dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nicola Grey

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    11

    Domyślnie Zabudowa domu na bardzo wąskiej działce.

    Witam.
    Posiadam działkę prostopadłą do drogi. Długa ale niestety bardzo wąska.Tylko 11,5 m.
    Wiem,że na takich działkach (do 16 m) można bez okien i drzwi przybliżyć się do działki sąsiada na 1.5 metra.
    A co z drugą sciąną i odległością? Tu mam problem.
    Mój indywidualny projekt zakłada,że ściana przeciwna (równoległa) do tej bez otworów,również nie będzie ich miała. Wejście i wszystkie okna tylko od frontu i z drugiej strony na ogród.
    Skoro obie ściany od dwóch sąsiadów nie będą miały otworów to na ilę mogę się zbliżyć (wybudować ścianę) do drugiego sąsiada? Też na 1.5 metra czy raczej
    3 metry?
    Nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. Proszę pomóc.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    czy MPZP nie dopuszcza zabudowy bliźniaczej lub szeregowej?

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    sasiedzi są pobudowani 3 m od granicy czy w granicy?

  4. #4

    Domyślnie

    Ze względu na wąskie działki a ta działka do takich należy są odstępstwa i można budować w granicy.
    Nie ma zabudowy 1,5 m od granicy.
    Pytanie czy jest MPZP dla tej działki albo czy zostały wydane WZ.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nicola Grey

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    11

    Domyślnie

    @henrykow - Nie masz racji, tu masz przepisy znowelizowanej ustawy o wąskich działkach w 2018 lub 2019 - https://www.domoweklimaty.pl/czyteln.../#.X3DntGgzbIU
    Co do reszty...
    Akurat ten obszar miasta, z tego co wiem, nie jest objęty planem zagospodarowania ani rewitalizacji.Praktycznie wszystie działki biegnące prostopadle od głównej ulicy mają od frontu/czoła szerokość 10 - 16 metrów a wiec nie ma mowy o zabudowie bliźniaczej lub szeregowej.
    Gdyby jeden z sąsiadów miał dom w granicy mógłbym się do niego przytulić jedną ścianą i zyskać na szerokości ale akurat stoją metr dwa od granicy i nie ma takiej możliwości.
    :Ludzie budowali się tam prawie wszyscy przed wojną czyli praktycznie jak kto chciał. Inne przepisy. Dzisiaj prawo budowlane jest jednoznaczne i nie ma dowolności.
    Wydaje mi się (pewności nie mam),że mogę wybudować bez otworów z dwóch stron ale muszę zachować z jednej 1,5 metra a z drugiej 3 metry.
    Choć wolałbym aby to było 2 lub 1,5 metra. ----> https://www.ekspertbudowlany.pl/arty...o-w-przepisach

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    jeśli działka ma mniej niż 16m, to ( spełniając inne wymagania, w tym ściany oddzielenia pożarowego ) można zbliżyć się do granicy działki ( ściana bez okien / drzwi / ppoż ) na 1,5m
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nicola Grey

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    11

    Domyślnie

    @ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Z jednej strony tak. To gwarantuje mi prawo budowlane.
    Ale czy do drugiego sąsiada też mogę przybliżyć się ścianą na odległość 1,5 metra? (zachowując ściany ppoż. i bez otworów)
    W tym właśnie problem. W przepisach takiej możliwości nie znalazłem a wiesz jak u nas jest z interpretacją prawa.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    cytując całość § 12.4.
    " W zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej, uwzględniając przepisy odrębne oraz przepisy § 13, 19, 23, 36, 40, 60 i 271-273, dopuszcza się:
    1) budowę budynku ścianą bez okien i drzwi bezpośrednio przy granicy działki budowlanej lub w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 pkt 2, lecz nie mniejszej niż 1,5 m. na działce budowlanej o szerokości 16 m lub mniejszej; "

    wg jw zapis możliwości zbliżenia 1,5m dotyczy KAŻDEJ granicy działki ( przy uwzględnieniu § 13, 19, 23, 36, 40, 60 i 271-273 ), chyba, że zapisy Plany Miejscowego wprowadzałyby np. ( dodatkowo ) linie zabudowy, ale te zazwyczaj są od strony frontu działki ( przy drodze ).
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Nicola Grey

    Zarejestrowany
    Sep 2020
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    11

    Domyślnie

    Dzięki Łukaszu. Porozmawiam o tym z architektem,z którym niedawno zawarłem umowę. Na razie zajmuje się wszystkimi pozwoleniami w moim magistracie.
    Wrzuciłem ten temat bo szukając architekta w mojej okolicy jeden taki zapytałem o to i on powiedział,że z drugiej strony najmniejsza odległość ściany (bez otworów) to 3 metry.
    Sam widzisz,że i oni mają z tym problem.
    Gdyby tak było jak piszesz,skracam dom o 4 metry na długości,poszerzam i buduję użytkowe poddasze ze ścianami szczytowymi.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    " z drugiej strony najmniejsza odległość ściany (bez otworów) to 3 metry "
    - jeżeli sąsiednia działka jest niezabudowana, a Twoja działka ma szer. mniejszą niż 16m, to WT dopuszczają zbliżenie proj. budynku do tej granicy na szer. nie mniejszą niż 1,5m, przy czym ( UWAGA ), należy zawsze prze takim i innym zbliżeniu do gr.działki, przeanalizować jeszcze inne uwarunkowania : § 13, 19, 23, 36, 40, 60 i 271-273 dot. między innymi :

    § 13 – dot. naturalnego oświetlenia pomieszczeń / przesłaniania … przy zachowaniu § 57 , § 60
    § 19 – dot. odległości stanowisk postojowych od budynków i granicy działki
    § 23 – dot. odległości miejsc do gromadzenia odpadów stałych od budynków i granicy działki
    § 36 – dot. odległości pokryw i wylotów wentylacji ze zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe
    od budynków i granicy działki
    § 40 – dot. odległości i nasłonecznienia placu zabaw dla dzieci i miejsc rekreacyjnych w zespole
    budynków wielorodzinnych
    § 57 – dot. zapewnienia oświetlenia dziennego w pomieszczeniach na pobyt ludzi
    § 60 – dot. zapewnienia czas nasłonecznienia pomieszczeń
    no i podstawowe § 271-273 dot. odległości pożarowych w zagospodarowaniu działki.

    przy takim zbliżeniu proj. budynku ( mniejszym niż 3m ), sąsiednia działka objęta jest ( z automatu ) obszarem oddziaływania obiektu, tym samym ( pisząc bardzo ogólnie , właściciel działki sąsiedniej staje się stroną w postępowaniu administracyjnym, ponieważ taka lokalizacja budynku powoduje większe / mniejsze niedogodności w zabudowie działki sąsiedniej ( np. odsunięcie budynku od granicy, wprowadzenie ściany oddzielenia pożarowego ... inne )

    zbliżenie na 3m powoduje, że zachowana jest standardowa odległość od granicy działki i obszar oddziaływania mieści się na działce.
    ! - jw nie dotyczy ściany i / lub dachu RO-rozprzestrzeniającego ogień ( np. budynek w konstrukcji drewnianej z przegrodami nie klasyfikowanymi jako NRO ).
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 12-10-2020 o 14:07
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  11. #11

    Domyślnie

    Widzę że Pb sie trochę zmieniło co do odległości od granicy ale czy jest możliwość wybudować dom to dalej jest od tego gmina i WZ bo w tym przypadku nie ma MPZP.
    Ja bym najpierw pytał w gminie i jeżeli nie zezwoli podając konkretne argumenty można składać odwołanie od wydanej decyzji motywując odpowiednio przepisami z PB.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    WZ / zapisy Planu Miejscowego - to jest oczywiste. Bez tego budynku się nie zaprojektuje ! natomiast ( bez względu na zapisy WZ / PM ) dla działek o szer. mniejszej niż 16m mamy " inną bajkę " z dopuszczeniem ( zgodnie z Warunkami Technicznymi ) do realizacji budynku z ścianą ogniową do 1,5m od granicy działki.
    Gdy działka ma szer. ponad 16m - o możliwości zbliżenia decyduje tylko i wyłącznie odpowiedni zapis w WZ lub Planie Miejscowym dopuszczający taką zabudowę, takie zbliżenie do granicy.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  13. #13

    Domyślnie

    Nie wiem bo autor tematu nic nie pisze jaki status obecnie ma ta działka. W ogóle czy jest to działka budowlana czy rekreacyjna. Jeżeli budowlana to gdy jest już na etapie projektowania domu (bo napisał że wynajął projektanta) to powinien posiadać WZ a nic o nich nie pisze.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    myślę, że żaden architekt - projektant z uprawnieniami nie podjąłby się projektowania budynku " na ślepo ", tj. bez WZ lub wypisu z PM.
    Ale czytając FM - ktoś kupuje działkę np. w środku lasu i później płacze, że nie dostał WZ bo działka nie spełnia kryteriów wydania Decyzji o WZ, albo jest Plan Miejscowy, przy czym droga dojazdowa to dopiero będzie ( za X czasu ), a najbliższe sieci uzbrojenia - są ! ale za horyzontem.
    Zachęcam wszystkich, do zlecenia ANALIZY DZIAŁKI przed jej zakupem ! aby później mocno się nie zdziwić większymi / mniejszymi ograniczeniami w zabudowie lub ( w skrajnym przypadku ) brakiem możliwości zabudowy danej działki.
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 12-10-2020 o 17:22
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał ŁUKASZ ŁADZIŃSKI Zobacz post
    myślę, że żaden architekt - projektant z uprawnieniami nie podjąłby się projektowania budynku " na ślepo ", tj. bez WZ lub wypisu z PM.
    Ale czytając FM - ktoś kupuje działkę np. w środku lasu i później płacze, że nie dostał WZ bo działka nie spełnia kryteriów wydania Decyzji o WZ, albo jest Plan Miejscowy, przy czym droga dojazdowa to dopiero będzie ( za X czasu ), a najbliższe sieci uzbrojenia - są ! ale za horyzontem.
    Zachęcam wszystkich, do zlecenia ANALIZY DZIAŁKI przed jej zakupem ! aby później mocno się nie zdziwić większymi / mniejszymi ograniczeniami w zabudowie lub ( w skrajnym przypadku ) brakiem możliwości zabudowy danej działki.
    Różne cuda sie zdarzają.
    Dziwi mnie jeden fakt że skoro autor tematu robi indywidualny projekt i pyta gdzie może usytuować dom na działce to coś jest nie teges bo nic nie wspomina o WZ, a tylko na ich podstawie można stwierdzić gdzie i jaki dom można wybudować na danej działce.
    Sam autor nie wie dokładnie co i jak więc jak My mamy wiedzieć?

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    - ma projektanta, który ( jakby nie było ) musi sobie poradzić z tematem biorąc pod uwagę WZ, ale również Warunki Techniczne oraz wszelkie inne wpisane w daną działkę uwarunkowania : od geometrii granic, sąsiedztwo, ... po geotechnikę, dojazd do budynku, inne elementy zagospodarowania włącznie.
    - WZ nie wskazują wprost lokalizacji budynku, lecz podają graniczne parametry dla budynku i zagospodarowania działki ( w tym możliwe ograniczenia w zagospodarowaniu, np. powierzchnia zabudowy : do ... , pow. biologicznie czynna : nie mniejsza niż : od ... , linia zabudowy : taka nie inna lub jej brak ), które muszą być spełnione, aby projekt otrzymał PNB.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  17. #17

    Domyślnie

    Dzień dobry,

    podpinam się, żeby nie zakładać nowego?


    Działka o szerokości 12m.
    Ile trzeba się oddalić od granicy sąsiedniej działki, na której jest dom oddalony 5.8m od granicy (ze sciana z oknami i drzwiami)?
    Czy zgodnie z przepisami ppoż, musi to być co najmniej 8 metrów między budynkami (więc oddalenie 2.5m ze ścianą bez okien), czy jednak można 1.5m bo wąska działka


    Rozumiem że te 1.5m lub 2.5m musi spełniać poniższe wymagania by dostac pozwolenie: (inaczej musi być większe oddalenie)

    § 13 – dot. naturalnego oświetlenia pomieszczeń / przesłaniania … przy zachowaniu § 57 , § 60
    § 19 – dot. odległości stanowisk postojowych od budynków i granicy działki
    § 23 – dot. odległości miejsc do gromadzenia odpadów stałych od budynków i granicy działki
    § 36 – dot. odległości pokryw i wylotów wentylacji ze zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe
    od budynków i granicy działki
    § 40 – dot. odległości i nasłonecznienia placu zabaw dla dzieci i miejsc rekreacyjnych w zespole
    budynków wielorodzinnych
    § 57 – dot. zapewnienia oświetlenia dziennego w pomieszczeniach na pobyt ludzi
    § 60 – dot. zapewnienia czas nasłonecznienia pomieszczeń
    no i podstawowe § 271-273 dot. odległości pożarowych w zagospodarowaniu działki.

    dziekuje i pozdrawiam.
    T

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    tommyl
    troszeczkę " namieszałeś " ( bez urazy )

    podstawową minimalną ( nie mniejszą niż ) odległością budynku od granicy Twojej działki jest odległość:
    4m - dla ściany budynku z oknami , drzwiami
    3m - dla ściany budynku bez okien , drzwi
    realizacja budynku w odległości od granicy działki poniżej 3m ( np. 2,8m , 1,5m ... lub budynek w tzw " ostrej granicy " ) narzuca ZAWSZE realizację ściany oddzielenia pożarowego bez okien i drzwi.

    - każda działka jest inna. Jeśli na sąsiedniej działce byłby zlokalizowany istniejący budynek w odległości mniejszej niż 4m lub 3m od granicy działki - wówczas odpowiednio należałoby się odsunąć od takiego budynku o 8m ( projektowaną ścianą z oknami ) lub 6m ( ścianą bez okien ) lub lokalizować budynek w mniejszych odległościach : pod warunkiem zastosowania ściany oddzielenia pożarowego oraz jeśli zapisy Planu Miejscowego ( lub Warunki Zabudowy ) na to pozwalają lub jeśli szerokość działki jest mniejsza niż 16m.
    - w tym ostatnim przypadku ( szerokość działki mniejsza niż 16m ) Warunki Techniczne dopuszczają ( szczególny przypadek ! ) zbliżenie się budynku do granicy działki na 1,5m lub realizację budynku w granicy. W tym przypadku mamy ścianę oddzielenia pożarowego ( ściana bez okien i drzwi ) oraz pokrycie dachu niepalne.
    - takie zbliżenie jw " powoduje objęcie sąsiedniej działki obszarem oddziaływania obiektu " ponieważ wymusza ograniczenia w zabudowie działki sąsiedniej lub zastosowanie ściany oddzielenia pożarowego.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    wymienione pozostałe paragrafy WT § 13, 19, 23 ... wszystkie są do spełnienia jednocześnie - dlatego też każda działka wymaga odrębnej analizy przed podjęciem jakichkolwiek decyzji projektowych lub / niekiedy decyzji dot. zakupu działki.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  20. #20

    Domyślnie

    Bardzo dziękuje za odpowiedź.

    W moim przypadku, mój dom od granicy jest oddalony 5.5m. Graniczy z działką o szerokości 12m.

    Czyli jest możliwy scenariusz (po spełnieniu pewnych warunków jak :np ściany oddzielenia pożarowego bez okien i drzwi lub/i odpowiednie zapisy Planu Miejscowego, spełnione paragrafy WT § 13, 19, 23 - czyli nie będzie zbyt wysoki tak aby zapewnić odpowiednia ilośc światła), że potencjalny inwestor postawi dom 1.5m od granicy.

    Tym samy odległość między budynkami wyniesie 7m. To dopuszczalne tak?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony