dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Brink Excellent 300 - Nie działa wentylator [?]

    Może ktoś już miał taki problem a mianowicie .....

    Po standardowym czyszczeniu, gdzie wyjmowałem również panel z wentylatorami a więc należało odpiąc kable plus przewody ciś. - po montażu powrotnym i podpięciu wszystkiego tak samo - bez pomyłek - rekuperator zgłasza błąd E105 tj. błąd wentylatora wywiewnego - krótko mówiąc: wentylator nawiwwny działa, wywiewny nie działa........ Zamieniłem kable sterujące i o dziwo zarówno jeden i drugi wentylator działa ale zero sterowania i kontroli - idą na maxymalną prędkość.

    Czy faktycznie problem tkwi w wentylatorze a może w płycie głównej ?

    Wentylatory produkcji EBP o symbolu R3G190-RC05-09 ,którego nie można kupić normalną drogą bo podobno występuje jako wzór zastrzeżony producenta. A producent w Holandii odpisał, że to mój problem bo wg. nich sprawdzając niby numer seryjny urządzenia stwierdzili, że kupiłem spoza ich oficjalnym dystrybutorem w Polsce tj. SIG, który tak naprawdę jest zwykłą hurtownią budowlaną .... Z kolei w sieci można znaleźć firmę SITACO jako przedstawiciela BRINK jednak zero odpowiedzi z ich strony na zadany temat.

    Rekuperator jest z 2017r a pracuje [pracował] 2,5 roku ........

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Sprawdź koniecznie te zworki - wiesz gdzie są i przy pracy któraś mogła się przestawić ...najlepiej jest im "program" ustawić od nowa.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	obraz_2020-10-08_194823.jpg
Wyświetleń:	118
Rozmiar:	18,5 KB
ID:	448930
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3

    Domyślnie

    Zworki ok. Niestety wentylator nie dziala obecnie rowniez po zmianie kabli sterowania. Przy podmiane fizycznej wentylatorow i kabli zglasza blad e104 -a wiec centralka nie daje sie oszukac

  4. #4

    Domyślnie

    Moze ktos wie kto cos takiego naprawia? Cena nowego to 1/4 rekuperatora......

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    Cytat Napisał ganzik Zobacz post
    Moze ktos wie kto cos takiego naprawia? Cena nowego to 1/4 rekuperatora......

    najpierw byś musiał sprawdzić czy faktycznie wentylator jest zwalony bo zamawianie w ciemno jest bez sensu. Kosztuje to mase kasy.

    Masz jak podpiąć to poza centrala? jakiś zasilacz warsztatowy?
    Sam wentylator jest na bank sprawny. Mogła paść elektronika. Moje rozbierałem ale inne i z innego reku - nie jest to bardzo skomplikowane bo wymieniałem łożyska. I tu już będzie problem bo trzeba widzieć co dalej i powalczyć z miernikiem.

    Jaka jest szansa, że uszkodziłeś po prostu złącze w reku? Wygląda dobrze? masz miernik i możesz przepikać czy złącze kontaktuje? bo to się wydaje najbardziej prawdopodobne. Rozumiem, że rozbierałeś to na wyłączonym prądzie centrali?

  6. #6

    Domyślnie

    Wnętrze tego wentylatora jest trochę bardziej skomplikowane niż się może wydawać niestety. Na początku jak zmieniłem kabelki sterujące to zadział [ale brak możliwości sterowania] a więc sam silnik niby ok. Obecnie nie startuje nawet przy zamienionych kabelkach Podłączę jak sugerujesz sobie niezależnie do źródła zasilania [230v] ale to w sumie nic nie przybliża do rozwiązania problemu bo bez aktywnego sterowania wentylator / rekuperator nie spełnia swojego zadania

    Zamieniając fizycznie te wentylatory miejscami, wtyczkami - centralka zgłasza błąd drugiego wentylatora E104 Nawiewny - a więc wskazuje prawidłowo ten uszkodzony, co sugeruje, że płytka w centrali działa prawidłowo. Zamiana fizyczna wentylatorów jest o tyle istotna, że każdy z nich ma swój układ podciśnienia- rurki dzięki którym te wentylatory ustawiają niezmienną wydajność względem oporów - o ile dobrze rozumiem działanie tego ustrojstwa ..... ?

  7. #7

    Domyślnie

    800 PLN za wentylator EC to dużo?
    https://sklep.wentylatory-online.pl/...eniowy-EC/1591
    Zwykle produkt oem, jest znakowany dodatkowymi cyframi, ale najczęściej nie różni się on od tego dostępnego normalnie na rynku.
    W poniższym PDF masz rozpiskę jak podłączyć i sterować tym wentylatorem.
    https://docs.rs-online.com/b53b/0900766b81328e25.pdf

    Jeśli zamieniłeś przewody zasilające ze sterującymi i podałeś tam napięcie, to wentylator spisz na straty.

  8. #8

    Domyślnie

    Nie podłączyłem zasilania do sterowania - aż tak zdolny nie jestem
    Jakby kosztował 800zł to nie zakładałbym tego wątku ... podana cena za wersję 05-09 to 1800zł netto..... dostępny tylko przez serwis

    ale

    przyjrzałem się jeszcze raz schematom tych dwóch wentylatorów [05-03 i 05-09] i wychodzi na to, że wersja zamontowana w Brink to wersja okrojona o jedno złącze a tak naprawdę tylko wtyczka bez kabelka na 4 pin wg, schematu poniżej a to oznacza, że można go zastosować.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	schemat.JPG
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	62,8 KB
ID:	448997

    Wymiary zew. te same. Występują różnice w wydajności - ale chyba są one pomijalne [?] biorąc pod uwagę różnicę ceny ....... Czy reku będzie wymagała ponownego ustawienia patrząc na inne wartości
    WERSJA 05-03
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	05-03.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	97,3 KB
ID:	448998
    WERSJA BRINK
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wydajnosc 05-09.JPG
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	90,8 KB
ID:	448999

  9. #9

    Domyślnie

    Złącze 4 jest na potrzeby sterowania zewnętrznego.
    Brink tego nie wykorzystuje bo sterowanie idzie z elektroniki centrali.
    Jeśli gabaryty się nie różnią nie powinno być problemu z podmianą.

    Wykresy wydatności i parametry mogą się różnić, gdyż EBM podaje dane z testu wykonywanego zgodnie z normą, Brink zapewne podaje parametry wentylatora już zamontowanego w centrali i uwzględniają one wewnętrzne opory urządzenia.

    Aby być pewien problemu leżącego po stronie wentylatora, wyjmij go z centrali i sprawdź na stole.
    Podaj mu napięcie zasilające zgodnie ze schematem.
    Na złącza 1 i 2 podajesz sygnał od 0 do 10 V DC
    Ważna jest polaryzacja (-) na wejście 1 oznaczone GND, (+) na wejście 1
    Choć sama podmianka wentylatorów miejscami daje niemal 99% pewność uszkodzenia elektroniki konkretnego wentylatora.

    PS. Daj znać, czy operacja zakończyła się powodzeniem.

  10. #10

    Domyślnie

    No dobra - to koniec jest taki, że .....wtyczka od sterowania była minimalnie przełamana i nie było kontaktu na kabelkach - w sumie dzięki podpowiedzi kolegi Johna z podaniem napięcia 10v jako test ostateczny wykryłem ten problem - a więc dzięki

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony