dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie Okablowanie elektryczne domu

    Witam,
    mam prośbę o pomoc przy doborze przewodów elektrycznych. W przyszłości planuję rozbudowę pod smart dom, lecz obecnie fundusze nie pozwalają, a instalacje chce mieć gotową:

    Całość w topologi gwiazdy

    gniazdka prądowe: 3x2,5mm2 ?
    lampy: 5x1,5mm2 ?
    wyłączniki/włączniki - 5x1,5mm2 ?
    rolety zewnętrzne: 3x1,5mm2 (silnik rolet jest 3 żyłowy)
    piekarnik, kuchenka indukcyjna: 5x4mm2 ?
    kamery, alarm, czujki ruch dym itp - skrętka ?
    zasilanie led: 3x1,5mm2 ?

    Z góry dziękuje pomoc.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Okablowani pod KNX
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	KNX-okablowanie.jpg
Wyświetleń:	209
Rozmiar:	102,3 KB
ID:	448890
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3

    Domyślnie

    no bez przesady , ethernet to pare punktów w domu, internet w pokojach, wi-fi pod ubiquiti, TV, pod czujki, kamery, i jakieś inne nisko prądowe

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Czyli to ma być instalacja pod "inteligentny" - tylko "inteligentny inaczej"?
    Z tego co piszesz to pod normalny dom
    Daj sobie spokój - coś co nie wykonasz od razu, a chcesz mieć zapas, to tak jak byś sobie kupił większą obudowę komputera, aby w przyszłości go rozbudować( w obecnych realiach jest to śmieszne)

    Zrób sobie podstawę - porządnie, przemyślanie i z projektem.
    Albo - jednak na obecną chwile jak słyszę brak kasy - jeden system i od początku do końca z projektem.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał mihau#1 Zobacz post
    Witam,
    mam prośbę o pomoc przy doborze przewodów elektrycznych. W przyszłości planuję rozbudowę pod smart dom, lecz obecnie fundusze nie pozwalają, a instalacje chce mieć gotową:

    Całość w topologi gwiazdy

    gniazdka prądowe: 3x2,5mm2 ?
    lampy: 5x1,5mm2 ?
    wyłączniki/włączniki - 5x1,5mm2 ?
    rolety zewnętrzne: 3x1,5mm2 (silnik rolet jest 3 żyłowy)
    piekarnik, kuchenka indukcyjna: 5x4mm2 ?
    kamery, alarm, czujki ruch dym itp - skrętka ?
    zasilanie led: 3x1,5mm2 ?

    Z góry dziękuje pomoc.
    Rolety 4x1,5 chyba ze chcesz tylko w jedną stronę nimi sterować
    Kuchnia indukcyjna 5x2,5mm2, nie wiem po co 4mm2
    Czujki ruchu YtDy a nie skrętka

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał mihau#1 Zobacz post
    no bez przesady , ethernet to pare punktów w domu, internet w pokojach, wi-fi pod ubiquiti, TV, pod czujki, kamery, i jakieś inne nisko prądowe
    Parę punktów ale 500m skrętki mi poszło.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał brencik Zobacz post
    Rolety 4x1,5 chyba ze chcesz tylko w jedną stronę nimi sterować
    Kuchnia indukcyjna 5x2,5mm2, nie wiem po co 4mm2
    Czujki ruchu YtDy a nie skrętka
    ok, dziękuje za informacje

    co do rolet to wszyscy mówią 4x 1,5 ale zastanawia mnie fakt iż z silnika wychodzą tylko 3 przewody .., a czujnik ruchu ile żył i przekrój ?
    Ostatnio edytowane przez mihau#1 ; 07-10-2020 o 09:49

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    1. Ja bym do wszystkich punktów oświetleniowych pociągnął 5x1,5mm2 i skrętkę. Więcej żył, żeby w każdym pomieszczeniu mieć kilka obwodów zasilających - w tym, w razie potrzeby 12 czy 5v. Zasilanie byłoby non stop i przekaźniki w każdej lampie. Dzięki temu w każdym punkcie możesz niezależnie sterować oświetleniem i umieścić dowolny czujnik czy kamerę. Skrętek sporo - jedna punkt.
    2. Do włączników - skrętka. Nawet bez docelowej automatyki pozwoli to co najmniej na dwa sposoby sterować oświetleniem:
    - w rozdzielnicy arduino odbierające sygnał z włącznika dzwonkowego i podające napięcie (czy częściej masę) na sterowanie przekaźnika w lampie
    - w rozdzielnicy zasilacz 12 albo 5v - i zwykłe włączniki podające to zasilanie (albo masę) na przekaźnik - wszystko pospinane w rozdzielnicy.
    3. Gniazda standardowo, poza może kilkoma wyjątkami jak kable grzewcze czy bojler. Mało urządzeń dobrze znosi odcięcie zasilania. A jak spodziewasz się takich, to użyj puszki z kieszenią na elektronikę i pociągnij skrętkę. W razie czego dołożysz przekaźnik. Alternatywnie zawsze możesz użyć smart listwy czy smart gniazdka. Do indukcji i piekarnika wystarczy 5x2,5mm2.
    4. Alarm i sieć komputerowa standardowo.
    5. Do rolet bym dal jak do świateł - bo to też fajne miejsca na czujki i może przydać się nadmiarowy przewód do zasilania i sygnałowy.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Gocha68
    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Warszawa i okolice
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    1. Ja bym do wszystkich punktów oświetleniowych pociągnął 5x1,5mm2 i skrętkę. ......
    i wyjdzie tak jak na zdjęciu
    U mnie na 180m2 jest liczyłam bo kupowałam 83 gniazda 230V i 22 włączniki czyli 105 przewodów skrętka

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gocha68 Zobacz post
    i wyjdzie tak jak na zdjęciu
    U mnie na 180m2 jest liczyłam bo kupowałam 83 gniazda 230V i 22 włączniki czyli 105 przewodów skrętka
    Nie, bo to jeden kabel 5x1,5mm wchodzący do rozdzielnicy i kilkanaście czy dwadzieścia kilka skrętek - a obskakuje też czujki. Czyli sumarycznie będzie mniej kabli - bo do czujek podobnie, za to kilkanaście czy dwadzieścia kilka mniej zasilających.

    Nie mieszaj do tego gniazd - gniazda masz w p.3.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Gocha68
    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Warszawa i okolice
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    72

    Domyślnie

    No tak , ale takie układy potrzebują zasilania i sterowania - to bez przewodów dodatkowych się nie obejdzie.

    I przykro mi, ale napisałeś coś co chyba mało kto zrozumie oprócz Ciebie - a na pewno nie ja.

    "bo to jeden kabel 5x1,5mm wchodzący do rozdzielnicy i kilkanaście czy dwadzieścia kilka skrętek - a obskakuje też czujki. Czyli sumarycznie będzie mniej kabli - bo do czujek podobnie, za to kilkanaście czy dwadzieścia kilka mniej zasilających."

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gocha68 Zobacz post
    No tak , ale takie układy potrzebują zasilania i sterowania - to bez przewodów dodatkowych się nie obejdzie.
    Wszystko opisałem w wersji z mini sterowaniem (arduino) i bez sterowania.

    Cytat Napisał Gocha68 Zobacz post
    I przykro mi, ale napisałeś coś co chyba mało kto zrozumie oprócz Ciebie - a na pewno nie ja.
    Liczby przewodów nie rozumiesz? Bo do czego mają służyć opisałem we wcześniejszym poście.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Gocha68
    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Warszawa i okolice
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wszystko opisałem w wersji z mini sterowaniem (arduino) i bez sterowania.
    Liczby przewodów nie rozumiesz? Bo do czego mają służyć opisałem we wcześniejszym poście.
    I co ktoś ma tego szukać?
    Dlaczego jesteś niemiły? - zapytałam i już nie będę bo to nie mój wątek, zadzwoniłam tylko do informatyka i zapytałam o co chodzi z tym zasilaniem i mi wyjaśnił, ale dodał również , że jeśli ktoś robi to bez systemu to tylko on będzie wiedział jak i co podłączył i jeśli coś się popsuje w takiej pętli to nikt tego nie znajdzie kto tego nie robił. I dodał , że "inteligencja" takiego domu kończy się z reguły z "inteligencją" jej twórcy.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gocha68 Zobacz post
    I co ktoś ma tego szukać?
    Przecież czytałaś. Nie musisz szukać.
    Cytat Napisał Gocha68 Zobacz post
    Dlaczego jesteś niemiły? - zapytałam
    Jestem miły. Nie zapytałaś - tylko stwierdziłaś, że Ci przykro i że nie rozumiesz. To ja zapytałem, czego nie rozumiesz, a Ty zamiast odpowiedzieć, to jesteś niemiła.

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Gocha68
    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Warszawa i okolice
    Kod pocztowy
    05-800
    Posty
    72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przecież czytałaś. Nie musisz szukać.
    Jestem miły. Nie zapytałaś - tylko stwierdziłaś, że Ci przykro i że nie rozumiesz. To ja zapytałem, czego nie rozumiesz, a Ty zamiast odpowiedzieć, to jesteś niemiła.
    Za to stwierdzenie
    "Liczby przewodów nie rozumiesz?"
    Ja umiem czytać, i czytam ....i nadal wychodzi mi dużo i jeszcze coś jakieś czujki? i ich zasilanie.
    U mnie czujki są tylko do alarmu więc po co czujki do systemu inteligentnego domu?Można to łączyć jakąś logiką. ale kablami i zasilaniem wspólnie?

    A jeszcze to Arduino- przecież to moduły bez zabezpieczeń? większość pracuje na WiFi i zwykłym nadajnikiem, a nawet telefonem można podejść i sobie tym sterować u kogokolwiek i cokolwiek.
    Może jestem kobietą , ale zdaje sobie sprawę i umiem wejść telefonem do prawie każdej otwartej sieci jeśli tego potrzebuję pomimo śmiesznych haseł. Zresztą oficjalnie jest kilka programów które to robią nawet bez naszej zgody.
    Kabelek to kabelek trzeba by się wpiąć.
    Więc nawet jak udowadniasz swoimi postami, że kabelków będzie mniej to ja uważam, że nie tędy droga - ale to Wasza piaskownica i Wasze zabawki.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.249
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gocha68 Zobacz post
    Za to stwierdzenie
    "Liczby przewodów nie rozumiesz?"
    To nie stwierdzenie. To pytanie. Napisałem prostą informację o liczbie kabli - więc co tu jeszcze do zrozumienia, poza liczbą?

    Cytat Napisał Gocha68 Zobacz post
    Za to stwierdzenieJa umiem czytać, i czytam ....i nadal wychodzi mi dużo i jeszcze coś jakieś czujki? i ich zasilanie.
    Zasilanie masz w 5x1,5mm (jeden kabel N, drugi PE, trzeci 230V, czwarty 5 albo 12V, piąty masa do prądu stałego). Dlatego 1,5mm2 do zasilania, bo w skrętce masz 0,5mm i duże spadki napięcia. Ale można też i te przewody wykorzystać w razie potrzeby łącząc parę czy dwie.
    Do tego skrętką idzie sygnał do przekaźników, żeby daną żarówkę zaświecić czy wykonać inne działanie (np. włączyć zasilanie kamerki tam umieszczonej gdy uzbroimy alarm - bo nie życzymy sobie, żeby działała, jak jesteśmy w domu). Fantazja ogranicza już teraz możliwości - a w przyszłości pewnie będzie coraz więcej możliwości.
    W porównaniu do gwiazdy zasilającej mamy jeden kabel więcej - bo w porównaniu z taką sytuacją liczba skrętek = liczbie zasilających przy gwieździe. Dodajemy jeden kabel 5x1,5mm. Za to nie potrzebujemy skrętek w wielu innych miejscach do czujek, więc łączna liczba kabli w rozdzielnicy jest mniejsza. Przeniesienie przekaźników do punktów oszczędza miejsce w rozdzielnicy.

    Cytat Napisał Gocha68 Zobacz post
    U mnie czujki są tylko do alarmu więc po co czujki do systemu inteligentnego domu?
    Czujki np. po to, żeby zapalić światło bez dotykania przycisków, pilnować temperatury, wilgotności, CO2, PM, wykryć hałas, czad, pożar, dym, wyłączyć TV jak nikt nie ogląda, włączyć muzykę ulubioną przez osobę, która akurat w danym pomieszczeniu przybywa i wiele innych możliwości. Czujników w automatyce jest cała masa i pewnie będzie przybywać i warto mieć możliwość ich użycia gdy poczujemy taką potrzebę.

    Cytat Napisał Gocha68 Zobacz post
    . ale kablami i zasilaniem wspólnie?
    Zapytaj inaczej. Bo nie rozumiem tego.

    Cytat Napisał Gocha68 Zobacz post
    A jeszcze to Arduino- przecież to moduły bez zabezpieczeń? większość pracuje na WiFi i zwykłym nadajnikiem, a nawet telefonem można podejść i sobie tym sterować u kogokolwiek i cokolwiek.
    Arduino mega wygląda tak:



    Nie obsługuje ani LAN, ani WiFi. Żeby do tego się dostać i zmienić coś w oprogramowaniu musisz podłączyć się kabelkiem USB. Wgrywasz sketch - np. ten ale jest wiele innych i robi proste rzeczy typu - jeżeli wciśnięty przycisk B to zaświeć światło 12, a jak B kliknięte dwukrotnie to zaświeć 13, jak dłużej przytrzymany to zaświeć światła 11,12,13,14,15. Można też samemu napisać.

    Jak już rozbudujesz automatykę domową i dołożysz sieć - to można to zrobić tak, by z zewnątrz nie dało się dostać - osobna sieć fizyczna LAN, zero WiFi czy innej bezprzewodowej łączności. Tylko tracisz tak na funkcjonalności. A w telefonie często masz ważniejsze rzeczy - np. dostęp do banku, dane karty kredytowej, poufna korespondencja czy smsy - a nikomu nie przychodzi do głowy odłączenie telefonu od sieci bo... po co komu taki telefon?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	arduino-mega-2560-rev3-a000067.jpg
Wyświetleń:	361
Rozmiar:	62,8 KB
ID:	448902  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 07-10-2020 o 18:52

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony