dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie Rozbudowa domu

    Witajcie,

    Jesteśmy na początku drogi z rozbudową domu.
    Długość ściany istniejącego budynku to 9m będziemy dobudowywać budynek 11x5.
    Natrafiliśmy na kilka nurtujących nas kwestii. Dwa dni temu zebraliśmy z całej powierzchni ok 50cm ziemi i mieliśmy przystępować do szalowania i kopania ław fundamentowych. Niestety dopadła nas średnia pogoda. I teraz nasze wątpliwości.

    Po pierwsze jak zabrać się lanie ławy (kopanie) robić to po całej długości istniejącego budynku. Czy w odcinkach ?

    Drugie to czy czekać na lepszą pogodę ?

    Trzecie to fakt ze istniejące fundamenty mają głębokość ok 80cm natomist nowe 100.

    Jak to ugryźć

  2. #2

    Domyślnie

    Po pierwsze jak zabrać się lanie ławy (kopanie) robić to po całej długości istniejącego budynku. Czy w odcinkach ?
    Lawy powinno zalewać się w całości. Nie rozumkiem jak można kopać i zalewać odcinkami? Najpierw kopiesz po całym obwodzie na żądana głębokość a potem zalewasz układając wcześniej zbrojenie.
    Będziesz robił beton do fundamentów w betoniarce?

    Trzecie to fakt ze istniejące fundamenty mają głębokość ok 80cm natomist nowe 100.

    Jak to ugryźć
    No to sam przejechałeś wymiar, po co kopałeś tak głęboko na nowe? Wyjdzie Ci więcej materiału. Możesz zasypać wykop do głębokości 80 cm i dobrze ubić skoczkiem albo nic nie robić tylko zalewać.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Lawy powinno zalewać się w całości. Nie rozumkiem jak można kopać i zalewać odcinkami? Najpierw kopiesz po całym obwodzie na żądana głębokość a potem zalewasz układając wcześniej zbrojenie.
    Będziesz robił beton do fundamentów w betoniarce?

    No to sam przejechałeś wymiar, po co kopałeś tak głęboko na nowe? Wyjdzie Ci więcej materiału. Możesz zasypać wykop do głębokości 80 cm i dobrze ubić skoczkiem albo nic nie robić tylko zalewać.
    Ciekawe czy przeczytałeś całość pytania czy tylko fragmenty?

    Maratoro
    Nowy fundament przylegający do starego budynku zrób na 80 cm. Nie podkopuj poniżej istniejącego fundamentu, ściany prostopadłe zrób już zgodnie z nowym projektem.
    Co do pytania czy całą ścianę od razu, trochę ryzykowne, ale jak przypilnujesz żeby nie zalewało wykopu, zabezpieczysz ścianę aby się nie rozjechała możesz kopać. Bez zabezpieczenia nie ryzykowałbym całego wykopu.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Ciekawe czy przeczytałeś całość pytania czy tylko fragmenty?

    .
    Nie wiem o co Ci chodzi ale mam wrażenie że ty nie doczytałeś ze zrozumieniem bo autor wyraźnie napisał że:
    Trzecie to fakt ze istniejące fundamenty mają głębokość ok 80cm natomist nowe 100.
    Dla mnie słowo "istniejące" oznacza że już jest to dokonane czyli stary dom ma fundamenty na głębokości 80 cm a dla przybudówki już wykopał na 100 cm.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Nie ważne co koleżeństwo doczytało, lecz przy istniejących fundamentach NIE WOLNO kopać na raz, na całej długości. To są sprawy podstawowe i o tym musi wiedzieć KB (kierownik budowy), gdyż po to m.in. ma uprawnienia. Bez dokumentacji i kierbuda wasze ruchy budowlane to proszenie się o kłopoty i nieszczęście. Niedawno w podobnym wątku wrzucałem linki do katastrof które widziałem z bliska gdy ledwie kurz opadł np. https://24jgora.pl/artykul/zawalila-sie-sciana/546807 i do kilku które widziałem dużo później . Tu nie ma żartów.
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 26-09-2020 o 17:05

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Nie wiem o co Ci chodzi ale mam wrażenie że ty nie doczytałeś ze zrozumieniem bo autor wyraźnie napisał że:

    Dla mnie słowo "istniejące" oznacza że już jest to dokonane czyli stary dom ma fundamenty na głębokości 80 cm a dla przybudówki już wykopał na 100 cm.
    Napisał że nowe już wykopał ? Gdzie?

  7. #7

    Domyślnie

    Wykopów pod ławy jeszcze niema jest projekt i zebrana wierzchnia warstwa ok 50cm z tym ze strefa przemarzania teoretycznie u nas 100 cm.

    Co do przewidywania katastrof budowlanych aż tak daleko bym nie szedł ale właśnie dlatego założyłem tutaj wątek. Istniejący budynek to prosta mała parterowa konstrukcja z lat 70/80. Zbudowana z tego co było ale dosyć solidnie.

    Beton oczywiście grucha, nie będę bawił się w mieszanie takiej ilości w betoniarce ( nie dość ze jakość dużo słabsza to jeszcze robota niewspółmierna z kosztami )

    A pomysł z odcinkami gdzieś tam mi się taka opcja rzuciła w oczy. Miałem na myśli np. Szalunek 3m z wystającym zbrojeniem 50cm może więcej, zlać odczekać do wstępnego związania, rozszalować i dalej to samo.

  8. #8

    Domyślnie

    Oczywiście lanie etapami tylko odcinka przy ścianie.

  9. #9

    Domyślnie

    Na całość trzeba patrzeć całościowo. Nie ma reguły co do odsłaniania instniejących fundamentów.Do tego potrzebna jest ekspertyza uprawnionej osoby. (Np. moja). Zasada jest taka że gdy złe są warunki gru-wod, jest to obiekt na fundamencie kamiennym,bloczkowym, lanym, bez wieńca na tym ,czy też fundament jest wysoki (pojęcie względne, zależne od wielkości (czytaj nacisku).Wtedy nie można odkopywać całości.
    Przy prostych konstrukcjach można zamiast ławy przy tej ścianie wylać w odcinkach 3 m fundamenty potem wykopać pomiędzy nimi i wylać resztę, wszystko bez zbrojenia, na to podwalinę zbrojoną, uzyska się ten sam efekt prostrzym sposobem.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Napisał że nowe już wykopał ? Gdzie?
    A napisał że nie wykonał?
    ,Umiesz czytać ze zrozumieniem?
    Trzecie to fakt ze istniejące fundamenty mają głębokość ok 80cm natomist nowe 100.
    Zamiast czepiasz się bzdur to byś coś doradził a nie pisać aby pisać.
    Takim pisaniem problemu nie rozwiążemy.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    Na całość trzeba patrzeć całościowo. Nie ma reguły co do odsłaniania instniejących fundamentów.Do tego potrzebna jest ekspertyza uprawnionej osoby. (Np. moja). Zasada jest taka że gdy złe są warunki gru-wod, jest to obiekt na fundamencie kamiennym,bloczkowym, lanym, bez wieńca na tym ,czy też fundament jest wysoki (pojęcie względne, zależne od wielkości (czytaj nacisku).Wtedy nie można odkopywać całości.
    Przy prostych konstrukcjach można zamiast ławy przy tej ścianie wylać w odcinkach 3 m fundamenty potem wykopać pomiędzy nimi i wylać resztę, wszystko bez zbrojenia, na to podwalinę zbrojoną, uzyska się ten sam efekt prostrzym sposobem.
    Więc tak, dom ma wymiary 4,5x9m fundament bez ławy wysokości ok 110cm ( 80 w gruncie 30 ponad ) widać ze lany do gruntu etapami ( widoczne warstwy ( nie są odspojone ) gdzieniegdzie pojawiają mikro ryski, widać również nieliczne kamienie polne. Dom nie posiada wieńca. Tak jak pisałem wcześniej jest to dom parterowy.

    Ostatnio została wybrana ze środka domu ziemia i wsypana pospółka bardzo dobrze zagęszczona i na to chudziak ok 10/12 cm.

    W projekcie ławy fundamentowe 60x47 dalej bloczek fundamentowy do wysokości istniejącego fundamentu.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maratoro Zobacz post
    Oczywiście lanie etapami tylko odcinka przy ścianie.
    Wrzuć może projekt, szczególnie fundamentów, będziemy wiedzieć o czym dokładnie piszemy.

  13. #13

    Domyślnie

    Nie mam teraz możliwości wrzucić projektu ale możesz pytać wszystko pamiętam i cześć opisałem jedną wypowiedź wyżej.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    A napisał że nie wykonał?
    ,Umiesz czytać ze zrozumieniem?
    Cytat Napisał Maratoro Zobacz post
    Dwa dni temu zebraliśmy z całej powierzchni ok 50cm ziemi i mieliśmy przystępować do szalowania i kopania ław fundamentowych. Niestety dopadła nas średnia pogoda.
    I to ja nie umiem czytać, kolego napisał że nie wykopał. Pogrubienia moje dla Ciebie.
    Ja też napisałem co można robić jak widzę podobnie odpisał inny user. Nie da się przez net podać rozwiązania.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    I to ja nie umiem czytać, kolego napisał że nie wykopał. Pogrubienia moje dla Ciebie.
    Ja też napisałem co można robić jak widzę podobnie odpisał inny user. Nie da się przez net podać rozwiązania.
    Oooooooooooo nie da się podać rozwiązania przez net???
    Ale trzepać piane sie da, zamiast odpisywać merytorycznie.

  16. #16

    Domyślnie

    Nadal nie rozwiązaliśmy problemu z kopaniem wzdłuż domu natomiast zabraliśmy się za inne wykopy i mamy kolejny problem. Zakładaliśmy ze robimy szalunek z deski wysokości 10 cm reszta wykopu w gruncie. Niestety pokazała nam się woda ( dosyć dużo wody a brakuje nam do dnia ławy jeszcze ok 15/20 cm ) lustro wody na głębokości ok 80 cm od gruntu.

    Jakie rozwiązanie możemy zastosować ? Czy jedynym jest poszerzenie wykopu i pełne deskowanie z chudziakiem na dnie

  17. #17

    Domyślnie

    To niedobrze.Musisz obniżyć poziom wody na tyle aby wykonać ławy a jednocześnie na tyle płytko aby nie zmienić warunków wodnych pod domem istniejącym

  18. #18

    Domyślnie

    W jaki sposób obniżyć poziom wód gruntowych. Mam nadzieje ze nie czekając do lata

  19. #19

    Domyślnie

    Jak mało wody to drenaż, jak więcej to zaplanuj dobrze i wynajm igłofiltry i szybko zrób co trzeba

  20. #20

    Domyślnie



    Odnośnie prac przy fundamencie w projekcie mam zapisane to tak. Tylko jak to rozumieć.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony