dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 36
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar blitzkrieg
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    ŚLĄSKIE
    Posty
    269

    Domyślnie Docieplenie wieńca, słupów żelbetowych i nadproży od wewnątrz?

    Czołem Murarze z Muratora,
    Sytuacja ma się następująco od zewnątrz:
    Styropian 031 20cm, beton komórkowy 24cm klasy 500, tynk gipsowy 1cm.

    Pomysł: docieplić wieniec, słupy i nadproża od wewnątrz styropianem 2cm i ewentualnie inne miejsca, tam gdzie na termowizji wyjdą błędy w termoizolacji. Za, przeciw? Względnie płyty mineralne Multipor. Beton komórkowy jest jako takim izolatorem. Chciałbym, żeby elementy żelbetowe - z powodu ewentualnych niedoróbek przy ociepleniu - nie wyziębiały nadmiernie pomieszczeń.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	mosty.jpg
Wyświetleń:	44
Rozmiar:	12,6 KB
ID:	448482
    Ostatnio edytowane przez blitzkrieg ; 09-10-2020 o 07:24
    Folia zniknie, EPS zamoknie, płyta pęknie, dom się zawali, dach zerwie wichura.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Jeżeli Twój projekt przewiduje odpowiednio cieńsze elementy konstrukcji to nie widzę przeszkód.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar blitzkrieg
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    ŚLĄSKIE
    Posty
    269

    Domyślnie

    Raczej chodzi mi o to, aby w już istniejącym budynku dokleić styropian od wewnątrz, obrobić itd
    To powinno zmniejszyć mostki cieplne - tak myślę
    Folia zniknie, EPS zamoknie, płyta pęknie, dom się zawali, dach zerwie wichura.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Cytat Napisał blitzkrieg Zobacz post
    Raczej chodzi mi o to, aby w już istniejącym budynku dokleić styropian od wewnątrz, obrobić itd
    To powinno zmniejszyć mostki cieplne - tak myślę
    Od wewnątrz się nie ociepla.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar blitzkrieg
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    ŚLĄSKIE
    Posty
    269

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Od wewnątrz się nie ociepla.
    Nawet płytami Multipor?
    To akurat beton komórkowy, więc miałbym po prostu grubszą ścianę.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	multipor.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	72,6 KB
ID:	448504
    Folia zniknie, EPS zamoknie, płyta pęknie, dom się zawali, dach zerwie wichura.

  6. #6

    Domyślnie

    Zleć sobie wykonanie analizy takiego zastosowania.
    Normalnie ocieplenie jest zawsze po stronie zimnej.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar blitzkrieg
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    ŚLĄSKIE
    Posty
    269

    Domyślnie

    Analiza dla samego wieńca, słupów i nadproży? To jest niewielka powierzchnia. Sama analiza będzie droższa niż materiał zapewne Zapytam architekta. Zobaczymy jak wyceni. Co złego może się wydarzyć przy raptem załóżmy od 3 do 5 cm betonu komórkowego w postaci Multipor do wieńca? Przecież grubsza warstwa tynku ciepłochronnego pewnie dałaby podobny efekt w fizyce budynku.
    Folia zniknie, EPS zamoknie, płyta pęknie, dom się zawali, dach zerwie wichura.

  8. #8

    Domyślnie

    mnie to wygląda na wymuszenie potwierdzenia tego, co sobie wymyśliłeś. nie ważne, ze jest złe, ważne aby przytaknąć.

    Pomysł: docieplić wieniec, słupy i nadproża od wewnątrz styropianem 2cm. Za, przeciw?
    Wszystko za, nic przeciw.


  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar blitzkrieg
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    ŚLĄSKIE
    Posty
    269

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    mnie to wygląda na wymuszenie potwierdzenia tego, co sobie wymyśliłeś. nie ważne, ze jest złe, ważne aby przytaknąć.

    Wszystko za, nic przeciw.
    W którym miejscu? Pytam przecież o "za" i "przeciw". Konkretne przeciw z wyjaśnieniem najlepiej. Nie typu: nie buduje się różowych domów. Tylko: różowe domy łapią najgorsze promieniowanie UV i pękają na pół 13 dnia po wprowadzeniu. To już jakiś konkret. Concretus - twardy, mocny. A concrete to beton. I jesteśmy przy elementach żelbetowych.
    Ostatnio edytowane przez blitzkrieg ; 26-09-2020 o 22:31
    Folia zniknie, EPS zamoknie, płyta pęknie, dom się zawali, dach zerwie wichura.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał blitzkrieg Zobacz post
    W którym miejscu? Pytam przecież o "za" i "przeciw". Konkretne przeciw z wyjaśnieniem najlepiej. Nie typu: nie buduje się różowych domów. Tylko: różowe domy łapią najgorsze promieniowanie UV i pękają na pół 13 dnia po wprowadzeniu. To już jakiś konkret. Concretus - twardy, mocny. A concrete to beton. I jesteśmy przy elementach żelbetowych.
    Musi Ci wystarczyc,mze od srodka sie nie ociepla. dlaczego? Zapraszam np. na PW wydział budownictwa


  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar blitzkrieg
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    ŚLĄSKIE
    Posty
    269

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    Musi Ci wystarczyc,mze od srodka sie nie ociepla. dlaczego? Zapraszam np. na PW wydział budownictwa
    W wyjątkowych okolicznościach przecież można ocieplać od wewnątrz. Są poświęcone temu źródła książkowe i artykuły (budynki zabytkowe pod ochroną elewacji przez konserwatora zabytków). Pytam o swoje okoliczności. Nie chcesz pomóc, a może inaczej - nie wiesz jak ugryźć ten przypadek, to nie nabijaj sztucznie postów, liderze forum. Wydaję mi się mało prawdopodobne, żeby dodatkowe kilka cm betonu komórkowego, z którego skądinąd zbudowany jest mój budynek, miało zagrozić konstrukcji. Jednak nie jestem tutaj ekspertem, pytam ludzi (dlaczego tak a nie inaczej) z doświadczeniem na forum budowlanym, nie po to, żeby zapraszali mnie na studia. Odwrotną drogą wysyłam zaproszenie na kierunku z psychologii, bo widać, że lubisz się zabawić w eksperta bez dyplomu.
    Ostatnio edytowane przez blitzkrieg ; 27-09-2020 o 14:52
    Folia zniknie, EPS zamoknie, płyta pęknie, dom się zawali, dach zerwie wichura.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał blitzkrieg Zobacz post
    W wyjątkowych okolicznościach przecież można ocieplać od wewnątrz. Są poświęcone temu źródła książkowe i artykuły (budynki zabytkowe pod ochroną elewacji przez konserwatora zabytków). Pytam o swoje okoliczności. Nie chcesz pomóc, a może inaczej - nie wieszjak ugryźć ten przypadek, to nie nabijaj sztucznie postów liderze forum. Wydaję mi się mało prawdopodobne, żeby dodatkowe kilka cm betonu komórkowego, z którego skądinąd zbudowany jest mój budynek, miało zagrozić konstrukcji. Jednak nie jestem tutaj ekspertem, pytam ludzi z doświadczeniem na forum budowlanym, nie po to, żeby zapraszali mnie na studia. Odwrotną drogą wysyłam zaproszenie na kierunku z psychologii, bo widać, że lubisz się zabawić w eksperta bez dyplomu.
    Tu nie chodzi o zagrożenie konstrukcji, ale rób co chcesz.


  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar blitzkrieg
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    ŚLĄSKIE
    Posty
    269

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    Tu nie chodzi o zagrożenie konstrukcji, ale rób co chcesz.
    Panie inż, a o co chodzi? Tu jest forum, wymiana myśli, spostrzeżeń. Można przecież ze dwa zdania złożone podpowiedzieć nieoświeconemu, co?
    Folia zniknie, EPS zamoknie, płyta pęknie, dom się zawali, dach zerwie wichura.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał blitzkrieg Zobacz post
    Chciałbym, żeby elementy żelbetowe - z powodu ewentualnych niedoróbek przy ociepleniu - nie wyziębiały nadmiernie pomieszczeń.
    Nie ma sensu od wewnątrz - cokolwiek do wywalczenia jest od zewnątrz. Może w tym miejscu daj PIR?
    Popatrz też na przekrój. Jak nie wysuniesz okna w warstwę ocieplenia to nadproże będzie miało do świata zewnętrznego ze 2-3cm. I od tego miejsca najkrótszą drogą do wnętrza to raptem odległość równa grubości profilu.
    Ale wysunięcie kosztuje tyle, że nie ma sensu ekonomicznego.
    Niektórzy obrabiają otwór okienny XPSem czy PIR - do uzgodnienia z monterami okien, jaką grubość zaakceptują nie pozbawiając Cię gwarancji.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar blitzkrieg
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    ŚLĄSKIE
    Posty
    269

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nie ma sensu od wewnątrz - cokolwiek do wywalczenia jest od zewnątrz. Może w tym miejscu daj PIR?
    Popatrz też na przekrój. Jak nie wysuniesz okna w warstwę ocieplenia to nadproże będzie miało do świata zewnętrznego ze 2-3cm. I od tego miejsca najkrótszą drogą do wnętrza to raptem odległość równa grubości profilu.
    Ale wysunięcie kosztuje tyle, że nie ma sensu ekonomicznego.
    Niektórzy obrabiają otwór okienny XPSem czy PIR - do uzgodnienia z monterami okien, jaką grubość zaakceptują nie pozbawiając Cię gwarancji.
    Dziękuję za uwagi.
    Folia zniknie, EPS zamoknie, płyta pęknie, dom się zawali, dach zerwie wichura.

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar blitzkrieg
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    ŚLĄSKIE
    Posty
    269

    Domyślnie

    Z drugiej strony.

    Tu pomijam styropian zakładając, że totalnie popsułem ocieplenie zewnętrzne

    Żelbet 24cm U= 3.21
    Żelbet 24cm + 5cm Multipor U=0.69

    Beton komórkowy klasy 500 24cm U=0.88
    Beton komórkowy klasy 500 24cm + 5cm Multipor U=0.44

    Gra niewarta świeczki? Mostki pozostają, ale mniejsze?
    Folia zniknie, EPS zamoknie, płyta pęknie, dom się zawali, dach zerwie wichura.

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar blitzkrieg
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    ŚLĄSKIE
    Posty
    269

    Domyślnie

    Jeśli nie ma zagrożenia konstrukcji, czy w rysunku jak niżej zmniejsza się mostek termiczny, czy nie? λ w przypadku bloczków YTONG MULTIPOR wynosi 0,045 W/(m⋅K).
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	MULTIPOR.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	9,8 KB
ID:	448603
    Folia zniknie, EPS zamoknie, płyta pęknie, dom się zawali, dach zerwie wichura.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Cytat Napisał blitzkrieg Zobacz post

    Żelbet 24cm U= 3.21
    Skąd takie dane?

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar blitzkrieg
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    ŚLĄSKIE
    Posty
    269

    Domyślnie

    https://budowlaneabc.gov.pl/charakte...tory/calc-wpc/

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kalkulator.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	15,2 KB
ID:	448607

    Proszę prostować w razie czego, ja jestem laikiem i coś mogłem źle sobie założyć.
    Ostatnio edytowane przez blitzkrieg ; 27-09-2020 o 19:07
    Folia zniknie, EPS zamoknie, płyta pęknie, dom się zawali, dach zerwie wichura.

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar blitzkrieg
    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    ŚLĄSKIE
    Posty
    269

    Domyślnie

    Mam jeszcze jedną opcje dla izolacji wieńca. I tak muszę wykonać sufit podwieszany, żeby przewody rekuperacji ukryć. Może po prostu tak go wysterować, żeby zasłaniał wieniec i dołożyć grubiej wełny właśnie przy wieńcu?
    Ostatnio edytowane przez blitzkrieg ; 27-09-2020 o 19:08
    Folia zniknie, EPS zamoknie, płyta pęknie, dom się zawali, dach zerwie wichura.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony