dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 69
  1. #41

    Domyślnie

    tentypmich: zdecydowanie radzę parterówke (choć sam mam z poddaszem), zalety to

    1. Koszt budowy 100m2 domu parterowego będzie niższy niż domu z poddaszem.
    2. Odchodzą schody i chodzenie po nich. Na stare lata dodatkowo takie schody mogą być problemem.
    3. Wszystkie pomieszczenia są ustawne bo nie ma skosów.

    Tutaj większość będzie Cię zachęcać do budowy (ja też) bo jest to forum budowlane. Dom to cisza, spokój, kawałek własnej ziemi no i metraż większy od mieszkania.
    Czy finansowo dasz radę... za 400tyś trudno będzie wybudować dom 100m2 pod klucz z pełnym umeblowaniem, kostką, ogrodzeniem itd. chyba, że sporo rzeczy zrobisz samemu po pracy. Nie każdemu takie coś odpowiada, dlatego już sam musisz podjąć decyzję czy warto ryzykować.

  2. #42
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    tentypmich: zdecydowanie radzę parterówke (choć sam mam z poddaszem), zalety to

    1. Koszt budowy 100m2 domu parterowego będzie niższy niż domu z poddaszem.
    2. Odchodzą schody i chodzenie po nich. Na stare lata dodatkowo takie schody mogą być problemem.
    3. Wszystkie pomieszczenia są ustawne bo nie ma skosów.

    Tutaj większość będzie Cię zachęcać do budowy (ja też) bo jest to forum budowlane. Dom to cisza, spokój, kawałek własnej ziemi no i metraż większy od mieszkania.
    Czy finansowo dasz radę... za 400tyś trudno będzie wybudować dom 100m2 pod klucz z pełnym umeblowaniem, kostką, ogrodzeniem itd. chyba, że sporo rzeczy zrobisz samemu po pracy. Nie każdemu takie coś odpowiada, dlatego już sam musisz podjąć decyzję czy warto ryzykować.
    Średnio mi wyglądowo jak i praktycznie odpowiada dom parterowy, ciężko wg mnie go podzielić na strefy nocna/dzienna, tym bardziej, że u nas temat rozwojowy (dzieci). Pewnie nie będzie dużych różnic w kosztach... przy parterze więcej fundamentu i dachu, w poddaszu za to schody i ocieplenie poddasza, ale dom z poddaszem użytkowym ma bardziej zwartą bryłę więc powinien być bardziej oszczędny jak chodzi o ogrzewanie?

    Co do wykończenia nie musimy mieć każdego pokoju umeblowanego na już, ogrodzenie zostało mi do zrobienia z przodu (panelowe jest ładne), kostki nie potrzebuje 300m2, może być wysypany kamień, byle by nie było błota.

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Pewnie nie będzie dużych różnic w kosztach... przy parterze więcej fundamentu i dachu, w poddaszu za to schody i ocieplenie poddasza, ale dom z poddaszem użytkowym ma bardziej zwartą bryłę więc powinien być bardziej oszczędny jak chodzi o ogrzewanie?
    Ocieplenie połaci to mostek na mostku (każda krokiew) i jeszcze szanse na błędy wykonawcze w porównaniu do ocieplenia stropu.
    Dach będzie miał bardzo porównywalną powierzchnię, bo musi być bardziej stromy. Do tego wieźba droższa, bo nie masz swobody jej podpierania czy zrobienia wiązarów kratownicowych. Do tego trzeba ściany kolankowe i szczytowe a zazwyczaj jeszcze drogie okna połaciowe. No i na koniec nie tanie schody i duża powierzchnia komunikacji. A na deser - poddasze to taki namiot na domu. I akustycznie, i termicznie (bezwładność bardzo mizerna, więc szybko się nagrzeje i szybko wychłodzi).

  4. #44
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ocieplenie połaci to mostek na mostku (każda krokiew) i jeszcze szanse na błędy wykonawcze w porównaniu do ocieplenia stropu.
    Dach będzie miał bardzo porównywalną powierzchnię, bo musi być bardziej stromy. Do tego wieźba droższa, bo nie masz swobody jej podpierania czy zrobienia wiązarów kratownicowych. Do tego trzeba ściany kolankowe i szczytowe a zazwyczaj jeszcze drogie okna połaciowe. No i na koniec nie tanie schody i duża powierzchnia komunikacji. A na deser - poddasze to taki namiot na domu. I akustycznie, i termicznie (bezwładność bardzo mizerna, więc szybko się nagrzeje i szybko wychłodzi).
    Te projekty które bierzemy pod uwagę z poddaszem mają powierzchnie dachu ok 130 m2, co w parterówce o rozmiarze 100m2 jest niemożliwe, średnio tego dachu jest ok 180-200m2.

    Dodatkowo jakoś u Siebie na działce nie widzę tego domu parterowego, na sąsiednich działkach raczej wyższe domy (kostki prl) lub z poddaszem.

  5. #45
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Te projekty które bierzemy pod uwagę z poddaszem mają powierzchnie dachu ok 130 m2, co w parterówce o rozmiarze 100m2 jest niemożliwe, średnio tego dachu jest ok 180-200m2.
    Porównujesz dach dwuspadowy z kopertowym? To jeszcze do kosztów ściany szczytowe dolicz.

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Dodatkowo jakoś u Siebie na działce nie widzę tego domu parterowego, na sąsiednich działkach raczej wyższe domy (kostki prl) lub z poddaszem.
    To jeszcze na instalacji odgromowej oszczędzisz (albo zmniejszysz ryzyko trafienia, jak i tak nie zrobisz).

  6. #46
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Porównujesz dach dwuspadowy z kopertowym? To jeszcze do kosztów ściany szczytowe dolicz.



    To jeszcze na instalacji odgromowej oszczędzisz (albo zmniejszysz ryzyko trafienia, jak i tak nie zrobisz).
    Porównuje oba domy z dachami dwuspadowymi, chociaż jak chodzi o dom parterowy to bardziej podoba mi się z dachem kopertowym, ale to pewnie też większe koszta niż dachu dwuspadowego.

    Okien też jest podobnie w domu z poddaszem jak i parterowym, z poddaszem nie musimy robić aż tylu okien połaciowych ile jest w projekcie.
    Ostatnio edytowane przez tentypmich ; 31-10-2020 o 14:15

  7. #47
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Okien też jest podobnie w domu z poddaszem jak i parterowym, z poddaszem nie musimy robić aż tylu okien połaciowych ile jest w projekcie.
    Zazwyczaj musisz, bo projektant po to dołożył okna połaciowe (drogie i zimne) żeby spełnić wymogi WT:
    § 57.
    [...]
    2. W pomieszczeniu przeznaczonym na pobyt ludzi stosunek powierzchni okien, liczonej w świetle ościeżnic, do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8, natomiast w innym pomieszczeniu, w którym oświetlenie dzienne jest wymagane ze względów na przeznaczenie – co najmniej 1:12.


    Spałeś w deszcz przy takich oknach? U siebie nawet nie słyszę, czy pada deszcz.

  8. #48
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Zazwyczaj musisz, bo projektant po to dołożył okna połaciowe (drogie i zimne) żeby spełnić wymogi WT:
    § 57.
    [...]
    2. W pomieszczeniu przeznaczonym na pobyt ludzi stosunek powierzchni okien, liczonej w świetle ościeżnic, do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8, natomiast w innym pomieszczeniu, w którym oświetlenie dzienne jest wymagane ze względów na przeznaczenie – co najmniej 1:12.


    Spałeś w deszcz przy takich oknach? U siebie nawet nie słyszę, czy pada deszcz.
    no właśnie nie spałem

    Mógłbyś zobaczyć na projekt https://z500.pl/projekt/67/z69,wygod...m-tarasem.html

    W nim ponoć też nie ma ścian działowych. On jako jeden z niewielu bardzo nam się spodobał.

    Podsumowując dla Ciebie dom z poddaszem użytkowym to porażka?

  9. #49
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Podsumowując dla Ciebie dom z poddaszem użytkowym to porażka?
    Jak wielkość działki czy MPZP nie wymusza - nie ma sensu przy małych domach. Przy większych z kolei też lepiej pełne piętro jak je dopuszcza MPZP.

    Z69 wygląda całkiem sensownie. Tylko po co ściana kolankowa i pewnie wieniec na niej, przy nieużytkowym poddaszu i stropie na wiązarach? To zbędny koszt (chociaż zależy jak to dokładnie jest zaprojektowane). No i IMO jak nie ma dwóch łazienek, to dom nadaje się dla pary.

  10. #50
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Mieszkam w dwójkę i bez dwóch łazienek byłby czasami problem

  11. #51
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    przy parterze więcej fundamentu i dachu
    Ok, tak przy parterówce jest więcej dachu i fundamentu... ale co z tego?

    Ja się nauczyłem, żeby nie patrzeć tak bardzo na 'zakres' danej roboty, tylko na ilość danych etapów. Często jest tak, że jeśli konkretny etap jest większy np. o 50%, tzn że ekipa musi poświęcić z 10-15% więcej czasu żeby to zrobić. Natomiast, jeśli wchodzi jakiś dodatkowy etap, jest to zupełnie nowy koszt - nowy transport / nowe rozpoznanie roboty itd. Siłą rzeczy w parterówce tych etapów jest mniej (ok, może są faktycznie trochę większe ale to nie ma takiego znaczenia) jak w piętrowym domu.

  12. #52
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Mieszkam w dwójkę i bez dwóch łazienek byłby czasami problem
    Na czym polega? Jak dla mnie przy dwóch osobach taki układ jak z69 wystarczy w każdej sytuacji.

  13. #53
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał hipodrom Zobacz post
    Ok, tak przy parterówce jest więcej dachu i fundamentu... ale co z tego?

    Ja się nauczyłem, żeby nie patrzeć tak bardzo na 'zakres' danej roboty, tylko na ilość danych etapów. Często jest tak, że jeśli konkretny etap jest większy np. o 50%, tzn że ekipa musi poświęcić z 10-15% więcej czasu żeby to zrobić. Natomiast, jeśli wchodzi jakiś dodatkowy etap, jest to zupełnie nowy koszt - nowy transport / nowe rozpoznanie roboty itd. Siłą rzeczy w parterówce tych etapów jest mniej (ok, może są faktycznie trochę większe ale to nie ma takiego znaczenia) jak w piętrowym domu.
    Czyli generalnie szybciej , taniej i prościej parterowy?

  14. #54
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Na czym polega? Jak dla mnie przy dwóch osobach taki układ jak z69 wystarczy w każdej sytuacji.
    Przecież jest jako tako kibelek dodatkowy w z69, a, że nie ma dwóch łazienek typowych to też raczej plus, bo spore koszta odpadają. Wątpię żeby każdy o tej samej porze brał prysznic

    W z69 podoba mi się to ,że jest oddzielona strefa dzienna od nocnej.

  15. #55
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    hipodrom

    Zarejestrowany
    Aug 2019
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    328
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Czyli generalnie szybciej , taniej i prościej parterowy?
    Generalnie tak. Ale jest bardzo dużo czynników wpływających na szybkość i koszt budowy. Zwykle tańsza jest parterówka, z płaskim dachem (o ile warunki dopuszczają, ale dzięki temu brak więźby, dachówki, tańsze ocieplenie itd), z przemyślaną stolarką okienną (jak najwięcej fixów, bez HSa) i przemyślanym ogrzewaniem (niekoniecznie PC).

  16. #56
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Przecież jest jako tako kibelek dodatkowy w z69, a, że nie ma dwóch łazienek typowych to też raczej plus, bo spore koszta odpadają. Wątpię żeby każdy o tej samej porze brał prysznic
    Koszty przeniesienia prysznica są żadne a nie raz i nie dwa zrobi się kolejka.

  17. #57
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Koszty przeniesienia prysznica są żadne a nie raz i nie dwa zrobi się kolejka.
    A warto zastosować w projekcie strop żelbet jednak ?

    Drugie pytanie , przyjmijmy ten projekt https://z500.pl/projekt/523/z102+gp,...owiskowym.html

    Usuwając wykusz + zmniejszając liczbę okien połaciowych, będzie dużo droższy od wersji bez garażu? Warto robić garaż? Czy lepiej po prostu dokleic wiatę?

    Prosiłbym jeszcze o ocenę tego projektu, oczywiście również usuwając wykusz.

    https://z500.pl/projekt/149/z162,fun...a-dzialke.html
    Ostatnio edytowane przez tentypmich ; 05-11-2020 o 19:58

  18. #58
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Na czym polega? Jak dla mnie przy dwóch osobach taki układ jak z69 wystarczy w każdej sytuacji.
    czasem mamy symultanicznie grubsza potrzebę, zwłaszcza jak przejeżdżamy z dłuższej podróży.
    Mąż ma skłonności do łapania grypy żołądkowej.
    Albo lubię sobie poleżeć dłużej we wannie.

  19. #59
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.152
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    A warto zastosować w projekcie strop żelbet jednak ?
    To dylemat jakość czy koszty. Strop monolityczny jest najlepszy - ale też najdroższy (chyba, że uda się zrobić na nim płaski dach - to zaczyna również kosztowo konkurować z więźbą i lekkim stropem). Ja mam monolityczny chociaż poddasze mam nieużytkowe - ale gdybym musiał ciąć koszty, to pewnie byłyby wiązary i lekki strop.


    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Drugie pytanie , przyjmijmy ten projekt https://z500.pl/projekt/523/z102+gp,...owiskowym.html

    Usuwając wykusz + zmniejszając liczbę okien połaciowych, będzie dużo droższy od wersji bez garażu? Warto robić garaż? Czy lepiej po prostu dokleic wiatę?
    Reklama dźwignią handlu. Tu nikt nie myślał, żeby był tani w budowie. Balkonik maleńki - a koszt i komplikacje z hydroizolacją znaczące. Do tego w tak małym domu wewnętrzne ściany nośne i sporo drogich okien połaciowych.
    Schody zabiegowe - niewygodne.
    Garaż w bryle jest drogi - zwłaszcza, jak jest ogrzewany. Było sporo dyskusji o tym, czy korzyści z komfortu są wystarczające do tego, żeby za taki garaż zapłacić kilkakrotnie drożej, niż osobny budynek o wiacie nie wspominając.

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Prosiłbym jeszcze o ocenę tego projektu, oczywiście również usuwając wykusz.

    https://z500.pl/projekt/149/z162,fun...a-dzialke.html
    Trochę lepiej. Ale przy małym domku nieodmiennie polecam parterówkę bez użytkowego poddasza.

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    czasem mamy symultanicznie grubsza potrzebę, zwłaszcza jak przejeżdżamy z dłuższej podróży.
    Mąż ma skłonności do łapania grypy żołądkowej.
    W tym projekcie jest osobne WC.

  20. #60
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To dylemat jakość czy koszty. Strop monolityczny jest najlepszy - ale też najdroższy (chyba, że uda się zrobić na nim płaski dach - to zaczyna również kosztowo konkurować z więźbą i lekkim stropem). Ja mam monolityczny chociaż poddasze mam nieużytkowe - ale gdybym musiał ciąć koszty, to pewnie byłyby wiązary i lekki strop.




    Reklama dźwignią handlu. Tu nikt nie myślał, żeby był tani w budowie. Balkonik maleńki - a koszt i komplikacje z hydroizolacją znaczące. Do tego w tak małym domu wewnętrzne ściany nośne i sporo drogich okien połaciowych.
    Schody zabiegowe - niewygodne.
    Garaż w bryle jest drogi - zwłaszcza, jak jest ogrzewany. Było sporo dyskusji o tym, czy korzyści z komfortu są wystarczające do tego, żeby za taki garaż zapłacić kilkakrotnie drożej, niż osobny budynek o wiacie nie wspominając.



    Trochę lepiej. Ale przy małym domku nieodmiennie polecam parterówkę bez użytkowego poddasza.


    Cięzko mi się przekonać do parterowego domu...

    Rozumiem , że różnica w kosztach budowy Z102 oraz z162 oba bez garażu, w z162 usunięty drugi komin (kominek zbędny), w obu usunięte wykusze nie będzie znacząco się różnić ?

    Z162 wydaje się bardziej praktyczny i komfortowy.

Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony