dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nanako

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    11

    Domyślnie Maty grzewcze vs pompa ciepła.

    Witam,

    Kierownik budowy trochę namieszał mi w głowie i tak teraz się zacząłem wahać.
    Które rozwiązanie jest bardziej opłacalne w długim terminie czasu?

    Maty czy pompa ciepła?

    Rozmaiwamy o budybku ok. 100 metrów + 70 poddasza użytkowego, które nie wiadomo czy będzie kiedyś kończone czy nie.

    Pompa ciepła rozumiem, że muszę się liczyć z ceną za pompę 7 + montaż rurek.

    W przypadku mat grzewczych co w zasadzie potrzebuje? Bo tutaj otrzymałem informacje, że ze wszystkim zmieszczę się w 10-15 tys na taki dom (sam parter) Czyli na początku jak rozumiem w porównaniu z pompą mam praktycznie oszczęność 50%.

    Pytanie jak z "energożernością" jednego i drugiego rozwiązania? Czy maty są dużo bardziej energożerne niż pompa?

    Dodam, że finalnie na dach mają wylądować panele. Jeśli macie jakieś opracowania czy inne wątki na ten temat to chętnie poczytam, ale szczególnie interesuje mnie opinia o matach jeśli ktoś je ma u siebie bo o ile o pompach trochę czytałem o tyle maty to dla mnie zagadka.

  2. #2

    Domyślnie

    10-15 tys. zł za ogrzewanie elektryczne niewodne to strasznie drogo. jeśli PC z podłogówką kosztowałaby 35 tys. zł to poszedłbym w PC. COP=1 rozważałbym, jeśli dom jest mocno energooszczędny i instalacja kosztowałaby kilka tys. zł (np. na kablach). u siebie mam pośrednio - wodna podłogówka + grzałka.

    poza cenami instalacji wszystko zależy od tego ile dom potrzebuje ciepła i ile wody planujesz zużywać.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Klikaj w sygnaturkę.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    kable i klima . Masz dwa w jednym w próenaniu do PC tanio wi instalacji i dużo tanieje w eksploatacji niż na matach
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    kable i klima . Masz dwa w jednym w próenaniu do PC tanio wi instalacji i dużo tanieje w eksploatacji niż na matach
    Ile w sezonie energii na ogrzewanie wytworzy klima, a ile dołożyć będą musialy kable?
    Np dom potrzebuje 6000 kWh. Ile wytworzy klimatyzator? Zakładam, że klimatyzator będzie chodził tylko w dzień, żeby w nocy nie wiało i nie było głośno? Jaki rozkład procentowy można przyjąć, żeby było komfortowo?

  6. #6

    Domyślnie

    Klima grzeje 24/7 z 5kW zrobi minimum 15kW ciepła przy temperaturze -5*C. W nocy odpala się tryb nocny i masz ciszę i spokój.
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Ile w sezonie energii na ogrzewanie wytworzy klima, a ile dołożyć będą musialy kable?
    Np dom potrzebuje 6000 kWh. Ile wytworzy klimatyzator? Zakładam, że klimatyzator będzie chodził tylko w dzień, żeby w nocy nie wiało i nie było głośno? Jaki rozkład procentowy można przyjąć, żeby było komfortowo?
    klima ma to do siebie że zimą wieje 24h
    Sądzę że 1500kwh na klimę i 1500 na podłogę . Chociaż to kwestia preferencji i wymaganego komfortu od podłogi
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Ile w sezonie energii na ogrzewanie wytworzy klima, a ile dołożyć będą musialy kable?
    Np dom potrzebuje 6000 kWh. Ile wytworzy klimatyzator? Zakładam, że klimatyzator będzie chodził tylko w dzień, żeby w nocy nie wiało i nie było głośno? Jaki rozkład procentowy można przyjąć, żeby było komfortowo?
    Najpierw zapytaj kierownika budowy, czy zapewni Ci odbiór budynku, jeśli zastosujesz ogrzewanie kablami/matami, bo zapewne takiego ogrzewania w projekcie nie masz za to masz ograniczoną ilośc kWh jaką budynek może zeżreć za ogrzewanie. Jeśli Ci to załatwi, wtedy porównuj.

    Ja mam 106m2 ogrzewane.
    Kompletna 'kotłownia' z PC PW i montażem wszystkiego =22500zł, ogrzewanie podłogowe - rozdzielacz 11 sekcji, rura Kantherm Blue Floor plus wszelkie graty - 3414zł. Podłogówkę rozkładałem sam.
    Kable grzewcze z PC do CWU i klimą by spełnić warunki dotyczące EP. Kable+sterowniki+praca własna - 10 000, PC do CWU - i tu dylemat spory bo tanie hałasują więc celowałem w splita - 8,5 000 ze zbiornikiem i montażem .Klima - KB mówił, że wpisze takiej mocy jak obciążenie cieplne budynku 3,5 kW - ze 2500 jak nie więcej.

  9. #9

    Domyślnie

    Podepnę się jak ta rura do podłogówki mam taką samą i instalatorzy strasznie narzekali że z wkładką amelinową się łatwiej układa a ta to taka niebieska i im szpilki zrywa.
    Kuźwa płaciłem 429PLN/100m teraz w tej cenie 200 można kupić.
    Ostatnio edytowane przez marcinbbb ; 24-09-2020 o 18:51
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Podepnę się jak ta rura do podłogówki mam taką samą i instalatorzy strasznie narzekali że z wkładką amelinową się łatwiej układa a ta to taka niebieska i im szpilki zrywa.
    Kuźwa płaciłem 429PLN/100m teraz w tej cenie 200 można kupić.
    Miałem spinki do takera 50mm. Do tej rury trzeba dawać gęściej na łukach. W porównaniu do projektu na białych rurach poszło ich z 50% więcej ale nic nie wyrywało a wbijałem je w EPS 100. Pod rozdzielacz kupiłem łuki do rury pex (raptem 2zł/szt) by łatwiej się układały.
    https://allegro.pl/oferta/luk-do-rur...ZjYwNzg1ZWE%3D
    https://allegro.pl/oferta/klipsy-spi...ZWUzMWE3ODA%3D
    https://allegro.pl/oferta/rura-kan-t...MmE4ZjM1MjY%3D

    PS - moim zdaniem łatwiej się niebieską układa
    Ostatnio edytowane przez Pytajnick ; 24-09-2020 o 19:02

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    klima ma to do siebie że zimą wieje 24h
    Wieje tak, jak jej pozwolisz. U mnie wieje w strefie dziennej domu i bardzo, bardzo rzadko poza tanią strefą. Bo jak nagrzeje 13-15 i dojdą zyski słoneczne, a jak wrócimy do domu to bytowe, to do 22 temperatura dalej rośnie.

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Klima grzeje 24/7 z 5kW zrobi minimum 15kW ciepła przy temperaturze -5*C.
    Skąd wziąłeś to "minimum"? Minimalny COP to niewiele ponad 1. Więc z 5kW zrobi chodząc w najgorszych warunkach minimum jakieś 6kW.

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Najpierw zapytaj kierownika budowy, czy zapewni Ci odbiór budynku
    Zgłaszając zakończenie budowy inwestor podpisuje się pod czymś takim. Nie kierbud, nie projektant, nie audytor - inwestor. I to on odpowiada (w tym karnie) za wprowadzenie urzędnika w błąd.



    Ale po dołożeniu klimy i/lub kozy nie powinno być problemu z EP i oczywiście to wszystko może być ujęte w projekcie pierwotnym, zamiennym albo przyklepane przez projektanta jako zmiany nieistotne.

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Kable grzewcze z PC do CWU i klimą by spełnić warunki dotyczące EP. Kable+sterowniki+praca własna - 10 000, PC do CWU - i tu dylemat spory bo tanie hałasują więc celowałem w splita - 8,5 000 ze zbiornikiem i montażem .Klima - KB mówił, że wpisze takiej mocy jak obciążenie cieplne budynku 3,5 kW - ze 2500 jak nie więcej.
    To mi 10K wyszło z drobną praca własną - montaż przekaźników i sterownika czasowego. Rozkładanie kabli i montaż bojlera zlecałem.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 24-09-2020 o 19:11

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Miałem spinki do takera 50mm. Do tej rury trzeba dawać gęściej na łukach. W porównaniu do projektu na białych rurach poszło ich z 50% więcej ale nic nie wyrywało a wbijałem je w EPS 100. Pod rozdzielacz kupiłem łuki do rury pex (raptem 2zł/szt) by łatwiej się układały.
    https://allegro.pl/oferta/luk-do-rur...ZjYwNzg1ZWE%3D
    https://allegro.pl/oferta/klipsy-spi...ZWUzMWE3ODA%3D
    https://allegro.pl/oferta/rura-kan-t...MmE4ZjM1MjY%3D

    PS - moim zdaniem łatwiej się niebieską układa
    Ja się pytam czy widać różnice w ogrzewaniu tą rurą a inną
    Wiem ile szpilek musiałem wbijać, ile było poprawek ułożyliśmy co 15 cm.

    Kaizen to niewiele ponad 1 to przy -25*C?
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Kaizen to niewiele ponad 1 to przy -25*C?
    Czy to ma znaczenie, czy przy -10 i 100% wilgotności, czy przy innej temperaturze? Minimum to minimum.
    Trzeba pamiętać, że przy klime GZ ma wysoką temperaturę - a co za tym idzie gorsze COPy od PC PW.

    Do tego w mrozy większym problemem będzie niska moc, niż mały COP. Dla przykładu moja klima Gree Lomo Economic 3,4kW.


    Jak widać przy -22* ma zaledwie 40% mocy nominalnej - czyli zaledwie 1,36kW. Więc i tak trzeba mieć jakieś dodatkowe źródło ciepła na takie czasy - zwłaszcza w sypialniach, gdzie zyski bytowe są marne (albo znacznie przewymiarowane klimy, jak ktoś chce grzać wyłącznie klimami).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 24-09-2020 o 19:18

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To mi 10K wyszło z drobną praca własną - montaż przekaźników i sterownika czasowego. Rozkładanie kabli i montaż bojlera zlecałem.
    Z tego co pamiętam, zapłaciłeś elektrykowi 1500zł za rozłożenie kabli a uwierz, nie każdy takiego elektryka znajdzie. W moim rejonie nie dość, że trzeba czekać, to za 3 dni pracy za samą robociznę chcą min 2000zł za samo rozprowadzenie inst. elektrycznej. Dlatego każdy powinien sam porównywać i pytać swoich okolicznych fachowców.
    W mojej wycenie cena kabli była mniej więcej równa cenie sterowania. OK, można taniej na sterownikach z Chin, ale nie porównuję kabi i sterowania do PC zrobionej z klimatyzatora...a taką też można mieć,prawda?

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Ja się pytam czy widać różnice w ogrzewaniu tą rurą a inną
    Wiem ile szpilek musiałem wbijać, ile było poprawek ułożyliśmy co 15 cm.
    Widocznej różnicy w ogrzewaniu nie widzę, za to w układaniu samemu (na plus) owszem.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czy to ma znaczenie, czy przy -10 i 100% wilgotności, czy przy innej temperaturze? Minimum to minimum.
    Widziałeś kiedyś wilgotność 100% przy -5*C? Więc ponawiam pytanie te COP niewiele większy niż 1 to przy jakiej temperaturze -25*C?
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Z tego co pamiętam, zapłaciłeś elektrykowi 1500zł za rozłożenie kabli a uwierz, nie każdy takiego elektryka znajdzie.
    Źle pamiętasz. Zapłaciłem 5900 za kable z rozłożeniem. Każdy znajdzie - ja znalazłem na stronie producenta kabli (różnych - akurat wybrałem ofertę elektryka z listy Elektry).

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Widziałeś kiedyś wilgotność 100% przy -5*C? Więc ponawiam pytanie te COP niewiele większy niż 1 to przy jakiej temperaturze -25*C?
    Na parowniku? Cały czas w sezonie grzewczym (stąd skraplanie i zamarzanie).
    Samego powietrza nie widziałem - jak temperatura spada zimą (czyli zazwyczaj w nocy) to oscyluje w okolicach 95%. Jak ktoś nie ma swojego wykresu, to tutaj można pooglądać

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Źle pamiętasz. Zapłaciłem 5900 za kable z rozłożeniem. Każdy znajdzie - ja znalazłem na stronie producenta kabli (różnych - akurat wybrałem ofertę elektryka z listy Elektry).
    A za kable ile? Na moje 106m2 same kable Devi 4000 a Elektra 3700 brutto a u Ciebie powierzchnia większa większa , więc coś mi tak mniej więcej te 1500zł wychodziło. No i to było kiedyś...a ceny raczej takie same ciągle nie są.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Na parowniku? Cały czas w sezonie grzewczym (stąd skraplanie i zamarzanie).
    Ja pierdziu... tak na parowniku mierzę temperaturę zewnętrzną i wilgotność. Defrost przestał występować, klima zakuta lodem nadal działa i na wiosnę się odszroni - prawda?
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony