dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    emlem

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Ostrołęka
    Kod pocztowy
    07-410
    Posty
    30

    Domyślnie Ciepła woda użytkowa - długi czas oczekiwania

    Witam!
    Mam wykonaną instalację wody na rurach zgrzewanych PP. Dom w technologii szkieletowej, podłoga Crawl Space więc rury poprowadzone są w stropie, w otulinie i przykryte 20cm wełną.

    W domu wszystko mam na prąd, również CWU. Używam podgrzewacz przepływowy o mocy 18kw umiejscowiony w pomieszczeniu gospodarczym (na zdjęciu 1.10) i od tego rozgałęzienia do kuchni i do łazienki.

    Gdy po dłuższym nieużywaniu odkręcam, któryś z punktów poboru wody, czekam na nią 60sekund aż zejdzie zimna woda z rur.

    Podgrzewacz elektryczny przepływowy wybrałem ze względu na to, że płacę tylko za to co zużyje i właśnie na jego natychmiastowe działanie. Po prostu tylko pewnie źle przemyślałem instalację. Drugi raz wybrałbym pewnie bojler + cyrkulacja.

    Pytanie w jaki sposób mogę to Waszym zdaniem najlepiej rozwiązać? Mam w głowie dwa rozwiązania, ale może doradzicie jeszcze jakieś inne. Podkreślę, że mam cały czas łatwy dostęp do całej instalacji w podłodze.

    Moje pomysły to:

    1. Założyć za rozgałęzieniem zawór zwrotny do kuchni i zawór zwrotny do łazienki. Wtedy podczas odkręcenia kranu np. w kuchni czas oczekiwania powinien być o połowę krótszy, bo mniej wiecej po tyle samo rury jest do kuchni i do łazienki od podgrzewacza... ale wciąż połowa czasu to 30s....

    2. Zrobić cyrkulację, podłączoną do małego ogrzewacza pojemnościowego np. 10l. Czy to ma sens? Jak z ekonomią?

    Może jesteście w stanie coś doradzić?
    Z góry dziękuję. W załączniku rzut domu.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter.jpg
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	95,7 KB
ID:	448897

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Ogrzewacz przepływowy ma sens tuż przy punkcie poboru, w którym zużywasz mało ciepłej wody. Gdzienindziej nawet blisko jest drogi w używaniu.

    Możesz podgrzewacze zamontować przy pp, dorobić cyrkulację (bez zasobnika - wracając wodę na wejście podgrzewacza) albo skorzystać z "amerykańskiego patentu" o którym wspominałem tutaj

    Ja bym poszedł szeroko - zrobił zasobnik z cyrkulacją. Dobre kilkadziesiąt procent mniej będziesz płacił za CWU.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    emlem

    Zarejestrowany
    Feb 2019
    Skąd
    Ostrołęka
    Kod pocztowy
    07-410
    Posty
    30

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ja bym poszedł szeroko - zrobił zasobnik z cyrkulacją. Dobre kilkadziesiąt procent mniej będziesz płacił za CWU.
    Nawet jeśli będzie to bojler elektryczny?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał emlem Zobacz post
    Nawet jeśli będzie to bojler elektryczny?
    Prąd w taniej strefie G12(x) jest ze dwa razy tańszy, niz w drogiej - a przy dobrze dobranym zasobniku 100% grzejesz w taniej strefie. Przy przepływowym pewnie zdecydowaną większość zużywasz w drogiej (albo w g11, która jest tylkomkilkanaście procent tańsza, niż droga w g12).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony