dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Resztki glikolu w instalacji

    Dzień dobry,

    wybaczcie sformułowanie pytania. Zadaje laik...

    Mieliśmy instalację zalaną glikolem (nowy piec pelletowy, stare grzejniki żeliwne). W tym roku wymieniliśmy całą instalację, tj. rury, grzejniki... Piec został. Obieg był z naczyniem, teraz jest zamknięty. Siłą rzeczy resztki glikolu zostały spuszczone z grzejników, ale najwyraźniej nie z pieca. I teraz nasz instalator kręci nosem z zaniepokojeniem, że na rurach przy łączeniach (tam gdzie są pompy) wychodzi dziwny nalot, jakby rdza, smoła... Oczywiście on nie popełnił błędu w sztuce. A ja się na tym totalnie nie znam, więc moje pierwsze pytanie brzmi: czy instalator powinien był spuścić cały stary płyn, tzn. z pieca też (przepłukać czy jak???). Po drugie: CO TERAZ???

    Bardzo proszę o pomoc...

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    e_nygma

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Skoczów okolice
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    282

    Domyślnie

    Raczej powinno się spuścić całość i przepłukać wodą , w grzejnikach czy to żeliwnych czy stalowych osadza się kamień kotłowy w różnej postaci od drobnych kamyczków do czegoś podobnego do popiołu , mazi, miałem podobnie jak wymieniałem grzejniki na większe to ze starych wylewało się dziwne osady.
    Są różne rodzaje inhibitorów na różne przyczyny które dodaje się do wody , instalator powinien wiedzieć co zrobić aby było dobrze.
    Piec z reguły jest najniższym miejscem i pomimo pompy obiegowej w piecu będzie osad.
    Dom w trakcie wykańczania wg planu "przy głogowej 1, 2,4 i własnej koncepcji: 123m2 zabudowy, 184 m2 użytkowej, ~156 m2 ogrzewanej podłogowo + garaż , kotłownia nieogrzewana . Ściany pustak keramzytobetonowy 25 cm, dachówka betonowa Brass cisar. Okna 3 komorowe 3 uszczelkowe o Uw 0.7 do 0.8, drzwi stalowe wikęd thermoprestige , brama krispol 60mm.
    ściany 20cm styro. grafit, dach 30 cm piana PUR, podłoga coś 14 cm szary grafit

    Ogrzewanie : od 22.12/2021 PC LG therma V 9kW

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał e_nygma Zobacz post
    Raczej powinno się spuścić całość i przepłukać wodą , w grzejnikach czy to żeliwnych czy stalowych osadza się kamień kotłowy w różnej postaci od drobnych kamyczków do czegoś podobnego do popiołu , mazi, miałem podobnie jak wymieniałem grzejniki na większe to ze starych wylewało się dziwne osady.
    Są różne rodzaje inhibitorów na różne przyczyny które dodaje się do wody , instalator powinien wiedzieć co zrobić aby było dobrze.
    Piec z reguły jest najniższym miejscem i pomimo pompy obiegowej w piecu będzie osad.

    Bardzo dziękuję za odpowiedź.

    Czyli co, teraz spuścić wszystko z instalacji i przepłukać czy dodać jakiś płyn, który przeczyści instalację?

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    e_nygma

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Skoczów okolice
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    282

    Domyślnie

    Dobry instalator powinien wiedzieć jak sprawdzić czystość instalacji i co dalej zrobić ,
    Widziałem na youtube relację jak czyszczono instalację , co prawda podłogówkę z PC ale problem podobny - zanieczyszczenia w instalacji.
    Nie wiedziałem że aż tyle tego może być w instalacji.
    Glob energy czy podobnie, Stanisław Migas .
    Dom w trakcie wykańczania wg planu "przy głogowej 1, 2,4 i własnej koncepcji: 123m2 zabudowy, 184 m2 użytkowej, ~156 m2 ogrzewanej podłogowo + garaż , kotłownia nieogrzewana . Ściany pustak keramzytobetonowy 25 cm, dachówka betonowa Brass cisar. Okna 3 komorowe 3 uszczelkowe o Uw 0.7 do 0.8, drzwi stalowe wikęd thermoprestige , brama krispol 60mm.
    ściany 20cm styro. grafit, dach 30 cm piana PUR, podłoga coś 14 cm szary grafit

    Ogrzewanie : od 22.12/2021 PC LG therma V 9kW

  5. #5

    Domyślnie

    I teraz nasz instalator kręci nosem z zaniepokojeniem, że na rurach przy łączeniach (tam gdzie są pompy) wychodzi dziwny nalot, jakby rdza, smoła...
    to znaczy, ze coś jest nieszczelne. Nawet jakbyś zlał 50/50 woda glikol, to co najwyżej pompy miały by problem, a instalacji, kotłowi nic się nie stanie i jeśli byłoby szczelne, to nigdzie nic by nie wychodziło.
    Oczywiście on nie popełnił błędu w sztuce.
    Oczywiście nie znam takiego, co przyzna się do błędu i poprawi na swój koszt.


  6. #6

    Domyślnie

    Tak czy inaczej dziękuję Panom za odpowiedzi. Dało mi to podstawy do dyskusji z instalatorem. Ech, żeby to byli tacy co przyjdą, zrobią i... brak uwag

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony