dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Question Ogrzewanie podłogowe - monopol dewelopera, cena x2

    Dzień dobry,
    Mam do Państwa pytanie jak nazwać poniżej opisaną praktykę:
    W związku z zakupem mieszkania o metrażu 53,82 m^2 zdecydowaliśmy się na ogrzewanie podłogowe, którego wykonanie wg Atalu możliwe było tylko przez dewelopera na etapie budowy budynku (przed wykonaniem wylewki). Uzyskaliśmy wycenę takiego ogrzewania z wygórowaną kwotą za jego wykonanie (ponad 15 tys. zł brutto) w związku z czym poprosiłem o kosztorys tak ekskluzywnego systemu ogrzewania. Poniżej przykład kilku pozycji z kosztorysu vs cena rynkowa (kwoty brutto):
    TECE RURA DO OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO SQL PE-RT 16 W ZWOJU 300MB 3974,13 (ATAL) vs 1794 (sklepekogrzanie.pl)
    TECE ROZDZIELACZ 2w1 1-OBW. DO GRZEJNIKÓW + 6-OBW. DO PODŁOGÓWKI Z MIESZACZEM POPMOWYM (POMPA ELEKTRONICZNA) 3753,96(ATAL) vs 2004 (sklepekogrzanie.pl)
    montaż 2460,00
    Powyższa kwota 15tys. brutto nie zawierała sterowników!!!

    Wysokość poszczególnych składowych kosztorysu wprawiła mnie w "lekkie" zdziwienie w związku z czym udało mi się odnaleźć podwykonawcę (ArtIns...) owego ogrzewania do którego jako osoba prywatna (detal) skierowałem zapytanie o wykonanie owego ogrzewania dla przykładowego mieszkania 54m^2. W odpowiedzi uzyskałem orientacyjny koszt w wysokości ok. 8,1 tys. brutto (zgodny ze średnią ceną rynkową) - który poza podstawowymi materiałami, montażem zawierał również sterowniki! W momencie gdy zapytałem dlaczego kosztorys dla Przybyszewskiego 64 w Krakowie opiewa na kwotę ponad x2 wyższą kontakt się urwał!

    Ponieważ bardzo nam zależało na podłogówce, a Atal był jedyną opcją (nie było nawet opcji kupienia mieszkania bez wylewki czy bezpośredniego skorzystania z usług tego samego podwykonawcy) podpisaliśmy porozumienie na kwotę 12 214,80 zł brutto (niższa kwota wynika m.in. z odliczenia standardowych grzejników z których siłą rzeczy zrezygnowaliśmy na rzecz podłogówki i jakiejś drobnej korekty w kosztorysie wynikającej z mniejszej liczby obwodów). Tutaj dalej brak sterowników (za które nie miałem ochoty płacić x2). Porozumienie musiało zostać podpisane przed rozpoczęciem prac układania instalacji CO i wykonywania wylewek.

    Ogrzewanie ponoć zostało wykonane, zdjęć nie dostałem (kolejne moje zdziwienie, gdyż na innych inwestycjach to jest norma). Kwota "wynagrodzenia" za wykonanie ogrzewania podłogowego została przelana.
    Czy opisana powyżej praktyka to norma? Czy deweloper podobnie jak przy balkonach (zapłaciliśmy ok 5 tys ekstra za wykończenie balkonu na którym miały być deski drewniane/kompozytowe a ostatecznie został położony gres) ustala reguły gry?
    Nie będę pisać czym jest dla mnie opisana powyżej praktyka by nie wpływać na treść odpowiedzi.
    Ostatnio edytowane przez Dionizos83 ; 08-10-2020 o 22:44

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Karizmo

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    92-624
    Posty
    28

    Domyślnie

    Co do ogrzewania to deweloper decyduje o cenie i ty te swoje stawki rynkowe możesz sobie w buty wsadzić. To sobie samemu trzeba było blok pobudować.

    Co do "5 tys ekstra za wykończenie balkonu na którym miały być deski drewniane/kompozytowe" to skoro za to zapłaciłeś a tego nie ma to rozumiem że mieszkania nie odebrałeś bo jak bym zapłacił za coś a było niezgodne z umową to tak bym zrobił. Ba i nawet zrobiłem bo teraz deweloper wisi mi podwójność zadatku bo nie dość że się w terminie nie zmieścił to jeszcze nie wprowadził poprawek. Nie ma co się dawać dymać !

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.942

    Domyślnie

    Dionizos83
    czy możesz podać przykład JAKIEJKOLWIEK firmy, która nie byłaby nastawiona na zysk ? ( taki czy inny )
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony