dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1

    Domyślnie Klimatyzacja kanałowa ze sterowaniem strefowym Lg

    Cześć wszystkim,

    planuję zamontować klimę kanałową:
    http://amigo-krakow.com.pl/pl/p/Klim...F-9%2C5kW/3445
    do tego sterownik do kontroli strefowej
    https://air4you.pl/pokaz_produkt/kli...nie-abzca.html

    Strefy będą kontrolowane przez 4 przepustnice, jedna na strefę.

    Poniżej schemat podłączenia:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu 2020-10-1 o 21.04.04.jpg
Wyświetleń:	458
Rozmiar:	19,5 KB
ID:	448763

    Czy jesteście w stanie doradzić mi jaki termostat pokojowy powinien zostać zastosowany do sterowania w każdej strefie?
    Czy zwykły lg typu: https://air4you.pl/pokaz_produkt/kli...-pqrcvl0q.html czy coś zupełnie innego?

  2. #2

    Domyślnie

    Termostat może być dowolny.
    Nawet nie musi być LG, gdyż jedyna informacja jaka brana jest z termostatu to styk zamknięty/otwarty.
    Nada się do tego tej funkcji każdy termostat pokojowy.

    Układ bardzo prosty, bez regulacji prędkości wentylatora dla pojedynczej strefy.
    Każda kolejna otwarta przepustnica to kolejny bieg wyżej na kanałówce.

    Strasznie drogie rozwiązanie, jak za tak ograniczoną funkcjonalność.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Termostat może być dowolny.
    Ale ten Lg który podesłałem też podejdzie? Szukałem termostatu pokojowego, ale te proste modele niestety nie grzeszą urodą.

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Strasznie drogie rozwiązanie, jak za tak ograniczoną funkcjonalność.
    Dlaczego tak sądzisz? Multisplit na 4 pokoje też swoje kosztuje...

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał karolbudowlany Zobacz post
    Dlaczego tak sądzisz? Multisplit na 4 pokoje też swoje kosztuje...
    Zwykłe splity (czyli pełna niezależność - w tym samym czasie w jednym pomieszczeniu można grzać np w sypialni, a w innym, np. w salonie w czasie imprezy z grillem elektrycznym, piekarnikiem i tłumem ludzi chłodzić) kosztowałyby z 10K zł z montażem.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zwykłe splity
    To razem z pompą ciepła PW 5 jednostek na elewacji,
    I 4 kolejne piony kanalizacyjne

    Ale czego się nie robi, dla imprez z grillem elektrycznym w salonie

    Cytat Napisał karolbudowlany Zobacz post
    Ale ten Lg który podesłałem też podejdzie? Szukałem termostatu pokojowego, ale te proste modele niestety nie grzeszą urodą.
    Nie znam zbytnio LG.
    Przeglądając manuale wygląda na to, że nie podejdzie.
    Ten termostat nie ma standardowych podłączeń a kabel komunikacyjny do jednostek wewnętrznych do których jest dedykowany.

    Wszystko zależy czego oczekujesz od termostatu
    Swoje zadanie spełni każdy thermostat ścienny posiadający styki zamknij/otwórz
    Takie proste i tanie ma w ofercie firma TECH.
    Takie ładniejsze i zarazem droższe znajdziesz w ofercie DEVI.
    Zajrzyj na aliexpress wybór jest przeogromny, może ci wpadnie coś w oko - zwłaszcza, że do 200 pln kupisz takie modele ze sterowaniem głosowym i WFI.

    Cytat Napisał karolbudowlany Zobacz post
    Dlaczego tak sądzisz? Multisplit na 4 pokoje też swoje kosztuje...
    Po prostu widzę jak zbudowany jest ten układ i jak bardzo ograniczoną ma funkcjonalność.
    To samo zrobi zestaw 4 przekaźników i transformator za 1/3 tej ceny - ale nie każdy ma czas, lub ochotę poszukiwać wiedzy co i jak podłączyć, dlatego takie gotowce też są potrzebne.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    To razem z pompą ciepła PW 5 jednostek na elewacji,
    I 4 kolejne piony kanalizacyjne
    Zdecydowanie odradzam wieszanie na elewacji - miałem tak zamontowane trzy klimy w bloku (no, tam nie do uniknięcia) i wibracje sprężarki przenosiły się na konstrukcję jakbym nie kombinował z tłumieniem. Na gruncie trzeba stawiać.
    Jak montujesz na ścianie zewnętrznej - to skropliny bezpośrednio na zewnątrz. Nie potrzebny żaden pion.

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Ale czego się nie robi, dla imprez z grillem elektrycznym w salonie
    No, z pewnością nie wydaje się kilkunastu tysięcy więcej.

    A jeszcze kwestia awaryjności i konserwacji przepustnic... Tam trzeba mieć dostęp... Czyli trzeba to wszystko puszczać w suficie podwieszanym z rewizjami. A to marnowanie wysokości pomieszczenia, koszt, estetyka też co najmniej dyskusyjna.

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    isom

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Kod pocztowy
    56-400
    Posty
    116

    Domyślnie

    Kolego John z tą 1/3 ceny też trochę przewaliłeś , myślę że taki prosty układ nie powinien wyjść drożej niż 200 zł a to 1/5 ceny jaką sobie życzą .

    Kaizen widzę, że chyba nigdy nie widziałeś klimy kanałowej z przepustnicami , jakie rewizje ? wszystkie przepustnice montujesz na strychu przy jednostce wew.
    Mam kanałówkę z przepustnicami sterowanymi od 0% do 100% , w sumie 6 przepustnic każda może być otwierana na dowolny procent w zależności od temperatury lub mojego widzimisię . jak myślisz ile przepustnic już musiałem serwisować ? Postawienie w ogrodzie 5 jednostek zew , to katastrofa wizerunkowa . Takie rzeczy to na dachach biurowców a nie na prywatnej posesji

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał isom Zobacz post
    Kaizen widzę, że chyba nigdy nie widziałeś klimy kanałowej z przepustnicami , jakie rewizje ? wszystkie przepustnice montujesz na strychu przy jednostce wew.
    W przestrzeni nieogrzewanej? Czy specjalnie dla klimy będziesz tam grzał znacznie zwiększając kubaturę i powierzchnię ogrzewaną?

    Cytat Napisał isom Zobacz post
    Mam kanałówkę z przepustnicami sterowanymi od 0% do 100% , w sumie 6 przepustnic każda może być otwierana na dowolny procent w zależności od temperatury lub mojego widzimisię
    Żadnej nie czyściłeś? Nie używasz instalacji do chłodzenia?

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    isom

    Zarejestrowany
    Jan 2020
    Kod pocztowy
    56-400
    Posty
    116

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A jeszcze kwestia awaryjności i konserwacji przepustnic... Tam trzeba mieć dostęp... Czyli trzeba to wszystko puszczać w suficie podwieszanym z rewizjami. A to marnowanie wysokości pomieszczenia, koszt, estetyka też co najmniej dyskusyjna.
    Czynności serwisowe jak czyszczenie i odgrzybianie dotyczą wszystkich rodzajów klimatyzatorów, tak samo jak wymiana filtrów , ale żeby naprawiać przepustnice
    to chyba szybciej rozsypie się coś w którejś z jednostek wew przy 4 sztukach .
    Zresztą koszt serwisu przy 4 oddzielnych klimach nie będzie taki sam jak przy jednej nawet kanałowej. A prawdopodobieństwo awarii , o których piszesz jest znacznie większe przy 4 oddzielnych urządzeniach bo w sumie to 8 jednostek z różnymi czujnikami wentylatorami itd

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał isom Zobacz post
    Czynności serwisowe jak czyszczenie i odgrzybianie dotyczą wszystkich rodzajów klimatyzatorów
    Owszem. Tylko umyć jednostkę wewnętrzną jest trochę zabawy - ale nie ma tragedii. A wyczyścić kanały i przepustnice - to nie jest takie proste.

    To zdjęcie mojej klimy z mieszkania:



    Jak to zobaczyłem, to umyłem parownicą - dzięki temu nie było takiego potopu, jak na filmikach z czyszczenia na YT.



    A takie psikanie spryskiwaczem na wymiennik to namiastka czyszczenia. Zwłaszcza, przy kanałach.

    Że u mnie wyjątkowy syf? Wystarczy popatrzeć na filtry wywiewne z rekuperacji w tym wątku. A przecież to jest to samo powietrze, co krąży w kanałach klimatyzacji.

    Cytat Napisał isom Zobacz post
    Zresztą koszt serwisu przy 4 oddzielnych klimach nie będzie taki sam jak przy jednej nawet kanałowej.
    No myślę. Ile kosztuje czyszczenie systemu kanałów?

    Cytat Napisał isom Zobacz post
    A prawdopodobieństwo awarii , o których piszesz jest znacznie większe przy 4 oddzielnych urządzeniach bo w sumie to 8 jednostek z różnymi czujnikami wentylatorami itd
    Z różnicy w cenie można za to wszystkie klimy wymienić ze dwa razy. I mieć nową gwarancję i nowocześniejsze urządzenie.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Z różnicy w cenie można za to wszystkie klimy wymienić ze dwa razy. I mieć nową gwarancję i nowocześniejsze urządzenie.
    Ale ta różnica w cenie to chyba, przy założeniu że te chińskie klimatyzatory są również jedynym źródłem ciepła.
    Bo za 10k to można sobie sprawić kanałówkę i osprzęt do niej przebierając w osprzęcie z górnej półki.

    W kanałówce możesz sobie zamontować solidny filtr F7 i oprócz okresowej dezynfekcji wymiennika, nie ma czego sprzątać.
    Klimatyzatory ścienne filtra nie mają - mają plastikową siatkę, ale tego filtrem nazwać nie można - co najwyżej muchołapem.
    Oczywiście Ty o tym nie wiesz, bo filtra F7 na oczy nie widziałeś.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Ale ta różnica w cenie to chyba, przy założeniu że te chińskie klimatyzatory są również jedynym źródłem ciepła.
    Bo za 10k to można sobie sprawić kanałówkę i osprzęt do niej przebierając w osprzęcie z górnej półki.
    Odnoszę się do konkretnych modeli i cen autora wątku.
    Za 2100zł z 23% VAT można kupić splita tej samej marki, co przedmiotowa kanałówka. Przy 8% VAT i kupując 4 obstawiam, że nie powinno być problemu z wynegocjowaniem ceny za całość 10K zł.

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    W kanałówce możesz sobie zamontować solidny filtr F7 i oprócz okresowej dezynfekcji wymiennika, nie ma czego sprzątać.
    Czemu nie F9? Albo węglowy? I jaki producent to przewiduje?
    A tu ładny filmik, jak to prosto i przyjemnie dobrać się do filtra i wymiennika w kanałówce:
    https://www.youtube.com/watch?v=qQvmeSy05H4


    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Klimatyzatory ścienne filtra nie mają - mają plastikową siatkę, ale tego filtrem nazwać nie można
    Czym się różnią od tej siateczki na powyższym filmie?
    W ściennym bez problemu można dołożyć co sobie chcesz - ja dokładam G4, bo F7 za bardzo tłumi przepływ. Ale G4 już sporo wyłapuje.

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Oczywiście Ty o tym nie wiesz, bo filtra F7 na oczy nie widziałeś.
    Daruj sobie złośliwości, bo właśnie samosięzaorałeś.

    Zajrzyj do wątku o chwaleniu się filtrami do rekuperacji
    Masz tam też fotkę mojego filtra G4 z klimy ściennej - konkretnie tutaj
    Niestety, taka szmatka, którą można dołożyć do fabrycznego na płasko musi być często wymieniana. W rekuperatorze mniej więcej co miesiąc.
    Tyle, że reku ma z 10x mniejsze przepływy niż taki klimatyzator ścienny, a co dopiero kanałowy na kilka pomieszczeń. Czyli w klimie wypadałoby wymieniać co... 3 dni.

    A obecnie jeszcze chwilkę czeka F7 harmonijkowy na montaż zamiast fabrycznego M5. Ale przed tym będzie G4 regularnie wymieniane.

    Tylko gdzie i jak w UM36F wcisnąć dodatkowe filtry (choćby włókninę wymienianą co 3 dni - bo o harmonijce co na miesiąc może wystarczy pewnie można co najwyżej pomarzyć)?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 03-10-2020 o 01:21

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czym się różnią od tej siateczki na powyższym filmie?
    W ściennym bez problemu można dołożyć co sobie chcesz - ja dokładam G4, bo F7 za bardzo tłumi przepływ. Ale G4 już sporo wyłapuje.
    To można "co sobie chcesz" czy nie?

    Między innymi jedną z większych zalet klimatyzacji kanałowej jest to, że można sobie tą siateczkę na dzień dobry wyrzucić.
    A następnie zamontować dowolne rozwiązanie dedykowane do filtracji.
    Np coś takiego:
    https://www.wentylacja.biz/produkty/...iltracyjna-fds
    Są też gotowe moduły sufitowe z wkładem filtracyjnym wewnątrz.

    Dostęp do urządzenia jest rewelacyjny, montować ją można w niemal dowolny sposób
    Poziomo, pionowo
    Można ją wrzucić do garderoby i zupełnie nie zabudować
    No dużo można...

    Za 2100 pln splita z montażem i skroplinami przez elewację - też można

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zdecydowanie odradzam wieszanie na elewacji - miałem tak zamontowane trzy klimy w bloku (no, tam nie do uniknięcia) i wibracje sprężarki przenosiły się na konstrukcję jakbym nie kombinował z tłumieniem. Na gruncie trzeba stawiać.
    Jak montujesz na ścianie zewnętrznej - to skropliny bezpośrednio na zewnątrz. Nie potrzebny żaden pion.

    .
    Mam dwie na elewacji i nie jest to jakaś tragedia . Słyszalne lekkie buczenie podczas mrozów . Wymiana na większe amortyzatory niż fabryczne poprawi sytuacje.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cena to tylko jeden z wielu aspektów.

    A gdzie estetyka? Komfort użytkowania - hałas itd?
    Dobrze zrobiona kanalowka to inna bajka w porównaniu do splita.

    O jakim konkretnie modelu splita za 2100 rozmawiamy? Bo za taką kasę to bym chętnie wymienił koze w domku letniskowym

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Owczar Zobacz post
    O jakim konkretnie modelu splita za 2100 rozmawiamy? Bo za taką kasę to bym chętnie wymienił koze w domku letniskowym
    Sprawdź na Ceneo i Allegro - jeżeli to było do mnie, to zawęź do LG (ale to tylko dlatego, że pytający chce tej marki kanałówkę - tańszych znajdziesz wiele).

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał isom Zobacz post
    Kolego John z tą 1/3 ceny też trochę przewaliłeś , myślę że taki prosty układ nie powinien wyjść drożej niż 200 zł a to 1/5 ceny jaką sobie życzą .

    Kaizen widzę, że chyba nigdy nie widziałeś klimy kanałowej z przepustnicami , jakie rewizje ? wszystkie przepustnice montujesz na strychu przy jednostce wew.
    Mam kanałówkę z przepustnicami sterowanymi od 0% do 100% , w sumie 6 przepustnic każda może być otwierana na dowolny procent w zależności od temperatury lub mojego widzimisię . jak myślisz ile przepustnic już musiałem serwisować ? Postawienie w ogrodzie 5 jednostek zew , to katastrofa wizerunkowa . Takie rzeczy to na dachach biurowców a nie na prywatnej posesji
    A jak wygląda kwestia odgrzybiania kanałów?

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Przy dobrze wykonanej instalacji ten problem nie istnieje. Aczkolwiek samo czyszczenie instalacji może być konieczne od czasu do czasu.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony