dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21

Temat: Jaka jest różnica między Vitoconnect 100 opto1 a opto2?

  1. #1

    Question Jaka jest różnica między Vitoconnect 100 opto1 a opto2?

    Witam,
    Posiadam stary piec Vitodens 200 B2HA-19 z regulatorem Vitotronic 200, typ HO1B. Chciałbym go podłączyć do aplikacji ViControl więc muszę się zaoptarzyć w Vitoconnect. Mam więc takie pytania:
    1. Jaka jest różnica między wersją Vitoconnect 100 opto1 a opto2? Opto1 można kupić taniej na rynku wtórnym.
    2. Czy będę miał podgląd na bieżące zużycie gazu?

    Pozdrawiam, Bartek

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    jeżeli chodzi o komunikację z samym kotłem to OPTO1 i OPTO2 mają te same funkcje. W przypadku OPTO2 pojawiaja się dodatkowe mozliwości tj mozliwość sterowania każdego z pomieszczeń indywidualnie. Odczyt zużycia gazu zalezy od modelu kotła, w przypadku Vitodens B2HA jest on niedostępny.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź.
    Proszę jeszcze o informacje w jaki sposób przez OPTO2 można sterować temperaturą każdego pomieszczenia?
    Czy wtedy każde pomieszczenie musi mieć osobny obieg? Jak to sie konfiguruje na piecu? Czy wtedy każdy pokój musi mieć kontoler z czujnikiem temperatury?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    sterownik OPTO2 może bezprzewodowo komunikować się z naszymi głowicami zamontowanymi na grzejnikach w pomieszczeniach lub z zaworami umieszczonymi na belkach rozdzielaczowych (dla ogrzewań płaszczyznowych). Przypisanie głowic do pomieszczenia skutkuje, że na apikacji dostępne będą zamiast obiegów grzewczych właśnie konkretne pomieszczenia.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Andrzej_J

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Siemianowice Śląskie
    Posty
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    sterownik OPTO2 może bezprzewodowo komunikować się z naszymi głowicami zamontowanymi na grzejnikach w pomieszczeniach lub z zaworami umieszczonymi na belkach rozdzielaczowych (dla ogrzewań płaszczyznowych). Przypisanie głowic do pomieszczenia skutkuje, że na apikacji dostępne będą zamiast obiegów grzewczych właśnie konkretne pomieszczenia.
    Witam,

    jak platforma ViCare rozpozna system, w którym jeden obieg grzewczy wykorzystujemy do ogrzewania grzejnikowego (z częściowym użyciem termostatów ViCare), a drugi obieg z mieszaczem steruje ogrzewaniem podłogowym (w innych pomieszczeniach)?

    I jeszcze jedno pytanie, czy w systemie ViCare jest możliwość regulacji pogodowej dla Vitotronic 200, z wykorzystaniem wpływu temperatury pomieszczenia na charakterystykę grzania (korekta krzywej grzewczej) ? Chodzi o to aby np. uwzględnić niezidentyfikowane źródło ciepła (np. kominek) na temperaturę zasilania ogrzewania podłogowego, ale bez zamykania zaworów na rozdzielaczu. Pierwotnie taką funkcjonalność dawał Vitotrol 300 RF, ale z nieznanych powodów przestał być wspierany przez firmę Viessmann. Sam nabyłem jeden nowy egzemplarz z nieznanego źródła (w oficjalnej dystrybucji przestał występować), ale po załączeniu okazuje się że pojawia się błąd ładowania systemu Invalid Image !!! Nie dość że nie mogę wykorzystać urządzenia na które wydałem kupę kasy, to alternatywne urządzenie Vitotrol 300E komunikuje się z kotłem po magistrali nowego typu a nie po KM-Bus. Czy naprawdę nie ma możliwości ponownego wgrania systemu na Vitotrol 300 RF ?

    Z góry dziękuję za odpowiedź.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Automatyka pozowala podzielić dom/mieszkanie na strefy w których będą zamontowane głowice SingleRoomControl i na te sterowane wyłacznie z krzywej grzewczej. W strefach gdzie są głowice SRC temepratura zasilania też jest wyliczana z krzywej grzewczej, dodatkowo w przypadku nieosiągniecia wymaganej temperatury pomieszczenia głowice podają dodatkowy sygnał korygujący (w strefie nadzorowanej przez SRC niemoże być żadnych innych sterowników).

    Wraz z pojawieniem się kotłów z seri B2xE i kolejnych pojawiła się nowa szyna komunikacyjna. "Stare" kotły pracowały na szynie komunikacyjnej KM-Bus, "nowe" współpracują z szyną komunikacyjną PLUS-Bus. Szyny te nie sa kompatybilne i niema możliwości stosowania ich zamiennie.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  7. #7

    Domyślnie

    Panie Konsultant Viessmann jak wytłumaczyć to, że firma Viessmann (nie jakaś "uduś") wypuszcza np. czujnik klimatu niekompatybilny wstecz z OPTO1? Mam zakupiony cały kocioł w pakiecie ale z OPTO1 i jestem uziemiony, bo nie mogę wykorzystać wspomnianego czujnika.
    Ponadto robicie te czujniki gorzej niż Chińczycy, tzn. kosztuje on kilka razy więcej niż taki Xiaomi, ale nie posiada on nawet maleńkiego wyświetlacza. Czy to nie jest kompromitacja powiedzieć klientowi, że niestety ma właśnie nowy OPTO1 i żeby sobie jeszcze kupił nowy OPTO2? Mam nadzieję, że Pan wpłynie na kogo trzeba i szybko zrobicie upgrade OPTO1 -nie dopuszczam innego myślenia, chyba że zwrot kasy.
    Ew. co Firma Viessmann proponuje? Oczywiście dla Pana tylko serdeczności

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Moduł komunikacyjny OPTO1 jest modułem do komunikacji między kotłem a aplikacją. Oczywiście cały czas pracujemy nad nowymi rozwiązaniemi stad powstal moduł OPTO2 który ma dodatkowe funkcje czyli oprócz komunikacji kocioł<->aplikacja dochodzi mozliowśc komunikacji aplikacja<->elementy sytemu single room control. Róznica wynika z dołożenia kolejnego modułu radiowego a przez to niema możliwości rozszerzenia funkcjonalności modułu OPTO1.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  9. #9

    Domyślnie

    Konsultant Viessmann - w takim razie jak firma Viessmann w ogóle dba o swoich klientów, którzy zakupują w pakiecie nowe urządzenia? Rozumiem, gdybym to kupił 10 lat temu, ale teraz? Kpina. Myślicie że w ten sposób pozyskacie nowych klientów dla nowszych wersji? -obawiam się, że są to mrzonki i wielka wpadka, może podchodzić pod UOKiK (nowe nierozwojowe, bez upgrade i od razu do kosza) -popytam prawników. Pozdrawiam serdecznie Panie Konsultancie.

    Użytkownicy w Polsce - nie dajmy się, przecież to rozbój w biały dzień, piszmy to Viessmann Germany. Zakupione urządzenia powinny być wspierane i rozwijane przynajmniej przez kilka lat.
    Ostatnio edytowane przez Ivonex ; 14-03-2021 o 09:17

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Niestety technika idzie do porzodu, pojawiają sie nowe rozwiązania i nie wszystko da się zaimplementowac do starszych urzadzeń. Nasze urządzenie są wspierane w zakresie funkcji opisanych w instrukcji. Zatem OPTO1 jest modułem do komunikacji urządzenie grzewcze <-> aplikacjia i ta funkcjonalnośc dizała prawidłowo. Dziś mamy w ofrecie OPTO2 które ma dodatkowe funkcjonalności. Przyjdzie pewnie dzień w którym w ofercie opawi się kolejna wersja sterownika z kolejnym funkcjami i mające większe możliowści niż obecny Vitoconnect OPTO2.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  11. #11

    Domyślnie

    Pegaziatko i Ty mnie z nożem w plecy?
    Ale OK, to w takim razie mam szansę wymienić OPTO1 nas OPTO2 i stąd pytania:
    a) czy to prawda, że mogę dołożyć czujniki klimatu bez termostatów, w celu informacyjnym o T/W?
    b) jak obecnie mam sterowanie pogodowe 2 obiegami (ogrz. podłogowe i grzejnikowe na pietrze) to nadal w viCare to będzie widoczne?
    c) mam sterownik Vitotrol 200 i w dalszym ciągu będę mógł sterować z niego bezpośrednio ob. podłogowym, jak również odczytywać z niego T. rzeczywistą w viCare + sterować ob. podłogowym z viCare?
    d) jeśli tak, to jak to się konfiguruje? bo jakoś nie widzę nigdzie opisu takiej konfiguracji dla Vitodens 200W, regulator pogodowy, 2 obiegi, sprzegło/mieszacz, Vitotrol 200
    Decyzja stąd, że mówicie że OPTO2 jest b. rozwojowy i mam nadzieję, że pojawią się dodatkowe elementy tzw. "inteligentnego domu" i można będzie nimi sterować z viCare itp. jak to robi np. xiaomi?
    Ostatnio edytowane przez Ivonex ; 15-04-2021 o 09:18

  12. #12

    Domyślnie

    pegaziatko -dziękuję za info, wkrótce przetestuję. A pytałem, bo u znajomego to nie działa, ale nie wiem o co chodzi. Wieczorem podrzuci OPTO2/Cz.klimatu i zrobimy testy u mnie -zdam relację

  13. #13

    Domyślnie

    No i po testach -niestety wynik negatywny, mam nadzieję, że pomożecie bo nie mogliśmy się dodzwonić na infolinię vissmanna.
    Stan wyjściowy: Vitodens 200W B2HB 1.9-19kW, Reg. pogodowy, 2 obiegi grzewcze podłogowe i grzejnikowe, sprzęgło+mieszacz, zasobnik cwu, Vitotrol 200 i OPTO1
    Krok 1 -wyrejestrowanie OPTO1 i zarejestrowanie OPT2 -całość współpracuje OK, analogicznie jak na OPTO1
    Krok 2 - dodanie czujnika klimatu z sukcesem -stan: na pulpicie głównym pojawia się nowa strefa (klocek) z nazwa pokoju i temperaturą w górnym prawym rogu. Wilgotność widać dopiero po wejściu w tę strefę głębiej -to nie problem. Problem bo zniknęły wcześniejsze 2 obiegi, ze starych stref pozostała tylko CWU + oczywiście prąd i gaz. I tak też było u Kolegi, ale we dwóch zrobiliśmy dalsze poszukiwania -w necie brak opisów, Infolinia nie odbierała.
    Krok 3 Restart kotła i app nic nie wniosły
    Krok 4 Doczytaliśmy w Intel.Ster.Pomieszczeniami, że jak są problemy z niepodłączonymi pomieszczeniami to można (podkreślam "można") w Zaawansowane przełączyć na funkcję "Inne pomieszczenia -weszliśmy w ZAAWANSOWANE i dodaliśmy 2 pomieszczenia Parter/Piętro gdzie z wyboru podłączono Obieg1/Obieg2, Zaznaczono czerwone kropy wyboru Innych pomieszczeń oraz włączono (również czerwona kropa) Intel.Ster.Pomieszczeniami -skutek: na pulpicie głównym pojawiły się dodatkowe klocki/strefy Parter i Piętro -niby sukces, ale:
    1. Rzeczywisty Kalendarz na kotle tych obiegów był inny niż ten w app -brak synchro?
    2. z obiegu podłogowego (Parter) zniknął pomiar temperatury z regulatora Vitotrol 200 (brak w prawym górnym rogu okna) i również po wejściu głębiej brak takiej informacji. Próba dodania oddzielnie Vitotrola nie powiodła się bo nie jet on komponentem do wyboru z listy.
    3. zmieniła się samoczynnie Tzred z 3'C na 8'C oraz nie dało się zmienić na 3'C, co skutkowało załączeniem do pracy ciągłej pomp obiegowych, co przy grzaniu u mnie oknami jest bez sensu. Na kotle była dostępna Tzred 3'C, ale po jej wyborze dosłownie po 5s następowała samoczynnie zmiana na 8'C tak jakby app była nadrzędna. Brak ustawienia na 3'C uważam za "psucie" przez producenta tego, co naprawdę było dobre i umożliwiało pracę w oknach grzania bez pracy pomp w strefach zredukowanych do 3'C.
    Krok 4 - wyłączenie w ustawieniach Intel.Ster.Pomieszczeniami -na szczęście wszystko wróciło do normy przed testami = duża ulga

    Liczę że Konsultant i Pegaziatko powiecie co źle zrobiliśmy de facto we dwóch na 2 rożnych instalacjach (u kolegi prostsza na 1 obiegu). Instalator też wymiękka, sugerując że to temat dla serwisu producenta. A jeżeli wszystko jest kompatybilne tylko z całkiem nowymi urządzeniami, to proszę to jasno powiedzieć, a nie wmawiać w ciemno, że to działa. A szkoda, bo myślałem o zakupie - to całkiem zgrabne czujniki T/W i to na WiFi a nie na BT jak w xiaomi. Pozdrawiam

  14. #14

    Domyślnie

    pegaziatko -dzięki za odzew - szkoda, że nie odnosisz się do wcześniejszej wypowiedzi swojej i Konsultanta tylko prezentujesz przykład odbiegający od problemu. Jak widać opisałem ze szczegółami konkretny problem, którego miało nie być, bo głównym miał być u mnie stary opto1.

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Po podłączeniu choćby jedego z elementów sterowania ViCare zmiana się system sterowania. Sterowanie do tej pory obiegiem grzewczym zmiana się w sterowanie konkretnymi pomieszczeniami. W przypadku gdy mamy pomieszczenia które nie są nadzorowane przez system należy zaznaczyć, że sjest strefa tzw "home zone" i trzeba zdefiniować "pomieszczenia inne" po jednym dla kazdego z obiegów grzewczych. Sterownik Vitotrol należy odłączyć od instalacji gdyż będzie wprowadzał do instalacji fałszywe komunikaty.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  16. #16

    Domyślnie

    Panowie nie róbcie jaj, poczytajcie swoje poprzednie wpisy i więcej nie wprowadzajcie ludzi w błąd, również na infolinii. Pozdrawiam!

    EDYCJA: niestety posty do których się odnosiłem zostały usunięte
    Ostatnio edytowane przez Ivonex ; 20-04-2021 o 10:21 Powód: usunięte posty

  17. #17
    peg...konto usunięte
    Guest
    peg...konto usunięte

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ivonex Zobacz post
    Panowie nie róbcie jaj, poczytajcie swoje poprzednie wpisy i więcej nie wprowadzajcie ludzi w błąd, również na infolinii. Pozdrawiam!
    Szlag mnie trafia jak czytam posty leni którym sie nawet niechce do instrukcji zerknąć, pare razy juz mówiłem sobie, że czas zrezygnować bo szkoda czasu i własnych nerwów.
    To moj ostatni wpis (resztę pousuwałem "by nie wprowadzać w błąd kolejnych"), masz kolejne problemy pisz do takich gości w stylu fotohobby czy keizen wiedza żadna ale tak się lubują w nabijaniu liczników postów, ze napewno doradzą....
    bajo

  18. #18

    Domyślnie

    pegaziatko przez szacunek do Twoich "WIELKICH" wyjaśnień na tym forum powiem tylko grzecznie, że:
    1-należy odnosić się do każdego z szacunkiem, 2-trzeba mieć honor i przeprosić za wprowadzenie w błąd, 3-nie usuwać pop. wpisów tylko ew. sprostować przez korekty, 4-nie reagować spontanicznie na uwagi innych, 5-użytkowmicy wydający ciężką kasę mają robić testy, żeby udowadniać viessmann, że jest inaczej? przecież to część EKSPERCKA! Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Ivonex ; 20-04-2021 o 11:03

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    przeczytałem swoje wpisy i niewidzę wprowadzania w błąd... ale jeśli się myle to proszę napisąć w którym miejscu to poprawię
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  20. #20

    Domyślnie

    Konsultant Viessmann - dzięki za odzew, co było minęło, jest nowy dzień ale na infolinii to ostrożnej doradzajcie, bo nie zawsze można zwrócić towar, a w tym wypadku podmiana OPTO1 na OPTO2 nie zdała do końca egzaminu. Jednak nie chciałbym aby test poszedł na marne, bo ciągle myślę o zakupie czujników klimatu, bo są po prostu OK, więc b. proszę jeszcze przeczytać ten ww. test i b. proszę o info:
    1. czy nie można skorygować app tak, aby Tzred po aktywacji Intel. Ster. Pom. (ISP) jako minimalna pozostała 3'C a nie 8? To nie jest błąd appki?
    2. w app jest zapisane, że jeżeli są problemy z niepodłączonymi pomieszczeniami to można (podkreślam "można") w Zaawansowane przełączyć na funkcję "Inne pomieszczenia -nie bardzo wiem co to znaczy, czy tylko u nas był taki objaw z obiegami klasycznymi (podłogowe i grzejnikowe), czy zwykle one powinny się automatycznie jednak pokazać?
    3. Vitotrol 200A czy jest jakiś sposób żeby po aktywacji ISP był odczyt temperatury z tego regulatora?
    Pytam, bo czasem "nowe" przechodzi wiek niemowlęcy i trzeba poczekać na korekty. Łatwo odpowiedzieć, że to ma służyć do czego innego, itp. Wiem też że mogę sobie niby zrobić drugą pseudo-lokalizacje i tam poustawiać tylko czujniki klimatu, ale nie jest to wygodne. Jednak gdyby aplikacja był bardziej elastyczna i dopuszczała podgląd z Vitotrola oraz z czujników, to na pewno czujniki klimatu miałyby wzięcie nawet w wersji podglądu warunków. Do OPTO2 aż się prosi opracować dodatkowe elementy tzw. inteligentnego domu jak np. przekaźniki, itp. Pozdrawiam

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony