dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 18
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 349
  1. #21
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Prostaś-to była cena 5 lat temu...
    Pisałem już , że teraz ceny PW są większe -więc różnica między GW jest mniejsza...
    Co Ci będę pisał o ilości moich defrostów...przecież wg co nie których speców PC do moich kalafiorów to straszny błąd...
    Ale nie istotna jest moja instalacja-ważne są realne różnice między PC a GW ...
    Jeszcze tylko zwrócę uwagę , że nie wszystkie PW są tak drogie i nie wszystkie GW są tak tanie...
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  2. #22
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Prostaś-żeby było jasne , nie jestem wyznawcą PC PW (+Panas).
    Jak mam dobre oferty na GW , to mi oko nie mrugnie w ich kierunku...
    Myślę , że nie tylko ja tak myślę.
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  3. #23
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Żeby coś porównywać trzeba wziąć wzorzec z metra. Cena za daną rzecz dla laika, który SAM nic nie robi, nie podłącza itd.
    T-Cap 9 kW to cena ok. 30,5 kPLN z zasobnikiem i montażem. A nie 24,5 kPLN - jeśli gdzieś jest za taką kasę na gotowo z zasobnikiem i podłączeniem to poproszę namiar. Zadzwonię i odpowiedź opublikuję na forum. Wchodzisz w to?


    Abstrahując.
    Jaka jest długowieczność samochodów stojących w ciepłym garażu i tych stojących na dworze (zakładam nasz klimat a nie Teksas).?
    Jakie jest ryzyko kradzieży tudzież złośliwego uszkodzenia jednostki zewn.?
    Jak spada wydajność i COP powietrznych PC w funkcji zawalania parownika lodem? Nie, nie chodzi mi o sam defrost, o etapy poprzedzające. Jak pojawiający się lód na wymienniku (przed jego odmrożeniem .....ciepłem z domu....) wpływa na sprawność systemu?

    bobrow

    Ile masz rocznie defrostów? Ile one kosztują kWh?
    Moja faktura za T-CAP 9kW z zasobnikiem 200l i calą kotłownię ( zawory, grupa cwu, sterownik pokojowy, połączenie w miedzi ), materiały plus robocizna, cały koszt 24100 zł ( faktura VAT ), gdzie inni chcieli 30000 zł, montowane 09.2020r.
    W tym roku 09.2020 ten sam T-CAP u kolegi, ciut inna konfiguracja kotłowni - 26000 zł, ta sama firma.

    Przewaga PC GW nad PC PW, jaka ?
    Prosze o konkretne porównanie w tym samym domu, a nie czystą teorię.
    Przewaga średniego COP, ja mam stary dom, remontowany, może dobrze ocieplony nie ukrywam, ale cała instalacja na grzejnikach ze średnią temperatura na wyjściu PC to 38st/C i za poprzedni sezon od 09-2019 - 05.2020 COP - 4.0, zużycie energii na CWU I CO - 3600kWh
    To gdybym miał w tym samym domu całe ogrzewanie w podłogówce, gdzie bym trzymał na wyjściu w moich warunkach max, 28-30st/C to ile bym miał COP?

    O ogrzewaniu CWU w sezonie wiosna lato, to nawet nie wspomnę, bo tu przewaga jest bezdyskusyjna.

    Uciążliwe warunki, defrosty, a co to ma do rzeczy, do takiej pracy zostało zaprojektowane i tak pracuje, a w domu tego nie słychać, przynajmniej w moim przypadku.

    Zgodzę się, że jak przyjda mrozy to może być przewaga na korzyść PC GW, ale jakoś przez ostatnie zimy nie chcą przyjść, a i straszą, że będzie jeszcze cieplej

    Serwis, dostęp części, o czym my tu gadamy, jak cos sie zepsuje to wymienię, bądż kupię nową, bo sie zdąży zwrócić
    Przecież dzisiaj ludzie nie są ciemnotą, maja dostęp do wiedzy i co ci wszyscy ludzie sie mylą.
    Ostatnio edytowane przez michancia ; 10-10-2020 o 07:40
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Pompa ciepła nie musi być gruntowa, nie musi być też PW.
    Powinna być w miarę tania i dawać zadowolenie jej posiadaczowi...

    Mając PV by nie tracić zgromadzonej energii w "magazynie" zainstalowałem 4 PC PP.
    Fajna sprawa, ale nie wszędzie było tak ciepło jak bym chciał. Trochę trzeba było dogrzewać gazem który mi podłączyli w trakcie instalowania 2 ostatnich klim.

    Uściślając gaz od 29.11.2018 r a 2 ostatnie klimy "odpalone" do ŚBN 2018 roku.

    Klimy były tanie - dawały sporo ciepła, ale w łazience na piętrze (i nie tylko) trochę trzeba było zużyć gazu.

    W ubiegłym roku (16.07.2019) ruszyła PC PW o mocy 8,5 kW leciwa, ale "markowa". Nie tylko ogrzała w minionym sezonie dom, ale dała spore oszczędności przy grzaniu wody. W czerwcu wymieniłem jednostkę zewnętrzną na nowy "leżak magazynowy" o mniejszej mocy (6 kW).

    Nie boję się że może zabraknąć mocy tej pompy, bo w razie czego są 4 klimy. One na dodatek w lecie jak jest taka potrzeba mogą schłodzić dom.
    Chwalę sobie to rozwiązanie bo było tanie (w dużej mierze "robione tymi ręcami").

    Teraz dodatkowa uwaga - pompy ciepła moim zdaniem powinny być tańsze - Frankenstein o mocy 11 kW na podzespołach Daikin`a to koszt kilku tysięcy złotych.

    Pozdrawiam wszystkich Kolegów i tych z gruntowymi i tych z PW i tych z PP!
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  5. #25
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Vr5 -jestem w trakcie drugiego winka z małżonką (po kabaretach teraz makaroniarskie hity) i może nie wszystko zatrybiłem co napisałeś-ale czuję , że mądrze prawisz i jestem na tak.
    Pozdro dla wszystkich pompiarzy (obecnych i przyszłych)
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  6. #26
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    e_nygma

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Skoczów okolice
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    282

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    Ciekawy głos w dyskusji. Dzięki.

    Ot i mamy indywidualny przypadek, gdzie w diabły idzie poziomy wymienniki.

    Ale zapytam, ile chcesz wydać na pompę?
    Jaką potrzebujesz moc?

    Wg cieplowlasciwie czy cncpompy moc potrzebną przy -20 st waha się od 6.5kW do 7,5 kW plus cwu, 42W/m2 do 48W/m2 / trochę dziwnie liczy metraż /
    pow ogrzewana 156m2 choć myślę czy nie dać kilku zwojów rurek w garażu żeby stale było w okolicach +15 st albo włączać podłogę jak będę coś chciał zrobić w garażu warsztacie.
    Miałem wyceny na PC wraz z montażem i zasobnikiem 200l: LG thermaV 9kW 26500, Panasonic aquarea 9kW coś 31000, T-CAP 9kW dużo więcej , Daikin altherma 8KW 31500

    Tak więc około 30 tyś chcę przeznaczyć za komplet tyle co chcieli za sam wymiennik pionowy.

    Może zmienię moc PC na 8 lub 7 kW i cena też powinna być niższa.
    ps Chętnie przygarnąłbym T-Capa 9kW 3f kompletną kotłownię za 26 tyś jak ktoś coś to chętnie zapraszam do kontaktu i oferty
    okolice Śląsk Cieszyński
    Dom w trakcie wykańczania wg planu "przy głogowej 1, 2,4 i własnej koncepcji: 123m2 zabudowy, 184 m2 użytkowej, ~156 m2 ogrzewanej podłogowo + garaż , kotłownia nieogrzewana . Ściany pustak keramzytobetonowy 25 cm, dachówka betonowa Brass cisar. Okna 3 komorowe 3 uszczelkowe o Uw 0.7 do 0.8, drzwi stalowe wikęd thermoprestige , brama krispol 60mm.
    ściany 20cm styro. grafit, dach 30 cm piana PUR, podłoga coś 14 cm szary grafit

    Ogrzewanie : od 22.12/2021 PC LG therma V 9kW

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał michancia Zobacz post

    O ogrzewaniu CWU w sezonie wiosna lato, to nawet nie wspomnę, bo tu przewaga jest bezdyskusyjna.
    Ta, nie no, kosmos...

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    To oznacza, że na CWU poszło we wrześniu 45 kWh.
    Cytat Napisał michancia Zobacz post
    IX - 51kWh ( w tym na grzanie CO - 13kWh )
    7 kWh różnicy....

    Cytat Napisał michancia Zobacz post
    Moja faktura za T-CAP 9kW z zasobnikiem 200l i calą kotłownię ( zawory, grupa cwu, sterownik pokojowy, połączenie w miedzi ), materiały plus robocizna, cały koszt 24100 zł ( faktura VAT ), gdzie inni chcieli 30000 zł, montowane 09.2020r.
    W tym roku 09.2020 ten sam T-CAP u kolegi, ciut inna konfiguracja kotłowni - 26000 zł, ta sama firma.
    Rozrzut cenowy jest spory
    https://allegro.pl/listing?string=T-...5-hou-1-2-0717

    Tylko się cieszyć, że Ci się udało tak tanio zainstalować. Pytanie ile wykorzystałeś ze starej instalacji, jaką miałeś w domu (bo miałeś?) i o ile to zmniejszyło koszty.

    Zwłaszcza, że:

    Cytat Napisał e_nygma Zobacz post
    Miałem wyceny na PC wraz z montażem i zasobnikiem 200l: LG thermaV 9kW 26500, Panasonic aquarea 9kW coś 31000, T-CAP 9kW dużo więcej , Daikin altherma 8KW 31500

    (...)
    ps Chętnie przygarnąłbym T-Capa 9kW 3f kompletną kotłownię za 26 tyś jak ktoś coś to chętnie zapraszam do kontaktu i oferty
    okolice Śląsk Cieszyński
    Więc podziel się namiarami na firmę, na moją odpowiedzialność. Być może ktoś (może ja dla sondażu) zwróci się o wycenę i będzie dla forum zysk?

    Cytat Napisał michancia Zobacz post
    Przewaga PC GW nad PC PW, jaka ?
    Prosze o konkretne porównanie w tym samym domu, a nie czystą teorię.
    A kto miał w dwie różne PC w tym samym domu?

    Te magiczne sterowniki, dobory mocy na styk, inwertery, czujniki temp. zewn. i wewn., krzywe grzewcze, kilkunastokrotne załączania na dobę - coby pompa nie taktowała.
    A ja przy mocy PC dobrze ponad 13 kW mocy cieplne (przy DZ 14,5C) i zapotrzebowaniu domu na ciepło do CO rzędu 1 kW lub nawet mniej nie mam z tym żadnego problemu. Pompa załącza się 2 - 3 razy na dobę. Pracuje stabilnie na jednym czujniku pokojowym.

    Jaka przewaga?
    Fizyki nie oszukasz, wyższa sprawność roczna, ale także wyższa niezawodność (wynikająca z prostszej budowy szczególnie on/off), brak wpływu czynników zewn. na elektronikę (mróz, wilgoć, kurz), mniejsza podatność na uszkodzenia fizyczne (wiatr, akty wandalizmu), konieczność konserwacji i czyszczenia jednostki zewn. (po paru latach widać, jak wyglądają zaniedbane klimy na niektórych budynkach), brak strat na przekazywaniu ciepła (kiedy jest spora odległość jednostek od siebie), podatność na zamarzanie (monobloki wymuszające stosowanie zabezpieczeń), hałas, który w gęstej zabudowie może mieć znaczenie, prostsze i tańsze naprawy (przy forsowanych w moich postać polskich prostych produkcjach typu on/off), brak obowiązkowego serwisu (bo co tu serwisować? nikt lodówki w domu nie serwisuje).

    I jeszcze jedno, wyraźnie zaznaczyłem, że większość moich uwag odnosi się do nowo budowanych domów. A nie tych przerabianych z eko groszku.
    Tam sytuacja jest dalece inna i zupełnie inne są uwarunkowania.

    PS. Swoją drogą, przez grzeczność, niektórym nie będę przypominał peanów na temat czarnego złota zaklętego w woreczkach. A teraz nie ma dnia, by ktoś nie zakładał tematu o zmianie na PC....
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Do tego to musiałaby być ekstra anomalia pogodowa, żeby w pochmurny dzień było -20* (czy inna temperatura w zależności od strefy klimatycznej) w środku dnia. Jak mamy mrozy - to jest też słoneczko.


    Strzeliłeś kulą w płot.
    Dawno temu, kiedy były zimy, tak było.
    Teraz u mnie, np ostatnie duże mrozy (prawie 4 lata temu), za dnia -16*C zero słońca przez tydzień. Przez cały okres mrozów..
    Kilka lat wcześniej, podobnie.
    Twój argument jest lipny.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 15-10-2020 o 00:40
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post

    Teraz dodatkowa uwaga - pompy ciepła moim zdaniem powinny być tańsze - Frankenstein o mocy 11 kW na podzespołach Daikin`a to koszt kilku tysięcy złotych.
    Pewnie masz na myśli używkę.
    Dobrze myślę?
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Strzeliłeś kulą w płot.
    Dawno temu, kiedy były zimy, tak było.
    Teraz u mnie, np ostatnie duże mrozy (prawie 4 lata temu), za dnia -16*C zero słońca przez tydzień. Przez cały okres mrozów..
    Kilka lat wcześniej, podobnie.
    Twój argument jest lipny.
    Jaka lokalizacja ?
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał ProStaś Zobacz post
    .

    Osobowo 80W to mają chyba dzieci wg OZC (asolt?), dorośli 50 W. I już pisałem a jak nikogo nie ma?
    Raczej a nawet na pewno odwrotnie. Przyjmuje sie ze dorosli emitują moc do 100W, dzieci w zaleznosci od wielkosci (masy ciała i wzrostu) odpowiednio mniej.

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Strzeliłeś kulą w płot.
    Dawno temu, kiedy były zimy, tak było.
    Teraz u mnie, np ostatnie duże mrozy (prawie 4 lata temu), za dnia -16*C zero słońca przez tydzień. Przez cały okres mrozów..
    Mowa o -20* (czy innej obliczeniowej w zależności od strefy). Przy -16 dalej masz duży zapas.

    Ale kiedy to było? U mnie ostatnie mrozy tak wyglądały:




    Jak widać nie dość, że w dzień dużo brakuje do -20* to i mocy ze słońca spadało sporo.

    Ty masz jakieś pomiary popierające Twoją tezę?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20201015_115832.jpg
Wyświetleń:	892
Rozmiar:	78,9 KB
ID:	449156  

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Raczej a nawet na pewno odwrotnie. Przyjmuje sie ze dorosli emitują moc do 100W, dzieci w zaleznosci od wielkosci (masy ciała i wzrostu) odpowiednio mniej.
    Nie wiem co przyjmują programy do liczenia OZC w tej chwili. Taki znalazłem przykład.




    Z dziećmi chodziło mi nie tylko o masę, ale o ruchliwość. Przez co wydzielają one więcej ciepła mimo niższej masy.
    Nawet powyżej widać dodatek do dzieci...ale to było w Sankom 3.0
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	OZC.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	20,5 KB
ID:	449157  
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Mowa o -20* (czy innej obliczeniowej w zależności od strefy). Przy -16 dalej masz duży zapas.

    Ale kiedy to było?

    Ty masz jakieś pomiary popierające Twoją tezę?
    Chyba styczeń 2017r.
    Wyraźnie napisałem o - 16 za dnia. Odniosłem się do Twojego wpisu, że przy dużych mrozach (akurat pisałeś o - 20) jest słońce. Co nie zawsze jest prawdą.
    A pomiary mam z termometra na oknie.
    Akurat wtedy był pierwszy sezon w starej kostce z nowym kotłem podajnikowym 12kW. Obserwowałem jak sobie radzi i zwracałem uwagę na to, czy jest słońce, gdyż sam wybrałem taką moc.
    Wcześniej, chyba ze 2 lub 3 zimy, temperatura za dnia - 11 w nocy - 16, sprawdzałem ile spala śmieciuch, paląc od góry, Także nie było słońca.
    Dlaczego zwracałem uwagę na słońce? Bo miałem już dom i wiedziałem, że słońce to duża grzałka.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Chyba styczeń 2017r.
    To dokładnie z tych "mrozów" wykresy wrzucałem.
    Gdzie było to -16 za dnia? I nie było słońca? Łatwo zweryfikujemy na PVmonitor, jaka była produkcja (czyli ile z nieba spadało).
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 15-10-2020 o 17:44

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To dokładnie z tych "mrozów" wykresy wrzucałem.
    Gdzie było to -16 za dnia? I nie było słońca? Łatwo zweryfikujemy na PVmonitor, jaka była produkcja (czyli ile z nieba spadało).
    Jastrzębie Zdrój. Obrzeża. Piętrowa kostka z piwnicą. Wysokość komina 14m od podlogi piwnicy.
    Antena na kominie na 2m słupku.
    Lokalne zagłębienie terenu
    Sama antena jest poniżej poziomu gruntu otaczającego terenu.
    .
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Jastrzębie Zdrój. Obrzeża. Piętrowa kostka z piwnicą. Wysokość komina 14m od podlogi piwnicy.
    Rybnik. Samego Jastrzębia Zdroju na pvmonitor nie znalazłem - ale potwierdza zasadę, że większy mróz = więcej słońca co widać też na wcześniejszym wykresie, który wrzucałem ze stacji pogodowej na Okęciu.




    Jak widać produkcja niczego sobie 7-8 gdy mrozy były największe. Nawet powyżej średniej, chociaż z każdym dniem słoneczko coraz wyżej.

    Więc to Twój argument jest lipny.

    A wrzucisz to swoje odczyty, co w dzień było wtedy -16*?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Temp.jpg
Wyświetleń:	1264
Rozmiar:	89,0 KB
ID:	449171  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 15-10-2020 o 19:32

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    ...
    generalnie jest tak jak piszesz. mieszkam pod Rybnikiem, w styczniu 2017 było kilka dni, kiedy temperatura maksymalna u mnie to było -15 czy -17°C. to były wyżowe dni, dużo słońca (pamiętam, że grzałka od CO u mnie wtedy chodziła po 6 godzin na dobę tylko, pomimo że średnia dobowa temperatura była w okolicy -20°C). dobrze pamiętam tamten okres, bo poza rekordami temperaturowymi (jak na ostatnie zimy) były też rekordy smogowe, w jednej szkole na korytarzu był zwyczajny dym, a jak ktoś miał czujkę czadu, to potrafiła się sama z siebie odezwać pobudzona powietrzem z zewnątrz.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  19. #39

    Domyślnie

    Daj te wykresy temperatur plus wykresy produkcji pv z mojego regionu.
    Ponadto napisz, z jakiej wielkości pv ta produkcja.
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 15-10-2020 o 20:43
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  20. #40
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał klaudiusz_x Zobacz post
    Daj te wykresy temperatur plus wykresy produkcji pv z mojego regionu.
    Ponadto napisz, z jakiej wielkości pv ta produkcja.
    Masz linka. Rybnik to nie Twój region?

    Temperatury podaj swoje - ale w całym kraju rekordy były 8 stycznia - i jak widać wtedy produkcja była znacznie powyżej średniej z tego miesiąca.

    Jakie znaczenie ma wielkość PV, skoro porównujemy różne dni dla danego miejsca - wystarczy, że jest ta sama.

Strona 2 z 18

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony