dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Dom Przy Imbirowej 4

    Cześć wszystkim forumowiczom.
    Chciałbym wam przedstawić projekt domu, który wybrałem dla swojej rodziny 2+2. Oto link do projektu https://www.galeriadomow.pl/projekty...birowej-4.html
    Działka na której stanie ma wymiary 66 m x 18 m. Drzwi frontowe skierowane na północ, przez co jedna połać dachu dwuspadowego będzie skierowana na południe, co stwarza idealne warunki pod zainstalowanie PV. Granica działki 66m przylega równolegle i całościowo do drogi asfaltowej.
    Myślę nad kilkoma zmianami w projekcie, jak to aby na poddaszu zrobić 3 pokoje, ( z garderoby i większego pokoju zrobić 2 pokoje ). Na parterze powiększyć wiatrołap, czyli wejść do środka domu, a pokój na dole będzie naszą sypialnią. Dom będzie bez kominów bo zdecyduje się na PC Konceptus i wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.
    Jak wam podoba się moja wizja?
    Pozdrawiam

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Schody wyglądają mi na zasadzkę. Ten telewizor na rzucie to chyba na podłodze musiałby stać. I salon jest mały - a przez to, że jego sporą część zajmują schody to jest bardzo mikro.
    Kominek w tym miejscu zawęża i tak małą przestrzeń. Miałem podobnie (choć w dużo większym salonie) i dosunąłem do ściany - tam, gdzie u Ciebie są schody, więc ta opcja odpada. Pozostaje dosunięcie do ściany zewnętrznej na granicy salonu i kuchni. A tak trochę średnio to chyba użytkowo będzie, bo stół trzeba gdzieś daleko odsunąć.
    Wiatrołap 2m2 - to zdecydowanie za mało (a pokazane na rzucie otwieranie do wewnątrz to już całkiem tragedia).

    Generalnie - przy tej wielkości nie ma sensu poddasze użytkowe, bo jest mniej komfortowe od pełnego piętra, a wcale taniej nie wychodzi. Do tego te schody i reszta komunikacji zajmuje proporcjonalnie do PU sporo miejsca.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 24-09-2020 o 22:32

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    no właśnie - to ciasny domek.
    Kuchnia - niby duża metrażowo, ale już słupek z piekarnikiem nie wejdzie (albo kosztem blatów roboczych).
    Nie wiem dlaczego kotłownia ma być dwa stopnie niżej od domu? Ma być wyższa od salonu?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Ogólnie dom nie jest duży i zapewne najważniejsze są koszty które przedstawiono w jego budowie.
    U góry bym nic nie zmieniał może kosmetyka ale żadnych dodatkowych pokoi , po pierwsze i tak są nieduże , po drugie są skosy, po trzecie macie dzieci i po pokoju im się przyda, i po czwarte garderoba jest niezbędna.
    Dół to już inna sprawa i na 100% należałoby zlikwidować wejście z zewnątrz do kotłowni i tam z łazienki przenieść pralkę.
    Z kominka w salonie całkowicie bym zrezygnował a do obecnego komina i tak jak biegnie komin wykonałbym lekką ściankę oddzielającą jadalnię od salonu np wys 2/4. Wiatrołap choć mały bym nie zmieniał(szkoda metrażu na to pomieszczenie) - ale drzwi wejściowe mają być otwierane na zewnątrz.

    Zapewne ktoś się jeszcze wypowie, ale jak wiem każde rady i koncepcje innych są warte rozważenia - zawsze to inne spojrzenie
    Pozdrawiam
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    przy dwójce dzieci w wiatrołapie się nie zmieszczą - drzwi będą musiały być otwarte, przez co sama funkcja wiatrołapu traci sens.
    Wiec zacznijmy od tego, czy jest sens oddzielac wiatrołap od holu

  6. #6

    Domyślnie

    Dziękuję za opinie, jak ktoś inny się wypowie, podpowie, to trochę zmienia się własne spojrzenie.
    Z żoną mamy koncepcje, która jest ograniczona po przez wąską działkę no i fundusze. Mały domek bo i mało potrzeba na jego zbudowanie ( materiały ), wykończenie, ogrzanie itd. Jak to się mówi: mały, ciasny ale własny .
    Koncepcje mamy taką, cztery główne założenia:
    - aby salon był połączony z kuchnią,
    - na parterze mieć pokój na naszą sypialnie,
    - na parterze toaletę dla gości/mała łazienkę z prysznicem,
    - kotłownia na PC i pralkę, graty itp.
    Pozostałe:
    - z kominka też rezygnujemy, dlatego można by było rozszerzyć tą ściankę na TV.
    - w projekcie, w salonie, gdzie są drzwi wyjściowe na taras, będzie tylko okno, albo cała ściana, a drzwi na taras będą po lewej stronie, tam gdzie jest okno ( po co mi taras przy granicy z sąsiednią działką, lepiej po lewej i mieć widok na pozostała część swojej działki. ). Dlatego było by więcej miejsca dla sofy
    - drzwi tak, otwierane na zewnątrz, żona chce mieć większy niż ten 2m2 wiatrołap.
    - drzwi do kotłowni z zewnątrz, od wiaty garażowej podoba mi się ten pomysł i nie chciałbym z niego rezygnować.
    - na poddaszu w łazience stał by też tylko prysznic, choć żona będzie się upierać za dużą wanną.
    - na poddaszu zrobić lustrzane odbicie pokoju i łazienki, 3 pokój przydał by się jako miejsce do trzymania rożnych " gratów " lub jako pokój dla jakiegoś gościa z rodziny itp. , choć też tak myślę, że cześć garderoby może posłużyć za rupieciarnie,
    Jest jeszcze ten projekt, spełniający nasze wymagania:
    https://www.galeriadomow.pl/projekty...osennej-7.html
    A tutaj jego mniejsza wersja:
    https://www.galeriadomow.pl/projekty...sennej-21.html

    Na samym początku, rozważałem jaki ma być dom, parterowy, czy parterowy z użytkowym poddaszem. Po przeczesaniu internetu, wyszło, że tańszy w budowie będzie parterowy z użytkowym poddaszem, dlatego takich projektów szukam.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrS88 Zobacz post
    - na poddaszu zrobić lustrzane odbicie pokoju i łazienki, 3 pokój przydał by się jako miejsce do trzymania rożnych " gratów " lub jako pokój dla jakiegoś gościa z rodziny itp. , choć też tak myślę, że cześć garderoby może posłużyć za rupieciarnie,
    Pamiętaj o przyłączach wody i kanalizacji oraz wentylacji przy koncepcjach "odbicia" bo odpływ wanny może wyjść w suficie w salonie.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Przy tak małym domku;
    - rób parterówkę. Poddasze nie będzie tańsze ani równie wygodne. Komplikują się instalacje i termoizolacja, dochodzą schody które zajmują m2 PU, strop musi być solidny - a to przekłada się na koszty.
    - nie grzej PC, bo w małym domku większość oszczędności oddasz za przeglądy a resztę na naprawy. Na wymianę jak całkiem padnie (a to nie kwestia "czy" tylko "kiedy") nie odłożysz z oszczędności względem innych źródeł ciepła.
    - dodatkowe drzwi zewnętrzne to kilka dodatkowych tysięcy. Przy węglu mają sens - ale przy PC to czysta rozrzutność a chyba miało być tanio?
    - wiatę niezwiązaną konstrukcyjnie z domem możesz bez żadnych formalności postawić w każdej chwili.

    https://www.bankier.pl/wiadomosc/Dom...o-7275649.html

    Poklikaj też w sygnaturkę.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrS88 Zobacz post

    Na samym początku, rozważałem jaki ma być dom, parterowy, czy parterowy z użytkowym poddaszem. Po przeczesaniu internetu, wyszło, że tańszy w budowie będzie parterowy z użytkowym poddaszem, dlatego takich projektów szukam.
    Dobry, prosty projekt parterówki z wiązarami dachowymi. Jeszcze na górze możesz zrobić strych z graciarnią zrobić na jakieś rzeczy sezonowe. Podstawa to dobry projekt, jeżeli chcesz żeby było tanio.
    Parterówka - 120 m2, Porotherm 25cm +20 cm białego, strop drewniany 35 cm wełny, podłoga 20 cm, okna 3 szybowe+rolety, 100% podłogówki, Immergas Victrix 12 ERP (pogodówka+car), WM Reku Comair, Gree Lomo Luxury 3,5 kW, kubatura 320m3, PV 5,91kWp

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przy tak małym domku;
    - rób parterówkę. Poddasze nie będzie tańsze ani równie wygodne. Komplikują się instalacje i termoizolacja, dochodzą schody które zajmują m2 PU, strop musi być solidny - a to przekłada się na koszty.
    - nie grzej PC, bo w małym domku większość oszczędności oddasz za przeglądy a resztę na naprawy. Na wymianę jak całkiem padnie (a to nie kwestia "czy" tylko "kiedy") nie odłożysz z oszczędności względem innych źródeł ciepła.
    - dodatkowe drzwi zewnętrzne to kilka dodatkowych tysięcy. Przy węglu mają sens - ale przy PC to czysta rozrzutność a chyba miało być tanio?
    - wiatę niezwiązaną konstrukcyjnie z domem możesz bez żadnych formalności postawić w każdej chwili.

    https://www.bankier.pl/wiadomosc/Dom...o-7275649.html

    Poklikaj też w sygnaturkę.
    Chce tani dom w budowie, wykończeniu, utrzymaniu, ogrzewaniu. Jednak przy wyborze ogrzewania mogę wydać więcej na tą inwestycję, po to aby później mniej płacić za rachunki i nie brudzić się w popiele. Zresztą przy PC odpadają kominy, które według kosztorysu omawianego projektu kosztować będą około 21k PLN. Za oszczędzone pieniądze można dodać w PC zamiast pieca 5 klasy na węgiel i drewno, bo ku takiemu bym się przychylał. Pozostaje jeszcze ogrzewanie prądem lub matami na podczerwień. Gaz odpada bo za daleko. Wszystkie pozostałe media, uzbrojenia są tylko podłączyć do działki.
    No co do tych drzwi to masz rację, gdyby była PC.

    Cytat Napisał ig0r- Zobacz post
    Dobry, prosty projekt parterówki z wiązarami dachowymi. Jeszcze na górze możesz zrobić strych z graciarnią zrobić na jakieś rzeczy sezonowe. Podstawa to dobry projekt, jeżeli chcesz żeby było tanio.
    Od początku o takim domie myślałem, bo wydawał mi się najtańszy w budowie plus strych na rupieciarnie. Ale przy parterówce, przy takim samym metrażu użytkowym, koszt budowy wychodzi więcej, prawda? Bo więcej fundamentów i więcej dachu, więcej do ogrzewania, a w parterówce z poddaszem, mniej dachu, mniej fundamentów, ciepłe powietrze ogrzewa przy okazji strop, na którym stoi poddasze. Jedynie dodatkowy koszt do własnie strop i ocieplenie dachu.

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Pamiętaj o przyłączach wody i kanalizacji oraz wentylacji przy koncepcjach "odbicia" bo odpływ wanny może wyjść w suficie w salonie.
    Nie, no mam to na uwadze, z resztą są to na razie koncepcje. A chyba mnie nie zrozumiałeś ( bo niejasno wytłumaczyłem ), chodziło mi oto, ze na poddaszu lewa strona pozostanie bez zmian, a po prawej ( patrząc od schodów ) będzie też tak jakby łazienka i pokój, ale które zamienię na 2 pokoje. Ale to już nie ważne, bo chyba będę kierować się w dom tylko parterowy, ze strychem.


  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrS88 Zobacz post



    Od początku o takim domie myślałem, bo wydawał mi się najtańszy w budowie plus strych na rupieciarnie. Ale przy parterówce, przy takim samym metrażu użytkowym, koszt budowy wychodzi więcej, prawda? Bo więcej fundamentów i więcej dachu, więcej do ogrzewania, a w parterówce z poddaszem, mniej dachu, mniej fundamentów, ciepłe powietrze ogrzewa przy okazji strop, na którym stoi poddasze. Jedynie dodatkowy koszt do własnie strop i ocieplenie dachu.
    Przy wiązarach robisz tylko fundament po obwodzie, nie musisz mieć w środku ścian działowych konstrukcyjnych. Tak samo zewnętrzne ściany tylko konstrukcyjne, wieniec i na to wiązary z dachem. Oczywiście, że siłą rzeczy dachu będziesz miał więcej, ale odpadają Ci schody, których budowa i wykończenie tanie nie są, strop, do ocieplenia będziesz miał tylko sufit w parterówce. Ogrzanie domu z poddaszem będzie może tańsze, ale przy takim metrażu napewno nie będą to kwoty rzędu 40% czy 50% kosztów ogrzewania.
    Parterówka - 120 m2, Porotherm 25cm +20 cm białego, strop drewniany 35 cm wełny, podłoga 20 cm, okna 3 szybowe+rolety, 100% podłogówki, Immergas Victrix 12 ERP (pogodówka+car), WM Reku Comair, Gree Lomo Luxury 3,5 kW, kubatura 320m3, PV 5,91kWp

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrS88 Zobacz post
    Ale przy parterówce, przy takim samym metrażu użytkowym, koszt budowy wychodzi więcej, prawda?
    Poklikaj w sygnaturkę.
    Wiązary + powiększenie fundamentów to ułamek ceny stropu monolitycznego i schodów. Termoizolacja stropu znacznie tańsza niż połaci.

    Komin do kominka - zestaw jakieś 1,5K. Wykonawca może mieć robociznę w standardowej cenie. Ale nawet, jak coś doliczy - to masz za jakieś 2,5K zl komin. Jak zaszalejesz z obróbką - góra 3000zł. Za 22k możesz mieć 7 takich.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Poklikaj w sygnaturkę.
    Wiązary + powiększenie fundamentów to ułamek ceny stropu monolitycznego i schodów. Termoizolacja stropu znacznie tańsza niż połaci.

    Komin do kominka - zestaw jakieś 1,5K. Wykonawca może mieć robociznę w standardowej cenie. Ale nawet, jak coś doliczy - to masz za jakieś 2,5K zl komin. Jak zaszalejesz z obróbką - góra 3000zł. Za 22k możesz mieć 7 takich.
    No dobra, czytam o tych wiązarach i wychodzi to naprawdę dobrze. Kominka nie chcę, jakoś nie pociąga mnie ta wizja rozpalonego kominka w salonie, a zresztą po 25 latach palenia w piecu CO mam dość tego całego procesu rozpalania w piecu. Dlatego przychylam się ku PC od https://konceptus.com.pl/ lub PC powietrzną. Ogrzewanie oczywiście podłogowe, wodne plus CWU.
    I jak głupio to zabrzmi, czym jest na sygnaturka? Nie mam styczności z internetem od wczoraj ale jakoś nie mogę załapać w co mam kliknąć

    Cytat Napisał ig0r- Zobacz post
    Przy wiązarach robisz tylko fundament po obwodzie, nie musisz mieć w środku ścian działowych konstrukcyjnych. Tak samo zewnętrzne ściany tylko konstrukcyjne, wieniec i na to wiązary z dachem. Oczywiście, że siłą rzeczy dachu będziesz miał więcej, ale odpadają Ci schody, których budowa i wykończenie tanie nie są, strop, do ocieplenia będziesz miał tylko sufit w parterówce. Ogrzanie domu z poddaszem będzie może tańsze, ale przy takim metrażu napewno nie będą to kwoty rzędu 40% czy 50% kosztów ogrzewania.
    W swojej stopce masz: Parterówka - 120 m2, Porotherm 25cm .. itd. Rozumiem, że to opis domu, w którym mieszkasz. Czym mógłbyś podać projekt tego domu? Czy ogrzewasz?
    Ok, jak mam szukać projektów domów z wiązarami? Czy to nie istotne, bo w każdym projekcie można zastosować te wiązary?

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrS88 Zobacz post
    W swojej stopce masz: Parterówka - 120 m2, Porotherm 25cm .. itd. Rozumiem, że to opis domu, w którym mieszkasz. Czym mógłbyś podać projekt tego domu? Czy ogrzewasz?
    Ok, jak mam szukać projektów domów z wiązarami? Czy to nie istotne, bo w każdym projekcie można zastosować te wiązary?
    Mój projekt to projekt indywidualny, ale bardzo prosty, dwuspadowy dach, dom na planie prostokąta. Generalnie, każdy projekt chyba się da zaadaptować do wiązarów czy stropu drewnianego.
    Parterówka - 120 m2, Porotherm 25cm +20 cm białego, strop drewniany 35 cm wełny, podłoga 20 cm, okna 3 szybowe+rolety, 100% podłogówki, Immergas Victrix 12 ERP (pogodówka+car), WM Reku Comair, Gree Lomo Luxury 3,5 kW, kubatura 320m3, PV 5,91kWp

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony