dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie Wełna mineralna między legarami na poddaszu - styk z OSB

    witajcie,
    poddasze nieużytkowe ( jeszcze - do 2 lat będę "kręcił" na całej powierzchni pokoje )
    Legary 16 cm - pomiędzy nich wełna mineralna 15 cm.
    Pod spodem jest folia żółta.
    Na legary przyszły osb 3 - 2,2
    Poradźcie - starałem się aby ta wełna nie stykała się osb - ale jak położyłem osb i poświeciłem od "spodu" to widzę ,że nie na całych powierzchniach - ale miejscami jednak się styka - jakby tą wełna się lekko wybrzuszyła szczególnie na środku między legarami - pewnie jak upychałem ją miedzy legarami to w środku wybrzuszyło :/
    Rozmontować osb i "przyklepać" tą wełnę - aby nigdzie się nie stykała ?
    Czy to ,że styka się punktami - szczególnie na środku - a po bokach jest luka wentylacyjna - będzie ok ?
    Poddasze jeszcze nie użytkowe.
    Czy na płyty osb mogę rozciągnąć folię paroszczelną i na nią dołożyć 5 cm styropianu ( bo mi został )
    Po poddaszu nie chodzę na co dzień.


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20201003_150743_HDR.jpg
Wyświetleń:	256
Rozmiar:	99,1 KB
ID:	448858Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20201003_150743_HDR.jpg
Wyświetleń:	256
Rozmiar:	99,1 KB
ID:	448858
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20201003_150708_HDR.jpg
Wyświetleń:	81
Rozmiar:	102,9 KB
ID:	448859

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    a poddasze będzie ogrzewane czy nieogrzewane? To dodśc istotna kwestia gdyż w przypadku poddasza nieogrzewanego trzeba będzie wentylować przestrzeń między wełną a osb i dodatkowo nawiercac osb.
    Z kolei przy ogrzewanym poddaszu zostawiamy szczelinę. Jezeli węłna tylko wybrzusza się w środku to ona z czasem się ustabilizuje i wyrówna. Nie ma wiec sensu odkrecac osb i jej "doklepać" .
    Jeżeli masz już folie paroizolacyjną to nie dokładaj drugiej na OSB ona nic tu nie wnosi. A styropian masz podłogowy ? jak zamierzasz to potem wykońćzyć ? połozyc osb na styropian ?
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    dziękuję Tomku za odzew.
    Poddasze to będzie sezon - dwa - nieogrzewane - jest to pusta przestrzeń obecnie gdzie będą adaptowane pokoje.
    Dlatego mam obawę o tą zimę / dwie - aby mi ta wełna nie zawilgła ( póki poddasze będzie nieogrzewane )
    Co do szczeliny przy ogrzewanym - jak to ma wyglądać ?

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaszo11 Zobacz post
    dziękuję Tomku za odzew.
    Poddasze to będzie sezon - dwa - nieogrzewane - jest to pusta przestrzeń obecnie gdzie będą adaptowane pokoje.
    Dlatego mam obawę o tą zimę / dwie - aby mi ta wełna nie zawilgła ( póki poddasze będzie nieogrzewane )
    Co do szczeliny przy ogrzewanym - jak to ma wyglądać ?
    Po prostu robisz szczelinę między osb a wełną stosując listwy dystansowe na legary albo 1-2cm mniej ocieplenia między legarami niż wynosi ich wysokość.
    Tak naprawde na czas kiedy poddasze będzie nieogrzewane a dół ogrzewany to powinieneś mieć na strychu albo ażurowy pomost z desek albo osb nawiercane w siatce kwadratu 20xc20cm lub 25x25cm otworami fi20mm i między osba a wełną szczelinę grubości 3-6cm. Wówczas unikniesz problemu kondensacji na powierzchni osb.
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    dziękuję - czyli trochę to spitoliłem.
    A jeśli dałbym na to osb - styropian np 5cm - na tą zimę - tak aby osb nie były zimne - jest logika w tym ?
    Bo jak rozumiem problemem jest styk ciepłe / zimne ( zimne osb - ciepła wełna = zawilgocony spód osb )

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Michał Ursa

    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Kod pocztowy
    42-520
    Posty
    23

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaszo11 Zobacz post
    dziękuję - czyli trochę to spitoliłem.
    A jeśli dałbym na to osb - styropian np 5cm - na tą zimę - tak aby osb nie były zimne - jest logika w tym ?
    Bo jak rozumiem problemem jest styk ciepłe / zimne ( zimne osb - ciepła wełna = zawilgocony spód osb )
    Co do zasady warstwy dachu powinny być wentylowane.
    Powietrze nasycone parą wodną musi ulecieć do atmosfery i za wszelką cenę będzie chciało to zrobić.
    Grawitacyjnie będzie szło do góry (jak para z czajnika), jeśli natrafi na szczelinę wentylacyjna, w której wytworzony będzie ”cug" to takie powietrze wraz z para zostanie uniesione i odprowadzone na zewnątrz.
    Bark wentylacji lub niedrożna wentylacja to najczęstsza przyczyna problemów - niestety.
    Nie znam całej specyfiki Twojego przypadku, ale przy niedrożnej lub czesiowo niedrożnej szczelinie „dokładanie” warstw o znikomej proprzepuszczalności powyżej to jak zabawa z benzyną przy otwartym ogniu.

    Jeśli chciałbyś to służę pomocą w konsultacjach i obliczeniach termiczno-wilgotnościowych.
    [email protected]

    pzdr
    Michał

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    lukaszo11

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    403

    Domyślnie

    dzięki za wskazówki.
    Jednak to nie jest dach - a podłoga.
    Ale zasady - pewnie podobne

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek W
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Cigacice
    Kod pocztowy
    66-131
    Posty
    1.742
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19
    Klub SUPER WYKONAWCA Chciałbym jednocześnie zaprosić do odwiedzenia grupy Izolacja Rockwool na Facebooku gdzie odnajdziecie sporo informacji na temat izolacji z wełny skalnej Rockwool www.facebook.com/groups/izolacjerockwool

    Domyślnie

    Tak zasady śa podobne. Powiedz mi ten strop jest drewniany czy leagry leżą na jakimś stropie masywnym ? Ta informacja może być istostna może jeszcze uda mi się coś podpowiedzieć
    Tomek W.

    e-konsultant Rockwool

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony