dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 46
  1. #1

    Domyślnie Furtka w ogrodzeniu na koncu drogi wewnetrznej

    Jestem właścicielem dwóch przeciwległych działek na końcu drogi wewnetrznej/wspólnej.
    (Działki po dwóch stronach drogi).

    Nowy własciciel dzialek sąsiednich do moich chciałby w ogrodzeniu na końcu drogi zrobić furtkę z wyjściem na sąsiednią działkę, którą chce skracać sobie drogę. (Działka jest w tej chwili niezsgospodarowana, ale jest to teren prywatny).

    Czy taka furtka jest wogole legalna i czy na jej zamontowanie konieczna jest zgoda innych właścicieli działek?

    Nie wszyskie działki przy wspolnej drodze mają już swoich finalnych właścicieli, a ja też chciałbym najpierw poznać sąsiadów zanim zdecyduję czy chcę, żeby używali przejścia pomiędzy moimi działkami.

  2. #2

    Domyślnie

    Zrób mapkę/rysunek, będzie łatwiej zrozumieć.

  3. #3

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1935A422-CD4D-4959-8224-2E2CF50110CC.jpg
Wyświetleń:	360
Rozmiar:	4,8 KB
ID:	448820

    Moje dzialki to 1 i 2.
    Dzialki sasiada to 3 i 4.
    Pozostalych wlascicieli nie znam bo dzialki nie sa jescze sprzedane.
    Furtka ma powstac na koncu drogi wewnetrznej tam gdzie strzalka. W tej chwili jest tam ogrodzenie oddzielajace moje dzialki i droge od innej posesji, ktora w tej chwili jest zalesiona.
    Ostatnio edytowane przez Akobus ; 04-10-2020 o 21:29

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Zgoda właściciela działki zalesionej jest? Bo chyba nie są Lasy Państwowe?

  5. #5

    Domyślnie

    To dzialka prywatna. Ja o zadnym pozwoleniu nie wiem. Rozumiem, ze to zainteresowany musi wystąpić i to pewnie jest warunek bez ktorego dalsze rozmowy z sasiadami nie powinny sie odbyc. Jezli nie ma pozwolenia, to kto bierze odpowiedzialnosc za taka samowole jezeli furtka powstanie na czesci wsponej?

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Właściciel gruntu który stawiał ogrodzenie czyli wszyscy współwłaściciele działki udającej drogę. Zasada ogólna: chciałbyś aby sąsiad zrobił w swoim ogrodzeniu furtkę i właził na twoje pole?

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcinollosso

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    SMI
    Posty
    115

    Domyślnie

    A dla Ciebie to w czym jest największy problem ? z tym że chciałeś działki na końcu drogi żeby mieć "spokój" a jednak okazało się że ktoś Ci będzie pod nosem chodził? w finansowaniu tej furtki uczestniczyć nie musisz, a argument o wchodzeniu na czyjąś działkę też kiepski, bo z tego co piszesz to właściciel tego lasku nie dokłada się do tego płotu, więc nic mu do tego. Jeśli nie będzie chciał żeby ktoś mu chodził po jego lasku, to szybko to poczyni. Nie rozumiem całego fermentu w okół furtki...

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Lookatorka

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Starachowice
    Kod pocztowy
    27-200
    Posty
    208

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinollosso Zobacz post
    A dla Ciebie to w czym jest największy problem ? z tym że chciałeś działki na końcu drogi żeby mieć "spokój" a jednak okazało się że ktoś Ci będzie pod nosem chodził? w finansowaniu tej furtki uczestniczyć nie musisz, a argument o wchodzeniu na czyjąś działkę też kiepski, bo z tego co piszesz to właściciel tego lasku nie dokłada się do tego płotu, więc nic mu do tego. Jeśli nie będzie chciał żeby ktoś mu chodził po jego lasku, to szybko to poczyni. Nie rozumiem całego fermentu w okół furtki...
    Wyobraź sobie że Ty jesteś właścicielem działki z laskiem a obok buduje się kilka domów i ich właściciele robią sobie furtkę w ogrodzeniu żeby sobie zrobić skrót przez Twoją działkę ...
    Cóż to wogóle za pomysł ?! To może niech ten sąsiad chętny do korzystania z cudzej własności udostępni przejście przez swoją działkę ? Może komuś będzie tamtędy gdzieś bliżej ...

  9. #9

    Domyślnie

    Dla mnie problem to wlaśnie to, że ktoś będzie sie kręcił po drodze a przy zakupie założyłem, że koniec drogi to koniec drogi i była to jakaś zaleta tych właśnie działek.
    Za płotem nie ma drogi (nie ma też jej w planach) więc założyłem, że tam będzie najspokojniej.
    Furtka to też kolejne wejście dla nieproszonych gości jeżeli np nie będzie zamknięta bo ktoś zapomniał.

  10. #10

    Domyślnie

    ogrodzenie stoi na waszej działce to se możecie furtki i bramy stawiac co 5m. Co innego korzystać z nich.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcinollosso

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    SMI
    Posty
    115

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lookatorka Zobacz post
    Wyobraź sobie że Ty jesteś właścicielem działki z laskiem a obok buduje się kilka domów i ich właściciele robią sobie furtkę w ogrodzeniu żeby sobie zrobić skrót przez Twoją działkę ...
    Cóż to wogóle za pomysł ?! To może niech ten sąsiad chętny do korzystania z cudzej własności udostępni przejście przez swoją działkę ? Może komuś będzie tamtędy gdzieś bliżej ...
    Nie muszę sobie wyobrażać, bo tak mam. Jak nie będzie mi to odpowiadać, np jak ktoś będzie mi robił syf na działce. To po prostu uniemożliwię przejście i tyle. Zero filozofii. Gość od tej działki z opisu to w ogóle w komfortowej sytuacji jest, bo jak mu zrobią furtkę to wystarczy że przed tą furtką postawi coś, zrobi sobie skład drewna, postawi jakiś panel ogrodzeniowy, itp itd. nie wiem o co całe to bicie piany.

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    ogrodzenie stoi na waszej działce to se możecie furtki i bramy stawiac co 5m. Co innego korzystać z nich.
    Otóż to!

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Lookatorka

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Starachowice
    Kod pocztowy
    27-200
    Posty
    208

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinollosso Zobacz post
    Nie muszę sobie wyobrażać, bo tak mam. Jak nie będzie mi to odpowiadać, np jak ktoś będzie mi robił syf na działce. To po prostu uniemożliwię przejście i tyle. Zero filozofii. Gość od tej działki z opisu to w ogóle w komfortowej sytuacji jest, bo jak mu zrobią furtkę to wystarczy że przed tą furtką postawi coś, zrobi sobie skład drewna, postawi jakiś panel ogrodzeniowy, itp itd. nie wiem o co całe to bicie piany.



    Otóż to!
    Otóż bez zgody sąsiadów nic nie zastawi ani nie uniemożliwi ponieważ droga jest wspólna ... ja też nie wiem o co bicie piany, elementarne poszanowanie cudzej własności wystarczy.

  13. #13

    Domyślnie

    Zakomunikowałem sąsiadowi brak zgody i chęci na instalacje takiego przejscia, ale wygląda na to, że nie zamierza słuchać i planuje to zrobić.
    Co robić w takiej sytuacji? Zdaję sobie sprawę, że bez oficjalnej zgody własciciela na którą ma prowadzić furtka całe to przedsięwziecie jest nielegalne, ale w jaki sposób skutecznie to zablokować bez wchodzenia w większy konflikt sąsiadem?

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Jedyne co możesz zrobić, to jako jeden ze współwłaścicieli drogi pisemnie (ZPO) wyrazić swój sprzeciw (kategoryczny brak zgody) na .... I tyle. Dopóki właściciel lasu nie postrzeli sąsiada, to do niego nie dotrze. Są takie egzemplarze i nic nie poradzisz.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcinollosso

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    SMI
    Posty
    115

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lookatorka Zobacz post
    Otóż bez zgody sąsiadów nic nie zastawi ani nie uniemożliwi ponieważ droga jest wspólna ... ja też nie wiem o co bicie piany, elementarne poszanowanie cudzej własności wystarczy.
    Jak idziesz na spacer do lasu, idziesz skrajem łąki to też zastanawiasz się nad poszanowaniem cudzej własności? bez przesady ludzie, bo za chwilę zaczniemy strzelać do siebie jak ktoś stopę postawi na naszym...o zastawianiu to pisałem o właścicielu lasku, bo jeśli mu się furtka nie spodoba to może na swoim zrobić co chce. Ma do tego pełne prawo, ale jeśli ma na to wywalone, kto chodzi jego laskiem to w czym problem. Na ten moment, nie dokłada się do ogrodzenia, samo ogrodzenie też będzie stało na terenie wspólnoty.

    Cytat Napisał Akobus Zobacz post
    Zdaję sobie sprawę, że bez oficjalnej zgody właściciela na którą ma prowadzić furtka całe to przedsięwziecie jest nielegalne
    Dlaczego jest nielegalne? Kto mi zabroni zrobienie ogrodzenia z furtek ? bo akurat promocja w markecie była na furtki ?

  16. #16

    Domyślnie

    Ludzie o czym Wy piszecie.
    Jesli w tym miejscu Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	las.jpg
Wyświetleń:	46
Rozmiar:	7,4 KB
ID:	448891jest ogrodzenie i na dodatek stoi na terenie posesji(nie drodze) to nikt(oprócz właściciela) nie ma prawa tam nic wstawiać/stawiać czy cokolwiek innego.


  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinollosso Zobacz post



    Dlaczego jest nielegalne? Kto mi zabroni zrobienie ogrodzenia z furtek ? bo akurat promocja w markecie była na furtki ?
    tak możesz sobie zrobić, ale tylko na swojej posesji, na wspólnej musi być zgoda wszystkich włascicieli


  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Wielu nie ogrania tematu wspólnej własności. Tak skumplikowanych tematów nie omawia się w szkole. Po co? Kolorowane szlaczki i cuda są ważniejsze.

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcinollosso

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    SMI
    Posty
    115

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    Ludzie o czym Wy piszecie.
    Jesli w tym miejscu Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	las.jpg
Wyświetleń:	46
Rozmiar:	7,4 KB
ID:	448891jest ogrodzenie i na dodatek stoi na terenie posesji(nie drodze) to nikt(oprócz właściciela) nie ma prawa tam nic wstawiać/stawiać czy cokolwiek innego.
    normalnie Amerykę odkryłeś...

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    tak możesz sobie zrobić, ale tylko na swojej posesji, na wspólnej musi być zgoda wszystkich włascicieli
    Popatrz do jakiej kwestii się odniosłem, nic o współwłaścicielach nie pisałem.

  20. #20

    Domyślnie

    Mam podobną sytuację z moimi sąsiadami, którzy chcą a nawet już zaczęli wstawiać bramkę-furtkę do ogrodzenia na zakończeniu wspólnej drogi. U mnie też, wyjście jest na prywatną działkę. Ta działka jest niezabudowana i w tej chwili jest łąką przez którą ludzie dochodzą do brzegu jeziora.
    Właściwe wyjście z działek (z bramą i furtką jest na drugim końcu tej samej drogi) Sąsiadom jest za daleko do jeziora o 100-150 metrów.

    Powiedziałem, że nie zgadzam się na zrobienia wyjscia w tym miejscu ale sąsiedzi uważają, że nie mam prawa bo większość współwłaścicieli udziału w drodze (właścicieli innych działek przy drodze) się zgadza. I teraz takie pytanie.

    Czy w takim przypadku ma zastosowanie prawo cywilne dotyczące zarządu wspólną własnością?
    Jeżeli tak, to czy w przypadku wstawienie bramy w ogrodzeniu przekracza zwykły zarząd wspólną własnością i wymagana jest zgoda wszystkich?
    Według mnie tak bo przede wszystkim jest nielegalne, ale nawet pomijąc sprawę legalności, czy może być tylko zgoda większości czy musi być wszystkich.

    Sąsiedzi twierdzą, że mają opinię radcy prawnego (nie widziałem jej) według której mogą zrobić to bez mojej zgody.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony