dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 8
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 153
  1. #61
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    ololek

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Sosnowe Bagno
    Kod pocztowy
    16-130
    Posty
    527

    Domyślnie

    Jak przestaniesz smażyć to będzie czysciutko. Kiełbasę smażoną możesz zrobić w elektrycznym grillu. A w piekarniku piecz mięso.

  2. #62
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.161
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał ololek Zobacz post
    Jak przestaniesz smażyć to będzie czysciutko. Kiełbasę smażoną możesz zrobić w elektrycznym grillu. A w piekarniku piecz mięso.
    Kiełbasy nie smażę, bo to niezdrowe (no, chyba, że akurat sam zrobię bez peklosoli, ale to mi się raz jak dotąd zdarzyło jak mi peklosól się skończyła). Jak ktoś smaży, to polecam poczytać o nitrozoaminach.

    Dzieci mi przepadają za naleśnikami i różnymi plackami.
    A ja za stekami i spaghetti. Poza tymi przypadkami mięso zazwyczaj parzę i/lub wędzę.
    Frytki z beztłuszczowej frytownicy kompletnie mi nie smakują.

    Cytat Napisał hipodrom Zobacz post
    No właśnie... czy macie w kuchni otwieralne okno czy fixa?
    W domu mam same fiksy - tylko drzwi tarasowe i wejściowe się otwierają. Akurat jedne i drugie są dosyć niedaleko kuchni, ale jeszcze nie miałem potrzeby wietrzyć.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 26-09-2020 o 18:47

  3. #63

    Domyślnie

    Nie ma gazu, nie ma osadu. Pamietam u rodziców te szafki oblepione ... bue.

  4. #64

    Domyślnie

    WM z rekuperacją - TAK, TAK. TAK
    czy założyłbym jeszcze raz - zdecydowanie TAK.
    Okap nad kuchnią(mam indukcję) - zdecydowanie TAK i to z własnym kanałem(wyrzut ba zewnątrz), bez funkcji pochłaniacza.

    I dobra rada, wydajność wentylacji max w zależności od kubatury to 0,8 do 1. Nie daj się namówić na 0,5 czy 0,6 albo jak 3 osoby to średnio 120m3. Niezależnie od osób, to 150-200m3/h .
    Warto pomyśleć na oddzielnych obwodach dół-poddasze z przełączaniem płynnym gdzie ma być wentylowane. Pluje sobie w brodę , ze tak nie zrobiłem. w dzień do wieczora wszyscy siedzą na parterze a poddasze bez sensu sie wentyluje, gdzie wieczorem i w nocy sytuacja odwrotna, wszyscy na górze, a dół pusty stoi bez sensu wentylowany.


  5. #65

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Nie ma gazu, nie ma osadu. Pamietam u rodziców te szafki oblepione ... bue.
    nie ma gazu, osad jest. Inny, ale jest.


  6. #66

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    WM z rekuperacją - TAK, TAK. TAK
    czy założyłbym jeszcze raz - zdecydowanie TAK.
    Okap nad kuchnią(mam indukcję) - zdecydowanie TAK i to z własnym kanałem(wyrzut ba zewnątrz), bez funkcji pochłaniacza.

    I dobra rada, wydajność wentylacji max w zależności od kubatury to 0,8 do 1. Nie daj się namówić na 0,5 czy 0,6 albo jak 3 osoby to średnio 120m3. Niezależnie od osób, to 150-200m3/h .
    Warto pomyśleć na oddzielnych obwodach dół-poddasze z przełączaniem płynnym gdzie ma być wentylowane. Pluje sobie w brodę , ze tak nie zrobiłem. w dzień do wieczora wszyscy siedzą na parterze a poddasze bez sensu sie wentyluje, gdzie wieczorem i w nocy sytuacja odwrotna, wszyscy na górze, a dół pusty stoi bez sensu wentylowany.
    Czyli można zastosować WM z okapem nad kuchnią z własnym kanałem wyrzutowym oraz z piecem 5 klasy na pelet?

  7. #67

    Domyślnie

    A dlaczego niby nie można? U mnie tak funkcjonuje


  8. #68

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    A dlaczego niby nie można? U mnie tak funkcjonuje
    Posiadasz piec na pelet czy ekogroszek? To jak odzyskujesz ciepło z WM?

  9. #69

    Domyślnie

    kocioł na pellet. W lato i jak jest ciepło, uchylam okno w kuchni, bo okap ma ponad dwa razy większą wydajność niż WM na maxa, w zimę jeszcze nie wiem, ale pewnie skończy się tak, ze WM na maxa tylko nawiew i uchylone okno w kuchni. Przecież okap nie pracuje 24h/dobę.

    Okap mam od niedawna. Ja nie miałem okapu, to nawet jak WM pracowała na maxa to w całym domu było czuć co na obiad, teraz to nawet jak rybę smażę, to w salonie nic nie czuć(salon, jadalnia, kuchnia - otwarta). Dzisiaj nie wyobrażam sobie gotowania bez okapu.

    Aha, szafki od góry pokryte tłusta mazią, bo 3/4 roku gotowanie było bez okapu.Gazu pod żadną postacią nie mam
    Ostatnio edytowane przez Slawko123 ; 26-09-2020 o 20:53


  10. #70
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    Okap mam od niedawna.
    A miałeś wcześniej pochłaniacz czy nic? Może sam pochłaniacz też by dał trochę radę?

    Ciekawi mnie Twój okap, bo on przeciez mocno wpływa na wentylację. Wytwarza podciśnienie. Jaką on ma wydajność? Nie masz problemu, że jak masz włączony okap to gdzieś przez szczeliny wchodzi ci powietrze pod ciśnieniem do domu poza WM?

    Możesz odnieść się do wad tego rozwiązania? Np wady wypisane tutaj:
    https://globalo.pl/podlaczenie-okapu...zalety-i-wady/

    Chociaż pewnie dopiero niedawno zainstalowałeś, więc może przyjdzie (oby nie) na nie pora.

    Ogólnie okap na pewno lepiej działa niż pochłaniacz, ale ma też sporo wad... Muszę sobie jeszcze pomyśleć nad tym...
    Ostatnio edytowane przez hipodrom ; 26-09-2020 o 21:12

  11. #71

    Domyślnie

    A miałeś wcześniej pochłaniacz czy nic?
    nic
    Może sam pochłaniacz też by dał trochę radę?
    moze? nie wiem, kiedyś w innym mieszkaniu próbowałem korzystać z pochłaniacza, oprócz zapachu i troche tłuszczu chyba nic wiecej nie pochłaniał, dopiero przejscie na pełny wywiew dało efekt.
    Ciekawi mnie Twój okap, bo on przeciez mocno wpływa na wentylację. Wytwarza podciśnienie. Jaką on ma wydajność?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_2020-09-26 STEELMAX EV8 LED BK X 55.png
Wyświetleń:	42
Rozmiar:	3,5 KB
ID:	448516

    Nie masz problemu, że jak masz włączony okap to gdzieś przez szczeliny wchodzi ci powietrze pod ciśnieniem do domu poza WM?
    nie wiem, jak pisałem, uchylam okno, w zimę jeszcze nie testowałem, ale straty na pewno jakieś będą, bo WM nie jest w stanie nawiać nawet tyle co okap wyciągnie na 1 biegu.
    Możesz odnieść się do wad tego rozwiązania? Np wady wypisane tutaj:
    https://globalo.pl/podlaczenie-okapu...zalety-i-wady/
    1. Hałas wydobywający się przez rurę na zewnątrz. Nie dotyczy - wylot 9m nad terenem przy kalenicy
    2. Konieczność prac budowlanych – przebicia się przez ścianę zewnętrzną i zabezpieczenia tego wybicia, ochrony przejścia, by zabezpieczyć środek przed deszczem. Nie dotyczy
    3. Słaba izolacja na hałasy z zewnątrz. Nie dotyczy
    4. Konieczność stosowania klapki zwrotnej, możliwie jak najbliżej wylotu, co wiąże się z ryzykiem jej zacięcia się.Nie mam klapki, Wyrzut nie pozwala na cofniecie powietrza
    5. Wydmuch powietrza z okapu może być wprost na część użytkową ogrodu. Wiąże się to z pewną uciążliwością w przebywaniu w jego okolicy.Nie dotyczy
    6. Istnieje poważny problem ze skraplaniem się wody na rurze. Tu może być problem, będę monitorował w zimę
    7. Konieczność zastosowania spadku rury w kierunku zewnętrznym w grubości ściany, co wiąże się z ryzykiem powstawania zacieków na elewacji.Nie dotyyczy
    8. Rozizolowanie domu, niekontrolowane straty na rekuperacji. Dotyczy, ale nie mam fijoła na tym punkcie.
    9. Ryzyko dostania się insektów z zewnątrz.Życzę im powodzenia
    10. Zjawisko cofania się powietrza z zewnątrz przez okap. Nie dotyczy
    11. Konieczność stosowania maskownic fasadowych.Nie dotyczy
    12. Przez zwiększoną wilgotność na skutek skraplania wody istnieje ryzyko powstawania grzybów i pleśni (drobnoustrojów) w rurze. Życzę im powodzenia jak dadzą radę.
    13. Bardzo duży mostek termiczny widoczny na kamerze termowizyjnej. Nie dotyczy
    14. Jeżeli wyrzutnia okapu jest zlokalizowana pod dachem, to ciepłe powietrze może zbierać się tam, tworząc zimą sople.Nie dotyczy
    15. Zawilgocenie ściany wewnętrznej wokół wylotu.Nie dotyczy


    Ogólnie okap na pewno lepiej działa niż pochłaniacz, ale ma też sporo wad... Muszę sobie jeszcze pomyśleć nad tym...
    Okap ma jedna zaletę której pochłaniacz nigdy nie będzie miał. Działa skutecznie


  12. #72
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.161
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrS88 Zobacz post
    Czyli można zastosować WM z okapem nad kuchnią z własnym kanałem wyrzutowym oraz z piecem 5 klasy na pelet?
    Piec musisz mieć w kotłowni z wentylacją grawitacyjną (osobna strefa) - więc nie ma wpływu na część z wentylacją mechaniczną.

  13. #73
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi! Dopytam:

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    Konieczność stosowania klapki zwrotnej, możliwie jak najbliżej wylotu, co wiąże się z ryzykiem jej zacięcia się.Nie mam klapki, Wyrzut nie pozwala na cofniecie powietrza
    Dlaczego nie masz klapki? Jasne, że jak jest "wyrzut" czyli okap włączony to powietrze się nie cofnie. Ale co przez pozostałe 90% czasu? Potrafię sobie wyobrazić, że czasem lokalne podciśnienie w kuchni wciąga ci lewe powietrze.

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    Bardzo duży mostek termiczny widoczny na kamerze termowizyjnej. Nie dotyczy
    Dlaczego nie dotyczy? To jednak spora dziura w budynku i w ociepleniu?

  14. #74

    Domyślnie

    Nie mam klapki bo w okapie nie było chociaż jest miejsce, ale wiąże się to z mostkiem termicznym którego nie mam, bo rura od okapu idzie przez strop na ocieplone poddasze użytkowe i w połaci dachu gdzie jest otoczona prawie 10cm pianki z każdej strony, a na strychu ponad poddaszem jest ocieplona wełną i dopiero pod sama kalenicą dochodzi do ocieplonego kominka dachowego który ma konstrukcje taką, ze pozwala tylko na wylot, nie pozwala na wlot.

    Nigdy nie mam podciśnienia w domu, zawsze nadciśnienie, tak jest ustawiona wentylacja mechaniczna
    Ostatnio edytowane przez Slawko123 ; 27-09-2020 o 00:23


  15. #75
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Wpadłem na identyczny pomysł jak Sławko123 z wyborem przełączania wentylacji pomiędzy pomieszczeniami.
    Konkretnie chodzi o nawiew do salonu i sypialni.
    Na noc, zamykają się przepustnice nawiewu do salonu. Siłowniki są sterowane zegarem.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  16. #76

    Domyślnie

    Ja niestety nie mam przepustnic Żałuje, bo wystarczyłaby w sumie jedna Taka


  17. #77
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Wpadłem na identyczny pomysł jak Sławko123 z wyborem przełączania wentylacji pomiędzy pomieszczeniami.
    Konkretnie chodzi o nawiew do salonu i sypialni.
    Na noc, zamykają się przepustnice nawiewu do salonu. Siłowniki są sterowane zegarem.
    Jakiego typu masz siłowniki? Bo moje coś zawodzą albo się popsuły? I trzeba je wymienić.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  18. #78

    Domyślnie

    Oczywiście, że robić. Ale stawiać przed nią cele, do których została wymyślona.
    1. Wymiana powietrza.
    2. Ograniczenia ilości kurzu z zewnątrz.
    Jeżeli oczekujesz, latem większego chłodu w domu, a zimą większego ciepła, to załóż okiennice. Najlepiej 3-warstwowe. Latem nie wpuszczą więcej ciepła, a zimą zachowają ciepełko domowe. Różnica temperatur od 5 stopni do 10 stopni. Same okna też istotne: 3 warstwowe z gazem.
    Możesz je zamykać ręcznie (tak ja to robię), albo sterować elektrycznie. Co znacznie podwyższa koszty (włącznie ze sterowaniem internetowym). Systemowej klimatyzacji , to nie wyklucza.
    Ilość kurzu, też można ograniczyć np. zasadzając brzozę brodawkowatą w takiej alejce osłonowej. Wg badań angielskich daje to spadek zapylenia w domu do ok. 50%. I nic więcej nie trzeba robić (poza posadzeniem), bo okazjonalny deszcz zmyje zabrudzenie z liści i będą jak nowe.
    Może za bardzo poszerzam temat, ale eksploatacja domu na dobrym poziomie, to jest taki puzzle, który się składa latami. A czasami okazuje się, że nie wszystkie do siebie pasują.
    Może warto pomyśleć o kominku, co już częściowo zaprzecza oszczędzaniu energetycznego ciepła.
    Natomiast jak go będziesz miał i trafi Ci się mocno deszczowy dzień, to cała rodzina włącznie z psem rozłoży sięprzed kominkiem . To dopiero zobaczysz. Tej frajdy nie zastąpi, żadne inne ogrzewanie czy wentylacja. Daj sobie termin około 10-15 lat, jak to sobie wszystko zgrasz.
    Czasami warto słuchać starszych. Miłego
    Ciągle w poprawkach

  19. #79

    Domyślnie

    Witam. Może trochę z innej beczki ale jak już robić to czy jest ktoś tutaj kto robi projekty rekuperacji?

  20. #80
    System rekuperacji HEATPEX ARIA to świeże powietrze w Twoim domu HEATPEX ARIA to nowoczesny system rekuperacji przeznaczony do domów jednorodzinnych. Najwyższa szczelność oraz wysoka higiena. Potrzebujesz projektu instalacji? Napisz : [email protected] heatpex.pl Polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Angelo19 Zobacz post
    Witam. Może trochę z innej beczki ale jak już robić to czy jest ktoś tutaj kto robi projekty rekuperacji?
    Zachęcam do skorzystania z bezpłatnego projektu wentylacji/rekuperacji.

    Co należy zrobić by taki projekt otrzymać?

    Wystarczy napisać wiadomość na adres [email protected] , do wiadomości załączyć rzuty budynku zawierające informacje o wielkości i rodzaju pomieszczeń oraz podać województwo w którym będzie realizowana inwestycja, w ciągu 2-3 dni otrzymacie Państwo darmowy projekt przygotowany przez fachowca
    Producent systemu rekuperacji dla domów jednorodzinnych HEATPEX ARIA.
    Darmowy projekt rekuperacji.
    https://www.youtube.com/watch?v=po3u1AsannA

Strona 4 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony