dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 50
  1. #1

    Cool Północny wschód czy północny zachód?

    Witam!
    Po ulokowaniu budynku na działce mogę zrobić kuchnię od strony północnego zachodu zaś salon od północnego wschodu lub odwrotnie. Jak myślicie będzie lepiej?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    inny projekt żeby jednak w domu było jasno

  3. #3

    Domyślnie

    Nie ma to jak zmieniać projekt ze względu na strony świata... ja mam salon od wschodu.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    zasadniczo projekt dobiera się do warunków działki (czyli także jej lokalizacji względem stron świata).

  5. #5

    Domyślnie

    A jaki jest sens ustawiać się oknami na południe? Bo ja w życiu bym nie chciał salonu od tej strony. Raczej każdy robi pod siebie.
    Zresztą miliony ludzi mieszka w blokach których mieszkania są żle ustawione względem stron świata.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar DarekDawid
    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    268

    Domyślnie

    Od południa salon jest dobry wtedy kiedy ma wyjście na taras, który powinnien być od słonecznej strony.
    Jeżeli nie ma tarasu to można dowoli. Słońce nie przeszkadza wtedy np. w oglądaniu TV.
    Jak autor postunie ma większego wyboru to preferowałbym wschód.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    akurat wyjście na taras od strony słonecznej jest mało praktyczne latem.

    Więc latem salon na wschód - ok, nie nagrzewa się
    Ale pół roku jesienno-zimowej ponurej pluchy w ciemnym salonie byłoby dla mnie jest depresyjne.
    Więc wolę latem zasłonić okna od nadmiaru słońca na te kilka tygodni ze Słońcem.

  8. #8

    Domyślnie

    Dla Ciebie depresyjne dla kogoś innego już nie. Więc moim zdaniem jak ustawiony jest dom to indywidualna sprawa.
    O zyskach słonecznych nie ma co gadać bo to co zyskasz zima na ogrzewaniu stracisz latem na klimatyzację. Zresztą w nowych domach za ogrzewanie i tak płaci się mało, więc czy jest sens dla 200zl latem się męczyć z tarasem w słońcu? Nie po to robi się taras, żeby potem go chronić przed słońcem.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ale autor się pyta, więc interesuje go nie odpowiedź "jak ci wygodniej" tylko, co my uważamy.

    Swoja drogą jakoś mam jeden z tarasów od wschodu a jednocześnie nasłoneczniony salon z oknami również na południe.

    I nie mam klimatyzacji. Spokojnie wystarczy ograniczyć nasłonecznienie przez okna.
    I nic nie pisałam o zyskach słonecznych.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 26-09-2020 o 20:08

  10. #10

    Domyślnie

    Ty autorowi odpisałaś że ma zmienić projekt żeby było jaśniej. A on nie pytał o ocenę projektu względem stron świata tylko o opinię z której strony ma być kuchnia i salon. Do wyboru podał dwa rozwiązania.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Michal7891 Zobacz post
    Witam!
    Po ulokowaniu budynku na działce mogę zrobić kuchnię od strony północnego zachodu zaś salon od północnego wschodu lub odwrotnie. Jak myślicie będzie lepiej?
    Kuchnia wszystko jedno, powiedzmy lepiej od wchodu i pochodnych, aby rano przyjemnie było sobie zrobić kawę,
    salon:
    lato
    północny wschód - rano widno, od południa ciemno, zawsze zimno.
    północny zachód, rano ciemno, po południu widno, od 16 mocno nagrzewa-słońce nisko

    zima wszystko jedno, zawsze ciemno

    i tak niedobrze i tak źle

    Elfir ma rację. Ewentualnie inaczej ustawić dom na działce jeśli da radę.



    Co do innych wypowiedzi:
    Okna kuchni mam na wschód, rano zawsze widno, czy lato czy zima
    Salon na południe- w lato słońce nie zagląda, okap dachu, podcień i balkon zasłania, od jesieni czyli teraz do póxniej wiosny słoneczko zagląda coraz śmielej i dogrzewa swoimi promieniami


  12. #12
    nesh
    Guest
    nesh

    Domyślnie

    A ja przyznam, że zupełnie nie rozumiem tego demonizowania dot. ciemności i zimna Od kilku lat mieszkamy w mieszkaniu wschodnio-zachodnim, gdzie salon jest od wschodu - nie ma nic lepszego moim zdaniem. Jestem osobą lubiącą światło naturalne, nie przepadam za sztucznym oświetleniem i zaręczam że w moim domu nie brakuje światła nawet zimą Słońce pięknie oświetla do godziny 11, przyjemnie jest wyjść na balkon i wypić kawkę nawet w jesienne poranki. Popołudniu za to mamy z drugiej strony domu zachodnie światło, które rozjaśnia mieszkanko ale na szczęście nie w pokojach w których przebywamy.

    Natomiast w poprzednim mieszkaniu mieliśmy duży pokój od zachodu i to był dramat, całe popołudnia (latem aż do późnego wieczora) słońce dosłownie waliło po oczach. Człowiek przychodzi zmęczony po pracy a tu sauna i darmowe naświetlanie oczu. Brr nigdy więcej.

    Dom stawiamy z wyjściem tarasowym na wschód, oczywiście będzie to strefa dzienna połączona z kuchnią która będzie od zachodu. Do tego też okno północne, które do oświetlania się nie przyda ale ma ładny widok

    Odpowiadając na pytanie główne: ja stawiam na wschód. I jeśli projekt domu jest dopasowany do Waszego stylu życia a przestrzeń jest rozplanowana pod Wasze potrzeby to nie zmieniałabym projektu.

  13. #13

    Domyślnie

    A ja przyznam, że zupełnie nie rozumiem tego demonizowania dot. ciemności i zimna
    tu nie ma demonizowania. To ciemno-zimno to tylko pewna przenośnia.


  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.144
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nesh - od października do kwietnia słońce widujesz o wiele krócej w salonie. Bo słońce ledwo dochodzi do geograficznego zachodu i jest już bardzo nisko, zasłaniane przez drzewa i domy.

    Od północnego zachodu przez pół roku słońce praktycznie nigdy do salonu nie zajrzy, bo za wcześnie zachodzi.
    Tylko latem wieczorem będzie świecić. A to faktycznie już niepotrzebne, bo wieczorem ogląda się zwykle TV.

  15. #15
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    grzesio1712

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-232
    Posty
    322

    Domyślnie

    Ja będe miał wejście od wschodu. Dwie sypialnie - okna skierowane na północ, jedna sypialnia okno na zachód. Okno kuchenne na wschód. Taras wraz z wyjściem na zachód, do tego jeszcze jedno duże okno na południe. Długo myślałem o tych kierunkach i jest to chyba najbardziej zbliżone do moich wymagań.

  16. #16
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar CafeDelTom27
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Morskie Oko
    Dzielnica
    Rysy
    Posty
    490

    Domyślnie

    Północny wschod bym wybrał
    Projekt Jarzebina1.Kociol Vaillant ecotec pro vc 226/3-3 zasilany LPG.Dom 90m2.Kubatura 250m3.Podlogowe 55m2 reszta grzejniki.WG

  17. #17
    nesh
    Guest
    nesh

    Domyślnie

    Elfir - haha myślę że wiem jak widuje słońce skoro tu mieszkam

  18. #18
    nesh
    Guest
    nesh

    Domyślnie

    Elfir - haha myślę że wiem jak widuje słońce skoro tu mieszkam natomiast fakt jest taki, że każdy inaczej spędza wieczory i czas w domu (u nas praktycznie nie ma wieczorów przed TV) dlatego też każdy woli co innego.

    Kiedyś czytałam taki fajny poradnik gdzie polecali wyobrazić sobie swój dzień, swoje nawyki krok po kroku w nowym domu - wstajemy, czy daleko łazienka, czy szafa po drodze, czy jemy śniadania, czy prasujemy ubrania przed wyjściem itd. Mi to bardzo pomogło jeśli chodzi o wybór idealnego projektu

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Cytat Napisał Michal7891 Zobacz post
    Witam!
    Po ulokowaniu budynku na działce mogę zrobić kuchnię od strony północnego zachodu zaś salon od północnego wschodu lub odwrotnie. Jak myślicie będzie lepiej?
    mam salon od pólnocnego-wschodu okna na północ i na wschód i jestem zadowolony. Okno w kuchni na zachód.

    Taras od wschodu lub północy jest super bo w lecie daje cień i jest na nim znośnie, natomiast tarasy południowe i zachodnie również są nieużyteczne bo nikt tam w lecie nie wytrzyma w zimie też bo zimno.

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    LuuKee

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Gowino
    Kod pocztowy
    84-215
    Posty
    102

    Domyślnie

    Cytat Napisał gawel Zobacz post
    mam salon od pólnocnego-wschodu okna na północ i na wschód i jestem zadowolony. Okno w kuchni na zachód.

    Taras od wschodu lub północy jest super bo w lecie daje cień i jest na nim znośnie, natomiast tarasy południowe i zachodnie również są nieużyteczne bo nikt tam w lecie nie wytrzyma w zimie też bo zimno.
    Zalezy dla kogo.. jak ktos sie lubi opalac na lezaku to, nie bd mial tarasu od zachodu. A wlasnie od poludnia.. kazdy robi pod siebie.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony