dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie glina rozgarnięta po działce po wykopie pod dom - czy na tym coś urośnie? co robić?

    Temat jest następujący. Po wykopie pod dom zostało bardzo dużo gliny. Lepszy towar czyli zwykła ziemia została użyta do podsypania na zewnątrz domu wokół fundamentów, natomiast jeśli chodzi o glinę większość została wywieziona.
    Niestety posłuchałem się sąsiada, który zasugerował żebym część tej gliny zostawił i rozplantował po działce co też zrobiłem. Uśpiło mnie również to, że jak było sucho i brałem to do ręki wydawało się naprawdę ok i myślałem, że jest to po prostu ziemia wymieszana z gliną - myliłem się.
    Teraz po obecnych ulewach widzę, że niestety był to błąd.
    Glina została rozplantowana głównie w dość głębokich koleinach, koparka nawoziła to, rozgarniała szeroką łyżką i ugniatała. Oprócz kolein została rozgarnięta tam gdzie było po prostu trochę niżej.
    W obecnej chwili po tych ulewach działka wygląda słabo, nie można przejść, nogi wpadają miejscami do kostek albo i bardziej. Niestety powierzchnia tego jest dość duża, pewnie będzie ze 300-400 m2

    I tu pojawia się moje pytanie. Zostało to zrobione stosunkowo niedawno (3 tygodnie temu), więc nawet w miejscach gdzie została wysypana zwykła ziemia jest jeszcze grząsko. Domyślam się, że jak to przeleży przez zimę, zagęści się samoistnie i na wiosnę zacznie jakaś roślinność odbijać to będzie ok.

    Zastanawiam się jednak czy mogę się spodziewać tego samego w miejscach gdzie została rozgarnięta ta nieszczęsna glina?
    Czy po pewnym czasie to się "uleży" na tyle, że będzie można po tym się normalnie poruszać czy będzie tak po każdym deszczu?
    Druga sprawa czy na tym cokolwiek urośnie? Teoretycznie pod spodem jest ziemia bo była tam trawa - tylko z wierzchu zostało to zasypane gliną, ale czy mogę zakładać, że roślinność się przez to przebije?
    Teraz i tak nic nie zrobię w taką pogodę bo na działce stoi woda, ale proszę o porady co w tej sytuacji najlepiej zrobić...

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    W tej chwili i chyba najbardziej rozsądnym zajęciem przed zimą będzie przekopanie całości. Tzn musisz zmieszać to co rozgarnąłeś po wierzchu z tym co ukryłeś pod spodem.
    400 m 2 to jest nic, dobra glebogryzarka i dwa dni pracy łopata ok tydzień.
    Jeśli nie chcesz tego robić to pozostaje zebranie tego co rozgarnąłeś - niestety nie zmieni się sytuacja na wiosnę a muszę Ci napisać - będzie jeszcze gorzej.
    Nie wiem co zamierzasz tam uprawiać na tej działce - bo glina wbrew pozorom jest dobra dla roślin oczywiście nie sama.
    Jednak w tej postaci i sytuacji którą stworzyłeś niewiele roślin prócz chwastów będzie chciało tam rosnąć.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3

    Domyślnie

    Domyślam się, że nie mówisz o ogrodowej glebogryzarce tylko o takiej traktorowej?
    Jeśli to podeschłoby na tyle żeby można było z tym powalczyć to może miałoby to teraz sens, ale musiałoby pewnie ze 2-3 tygodnie nie padać a na to się raczej nie zanosi...
    Uprawiać nic tam specjalnego nie zamierzałem, po prostu miałem nadzieję, że jakaś trawa, nawet jakaś samosiejka, która była do tej pory by po prostu odrosła, ale z tego co piszesz to nie mam na co liczyć?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.135
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    dorzuć jeszcze słomiastego obornika - rozluźni glinę. i to przekop (najlepiej zaorać).
    Na zbitej glinie trawnik nie urośnie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony