działkę bez żadnego budynku to chętnie przeczytam uzasadnienie odmowy.
    A jak ktoś sam wnioskował o taryfę C i/lub przyłącze tymczasowe, to może mieć pretensje tylko do siebie


    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7419339

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Bzura.
    Po pierwsze nikt nie może zmusić do zaznaczenia czegokolwiek. Wnioskujesz o co chcesz - najwyżej odrzucą. Tylko nie mają podstawy prawnej do odrzucenia wniosku o przyłącze docelowe na cele bytowe gospodarstwa domowego w szczerym polu.
    Nie znasz realiów jakie obowiązuję w PGE Pruszków, więc czemu ferujesz takie jednoznaczne wyroki?
    Wniosek wypełniałem z człowiekiem z PGE, który pomógł mi fortelem z blaszakiem uniknąć taryfy C. Nie miał w tym żadnego interesu, mógł mi wcisnąć C, ale dzięki temu że zna realia to wiedział o co wnioskować. Ja i tak tego blaszaka potrzebowałem, więc dla mnie jedynym kosztem była wizyta w Starostwie, zgłoszenie budowy i odczekanie 30 dni.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    Chyba nigdy nie miałeś taryfy C,
    Piszesz bzdury.

    Taryfa C11:
    zużycie ok 30kWh, przydział mocy 14kW, koszt za 2 miesiące ok 250zł

    Taryfa G11:
    zuzycie ok 30kW , koszt za 2 miesiące ok 60zł
    Masz rację, ja miałem podobnie i dwóch moich co niedawno sie budowali sąsiadów też.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony