dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    punisher20

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Nowy Dwór Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-152
    Posty
    49

    Domyślnie Poszerzenie wejścia do salonu - wyburzenie ściany.

    Dzień dobry. Jestem w trakcie remontu domu i mam dylemat. Chcę powiększyć otwór łączący salon z hallem, gdzie niegdyś były drzwi. Zastanawiam się, czy nie obniży to zbytnio wytrzymałości budynku i czy górna część otworu się nie posypie. Nie wygląda mi to na ścianę nośną, jest wykonana z pustaka żużlowego, a nad futryna były cegły. Grubość całkowita 21,5 cm. Ściany nośne, które są zewnętrzne i na pewno jedna w środku domu, są grubsze od tej. Przed demontażem futryny, konsultowałem to z 3 wykonawcami i stwierdzali, że albo się da, ale koniecznie nadproże, albo lepiej nie ruszać. Żaden z nich jednak, nie był w stanie powiedzieć czy jest to ściana nośna czy działowa. Dodam, że nad parterem jak i piętrem, są stropy betonowe. Prośba o Wasze porady i doświadczenie. Nie chciałbym, żeby po remoncie pojawiały się jakieś peknięcia czy inne uszkodzenia, przez osłabienie konstrukcji, ale poszerzenie wejścia, dałoby wspaniały efekt powiększenia pomieszczeń i przestrzeni. Załączam zdjęcia. Mogę jeszcze rozrysować ściany na parterze, gdzie są te grubsze, a gdzie cieńsze jeśli potrzeba.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	120902466_626069461373005_2529356427335672719_n.jpg
Wyświetleń:	111
Rozmiar:	85,0 KB
ID:	448838
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	120796945_342619030130539_6678941272318935443_n.jpg
Wyświetleń:	75
Rozmiar:	94,0 KB
ID:	448839

  2. #2

    Domyślnie

    Z jakich lat ten dom jest tyle możesz się dowiedzieć . Drugie zweryfikuj czy jest nad tymi wywalonymi drzwiami nadproże . Wykrywaczem ,albo neodymem może jakiś znajomek ma taki do "wędkowania" za złomem w wodzie. Jeśli jest to widzi mi się teownik między tymi cegłówkami wybierz ten tynk sprawdź.Nie ma to działówka. Jak masz kumatego gościa z flexem i tarczą diamentową to może naciąc ścianę nad drzwiami , obserwuj pojawią się iskry znaczy masz nadproże. Prefabrykacja to wynalazek odstatnich kilku dekad w POlsce ale i tak na zbrojeniu iskry pójdą. Polecą ciąć nie trzeba dalej . Nie ma, znaczy do bólu i wg potrzeb. Ale i tak nadproże dałbym te cegły swoją wagę mają a wstrząsy i w Polsce istnieją starczy domniemanej działówce dwuteowniczek z jednej i drugiej strony w bruździe i odkładem po każdej stronie te 30 cm najmniej. Dokładnie otynkuj, zacementuj czy oklej aby żadnych szpar nie zostawiać!!! Złomowe nadają się doskonale , ale sprawdź ceny nowych bo tym na złomie niekiedy odbija. W sumie 3 dni roboty dla amatora. Z wykończeniem docelowego otworu.
    Zostawiasz tak czy dasz przesuwne?

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    punisher20

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Nowy Dwór Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-152
    Posty
    49

    Domyślnie

    Dzięki za zaangażowanie i tak obszerną odpowiedź . Dom jest z 2000 roku. Pomysł z magnesem neodymowym wydaje się najlepszy, jeśli uda mi się go zdobyć. A głęboko te druty powinny być? Bo nie wiem czy ew. pożyczać dużą szlifierkę czy mała kątowa starczy. Drzwi nie będzie żadnych, tylko sam otwór, obrobiony.
    A jeśli nie będzie nadproża, to jak podejść do tematu, nie warto tego ruszać?
    Ostatnio edytowane przez punisher20 ; 05-10-2020 o 22:30

  4. #4

    Domyślnie

    Duża rozpietość tego otworu a trzyma cegłówki zaprawa kilka lat drgań i może się odspoic popękać . Wbuduj jakieś kątowniki czy ceowniki w roli nadproża , aby trzymały te cegły w kupie. Jak pisałem wyżej . A zgodnie z zasadą grubosci otuliny + grubość tynku max zagłębienie na te 3 cm wystarczy tylko jeździć tarczą a po całej bruździe po milimetrze i z czuciem aby nie uciąć pręta zbrojeniowego. Ew olać szukanie skoro i tak musisz dać wzmocnienie otworu od góry a na pionowe wrzuć krawędziaki do regipsów dla przyszłęj estetyki

  5. #5

    Domyślnie

    Jeśli w chwili obecnej nie ma tam nadproża to przed powiększeniem otworu powinieneś nadproże zamontować, najlepiej gotowe ceramiczne dłuższe niż szerokość otworu docelowego (w składach budowlanych 1,8 m kosztuje ok.30zł) . żeby nie doprowadzić do osunięcia górnych cegieł czy pustaków ,należy wyciąć pod jedno nadproże połowę grubości sciany - wmurować je i dopiero wyciąć z drugiej strony i wmurować drugie nadproże. Potem możesz spokojnie poszerzać otwór drzwiowy. Natomiast jeśli nadproże jakieś jest nad tym otworem to i tak musisz je usunąć bo wątpię żeby było na tyle długie aby spełniać swoją role przy powiększeniu otworu tak jak chciałeś.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    punisher20

    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    Nowy Dwór Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-152
    Posty
    49

    Domyślnie

    Okazało się, że jest zbrojenie tuż pod masą między cegłami (zdjęcie).

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	121032694_391461178677588_7764140262178378737_n.jpg
Wyświetleń:	54
Rozmiar:	97,8 KB
ID:	448898

    Czy dobrze rozumiem, ze chodzi tylko o nieobsunięcie się tych cegieł? A gdybym je usunął, aż do stropu, który jest betonowy z prętami (Teriva) i zostawił tak wysoki otwór, albo zabudował gk, to nie będą konieczne nadproża, czy inne wzmocnienia? Czy mimo to, lepiej dać, aby nie osłabiać konstrukcji domu?
    Ostatnio edytowane przez punisher20 ; 07-10-2020 o 16:06

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony