dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1

    Domyślnie Wieniec pod murłatę

    Witam serdecznie. Mam pewien techniczny problem. Projekt domu ajr03b v01, podniesiona ścianka kolankowa o 2 pustaki plus wieniec. Murarze zrobili wieniec na tej samej wysokości z dwóch stron, tylko problem pojawia się przy tarasie, gdzie dom jest cofniety. W tym miejscu wystawili dłuższe szpilki do murłaty i twierdza, że potem domuruja do murłaty. Logiczne jest, że w tym miejscu oparcie dachu będzie wyżej niż przy reszcie domu. Czy tak sie to wykonuje?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Ile wynosi różnica poziomów?

    Raczej wykonuje się wieńce w różnych poziomach

  3. #3

    Domyślnie

    Nie wiem jaka będzie różnica, bo jeszcze nie było dokładnie mierzone ale myślę że około pół metra...

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Nie wiem jaka będzie różnica, bo jeszcze nie było dokładnie mierzone ..
    Rozumiem że budujesz bez projektu ?

  5. #5

    Domyślnie

    Ścianka kolankowa została podniesiona przy adaptacji projektu A projekty gotowe idealne nie są niestety...
    Teraz pytanie co ewentualnie z tym zrobić czy wylać drugi wieniec na odpowiednim poziomie? Co z trzpieniami? Jak je teraz razem połączyć?

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Trochę to wszystko to gdybanie, nie podajesz konkretnych wartości, wysokości, długości a pytasz jak to naprawić. Czasem można nawiercić i wkleić zbrojenia czasem trzeba rozkuć to co wylane i dopiero mocować zbrojenie. Jak u Ciebie trzeba pooglądać i zdecydować. Jak masz szpilki wypuszczone na ponad 50cm to ona w poziomie nie będą trzymać murłaty nawet jak są fi 16. Kwestia jaki jest dach , jakie siły idą w daną murłatę w tym przypadku istotne jakie siły poziome. itd.....

  7. #7

    Domyślnie

    W tym miejscu wystawili dłuższe szpilki do murłaty i twierdza, że potem domuruja do murłaty. Logiczne jest, że w tym miejscu oparcie dachu będzie wyżej niż przy reszcie domu. Czy tak sie to wykonuje?
    Od czego masz kierownika budowy? albo projektanta który robił adaptację projektu? Oni takie coś powinni przeliczyć i wyliczyć na jakim poziomie powinien znaleźć się nowy wieniec i murłata.

  8. #8

    Domyślnie

    Ścianka kolankowa została podniesiona przy adaptacji projektu A projekty gotowe idealne nie są niestety...
    Teraz pytanie co ewentualnie z tym zrobić czy wylać drugi wieniec na odpowiednim poziomie? Co z trzpieniami? Jak je teraz razem połączyć?
    Właśnie wcześniej o tym pisałem, masz zrobioną adaptację ale jaką? od czapy? Bo jeżeli projektant naniósł nową-wyższa ściankę kolankową a reszty nie zmienił to co za projektant?
    Można by było rzecz tak analogicznie że skoro ścianka kolankowa została podniesiona o dwa pustaki to problematyczny wieniec tez powinien być podniesiony o taką sama wysokość, ale czy tak faktycznie będzie? wg mnie powinno tak być bo całość podnosisz równo w gorę.

  9. #9

    Domyślnie

    Tak formalnie jest, że wieniec powinien być podniesiony w tym miejscu, jednak został wylany na równo. Kierownik twierdzi, że to się przed murłata domuruje na docelową wysokość, jednak ja mam wątpliwości, żeby murłata leżała na ytongu i przymocowana była do tych długich szpilek.
    Ja się nie znam na konstrukcji, ale na logikę powinien być pod murłata wieniec. Czy w ogóle tak się robi, że murłata leży na ytongu? Wiezba plus pełne deskowanie, na to dachówka ceramiczna.

  10. #10

    Domyślnie

    Tak formalnie jest, że wieniec powinien być podniesiony w tym miejscu, jednak został wylany na równo. Kierownik twierdzi, że to się przed murłata domuruje na docelową wysokość, jednak ja mam wątpliwości, żeby murłata leżała na ytongu i przymocowana była do tych długich szpilek.
    Ja się nie znam na konstrukcji, ale na logikę powinien być pod murłata wieniec. Czy w ogóle tak się robi, że murłata leży na ytongu? Wiezba plus pełne deskowanie, na to dachówka ceramiczna.
    To kierownika też ma fajnego.
    Jeżeli jest już wylany wieniec to domurować można tylko z bloczków fundamentowych betonowych a nie podmurowywać z bloczków z bk.
    O ile szpilki okażą sie za krótkie to spokojnie możesz zastosować nakrętkę-złączkę odpowiedniej dla śruby.

  11. #11

    Domyślnie

    A będzie to zgodne ze sztuką budowlaną takie domurowanie z bloczków fundamentowych? Szpilki są długie na 90cm więc na spokojnie starcza.
    Niby jest to najszybsze rozwiązanie ale czy najlepsze?

  12. #12

    Domyślnie

    A co sądzisz o rozwiązaniu, żeby w miejscach gdzie są trzpienie nawiercic 4 otwory i włożyć tam 4 pręty żeby zazbroic i przedłużyć trzpienie A następnie wymurowac do góry na dwa bloczki i zrobić drugi wieniec łącząc te wience razem? Wtedy by były 3 wieńce, pierwszy stropowy, drugi ten za krótki i trzeci docelowy pod murłate.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    To kierownika też ma fajnego.
    Jeżeli jest już wylany wieniec to domurować można tylko z bloczków fundamentowych betonowych a nie podmurowywać z bloczków z bk.
    O ile szpilki okażą sie za krótkie to spokojnie możesz zastosować nakrętkę-złączkę odpowiedniej dla śruby.
    To jakiś przepis jest czy Twoja interpretacja?

  14. #14

    Domyślnie

    Tak się robi w takich sytuacjach i jest to zgodne ze sztuką budowlaną.
    A ty jakie rozwiązanie proponujesz?

  15. #15

    Domyślnie

    A co sądzisz o rozwiązaniu, żeby w miejscach gdzie są trzpienie nawiercic 4 otwory i włożyć tam 4 pręty żeby zazbroic i przedłużyć trzpienie A następnie wymurowac do góry na dwa bloczki i zrobić drugi wieniec łącząc te wience razem? Wtedy by były 3 wieńce, pierwszy stropowy, drugi ten za krótki i trzeci docelowy pod murłate.
    Jeżeli kierownik sam zaproponował domurowanie to można domurować ale nie z bloczków bk tylko jak pisałem z bloczków fundamentowych.
    Jak chcesz dawać dodatkowe zbrojenie to te pręty zakotwić by było trzeba na kotwę chemiczną aby dobrze trzymało, domurować a w miejscu gdzie dasz cztery pręty zaszalować( bo tych prętów raczej nie obmurujesz)i wylać wraz z nowym wieńcem, wtedy będzie powiązany wieniec górny z dolnym. Te pręty (słupki) musiałbyś dać co najmniej dwa. Jak długi jest ten wieniec?

  16. #16

    Domyślnie

    Wieniec jakieś 5 metrów.
    Tutaj założyłem temat o połączeniu trzpieni, bo już wiadomo, że pod murłate wieniec musi być.
    W moim ostatnim poście są zdjęcia rzutu z projektu oraz jak wygląda teraz ten wieniec.
    https://forum.muratordom.pl/showthre...25#post7976825

  17. #17

    Domyślnie

    Czyli musiałbyś zrobić z 4 słupki po cztery pręty, co około 1,5 m .
    Nie zawsze murłata musi opierać się na wieńcu.

  18. #18

    Domyślnie

    Czyli zrobić w miejscach gdzie są trzpienie 4 dziury, tam zakotwić te kotwy chemiczne, następnie połączyć je z pretami zbrojeniowymi i wylac beton, Tak? Między trzpienie wymurowac z bloczków ytong wyżej ściankę kolankową i zrobić nowy górny wieniec po całości już na gotowo?
    A te długie szpilki zostawić i do nich później przekręcić murłate?

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    patrickptb

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Polska
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    20

    Domyślnie

    Witam.

    Nie zakładając nowego tematu.
    Za niedługo planuje wejść w etap montażu więźby... Martwi mnie jednak wysokość wienca, niezgodna z projektem. Zamiast 24 cm jest 15 cm wysokości. Kierownik budowy i dekarz mówią że będzie ok.

    Natomiast jeśli miało by tak zostać, czy jest to bardzo ryzykowne przy dachu czterospadowym o 300 m2 powierzchni?
    Druga kwestia czytałem w tym wątku o możliwościach podwyższenia wieńca bloczkami. A może ja się mylę i na podstawie długości szpilek można wywnioskować, że wieniec będzie wylewany powtórnie przed murlatą??

    Na tą chwilę wysokość scianki kolankowej z wieńcem to +/- 60 cm.

    Ostatnio edytowane przez patrickptb ; 06-01-2021 o 22:50

  20. #20

    Domyślnie

    A dlaczego wylano tak niski wieniec?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony