dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Dach szczelina wentylacyjna - poprawność wykonania

    Witam serdecznie.
    Wykonuję właśnie ocieplenie w domu i chciałbym się upewnić co do poprawności wykonania szczeliny wentylacyjnej poddasza nieużytkowego. Niestety w swojej okolicy nigdzie nie widziałem takiego rozwiązania ... a ponoć jest niezbędne.

    Przekrój dachu:
    1. Dachówka
    2. Łata
    3. Kontrłata
    4. Szczelina wentylacyjna pod dachówką. To wynika z nabijania łat na kontrłaty.
    5. Papa
    5. Pełne deskowanie (nadbitka/boazeria widoczna na zdjęciu)
    6. Szczelina wentylacyjna w ociepleniu.
    7. Ocieplenie (wełna)
    8. Stelaż pod płyty G-K
    9. Paro-izolacja (chyba tak to się nazywa )
    10. Płyty G-K

    Papa na kalenicy jest rozcięta tak, aby był możliwy przepływ.

    Na załączonym zdjęciu (szczególnie tam gdzie jest zatarta siatka) widać szczelinę wentylacyjną, którą będzie przykryta blachą perforowaną INOX grubość 1,5mm. Powierzchnia wentylacyjna wyniesie ok. 200 cm2.

    Czy takie rozwiązanie jest poprawne i wystarczające.
    Mam jeden dylemat ... o ile taka blacha zabezpieczy przed wejściem myszy; os; much; itp to co z drobniejszym robactwem? Czy nie należy w jakiś sposób zabezpieczać wełny przed robakami? A może w takiej przestrzeni nie żyją. Przecież poddasze nigdy nie będzie szczelne. Proszę o opinię.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	szczelina.jpg
Wyświetleń:	358
Rozmiar:	94,5 KB
ID:	448714Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kratka.jpg
Wyświetleń:	270
Rozmiar:	97,0 KB
ID:	448715

  2. #2

    Domyślnie

    Naprawdę nikt nie jest w stanie pomóc? Może ktoś widział takie rozwiązanie?

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mocarny Zobacz post
    Naprawdę nikt nie jest w stanie pomóc? Może ktoś widział takie rozwiązanie?

    Witaj
    Katalog dachów mówi w kwestii wielkości otworów wentylacyjnych że wielkość otwórów powinna wynosić "0,002 powierzchni połaci dachu i min. 200 cm2
    na 1 m.b. okapu"

    Co do wielkości otworów listwy wentylacyjnej uważam że sprawdzi się to rozwiązanie które zastosowałeś. Możesz również przykleić jakąś siatkę np. z włókna szklanego czy inną metalową o drobniejszych oczkach do tej blachy i w ten sposób uniemożliwić wejście małym insektom. Osobiście uważam że wełna nie stanowi środowiska sprzyjającego do występowania owadów.
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar bcgarage
    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Żagań
    Posty
    106

    Domyślnie

    https://www.youtube.com/watch?v=J72iBfkKU0o jak masz pytania to pytaj. Mój dach. reszta będzie w kolejnych filmikach itp

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Slyder

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Skierniewice
    Kod pocztowy
    96-100
    Posty
    398

    Domyślnie

    co ma dać ta blacha ? oprócz mostka termicznego ?

  6. #6

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedzi. W moim rozwiązaniu będzie blacha perforowana dolegała do ocieplenia. Przykręcona będzie do kątowników, które z kolei będą kręcone do kozła.
    bcgarage rozumiem, że drobniejszej siatki nie będziesz stosował, ani zabezpieczenia wełny pomiędzy deskowaniem (OSB), a wełną. Nie rozumiem tylko zastosowania blachy pełnej ... nie robisz sobie mostka czasem tym rozwiązaniem?
    Tomek W dobry pomysł z tą drobniejszą siatką za blachą perforowaną ... jeżeli zajdzie potrzeba to na pewno zastosuję.
    Jeżeli będę miał już gotowe rozwiązanie postaram się wrzucić dla potomnych ... no ale niestety to dopiero w przyszłym roku

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Slyder

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Skierniewice
    Kod pocztowy
    96-100
    Posty
    398

    Domyślnie

    kombinujecie jak koń pod górę. Wystarczy zrobić ocieplenie i w szczelinę wentylacyjną przyłapać takerem kątownik z siatką do styropianu.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Musiałbyś poczytać trochę postów pPana Andrzeja W. Gdzieś pisał o siatce zwiniętej w rulon wysadzonej między izolacje ściany a nadbitke. Nie pamietam dokładnie jak to było ale jak poszukasz to znajdziesz. Wydawał mi się to prosty i jasny pomysł.
    P. S. Ładna nadbita. U mnie prawie w naturalnym kolorze.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar bcgarage
    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Żagań
    Posty
    106

    Domyślnie

    Blachę dałem żeby mi kuny i inne dziadostwo nie wlazło w wełne lub pianę. poza tym będzie membrana jeszcze na dystansie po całości. U sąsiada kuny panoszą się... z taką blachą 1mm nie mają szans

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Slyder

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Skierniewice
    Kod pocztowy
    96-100
    Posty
    398

    Domyślnie

    ale przecież na 99% powierzchni tej blachy będziesz miał styropian z klejem i siatką czego nie przegryzie. musisz tylko zabezpieczyć tą szczelinę.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar bcgarage
    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Żagań
    Posty
    106

    Domyślnie

    Siatkę z otworami mam przymocowaną na nity nierdzewne do blachy 1mm. Nie ma możliwości wyskrobania styro i podejścia pod kratką wentylacyjną. Jak pytałem kiedyś ludzi jak to ogarnąć - żaden nie potrafił podać konkretnych danych i fotek przykładowych. Jak zrobiłem tak jak w książce pisze to nagle teksty - wystarczyła siatka - mnie te 800zł za blache i siatke nie zbawi, sąsiad widzieć nie musi a żadna mysz czy kuna nie wlezie w ocieplenie dachu. 40cm wełny czy piany i nawet mostka cieplnego nie będzie... A jeszcze lepsze teksty budowlańców: a po co ta szczelina przy deskowaniu, tak nikt nie robi, piane lub wełne na osb i będzie dobrze...

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał bcgarage Zobacz post
    Blachę dałem żeby mi kuny i inne dziadostwo nie wlazło w wełne lub pianę. poza tym będzie membrana jeszcze na dystansie po całości. U sąsiada kuny panoszą się... z taką blachą 1mm nie mają szans
    Czyli robisz ocieplenie do samej kalenicy, żeby nakryć wszystko membraną? Ja się chyba skłaniam do rozwiązania, żeby wełnę zostawić nie przykrytą w szczelinie...

    P.S.
    Co do rozwiązań to nie ma co się spinać. Każdy proponuje jakieś rozwiązanie, a nie każe robić. Ja osobiście uważam, że blacha jest konieczna przed kunami, itp. I z takim rozwiązaniem będę spał lepiej.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar bcgarage
    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Żagań
    Posty
    106

    Domyślnie

    Membrana po całości do kalenicy. Kalenica z systemową wentylacją. Reszta ocieplona nawet stryszek - rekuperator tam wstawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony