dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Nawiewanie świeżego powietrza do domu

    Witam.

    Chciałbym zamontować kanał doprowadzający świeże powietrze do domu. Powód jest taki, że zimą często przez komin kominka wychładza mi salon zaciągając powietrze z dworu.

    Wymyśliłem sobie aby kanał doprowadzający powietrze do domu zrobić w kotłowni (kotłownia na tym samym poziomie co reszta pomieszczeń). Ogrzewanie w domu z ciepłowni więc kotłownia czysta. W kotłowni znajduje się węzeł cieplny z ciepłowni, z wymiennikami ciepła, więc jest to pomieszczenie dość mocno nagrzane.

    Pomysł jest taki aby zrobić kanał na wysokości połowy ściany w kotłowni ponieważ na takiej wysokości jest węzeł i wpadające powietrze z dworu troszkę może by się ogrzało. Tylko nie wiem czy montować "zetkę" czy zwykły kanał okrągły przelotowy za anemostatem przez ścianę.
    Jeśli zetkę to czy kanał puścić na zewnątrz domu w warstwie styropianu?

    Może ktoś ma lepsze pomysły?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Nawiewniki masz mieć w oknach albo ścianach poszczególnych pomieszczeń.
    Zamontuj szczelny szyber. Ale jak kominem zaciąga powietrze do domu, to masz większy problem który może skończyć się tragedią. Zaproś kominiarza, może znajdzie i usunie przyczynę.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Nawiewniki masz mieć w oknach albo ścianach poszczególnych pomieszczeń.
    Zamontuj szczelny szyber. Ale jak kominem zaciąga powietrze do domu, to masz większy problem który może skończyć się tragedią. Zaproś kominiarza, może znajdzie i usunie przyczynę.
    Nawiewników nie mam zamontowanych, jedynie co to jakieś małe zaślepki są na spodzie (chyba wywietrznik), w ścianach również nie mam zamontowanych.


    Kominek nie ma szybra i osoba która go montowała również nie montowała szybra. Kominek (Zibi) wyposażony jest w dźwignię znajdującą się pod drzwiczkami. Dźwignią tą można regulować dopływa powietrza podczas spalania, i właśnie jak jest nie palone w kominku to przez otwór w której jest ta dźwignia zaciąga trochę zimnego powietrza.

    Czyli co ta zetka lub kanał dolotowy w kotłowni nic nie da?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Coś pewnie da. Ale jak nie masz sprawnej wentylacji, to kominiarz nie powinien podbić przeglądu ani odebrać komina.
    Komin powinien mieć ciąg - wyciągać powietrze nawet, jak jest zimny. Skoro nim powietrze wpada, to grozi to zaczadzeniem. No i jak rozpalić, jeżeli nie ma cugu?

    Jakimś ratunkiem jest wycięcie kawałka uszczelek na górze okna - kiedyś to było prawnie dopuszczalne rozwiązanie. Teraz przepisy nakazują montaż nawiewników.

    Oczywiście mowa o WG.

    A to, że dmucha to dowodzi, jak Kratki rozumieją "doskonałą szczelność".

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Coś pewnie da. Ale jak nie masz sprawnej wentylacji, to kominiarz nie powinien podbić przeglądu ani odebrać komina.
    Komin powinien mieć ciąg - wyciągać powietrze nawet, jak jest zimny. Skoro nim powietrze wpada, to grozi to zaczadzeniem. No i jak rozpalić, jeżeli nie ma cugu?

    Jakimś ratunkiem jest wycięcie kawałka uszczelek na górze okna - kiedyś to było prawnie dopuszczalne rozwiązanie. Teraz przepisy nakazują montaż nawiewników.

    Oczywiście mowa o WG.

    A to, że dmucha to dowodzi, jak Kratki rozumieją "doskonałą szczelność".


    Wg. mnie z kominem wszystko ok. Jak uchylę okno to zmienia się kierunek przepływu powietrza. Problem jest w braku nawiewu świeżego powietrza do wnętrza. I dlatego moje pytanie o wykonanie takiego nawiewu np. w kotłowni.
    Chciałbym zrobić takie nawiewy aby powietrze chlodne z dworu było jak najmniej odczuwalnbe przez domowników, dlatego w kotłowni jakbym wykonał taki otwór na wysokości węzła cieplnego to wpadające powietrze mieszało by się z ciepłym przy węźle ciepłym.


    Więc jeśli ktoś ma sprawdzone jakieś rozwiązania to proszę o informację.


    Od razu dodam, że GWC i wentylacja mechaniczna z przyczyn technicznych odpada.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robi25 Zobacz post
    Problem jest w braku nawiewu świeżego powietrza do wnętrza.
    Taki problem rozwiązuje się poprzez zamontowanie określonej liczby nawiewników w niektórych (lub wszystkich oknach).
    Nawiewniki mają być skierowane ku górze, pod sufit, a pod oknami mają być grzejniki. W ten sposób minimalizuje się dyskomfort podczas przebywania blisko okna w zimne dni.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robi25 Zobacz post
    Wg. mnie z kominem wszystko ok. Jak uchylę okno to zmienia się kierunek przepływu powietrza.
    Czyli kominy wentylacyjne generują większe podciśnienie, niż komin dymowy? To chyba nie jest OK.

    Cytat Napisał Robi25 Zobacz post
    Chciałbym zrobić takie nawiewy aby powietrze chlodne z dworu było jak najmniej odczuwalnbe przez domowników,
    [...]
    Od razu dodam, że GWC i wentylacja mechaniczna z przyczyn technicznych odpada.
    Nie da się mieć ciastka i zjeść ciastka. Albo robisz WM z odzyskiem ciepła, albo montujesz nawiewniki w każdym pomieszczeniu (powinno to być w projekcie jakie i ile). Grzejniki załatwią sprawę z ogrzaniem powietrza (gorzej, jak masz podłogówkę, bo konwekcja będzie za słaba żeby powalczyć z prądem zstępującym zimnego powietrza z nawiewnika).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony