dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 50
  1. #1

    Domyślnie Pomoc w wyborze kotła lub czegoś innego do C.O.

    Witam. Nie mam zielonego pojęcia na co się zdecydować więc proszę o pomoc w wyborze kotła ewentualnie pompy ciepła typu monoblok tylko do C.O.? . Nowy dom parterowy z poddaszem powierzchnia do ogrzania to w przybliżeniu 160m2. Parter 110 m2 podłogówka po całości + drabinka w łazience, poddasze w przyszłości do użytku około 50m2 tylko grzejniki. Dom ocieplony 20cm styropian grafit 0.31. Obecnie posiadam fotowoltaike 4.2 kW do tego zasobnik na ciepłą wodę 300l z grzałką 3000 watt + wężownica(Nie wiem czy to dobra opcja..). Brak możliwości przyłącza gazu wiec w taki sposób chce mieć dostęp do cieplej wody ale dalej nie mam pomysłu jak ogrzewać dom. Myślałem nad kotłem dolnego spalania zasypowe 15-20kw SAS Varmo DEFRO lub KAMEN WDS 5 klasy ecodesign gdyż chce palić węglem i drewnem lub pompa ciepła ale koszty mnie przerażają i fundusze nie pozwalają na wydanie 25tys. Jaki kocioł lub tańsza opcje pompy moglibyście polecić doradzić. Będę bardzo wdzięczny za pomoc.
    Ostatnio edytowane przez digitalMode ; 05-10-2020 o 17:38

  2. #2

    Domyślnie

    Kocioł DS?
    Daj przekrój kotła, bo normalnie, to wygląda jak zwykły śmieciuch z lewymi papierami.
    Jeśli to typowy DS, to także przekręt.
    Nie da się palić w kotle DS, bez regulacji mocy palnika.
    Po kolejne, za tani na dobry kocioł DS.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  3. #3

    Domyślnie

    Nie znam się więc szukam porady co wybrać. Mozę jakaś opcja z pompa ciepła do C.O.? Rozważę każdą opcje na C.O.

  4. #4
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Sory ale 160 m2 chcesz dolniakiem grzać w dodatku 20 kw ?? nieporozumienie a wiem co mówię bo grzałem podobną wielkość dom z 1936 roku kotłem 20 kw przez 3 lata i powiedziałem basta , teraz mam 10 kw w domu 23-24 stopnie a moc w granicach od 3 do 6,5 kw w największy mróz , nie głupiej aż tak a jak bardzo ci zależy to kup sobie kociołek MPM 8-10 kw i ani grama większy bo dolniak musi pracować on nie może kisić bo najnormalniej zgaśnie albo ze sprawnością 30 procent pojedzie a tobie na ekonomi zależy jak mniemam co ? w dodatku z każdego dobrego dolniaka a takim jest mpm wyciągniesz spokojnie nawet i 50 procent więcej jak zajdzie taka potrzeba , jeszcze raz nie więcej jak 10 kw .

  5. #5
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Mpm i dobry dolniak to wyrazy przeciwstawne.
    Mpm to dobry dolniaka to oksymoron.
    Ostatnio edytowane przez mtdeusz ; 08-10-2020 o 11:28

  6. #6

    Domyślnie

    Głównie zależy mi na ogrzewaniu na parterze 110m2 podłogówki, poddasze nie jest jeszcze użytkowe ale w przyszłości będzie grzane na same grzejniki. Tak ekonomia no i budżet dlatego nie wiem co wybrać. Kusi mnie na PC np monoblok 4-6kw? Co jeszcze możecie polecić na drewno-węgiel?

  7. #7
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Do takiego domu kocioł 10kw będzie 2x za duży.
    Teoretycznie można zmniejszyc moc kotła zasypowego z 10kw do 5kw po przez zamórowanie połowy komory zasypowej szamotem, zmieści ci się wtedy wiadro węgla, które teoretycznie powinno grzać 12 godzin ale drewna tam za dużo nie nałożysz.
    Więc możesz kupić kocioł zasypowy koniecznie z buforem ciepła albo pompę ciepła monoblok jakiś tam gościu z Katowic tanio sprzedaje.

  8. #8

    Domyślnie

    To ktoś mi źle doradził abym szukał kotła drewno-węgiel 15kw.. Co do tego gościa z Katowic to nic nie wiem i nie spotkałem się żeby ktoś o nim pisał czy to w ogóle sprawdzone.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.244

    Domyślnie

    Z tego co widać sam pisałeś że chcesz palić drewnem i węglem. Nic nie będzie za duże gdyż kocioł z ręcznym załadunkiem musi pracować z buforem. Większy kocioł [14 kW] to większy bufor [800 l] więc wydłużenie odstępów pomiędzy paleniem. W takim układzie źródłem ciepła nie jest kocioł tylko bufor który oddaje zmagazynowane ciepło tylko wtedy gdy jest potrzeba.

    PS.
    @mtdeusz - co masz do MPM-a.
    Ostatnio edytowane przez DUNIA.MD ; 08-10-2020 o 16:23

  10. #10
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Niedopracowany kocioł.
    Zła konstrukcja.
    Ledwo się mieści w normie 5 klasy dla drewna liściastego 654 ppm CO gdzie norma dopuszcza max 700ppm CO w spalinach.
    Nie spełnia normy 5 klasy dla drewna iglastego, ponieważ emisja CO osiąga kosmiczny poziom i nie mieści się w 700ppm normy.
    Ostatnio edytowane przez mtdeusz ; 08-10-2020 o 17:44

  11. #11

    Domyślnie

    Krótka piłka, jaki kocioł 5 klasy na węgiel-drewno warto brać pod uwagę? SAS Varmo DEFRO lub KAMEN WDS MPM? Między czasie szukam opini i kosztów PC monoblok

  12. #12
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Z buforem czy bez?

  13. #13

    Domyślnie

    @mtedeusz – co ty tu znów piepszysz o jakichś ppm-ach – skoro ciągle wszem tu i tym gadasz o braku sadzy i płomieniu błękitnym oraz niebieskim, który chcesz osiągnąć przy spalaniu opon. Od kiedy to HG Atmos do spalania opon jest przeznaczony i skąd ci się to wzięło, że jak go nie rozdrobnionymi oponami załadujesz, to będziesz mieć w tedy, to czego oczekujesz.
    O ecoterrorystasz i ecooszołomach wciąż tu i tam gadasz a tu co wyprawiasz, kogo tu chcesz władować w szambo tylko dlatego, że pojęcia nie masz o tym o czym gadasz – acz może tak gadasz bo od ecoterrorystów i ecooszołomów za takie gadanie bierzesz kasę.

    @digitalMode – kupuj kocioł na ekogroszek, ewentualnie z możliwością spalania pelletu – co by rosoły nie wymyśliły w przyszłości – będziesz zabezpieczony na wszelkie ewentualności – no chyba, że wpadną i u Ciebie na pomysł złoty i zabronią spalania paliw stałych.
    Póki co - dzięki temu będziesz miał papier i dzięki któremu wszystko będziesz mógł mieć w dupie.
    Palenie drewnem se odpuść ale jak zależeć Ci na tym będzie, to jeszcze ciule nie wymyślili takiego podajnikowca by z partyzanta drewnem w nim nie dało się palić a jeśli ambicję mieć będziesz, by drewno czysto spalać, to możesz sobie przystawkę do spalania drewna zrobić i kotła jak wymiennika używać.

  14. #14
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Kocioł zgazowywujący jest zdecydowanie lepszy od jakiegoś tam dolniaka mpmema
    Krótko i na temat.
    Mamy 21 wiek a w Polsce nie umieją zrobić dobrego kotła zasypowego
    Ostatnio edytowane przez mtdeusz ; 08-10-2020 o 18:30

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.244

    Domyślnie

    Jaki niedopracowany? Jaka zła konstrukcja? Żartujesz, kocioł który w tych czasach dostaje certyfikat na drewno jest zły.
    Przede wszystkim 5 Klasa ma normę 500 ppm i z tego co widzę to kocioł mieści się w tej normie.
    Co do drewna iglastego to jako doświadczony palacz wiem że powinno się go używać do rozpałki a później dokładać drewno twarde (dąb, grab, brzoza, itd). Z dup... bata nie ukręcisz.

    @digitalMode - Jak dla mnie MPM DS 14 kW jest dobrym kotłem choć nie ukrywam że sama metoda dolnego spalania na początku może zniechęcić nawet doświadczonego użytkownika.

  16. #16
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    http://www.mpm-kotly.pl/kociol-mpm-d...%20DS%2014.pdf Jak widać ledwo mieści się w normie.
    Normalnie niedopracowany , wzieli zwykłego śmieciucha dołożyli kilka cegieł szamotowych, nieumiejętnie skopiowali palnik wirowy z internetu, ledwo przepchali na badaniach cenę podnieśli i zadowoleni

    Norma 5 klasy w zakresie emisji nie jest jakąś rygorystyczną normą. W Azji zrobili Piec, który spełnia normę 5 klasy w zakresie emisji z 200 krotnym zapasem a da się zrobić takie które będą ją spełniały z 1000 krotnym zapasem ale jak widać nie w Polsce.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    DUNIA.MD

    Zarejestrowany
    Oct 2020
    Skąd
    Radom
    Kod pocztowy
    26-600
    Posty
    1.244

    Domyślnie

    Ta, przy zwykłym śmieciuch wartość PPM wyłącza lub rozcieńcza analizator przy 30000 ppm.
    Jeśli mówisz o "mongolskiej" kozie to metoda spalania jest ta sama z wyjątkiem tego że tam nie ma płaszcza wodnego (czynnika chłodzącego) który zmienia pomiar diametralnie. Cudze chwalicie swego nie znacie. Trzeba się cieszyć że można mieć taki kociołek i palić legalnie drewnem czy węglem a nie marudzić i szukać dziury w całym.

  18. #18

    Domyślnie

    Jak na ecogroszek to z podajnikiem ale problem jest taki ze mam mała kotłownie(335x280)... stoi już w niej baniak na ciepła wodę 300l z grzałka + wężownica w razie czego. Nie ukrywam wolał bym bardziej mniej obsługowe urządzenie postawić do C.O. ale PC kosztuje trochę.. Jeśli bym znalazł PC monoblok do 10-12k max to może bym sie pokosił na taką wygodę. Nowy dom chciałbym zacząć już ogrzewać przez zimę puki jeszcze się nie wprowadziliśmy ale tylko tego jest a człowiek zielony nie wie co wybrać czym się sugerować. Wiadomo zimy takiej ostrej już nie ma w okresie zimowej wiadomo częściej ale tak w inne pory roku prawie ze wogle a pieniadz chce się dobrze zainwestować

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał mtdeusz Zobacz post
    Jak się w Polsce dajecie dymać bandzie ekoterorystów w konia i nic z tym nie robicie to nic dziwnego , że wam później zakazują spalać paliw stałych , rozpalać grilla , kosić trawy kosiarką czy rozpalać w kominku.
    Te - Zadupie , Ukraina – od kiedy to Lubelskie – może że zadupie ale skąd, że na ukrainie leży.
    Taki jeden jak ty wystarczy, by wszędzie u nas przez ciebie wprowadzili zakaz spalania paliw stałych. Jak z Rangerem przez telefon gadałeś, to co – z ukrainy do niego dzwoniłeś – to samo się poczty mailowej tyczy – z ukrainy piszesz i w końcówce adresu pl. masz – co.

    @digitalMode – sorki za nie ścisłość – ale dla mnie normalnym jest, że na ekogroszek teraz są tylko kotły podajnikowe.

    Tak z ciekawości pytam – jak to teraz jest z otrzymaniem pozwolenia na budowę.
    Kiedyś jak się składało na pozwolenie papiery – musiało być w nich określone jakiego rodzaju źródło ogrzewania budynku w nim będzie i jak dobrze pamiętam urząd parafował to źródło.
    Normalnym chyba to jest, że teraz np. w Krakowie – nikt nie dostanie pozwolenia na budowę jak źródło nie będzie spełniało warunków, które sobie określili na podstawie postanowienia sejmiku antysmogowego.

    Na marginesie – czyż byś nie wiedział o tym : https://forum.muratordom.pl/showthre...stko-o-piecach . Tylko patrzeć jak zostanie to podpisane i wejdzie w życie.

    Wracając do tematu – wiesz chyba o tym, że PC ma wiatrak, który słychać - to samo kotła podajnikowego się tyczy – podajnik ślimakowy jak paliwo podaje też go słychać – chyba czaisz w czym rzecz – na ślimak groszek spada i co źle trafi, to przez ślimak jest mielone - o zrywanych zawleczkach nie słyszałeś.

    Ze smutkiem stwierdzić muszę, że w kwestii wyboru masz przerypane a z tego powodu może wstaw co bądź na razie do póki zegar antysmogowej u Ciebie nie stanie. Jeśli do tej pory nie wiesz co tam u Ciebie w antysmogowej jest napisane – przyjdzie czas – to Ci o tym powiedzą albo o tym napiszą - wszak wiedzieć będą co do ogrzewania budynku posiadasz.

    Tak jak nadmieniłeś – kotłownię masz : (335x280) - teraz zajrzyj do przepisów które kotłowni się tyczą – jest w nich napisane w jakiej odległości kocioł ma stać np. od ścian nie palnych jak i w jakiej odległości mają stać urządzenia, które są pokryte palnymi materiałami.

    Tak jeszcze na zakończenie tego – kominka nie polecam – kominek odradzam.

  20. #20
    mtdeusz
    Guest
    mtdeusz

    Domyślnie

    Cytat Napisał samsu Zobacz post
    Taki jeden jak ty wystarczy, by wszędzie u nas przez ciebie wprowadzili zakaz spalania paliw stałych.
    .
    20 lat produkowali kopciuchy i nic z tym nie robili, teraz jak wprowadzili normy i antysmogowe ekoterorysty się nakręcili to kopicuhy przestali produkować ale zaczęli klepać pseudo dolniaki byle by przepchać przez badania.
    A dobrych kotłów jak nie było tak nie ma.
    Ale co tu się dziwić w Polsce jest wszystko od zawsze rozkradane i sprzedawane za granicę , wszystko jest niszczone.
    Więc czego tu oczekiwać.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony