dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie Czerpnia do kominka, który wariant?

    Witam,

    Który wariant będzie lepszy?

    1. Wariant niebieski
    Plusy: - w miarę prosty kanał ze spadkiem na zewnątrz

    Minusy: - jeżeli miałbym zachować dostęp do wyczystki rura wychodziłaby chyba trochę nisko nad ziemią
    - chyba kłopotliwa zabudowa rury (rura w tym wariancie biegnie przed kominem)

    2. Wariant czerwony:
    Minusy: - jakby miała się dostać woda to już tam zostanie i ew. przecie

    Oczywiście jest też wariant 2B tj. dolna część rury biegnie pod chudziakiem – wolałbym uniknąć bo chudziak już jest.

    A może jest jakiś wariant o którym nie pomyślałem? Aha ściana północna (na górze rzutu) to ściana w granicy więc tam czerpnia odpada.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Czepnia_kominek_przekroj.jpg
Wyświetleń:	146
Rozmiar:	15,5 KB
ID:	448687
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Czepnia_kominek_rzut.jpg
Wyświetleń:	54
Rozmiar:	21,7 KB
ID:	448686

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.273
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Przede wszystkim masz ryzykowne rozwiązanie powodujące, że każdy deszcz ląduje powyżej hydroizolacji poziomej. Więc musisz mocno pilnować, żeby hydroizolacja pionowa była wyprowadzona znacząco ponad poziom terenu, trwale szczelna i dobrze połączona z poziomą.

    Doprowadzenie powietrza należy robić pod termoizolacją poziomą - na zewnątrz. A tam powinna być zakończona na takiej wysokości, żeby jej nie groziło zasypanie śniegiem w najbardziej pesymistycznej sytuacji.


  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    No to gościa czeka zmiana projektu, optymistyczny wariant, pesymistyczny jak już zaczął budowę zburzyć i budować na nowo
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przede wszystkim masz ryzykowne rozwiązanie powodujące, że każdy deszcz ląduje powyżej hydroizolacji poziomej. Więc musisz mocno pilnować, żeby hydroizolacja pionowa była wyprowadzona znacząco ponad poziom terenu, trwale szczelna i dobrze połączona z poziomą.
    Tak, okno tarasowe dochodzi na dole do powierzchni tarasu no bo jak inaczej? Deszcz owszem ląduje na tarasie ale przecież i tarasy robi się ze spadkiem na zewnątrz. Oczywiście dziękuję za uwagę ale czy to takie nadzwyczajne rozwiązanie?

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Doprowadzenie powietrza należy robić pod termoizolacją poziomą - na zewnątrz. A tam powinna być zakończona na takiej wysokości, żeby jej nie groziło zasypanie śniegiem w najbardziej pesymistycznej sytuacji.

    Wrzucony przez Ciebie rysunek jest o tyle nieadekwatny, że nie znalazłem takich "kominków" idących po zewnętrznej ścianie. Spotkałem się raczej z kratką wystającą z elewacji i z racji estetycznych tego wolałbym się trzymać. Na Twoim rysunku rysunku doprowadzenie jest poza tym pod podkładem betonowym a on jest już zrobiony więc wolałbym nie kuć. Czyli wychodzi, że wariant czerwony? (Spełnia warunek że pod termoizolacją.)

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.273
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał BobiBudo Zobacz post
    Tak, okno tarasowe dochodzi na dole do powierzchni tarasu no bo jak inaczej?
    Ten problem masz, sądząc z obrazka, dookoła domu. I "chudziak w zagłębieniu", poniżej poziomu terenu, też jest problemem.

    Cytat Napisał BobiBudo Zobacz post
    Wrzucony przez Ciebie rysunek jest o tyle nieadekwatny, że nie znalazłem takich "kominków" idących po zewnętrznej ścianie.
    Zwykła rura ze zwykłym grzybkiem - dostępne w każdym sklepie hydraulicznym. Można też zrobić prościej - dwa kolanka 90*, żeby deszcz nie napadał.

    Cytat Napisał BobiBudo Zobacz post
    Spotkałem się raczej z kratką wystającą z elewacji i z racji estetycznych tego wolałbym się trzymać. Na Twoim rysunku rysunku doprowadzenie jest poza tym pod podkładem betonowym a on jest już zrobiony więc wolałbym nie kuć. Czyli wychodzi, że wariant czerwony? (Spełnia warunek że pod termoizolacją.)
    Kratka może być, jak nie grozi przysypanie śniegiem. Inaczej jest ryzykowne jak uwzględnisz, że całkiem szczelnych kominków to ze świecą szukać.

    Wariant czerwony odpada. bo jak tam dostanie się woda (np. skropliny) to zatkają z czasem dolot i trudno ją z tego miejsca usunąć.
    Ten rysunek, który wrzuciłem też nie jest doskonały - rura powinna mieć spadek do zewnątrz a na końcu powinien być trójnik otwarty od dołu, żeby skropliny mogły wypływać. Ale nawet zrobienie tak, jak na obrazku umożliwia rozpięcie i "spuszczenie" wody.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ten problem masz, sądząc z obrazka, dookoła domu. I "chudziak w zagłębieniu", poniżej poziomu terenu, też jest problemem.



    Zwykła rura ze zwykłym grzybkiem - dostępne w każdym sklepie hydraulicznym. Można też zrobić prościej - dwa kolanka 90*, żeby deszcz nie napadał.



    Kratka może być, jak nie grozi przysypanie śniegiem. Inaczej jest ryzykowne jak uwzględnisz, że całkiem szczelnych kominków to ze świecą szukać.

    Wariant czerwony odpada. bo jak tam dostanie się woda (np. skropliny) to zatkają z czasem dolot i trudno ją z tego miejsca usunąć.
    Ten rysunek, który wrzuciłem też nie jest doskonały - rura powinna mieć spadek do zewnątrz a na końcu powinien być trójnik otwarty od dołu, żeby skropliny mogły wypływać. Ale nawet zrobienie tak, jak na obrazku umożliwia rozpięcie i "spuszczenie" wody.
    Kaizen. Widziałeś kominek z którego dołem wyciekały skropliny?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.273
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Kaizen. Widziałeś kominek z którego dołem wyciekały skropliny?
    Mowa o dolocie. Fizyka jest taka, że jak powietrze się schładza poniżej punktu rosy, to woda się skrapla. A przez znaczną część roku pod domem jest poniżej punktu rosy więc woda będzie się zbierała bo mało kto montuje szczelną przepustnicę i powietrze płynie tędy cały czas - 24/7/365, a nie tylko w czasie palenia.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 01-10-2020 o 18:34

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Mowa o dolocie. Fizyka jest taka, że jak powietrze się schładza poniżej punktu rosy, to woda się skrapla. A przez znaczną część roku pod domem jest poniżej punktu rosy więc woda będzie się zbierała bo mało kto montuje szczelną przepustnicę i powietrze płynie tędy cały czas - 24/7/365, a nie tylko w czasie palenia.
    No to inne pytanie. Widziałeś dolot mokry od "punktu rosy"?

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.273
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    No to inne pytanie. Widziałeś dolot mokry od "punktu rosy"?
    Owszem. Wyciągałem mokry piasek ze swojego dolotu. Pewnie bym nie zauważył, jakby tam piasku nie było, bo mam spadek do zewnątrz a dodatkowo majster mi wybił dziurę w rurze (IMO bez sensu, ale jak to zobaczyłem to chudziak już był wylany) pod samym kominkiem, więc woda by tam nie została. Ale jak ktoś zrobi U to się zbierze.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    IMO woda się nie skrapla bo już jest skroplona
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.273
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    IMO woda się nie skrapla bo już jest skroplona
    Z wikipedii:
    Słowo „woda” jako nazwa związku chemicznego może się odnosić do każdego stanu skupienia.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Z wikipedii:
    Słowo „woda” jako nazwa związku chemicznego może się odnosić do każdego stanu skupienia.
    Ale również " związek chemiczny o wzorze H2O, występujący w warunkach standardowych w stanie ciekłym. W stanie gazowym wodę określa się mianem pary wodnej, a w stałym stanie skupienia – lodem."
    Napisałeś: "Fizyka jest taka, że jak powietrze się schładza poniżej punktu rosy, to woda się skrapla." gdyby to było jeszcze: woda w nim zawarta, no to może bym się nie czepił
    Napisałeś też: "A przez znaczną część roku pod domem jest poniżej punktu rosy", Pod domem może i jest ale czy na pewno na powierzchni rury z doprowadzeniem powietrza. Przypominam że pkt. rosy nie zależy tylko od temperatury.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.273
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Napisałeś też: "A przez znaczną część roku pod domem jest poniżej punktu rosy", Pod domem może i jest ale czy na pewno na powierzchni rury z doprowadzeniem powietrza. Przypominam że pkt. rosy nie zależy tylko od temperatury.
    Punkt rosy jest temperaturą (w jakiej skrapla się woda). I przez większość roku wynosi dobre kilkanaście stopni - a bywa i ponad dwadzieścia. A pod domem masz poniżej 10*.

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Punkt rosy jest temperaturą (w jakiej skrapla się woda). I przez większość roku wynosi dobre kilkanaście stopni - a bywa i ponad dwadzieścia. A pod domem masz poniżej 10*.
    Tak masz rację że to temperatura. Poczytaj dokładniej wiki i zerknij na wykresy może coś zrozumiesz. Powietrze to nie sama woda i nie często ma wilgotność 100% do tego dochodzi sama rura jej temperatura itd.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.273
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Powietrze to nie sama woda i nie często ma wilgotność 100% do tego dochodzi sama rura jej temperatura itd.
    I co to zmienia? Punkt rosy to punkt rosy - w tej chwili na zewnątrz mam punkt rosy 12,61* (temperatura 19,86*, wilgotność względna 63%).
    Gdyby to powietrze przepływało przez dolot kominka - to woda by się skraplała.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Kaizen to wyjątkowy szczęściarz. Widzi jedna rurę doprowadzającą powietrze i już ma w niej H2O. Ja oglądałem takich rur 1000, a może 2000 i nic. O wodzie dowiaduje się z internetu. W tych które nie są zalane wodą podczas budowy, zwykle susza, pająki i kupa kurzu co najwyżej....

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.273
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Kaizen to wyjątkowy szczęściarz. Widzi jedna rurę doprowadzającą powietrze i już ma w niej H2O. Ja oglądałem takich rur 1000, a może 2000 i nic. O wodzie dowiaduje się z internetu. W tych które nie są zalane wodą podczas budowy, zwykle susza, pająki i kupa kurzu co najwyżej....
    Zapuszczasz tam kamerę inspekcyjną? Ja zapuszczałem jeszcze przed położeniem styropianu. Teraz nawet kamerą trudno dalej zajrzeć.

    Ile z tych kanałów, które oglądałeś nie miało spadku do wylotu i nie było w jakiś sposób rozszczelnionych (np. przez usunięcie uszczelek czy podziurawienie)?

  18. #18

    Domyślnie

    Czytam z uwagą wszystko

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Kaizen to wyjątkowy szczęściarz. Widzi jedna rurę doprowadzającą powietrze i już ma w niej H2O. Ja oglądałem takich rur 1000, a może 2000 i nic. O wodzie dowiaduje się z internetu. W tych które nie są zalane wodą podczas budowy, zwykle susza, pająki i kupa kurzu co najwyżej....
    A wracając "do korzeni" tematu... Piotrze, korzystając z Twojego udziału w temacie czy byłbyś w stanie podpowiedzieć, który z wariantów opisanych w pierwszym poście byłby lepszy?

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał BobiBudo Zobacz post
    Czytam z uwagą wszystko



    A wracając "do korzeni" tematu... Piotrze, korzystając z Twojego udziału w temacie czy byłbyś w stanie podpowiedzieć, który z wariantów opisanych w pierwszym poście byłby lepszy?
    Wariant nr 1, niebieski...Można zrobić bruzdę w elewacji zewnętrznej i przenieść wlot do kanału kilkadziesiąt cm wyżej.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Wariant nr 1, niebieski...Można zrobić bruzdę w elewacji zewnętrznej i przenieść wlot do kanału kilkadziesiąt cm wyżej.
    No to trochę mnie zaskoczyłeś. Czyli lepiej żeby rura z zimnym, zewnętrznym powietrzem przechodziła de facto przez pokój dzienny niż w izolacji podłogi? Czy mógłbym prosić o jakieś uzasadnienie?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony